1LGEMEEN No. 513. Zaturdag 23 April 1870. 10de Jam *o\ innenlandsche beri«;ten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensclag- en Zaturdag-morgen ten 8 lire R II O X T A COUP, <e Xoiizrn, ADVERTENTIEN. JPolitieli Overzijgt. Frankrijk is in beweging over de kwestie van den dag. Alle partijen bouden vergaderingen en beredenecrcn de volksnitspraakin de aan- staande maand Mei nit te brengen. De zooge rioemde ronverzoenlijken" willen een veraehte lijk stilzwjjgen in acht nemen, en daardoor te ken nen geven dat zij Napoleon, noeli zijne vrijheids- gaven willen noeli begceren. Nog anderen willen met kraeht tegen dezen buitengewoncn maatregel protestceren. Intusschen werkt Napoleon door «n verlangt dat aan elken kiezer een brief van bem zelve za! wordcn ter hand gesteld, waarbij de te doenc nitspraak wordt opgeheldeni. Znlk een naauw verkeer van den vorst met zijne on- derdanen is zeker zeldzaam en bchoort enkel en alleen tot de regerings-ideen van Napoleon III. De Fransehe regering hceftin cerlcg met de Engelseliebesloten tot het zenden van ge delegeerden uit de ambtenaren bij de telegrnaf dienst naar Noord-Amerika om daar de behan deling te onderzoeken van bet nleuwe Litlescbe telegraafstelselwaardoor in den minnut 200 woorden kunnen worden overgebragt. Deze nieuwc nitvinding is dezer dagen op de lijn New YorkWashington ingevoerd. Volgcns El Tiempo zon maarsebalk Prim een monarch voor Spanje gcvonden hebben. Hot resultaat van de onderhandelingen zon binnen veertien dagen bekend worden. De progressis- ten zonden zich tegen deze kenze niet verzetten. Een en auder is nog al vrij geheimzinnigmen weet ecbter met zekerheid dat de aan hangers •van de hertog de Montpensier zich zeer voldaan toonen en hunne hoop vestigen op zekere woor den en daden, die de candidatenr van den her- tog zeer te stade zonden komen. Uit officieiile berigter. blijkt, dat deopstande lingen te Barcelona de registers van den bur gerlijken stand, het archief er. andere documeu- ten <op bet raadbnis verbrand hebben. De insur- genten te BadalonaSan Andre en in andere plaatsen maaktcn zich aan hetzelfde vandalisme schuldig. Men weet overigens thans met zeker heid, dat de opstand te Barcelona en in de voor- steden ondei-drnkt is. De kapitein generaa! te Barcelona heeft bij den aanval de troepen in drie eolonnes verdeeld. De artillerie heeft inet pun- tige kogels op de insurgenten geschoten. Het vnur was moorddadig. Te Gracia werden de Jaatste barricades verdedigd door een vier a vijfhonderdtal personen, meerendeels jongelingen van vijftien a zestien jaren, die slecht gewapeud waren. Toen de troepen eenmaal meester waren van bet terrein des opstandsschoten zij bier en daar in de lucht, ten einde, zonder verder schade aan te rigten of personen te doodeu, de menigte nog door het geknal ontzag in te boe zemen. Het gevecht eindigde toenfautc de combattauts. De Spaanscbe troepen schijnen tegen de op standelingen ir, Catalonie vrij rnw te zijn te werk gegaan. Dit mag men ten minste afiei- den uit de volgeude Madridsche conespondentie aan de Liberte „De ongerustheid is algemeeu te naauwernood dnrven de inwoners van Barce lona buo.nc huizen verlaten. Tijdens de insurrec- tie nl., hadder. de scbildwachten bevel op ieder te vuren die zich aau zijn denr of zelfs maar aan zijn venster vertoonde. Op die wijze zijn verscbeiden personen binnen de buizen door ko gels getroffen. Vooral de inwoners van de voor- stad Gracia hebben veel door de barbaarschheid der soldaten geleden. In vele huizen, zegt een Catalaanscb dagblad, is geen levende ziel over gebleven. De verontwaardiging is dan ook niet te beschrijven. En toch heeft de kapitein gene raal zijne strijders wegens bun heldenmoed ge- prezen en wenscbt