ALGEMEEN No. 509. Zaturdag 9 April 1870. lOde Jacirg. Binnenlandsche berigten. i V htf i? 9£P ABONNEMENT. VER9CHIJNT elk en "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) H O X T COMP. te IVeuzen. ADYERTENTIEN. De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. Gelct op de vcrklaring van den provincialen veearts der 2e kinase J. C. Kegelaeii te llulst van den 4 dezeruit welke blijkt datter voorkoming van de verdere versprciding van de Longziekte welke zich onder de.rundafen op do hofstede te Hontenisse toebehoorende aan den heer J. A. van Heteren te Hulstbeett vortoondde onteigening dezer ruuderen nood zakelijk is Voorts gelet op artt. 69 en volgende der wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) B e s 1 u i t e n Te verklaren dat or genoegzame red en en be staan tot onteigeniug van do navolgende ruude ren als twee zwartbonte Koeijen oud 4 jareu eene zwartbonte Koe oud 3 jaren eene wit zwartbonte bekaltde vaars, oud 3 jaren. eene zwartbonte Stierbokkeling eene wit zwart bonte Vaarshokkelingen twee zwartbonte Stierkalverenzich bevin- dende op de hofstede te Hontenisse toebeboo reude aan den heer J. A. van Heteren te Hulsten dat die runderen mitsdieu zullen wor- den onteigend. Dit beslnit zal enz. hetzelve zal worden ge- geplaaUt in bet Algemeen Nieuws en Adver- tentieblad voor Zeeuvvsch Vlaanderen. Gegeven te Middelburg den 6 April 1870 De Gedepnteerde Staten vooruoemd R. W. VAN LIJNDEN Voorzitter. O. J. SPRENGER, loco Griffiier. N e u z e n, 8 April. De gcheele vrijspraak van Pierre Napoleon verwekt in vcle kringcn nog altijd gemorrel. De regering zockt alle herinneriug daaraan te verwijderen door op keizerlijk bevel den prins en zijn hnisgezin buitenlands te zenden, dat dan ook Frankrijks bodein reeds heeft verlaten. „Wraak voor Victor Noir" blijft eehter 'tsym bool der onverzoenlijken, vvaaraan de Napoleons nog lang zullen blijven blootgesteld. Het Fransche ministerie heeft eene zware taak to vervullen in de vestiging eener geheel nieuwe regeringsvorm gegrond op bet constitutioneel 8taatregt. Niet weinige zijn de moeijelijkheden die daarbij tnsschen do voorstauders van zeer verwijderde inzigten opdagen. Daarenboven heerscht er blijkdaar wantrouwen of 'tnog wel ernstig gemeeud is met de vrijheid der Fransche natie toegezegd en ineent men dat alles ten slotte nog op een groote bluf zal uitloopen zeker is bet dat bet tegenwoordige Fransahe bewind zich niet licht de leidsels zal laten ontnemeu, om de hevige partijen in dwang te houdeu. Engeland en Amerika zijn toch inaar het toon - beeld in het finantieel beheer voor alle audere landen van Europa. Daar vloeijen de staatskas sen over, terwijl overal elders gebrek en te kor- ten ontstaan. Zouden het niet vooral de staande legors zijn die ie andere landen kapitaal en kracht verslinden. Waartoch zijn handel en industrie tot eeue hoogte gekomen als juist in deze beide landen. In Spanje treedt de eene minister voor den andere na, af. De verdeeldheid der partijen scbijnt eerder toe- dan af te nemen. Omtrent den toestand des lands valt ook nog weinigs goeds mede te deelen. Op bet platteland is de ellende ten toppunt gestegen eu de ongeregelde heffing der belas tingen gaat met de grootste moeijelijkheden ge- paard. In eene plants hebben de bewoners zelfs formeel geweigerd belasting te betalen, waarvau eene botsing met een detachement troepen bet gevolg is geweest, bij welke gelegenheid van de zijde der troepen 6en man gedood en drie ge wond wcrdcu, terwijl de