ALGEMEEN No. 515. Zaturdag 30 April 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche lierigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen -ten 8 ure ADVERTENTIEN. J'olitieli Overziyt. De proclamatie van keizer Napoleon is tlans opcnbaar gemaakt. „Zij luidt als volgt: De constitntie van 1852 is door 8 millioen Franschen geratificecrd. Zij heeft bet land achttien jaren kalmte en voorspoed gescbonken maar de daarin acbterecnvolgens gebragte wijzigingen hebben de grondslagen van de plebiscite ten eenenmale vcr anderd. Uet is dus noodig, dat bet nienwe consti tntioneele verdrag door het volk goedgekeurd wordt. Geef mij een nieuw bewijs van vertrouwen. Door de nieuwe constitutie aan te neraen zult gij de gevaren der revolutie te keer gaan, deorde en vrijbeid op dnurzame grondslagen vestigen en de crfopvolging van mijn zoon te eeffiger tijd ge makkelijker maken. Gij bebt in 1851 met bijna cenparige stemmen mij eene uitgestrektc volrr.agt gegeveti Moge tbans betzelfde aantal stemmen de° verandering van het regeringsstelsel goed- keuren. Trouw aan mijn oorsprong, zal owe ge dacbte mijn lijndraad zljn, zal uw wil mij sterk maken, zal ik onophoudelijk werkzaam zijn voor de welvaart en de grootheid van Frankrijk." Naar men zegt, heeft de keizer afgezien van het voornemen, persoonlijk aan elken kiezer een brief met bet oog op do volkstemming, te doeu toeko men. Het centraal-comit6, opgerigt om de stemgereg- tigde bevolking des rijks omtrent bet plebiscit in te liehten en gunstig daarvoor te stemmen. denkt tsvee millioen francs te zullen behoeven voor de kosten van drukwerk, briefport, enz. Het heeft reels ruira de helft dier som door by dra^en en iaschryvingea van belangstellenden vcrkregen. Het wil voor zijn doel een eigen dagblad, Le Plebiscite, oprigten en bet alom in den lande voor zeer geringen prijs of om met versproiden. Aan een Belgiseh blad ontleenen wij onder dagteekcning van den 25 dezer bet volgende Wij bebben op ons genomen, onze lezers van Hid tot tijd eenig nieuws mede te deelen aar.- gaande de werken van den nieuwen ijzeren weg Mecbelen -Terneuzen. Zoo zijn wij deze week tor plaatse gcweest om het Zeeuwsche gedeelte van den nieuwen spoorweg te bezigtigon. Wij hebben bemerkt dat aan dit gedeelte van Axel tot Sluiskil, zeer ijverig wordt gewerkt. Reeds is bet bed gemaakt van deze sectie en wacht men slechts om de riggels te plaatsen en er een locomotief werkstellig te maken voor het vervoeren van zand, waarmede bet lage gedeelte van den grond aldaar meet opgehoogd. worden. Eene eerste lading riggels is aangekondigd waarmede men ongeveer 3 kilometers weg zal konnen afmaken. Bebalve bet maken van twee bruggen en bet overwelven van eenige kreken en waterloopenlevereu de grondwerken op gcbeel bet Zeeuwsche gedeelte geen de minste moeijelijkheden op. De twee bruggen die men er te plaatsen beeft, zijn van dezelfde grootte als die welke over de vliet, te Puurs ligt. De ccrste hrug zal geplaatst worden tussclien Axel en Sluiskil en de tweede tusscben Axel en llulst. Op deze laatste sectie is men insgelijks met de aardewerken begonnen, en binnen drie weken zal men tot balfwege Hulst gevorderd zijn. Van Sluiskil tot Neuzen is de spoorbaan alsmede de statien, magazijnen enz., voor gemeeue rekening gemaakt met de maatschappij Gent Terneuzen. Deze laatste exploiteert tbans sinds eenige maanden bare ganscbe lijn. De 6tatie te Terneuzen is groot en zeer goed gelegen. Zij paalt aan bet kanaal van Gent, heeft mime loskaaijen en stapelspaatseu en is zeer gescbikt voor het laden en lossen van koop waren, aaugezien de scbepen er tot digt by de Btatie kuuuen komen. Voor de reizigers is dc Egging zoo gelukkig nietvermils