hjj zich zelf met den be- vocbten roem geluk. Gracia is nog immerdoor troepen oinringd. Niemand wordt er uit- of ingelaten en dagelijks hebben talrijke arrestatiiin plants. Men schat bet aantal projectielen, die in Barcelona zijn gevallen, op 3000 en de daar door aangerigte schade op 1,500,000 francs. Twee individuen zijn openlijk gefttsileerd. Men hoopt ecbter, dat de staat van beleg spocdig zal opgeheven worden. De strijd der insurgenten is een geheel persoonlijke geweest't was de wanboojiige en ondoordachte worsteling van een volk, dat zich tegen een geliaten maatregel verzet. Overal waren de vronwen de heldinnen van den opstand van daar dat vele harer be- ncvens een niet gering aantal kinderen, gedood zijn," De kavdina d-aartsbisscbop van Toledo, primaat van Spanje heeft schriftelijk den eed op de constitntie atgelegd en das hot voorbeeld zijner geestelijke ambtgenooten in het weigeren van dcu eed niet gevolgd. o Z. M. heeft met 1 Mei a. s. den kapitein bij bet corps ingenieurs, minenrs en sapenrs W. F. Koster. op verzoek eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, en hem met ingang van dien datum benoemd tot referendaris bij het departement van binrienlar.dsche zaken. Z. M. heeft den adelborst le klasSe II. C. E. van IJsselsteijn, dienende bij het eskader in Cost Indie, op zijn verzoek, eervol uit de zee- dienst ontslagen- met den laatsten dag der maand waarin dat besluit ter zijner keunis zal worden gebi-agt, Bij het wapen der marechaussee is be noemd bij de divisie marechaussee van Noord- Brahand en Zeeland, tot majoor en kommandant der divisie, de kapitein T. Prins, van de divisie en is in den rang van le Init. en in zijne ancienneteit zoodanig overgeplaats, bij opgemelde divisie, dc le luit. adj. C. A. Prins, van het 5e reg. inf. De vergadering der prov. staten van Zee- land die tot jl. dingsdag avond verdaagd was, kon dien avond geen voortgang hebben [dewijl slechts 19 leden en dus geen genoegzaam aantal tegenwoordig waren. De volgcnde zitting werd daarop bepaald op woensdag voormiddag ten 11 ure. Toen waren 23 leden aanwezig. In deze zitting was aan de orde het uitbrengen van verslagen betrekkelijk 1. Het voorstel van Ged. Staten tot oprigting van een waterschap in zakc de nieuwe uitwa- teriiig in het voormalige 4e district, en 2. De tnededeeling van Ged. Staten, betreffende en overlegging van een regiement op bet bestuur van den polder Walcheren. Deze beide stukken. benevens de iugekomen ad rcssen werdeu ter griffie nedergelegd. Vervolgens gescliiedde voorlezing van de door Ged. Statenkracbtena art. 30 der prov. wet opgemaakte voordragt van drie personen voor de betrekking van griffier der staten. Daarop zijn geplaatst de heeren lo. J. P. I. Buteux, lid der Ged. Staten van Zeeland. 2o. Mr. J. P. N. Ermerins- gemeente-secrela- ris en advocaat te Zierikzee. 3o. D. Jeras, commies en chef der vierde af- deeling ter prov. griffie. De benoeming zal na bet einde der aau de orde zijude werkzaamheden gescbieden. INeuzen, 22 April. In de zitting der regt- bank te Goes van den 15 April II., werd door den beer officier van justitie conclusie geuomen in zeven voor die regtbank ingestelde vorderin- gen tot betaling van subsidieu ten beboeve der calarniteuse polderstegen de achterliggende polders de Breede Watering bevvesten Uerseke Loven-\\ illemskerke beoosten en bewestenbljj; CanisvlietPapeschor en Autrieheu. Tegen de ontvanger-griffiers dier polders was duor°de respectieve ontvangers der subsidign dwangbevel nitgevaardigd, en daartegen waren de polders in verzet gekorueu. De conclusie strekte tot vanwaardeverklaring van het door de polders gedaan verzet en tot nietigverklaring der nitgevaardigde dwangbevelen op de volgcnde gronden