bewoners elfgewondeu en drie dub ben verloren. Te Mad.iid is dezer dageu eene onde dame, behoorende tot de oudste en beroemdste geslachten, op liaar bed vermoord gevonden. A1 hare juweelen en eene aauzien- lijke som geld waren verdvvenen. Terwijl de keizerlijke familie in Frankrijkop de onbarmhartigste wijze door het slijk wordt ge baald, vergaat het waailijk Victor Emanuel in Italie niet veel beter. De persoon des konings is het mikpunt van de grofste beleedigingeM in broebnres, die overal verBpreid worden voor dat de politie bij machte is ze in beslag te nemen. Men leest opsckriften als deze: „Nimrod II, de groote jager der negen tieude eeuw;" „kabalen en standjes in het paleis Pitti" enz. De koning wordt zelfs niet op zijae wandel- togijes met rust gelateu. Dezer dagen wenl te Florence een persoon g.earresteerd, die op eene in het oog loopende manier, om het rijtuig van den koning bleef dwarrelen, zich telkens tegen bet portier drong en naar binnen gluurde. Hij was voorzien van een dikken kluppel, waarmede hij veelbeteekenend zwaaide. Toen men dien lastigen begeieider arresteerde, verontschuldigde bij zich eenvoudig met te zeggen, dat hij een verzoeksehrif't had willen overreiken maar te laat bespeurde, dat bij het ding onder weg ver loren bad. De politie zag eehter niet in, waar om eene verloren geraakte petitie door een knup- pel moest vervangen worden en liet hem tot groot genoegen van den koning niet langer oin het rijtuig rondloopen. De eerste kamer heeft in hare zitting van den 7 dezer, de agrarische wet met 25 tegen 12 stemmen aangenomen eu is daarna op reces niteengegaan. Het provineiaal blad van Zeeland no. 36 bevat een besluit van gedeputeerde staten van den 6en dezerwaarbij, verinits de longziekte onder het rnndvee in de gemeente Hontenisse is uitgebrokendoor ben het volgende is vast- gesteld Art. 1. Worden verklaard als door de long ziekte te zijn hesmetonder de gemeente Hon tenissede Dullaart en Havenpoldersen het onder die gemeente gelegen gedeelte van den llulster- Nieuwlandpolaeronder de gemeente Stoppehlijkhet onder die gemeente gelegen gedeelte van den Hulster Nieuwlamlpolderon der de gemeente Graanw de Langendampolder en de gedeelten van den Hulster-Nieuwland- en Dullaartpolders, gelegen onder de gemeente Hulst, tot aan de vesten dier gemeente met dien ver- stande dat de uherste dijken en wegen gren- zeude aan het hierna verklaqrde terreiu daaron- der niet zijn begrepen. Art. 2. Als verdacht van de longziekte worden verklaard de bij art. 1 bedoelde dijken cn we gen en de niet besmct verklaarde gedeelten der gemeenten Hontenisse, Stoppeldijk Graanw en Hulstalsmede het overige gedeelte van het kanton Hulst. Art. 3. In het bij art. 1 besmet verklaarde gedeelte van het kanton Hulst zal geenerlei in, uit- of vervoer van rnndvee mogen plaats heb ben. In het overige verdacht verklaarde ge deelte van het gemeld kanton, zal geen uitvoer van rnndvee mogen plaats hebben dan met schrif telijke toestemming van den commissaris des ko nings, en znlks op den voet en de wijze bepaald bij art. 4 van het reglement ter voorkoming van de verspreiding der longziekte ouder bet rund vee in Zeeland. De in- en vervoer is aldaar geoorloofd. De arr. regtbank te Goes, heeft den 4 dezer uitspraak gedaan in de volgende zaken 1 Willenr de Ruijscher, oud 2l jaar, dijk- werker te Philippine, beklaagd van in bet open- baar bezigen van sntaad en sebeldwoordeuis schuldig verklaard en veroordeeld tot een boete van 25,subsidiair zeven dagen gevangenis- straf en de kosten. 