de spoorbaan slechts tot aan de vestingen is gelegd en men de bolwerken ge- deeltelijk moet rondgaan om tot in de stad te komen Er is op dit oogenblik spraak van den zuidkant der vestingwerken te slechten. Kan men daar toe komen en dit hoopt men dan zal de toegang tot de stad kar-t en gemak kelijk zijn. De stad zal er dan 00k oneindig bij winnen vermits men in dit. uieuwe kwartier woonhuizen zal kunnen oprigten, waaraan, voor bet oogenblik volkomen gebrek is. Overigens is Terneuzen zeer belangrijk en voordeelig gelegen. Voorzien van een kanaal naar Gentbebbende scboone waterwerken kunstmatige dijken, slnizen en eene schuilhaven, is men er in betrekking met de meeste gemeenten van Zeeuwscb Vlaauderen, door stoom en beurt- schepen en geniet men er alle geinak tot het koopbandels verkeer met BelgieHolland en Engeland. Bebalve de benrtschniten en andere vaartuigen doet een stoomboot er den dagelijkschen dienst tusscben de voornaamste steden en gemeenten. Om 10 lire des voormiddags konit de stoomboot te Terneuzen uit Vlissingen aan, vertrekt onmid- delijk na zijne aankomst naar Hoedekenskerke alwaar men in bet bereik is van de stoomboot dienst naar Wemeidinge, komt omtrent 12 ure des middags te Neuzen weder en na eene nieuwe lading van reiziirers en goederen sto<v"f deze weer terug naar Vlissingen, niwaar bij des namiddags rond 2 ure aanlandt. Als nu de spoorweg MecbelenTerneuzen zal volirokken zijn, en er is een regelmatige dienst met Vlissingen die er noodzakelijk komen moet, zoo kan een reiziger, die des morgens om 6 ure nit Brussel vertrektdes middags reeds in bet hart van 't eilnnd Walcheren aanlanden. Zoo als de stoombootdienst (bans bestaatkan een reiziger die 's morgens nit Gent afreist, na een oponthoudt van meer dan 3 ure te Neuzen, nog om 2 tiro des namiddags te Vlissingen aan- komen Zoo men ziet levert deze standplaats eene be- langrijkheid op, die zeer waardig is van inbij- zondere aandacht genomen te worden. Het stadje Terneuzen in zich zelven is be trekkelijk kleinen naar den oudzeeuwschen trant be'oouwd. De huispacbt is er buitenmate hoog. Men betaalt voor een klein huisjedat hier ten onzent van fr. 1.50 tot 2 fr. per week verhuurd wordt. van 75 tot 100 gulden 'sjaars. Een liuis. dat iets of wat gelijktbetaald van 150 tot 250 gulden huurpacht. En dan wonen de menscben er nog heel bckrompenwant de straten zijn naauw en heel digt bij elkander ge legen. zoo dat velen dan nog geen hofje acbter bunne woning bebben. 't Is maar 0111 te zeg- gen lezers, dat de inwoners op zware lasten zit- ten en dat gij niet, moet venvonderd opzien als men u daar guldens voor franken rekeut De bcvolking is van ongeveer vier duizend zielen* waarvan drie duizend tot den kervormdeu eeredienst en ongeveer duizend tot den roomsch- katholieken godsdieust bebooren. Wat voor ons vreerad voorkomt. is dat de stad necb bospitaalnoch ouderlingenhuis. nocb be- waarschool of welkdanig ander openbaar toe- vlucbtsoord voor arme zieken en ellendigen bezit. Nijverbeid is er te Neuzen volstrekt niet. De inwoners leven er bij den landbouw en koop ban del. Terneuzen beeft 00k een garnizoen van om trent 100 manschappen oiu er een paar poer- magazijnen en bet arsenaal te bewarenhet eenige wat nog tot de versterkingen der plaats beboort. Reeds berbaalde malen beeft de ge- meente bij bet staatsbestuur voetstappen aange- wend. 0111 van deze versterkingen. alsmede van bet garnizoen, ontslngen te worden zonder dat tot hiertoe dit vorzoek weerklauk heeft gevon den. De eenige hoop, die men koestert. is van bet zuidergedeeltelangs de zijde der nieuwe static.