ooreerst, evenals de officier te Middelbnvg onlangs in een geheel gelijksoortige zaak, voor die regtbank aanhangig, achtte ZEdA. de ont vangers der snbsidien onbevoegd om bij dwang bevel, medebrcngende het legt van parateexeeutie, de subsidife'n in te vorderen. De wet van 9 Oct. 18-41 (Stbl. no. 42) geeft dat regt alleiin aan dijk- en polderbesturen en andere dergelijke colleges, maar niet aan den in deze optredenden ontvanger. Wei beweenle de geopposeerde dat de polders in Zeeland in vvaterschappen zijn verdeeld en dat de commissaris des konings te zamen inet dc ontvangers der subsidien daarvan het bestuur uitmaakte, doeb daarvan bleek niets in bet polderreglement, dat niets bevatte dan een territoriale indeeling in polder-arrondisse- menten, maar zonder eenige verdere organisatie dicr arrondissementen tot watersehappen en dus ook zonder vestiging van eenig bestuur. In de tweede plants achtte ZEdA. de aansla- gen in de subsidieu van de betrokken polders vastgesteld door een onbevoegdc magt. Tenvijl art. G van het regiement dit aan den koniug opdroegbleekdat de aanslag het werk was .van geilepnteerde staten, die daartoe dus waren onbevoegdbet dwangbevel strekte alzoo tot uitvoering van ecu onwettigen titel en was dus ook uit dien lioofde nietig. Ten prineipale was ZEdA. van oordeel, dat de staten van Zeeland door het verordeneu der subsidien bij bun regiement van 1840 bun grond wettige bevoegdheid waren te buiten gegaan. Ontegenzegljjk beantwoorden de subsidien aan alle vereiscbten van het begripbelasling, en wel ten behoeve van 's lands kas. Uit de ver schillende bepalingen van bet polderreglement in verband met de jaarlijksche staatsbegrooting, waarop tot dusverre steeds een post voorkvvaui, ter voorzieuiug in het tekort op de builenge- wone werken der calarniteuse polders, bleek ten duideljjkste dat bet bebeer der calarniteuse pol ders behoorde tot den publieken dienst van bet rijk aan de belling waren alle achterliggende polders onderworpen zij trot dus alien, die in bet geval verkeerden, waarvoor de heffing was uitgeschreveneindelijk de heffing gescliiedde niet ex contractu, maar kracktens verordening van de overheid. Derhalve waren de subsidieu belastingen. Tot het heffen daarvan waren de prov. staten onder de grondwetten van 1815 en 1840 onbevoegd; in alle gevalle zou na de iu- voering der grondwet van 1848 de heffing niet meer plaats kunnen hebben zonder bekrachtigiug door de wet. De regtbank zal den 24 Junij e. k. in deze voor geheel Zeeland zoo gevvigtige aangelegeu- heid nitspraak doen. (Reeds 27 dezer wordt de beslissing der Middeluurgsche regtbank te gemoet gezien). Den 20 dezer heeft alhier de aanbestediDg plaats gehad, der volgende werken I. Het eeujarig onderhoud der werken onder het bebeer der Genie te Neuzen waarvan de minste iuschrjjver was C. de Smidt Cz. te Neu zen voor f 1000 de begrooting bedroeg f 1380, boveu de begrooting f220. II. Het. eenjarig onderhoud van de zeeweringen under het bebeer der Genie te Neazeu waar van de minste inschrijver was S. van Rees te Neuzen voor f 3701 de begrooting bedroeg /'3000. boveu de begrooting /700. III. Het 6eujarig onderhoud der kazerne ge- bouwen enz. onder bet bebeer der Genie te Neu zen waarvan de minste inschrijver was C. de Smidt Cz. voor f 1025de begrooting bedroeg 900 boveu de begrooting [\2o. Stliiss vtiii 14 t;nt. 19 April. Donderdagjl. werd er door de rijks-ainbtenaren d. R. en B. twee stuks ruudvee benaderd bij den slager L. Ver- moct alhier, die bij dcu rijtuigvcrhuurder A, Kamoen werden gestald, zatnrdag avond ruim tien ure bezocht genoenide Kamoen als nnar gewoonte zijn stallen enz. en alles in orde be- vindende begaf bij zich ter rust, en toen bij. zondags morgens vroeg weder in zijn stal kwam ontdekte hij dat er 's nachts iomand in den stal was geweest die met een hakmes een dier twee beesten znlk een slag aan het achterste gedeelto van een der pooten even boven de knie had toegebragt dat de pees geheel was afgehakt en de snede van het mes zich tot in het been doordrong. Van het voorgevallene is proees verbaal opge- maakt. De jnstitie doet een ijverig onderzoek om het den dader te kunnen bewijzen. 