2 Antoinetta Lippens, oud35 jaar, arbeidster te Koewachtdefaillante, beklaagd van eenvou- digen dief-tal, is niet scbnldig verklaard, de kosten te drageu door den staat. 31. Audries Bernard, oud 26 jaar, Ferdinand van Zwaal, oud 28 jaar, Andries Maas, oud 23 jaar, Magarinus de Nocker, oud 21 jaar en Victor Matthijsen oud 28 jaar alien polderjonger.s te Graauw, beklaagd van moedwillige mishandeling te zamen en in gemeen overleg, de tweede en vijfde zijn niet scbuldig verklaard en vrijgespro- ken de kosten te dtagen door den staatde eerste derde en vierde zijn schuldigd verklaard, de eerste veroordeeld tot f 8, —boete, subsidiair drie dagen gevangenistrafde derde en vierde tot f 3,—boete, subsidiair een dag gevangeuis- straf en ieder voor i/.t in de kosten. De bnitengewone vergadering van de pro- vinciale staten van Zeeland isjl. maandagavond geopend. Na de voorlezing van het koniuklijk besluit tot magtiging, om deze vergadering te houden, gaf de voorzitter kennis vau het overlij- den van den griffier der staten do heer mr. S. van der Swaline en schetste in korte trekken, diens werkzaam leven en verdiensten in het be- lang van het hem dierbare Zeeland. Deze vvoor- deu maakten diepen indruk, en op voorstel van den heer de Jonge vau Ellemeet zal de rede iu zijn geheel in de notulen worden opgenomen. De beer mr. J. C. R. van der Bilt, lid van ged. staten zal de betrekking van griffier in deze vergadering vervullen. Vervolgens zijn de leden overgegaan om zich in de afdeelingen te splitsen. De voorstellen en ontwerpreglemeuten, waarvoor dev ergadering is bijeengeroepen, zijn dingsdag en woensdag in de afdeelingen ouderzocht, donder- dag zijn de openbare beraadslagingen aanvaDgeu. Neuzen, 8 April. Gedurende de vo- rige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 15 zeesehepen, metende 2876 tonnen en 273 bin- nensehepen, m. 17088 t.: en afgevaren 20 zee sehepen m. 4024 t. en 281 binnenschepen m 18537 t. Totaal sedert 1 Jannarij 1870, zijn het kanaal opgevaren 38 zeesehepen m. 7487 t. eu 551 binnenschepen, m. 37193 t.en afgevaren46 zeesehepenm. 9149 t. en 517 binnenschepen, m. 34440 t. Iu de 3 eerste maanden van 1869 zijn het kanaal opgevaren 43 zeesehepen m. 8198 t. en 663 binnensche pen m. 34055 t. en afgevaren63 zee sehepen m. 12441 t. en 628 binnenschepen m. 32653 t. Men schrijft ons uit I Jzendjjke van 4 dezer „Onze gemeente, die ruim 2600 zielen telt en onder de voornaamste van het district wordt ge- rangsehikt, verkeert sedert heden in een excep- tioneelen toestand. „Eenige jaren geledcn is een geschil ontstaan tusschen het hervormd kerkbestuur eu de ge meente.over den eigendom van het uurwerk dat op de kerk staat en dat tot dien tjjd, even als de toren waarin bet is geplaats door de gemeente werd onderhouden. De gemeente liet de quaestie door een rechtsgeleerde onderzoeken, wiens advies ten voor.leele der hervormde kerk luidde. Van dat oogenblik werd het onderhoud van den toren voor de hervormde kerk gelaten doch bleef het uurwerk voor rekening der gemeente. „Nu is onlangs weder een conflict over het gebruik van het uurwerk ontstaandoordat het kerkbestuur o. a. aan de geneente verbood om gebruik te maken van de klok om te kleppen en omdat het voorstelde gedurende tieu jaren jaarlijks f 200 te betalen voor gebruik en onder houd van het uurwerk, te beginneu met 1 April. Dit voorstel is door den gemeenteraad in zijne zitting van 28 Maart jl. van de hand gevvezen en in eene vergadering van heden, die