- te zien vcrdwijneu. Aan den oever der Schelde geniet men er een overheerlijk uitzicbt. Nabij den mond van bet kanaal. aan de vuur- baken. heeft men vlak voor zich het eiland Zuid- Beveland met zijne schoone beemden bosschen en landouwen. Vooraan ziet men de gemeente Ellewoutsdijk, met de daaraan beboorende heer- lijkbeden Kondorpe, Drievvegen en Everingen in den waterspiegel- Links, aan den zuidwesthoek ziet men bet dorp en baronie van Borselen. en Monster in de verte. Recbts. ten noorden, beeft men de gemeente Baarland en Hoedekenskerke in het verschiet. Deze beide uiteinden kan men met bet bloote oog slechts bij klaar weder zien. Neemt men een' verrekijker dan ontwaart men op diezelfde plaats. aan den gezichteinder, west- waartsVlissingen en Middelbnrg. Van deze laatste stad stijgt de reuzentoren- de Lange Jan genaamdstatig nit den vloed op. Voegt bij deze heerlijke gezichten de talrijke koopvaardij- schepen- de stoombooten en andere vaartuigen die er been en weer zeilen kleur dit alles op met bet vuurrood eener prachtige ondergaande zon. zooals wij deze week genoten bebben en gij zult het heerlijkste tafereel voor u zien op- rijzen. wat ooit een schilder gedroomd of op het doek gebragt heeft. Ja- Terneuzen is schoon. En voor die statf- lis er groote lioop van verbetcring door de komst der snoorwecren. Vooraeeiig geiegen. Kan ae staa mnnen eenige jaren eene ontwikkeling hebben verkregen, waar- 0pi..men zonder de komst der ijzerenwegen wel- ligt 'nooit zou mogen hopen bebben. De nieuwe internatiouale spoorlijn, die wordt aan gelegd van Mechelen, dwars door het hart van Klein Bra band, over de Scbelde te Temsche, langs St. Nicolaas. St. Gillis, de landen van IIa 1st en Axel de spoorlijn van Gent met de sectie van Assenede die reeds bestaatde nienwe spoorbaan van bet Meetjensland. welke in ont- werp is en die zal verbonden worden met Gent Eekloo. zullen zoo vele hulpbronnen zijn om den koophandel met Zeeland te orstwikkelen, en om van Terneuzen eene voorname stapelplaats voor bet internationaal bandelsverkeer te maken. Hoelt, 27 April. Bij de op gisteren alhier plaats gehad bebbende verkooping van de hofste- den en landen van wijlen Suzanna de Putter, cerder weduvve van Jan Scheele en laatst van Cornelis Jelier Dielcrnan- is kooper geworden 1. Eene kapitale liofstede, bestaande in woon- buis. schnur, wagenhuis en verdere gebouwen, met 20 bunders 49 roeden 45 ellen erf, tuiu, bouw- en weiland. dijk en zijkantweg- staande en gelegen in den Loveupolder. gemeente Hoek, den beer P. Scheele, voor 795 2. 4 bunders 16 roeden bonwland en zijkant weg. gelegen als voren. de beeren A. en D. Scheele, voor f 760 3. 11 bunders 25 roeden 40 ellen bouwlaud cn aanwas. gelegen als voren. de beeren A. en D. Scheele, voor f 700 4. 5 bunders 3 roeden 40 ellen bouwlaud en aanwas. gelegen als voren. tegen den dijk van den Nieuwcnpolder. den beer P. Scheele. voor f 745 5. Een einde dijkstrekkende tegen bet vorig peraeel. groot 2 bunders 10 roeden 67 ellen. gelegen als voren, den heer P. Scheele, voor f 505 6. 36 roeden 20 ellen weiland en zykantweg, gelegen als voren. de beeren A. en D. Scheele, voor 700 7. Eene liofstedebestaande in wooubuis, sebnur. wagenhuis en verdere gebouwen. met 9 bunders 50 roeden 40 ellen erf. aanwas, wei- en bouwland en zijkantweg- staande en gelegen als voren. den heer P. den Harner. voor /805 cn 8. 9 bunders 79 roeden 40 ellen bouw- en weiland. ;gelegen in den Neuzenpolder. gemeente Hoek. den beer P. Scheele. voor 400alles per 44 roeden 56 ellen. ^Vxel, 29 April. Mejufvroinv J. D. Schoon. akker, secondante te Tholen- verkreeg den 27 April jl., na afgelecd examen te Middelbnrg, acte voor de Fransche taal. Zaamslaqr. 