1\ jj ontvangen een zeer belangrijk berigt uit 's Gravenhage. dat wij ons liaasten onzen lezers mede te deelen. Z. M. de Koning heeft Dirkje Vcldhuijzen, het meisje van 15 jaren. dat door bet prov. geregta- hof van Utrecht, wegens brandstiehting ter dood veroordeeld werd en welke straf later in tuchthnis- strat werd veranderd, kwijtscbeiding verleen I van het nog onvervuld gedeelte harer gevange- nisstraf, met ontheffing voor de veroordeele van den smet van eerloosheid en van al de gevol- gen van dezen, welke geaeht zonden kunnen worden op haar uit kracht of naar aanleiding van bet veroordeelend arrest te kunnen kleven. Het bestuur van het genootschap totzedelijko verbetering van gevangenen heeftop verzoek van den minister van justitie zich bereid ver- klaard. bet lot van dit meisje, na haar ont slag uit de gevangenis, bijzonder aau te trekken. Eere den minister, die bet initiatief der tweede kamer, tot znlk een goed einde wist te brengen. Dank aan den koning, die het prerogatief der kroon tot zulk een edel werk aanweudde. Te 's Gravenhage loopt sedert eenige dagen het gerucht, dat de minister van oorlog meer dan ooit te voren den vveusch zou koesterenom zijne portefeuille neder te leggen, en zulks teu- gevolge van verschil van gevoelen met zijne ambt genooten, voortspruitende uit 's ministers meer en meer zich vestigende overtuiging, dat eeno regeling bij de wet van het defensiestelsel ouge- wenscht, zoo al niet eene oumogelijkheid ziju zou. Men verneemt dat door Z. M. den koning den 29 dezer de eerste steeu gelegd zal worden aau het metsehverk voor de Zuiilerzeesluizen bij Schellingwoude. Den 10 dezer is te Ridderkerk de kiel ge legd voor een ijzeren sehroefboot voor de aan- nemers van de nieuvv te graven haven te Mid- delburg. De stooinwerktuigen voor laatstge- noemde boot worden vervaardigd in de fabriek van de heeren W. de Bruiju c. s. te Dordrecht. De werkzaauheden voor het opstelleu van de metaleu bovenbouw der brug over het Hull. Diep bij den Moerdijk, aaugeuomen door de firma Paul van Vlissiugeu en Dudok van Heel, te Amsterdam, voor f 1.400.740, zijn thaus in vol leu gang. De verschillende deelen der brug worden te Amsterdam aan de fabriek gereed gemaaktj eu vervolgens naar YVilleuisdorp verzoudeu, alvvaar de verspreide deelen worden bijeeugevoegd, de overspanuiugen iueengesteld eu gekloukeu. Ruim 150 werkliedeu zijn tbaus onafgebrokeu te Willemsdorp bezig met het lossen van mate- rialeu, het pasklaar makeu der verschillende deelen, het kliukeu, vervveu enz. enz. Naar het II.bl. verneemtbestaat er' te Grouingen plan de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben, als tvoorzorgsmaatregeleu, tegen eveutueele edidemien. Te Volleuhove is bet lijk van een meisje aangespoeld, afkomstig van een der bedeu winter in de Zuiderzee verongelukte schepeu, eu door het ijs, vvaartusscheu het hlijkbaar lang gcdreven had, zeer gehavend. I ■ua?.. Per drie <naandpn binnen Neuzenf 1,_ franco door het jjeheele Hijk],25 geheel Belgie,1,40 Enkele nommera0,05 Men abonneert zich bij all* Boekhandelaars, Postdirecteureo en Brievenbnshouders. BIJ Van 1 tot 4 regels 6,40 Voor elke regel meer. K o,l# Advertentien gelieve men aan de Witgerers in te zenden niterlijk Dingadag en Vrijdag arond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1