28 April. Beroepen bij de Herv. gemeente albier, de wel. eerw. heer W. J. Geselscbap, pred- te, Delftsbavcn. Door bet kantongeregt te Goes zijn ter te- regtzitting van jl. Zaturdag den 23 Aprilver- oordeeld Jan Francies de RockSerapbines de Rock beide visscbers te Clinge, Pieter Feenaart en Adriaan Feenaartbeide visscbers te Ilontenisse wegens bet gezamelijk en in gemeen ovcrleg visschen of vangen van oesters beneden de maat van 8 centimeters, overkruis geraeten, ieder in eene geldboete van f 10.— subsidiair drie da- gen gevangenisstraf en in de kosten. Door de rechtbank te Goes is naar den proc. gener. bij het prov. hof in Zeeland verwezen Augnstinus Slock van beroep smidf, beschnldigd vanwhet namaken van en in omloop brengen van 3 valsche guldens en 3 stukken van 2 francs. Op den 27 dezer beeft de arr.-regtbank te Middelburg uitspraak gedaan in de voor baar ge voerde procedure tusscben de Breede Watering bewesten Yerseke en den ontvanger der subsidien ten behoeve der calamiteuse polders. De regtbank beeft het tegen de Breede Wa tering uitgevaardigde dwanebevelijieB"vg" K*" onwaUruu verKia«tru mui veioorateiing van utii ontvanger der subsidien in de kosten van het proees, hoofdzakelijk op grond dat bet regt van invordering bij dwangbevel medebrengende 'bet reft van parate ex6cutie bij de wet van 9 October 1841 aan dijks- en polderbesturen toegekend bij art. 4 dier wet is nitgesloten ten aanzien van de aanslagen van geheele polders en dat de provinciale statenhet middel van parate executie bij de amplitatie op het poldei regie- ment in 1846 vastgesteld, op de invordering der subsidien toepasselijk verklarende, bunne grond- wettige bevoegdheid ziju te buiten gegaan. Naar wij vernemen circuleert bij de be- sturen der tot dusverre subsidieerende polders van Zeeland een adres aan de tweede kamer der staten geueraal, boudeode verzoek tot behurtigiug hunner be'.angen tegenover de pogingen doorde versc-hillende calamiteuse polders aaugewend om het subsidie stelsel te bestendigen. Het Vaderland deelt mede, dat een Unte nant die gekommandeerd was de militairen te Vlissingen naar de kerk te geleiden, in bet kerk- gebouw zijn ehako ophield en in boekgeen bijbel las. De postdirecteur, naast wien hij was gezeten, sloeg bera de hoed van bet hoofd de commissaris van policie ziju andere buurmau ontrukte hem bet boek. De ofheier beeft eene kla°"t ingediend. Ook de kerkeraad heett hem aangeklaagd en de officier is gestraft met vier dagen arrest door den majoor Dinkelman. ZEETIJDINGEN. Van 23 tot en met 29 April ziju in deze haven aangekomen, met bestemming naar Gent: 23 April. De Engelsche brik Redwing, bapi- tein Sterrij, met steenkolen. van Sunderland. Don 24. De Engelsche stoomboot Ret river- ka- pitcin S. Brown, met crcjsoot. van Liverpool Den 25. De Belgisebe schooner Clemence, ka- piteiu Bamvens, met zont van Lissabon. Dj Engelsche schooner Klopc, kapitein Ellis, met ijzer van Middlesbro. Den 26. De Eugelscln sloep Elizabeth Hil, kapitein Wake, met creosoot van Goole. Den 27. De Belgisebe stoomboot Flecha, kapitein Seeuweu. met stukgoedereu van Londen. Den 28. De Noord-Duitscbe schooner Dorothea- kapitein Bruhu. met tarvve van Ros tock. Den 29. De Engelsche stoomboot Deva, kapitein Brown, met stukgoederen van Goole. Uit deze haven ziju naar zee vertrokken. ko- mende van Gent 23 April. De Engelsche stoomboot Deva, Per drre maa*<tefl binren Nenzen. t J L— franco door hct goheele Hijk. 1,25 11 geherl Belgie. i 1,40 Eokele j - °.r's Men abonocert tick bij alle Bockhandelaara, Posldirecteuren en Brirrcnbanhonderl. -1|I- BIJ I) II O I T COUP, te ICIIIPII. 0,40 0,10 Van 1 tot 4 regels Y«or elke regel meer. - Advertentien gelieve men aan de Uitgerers in te zeBdea litarlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1