door den voorzitter belegd was om op dat besluit terug te komen, heeft de raad zijn primitief besluit ge- handbaald en zijn wij dus morgen van alle „offi- cieel uurwerk verstoken. Nil zullen vooHaan de vertrekuren voor diligenes, posterijen enz. geregeld moeten worden naar een klokje dat op het stadhius voor een raam zal geplaats worden, terwijl het uur van politie voor de tappenjeh voor het aangaau der markt en het middaguur door het kleppen van de klok dor roomschca- tholieke kerk zal worden aangekondigt. „Burgemeester en wethonders zijn (evens ver- zocht zoodanige voorstellen aan den raad te do en als de omstandigheden vorderen." De heer W. Bosch heeft in de N. Rotf. Crt. bekend gemankt, dat hij den 21 Maart eene nadere en nu formele uitdaging tot een tweegc- vecht van den heer Nierstrasz heeft ontvangau, en dat hij den 23sten geantwoord heeft „Tusschen de heeren Nierstrasz en Bosoli be- staat geene partiknliere veete, die heslechting vordert. De hoofdbestuurders en de voorzitter van een erkend zedelijk ligehaam hebben alleen te aoen met den vertegenvvoordiger die ben heeft aangerand in zijne k wall (oil, iu 't openbhar 't is eene kwestie van parleraentaire waardigheid en publieke moraliteitheeft U. H. E. G. dien- aangaande iets te zeggen, dan moet bet in 't open- baar zijn dit eischt publiek belang. Verschoou mij van verder schrijven s. v. pi.ik zal niet meer antwoorden." De heer Bosch verlangt, dat de beer Nierstrasz zijne beschuldiging iu bet eene of andere dag- blad zal herhalen om zoodoende als partikulier burger de verantwoordeljjkheid op zich te nemen voor hetgeen hij in de tweede kamer heei't ge- zegd. Men schrijft nit Coevordcn van don 29 Maart: „Gisteren werd te Emlenkampfdlanover het huwepjk ingezegend van Jan Dotnraerus en Fenne Kas. De jonggehnwden, beide tot de vorige eeuw behoorende, sohenen zich niet good met de snelheid van stoom of telegrafie te kuunen vereenigen ze hielden zich steeds aan de spreuk „haast u langzaam," en toen, na rijp beraad, hnn hnwelijksplan werd verwezenlijkt, telden zc te zamen 158 jaren. De man, in 1789 geboren, had onder Napoleon 1 den veldslag van Leipzig en daaropvolgendo veldslagen medegemaakt, waardoor hij in zijn jonge jaren geen tijd had om verliefd te worden en dit wijsselijk tot op een en tachtigjarigen leeftijd uitgesteld. Niemand zal dit huwelijk onder de jeugdige onbezonnen- heden rangschikken.' Een heer, zoo men zegt uit Alkmaar, lo- geerde 14 dagen in 't hotel „Nieuwe Stadsher- berg" te Amsterdam. Maandagmorgon kreeg de hotelhouder eenige kwade vermoedens en droeg den kelner op dien heer de rekening te geven. 't Bleek daaropdat deze geen geld hail. De hotelhouder was hiermede natuurlijk niet gediend en sprak hem er over aan. De debiteur verwij derde zich voor eenige oogenblikken, sprongge- zwind in 't Y en na tier, minuten wenl bij le- venloos uitgehaald. Nadere bijzonderlieden out- breken. De longziekte onder het vee in den om- trek vau Hoorn neemt meer en meer toe. Mr. Jan van ,s Gravenweertde Nestor onzer vaderlandsche dichters, is den 4 dezer iu 80 jarigen ouderdom op zijn landgoed, tc Oostor- beek, nabij Arnhein ontslapen. De stadsomroeper te Vlaardingen heeft zijne betrekking nedergclegd, om dat hij niet langer met zijn geweten kon overeenbrengen, bekend te maken dat des zondags muziekuitvoeringen of pleizierreistjes zonden plaats hebben. Naar zijn oordeel was dit medewerkeu tot sabathschennis^ Men schrijft uit Tilburg, 4 April. Tot be- vonlering van de gezondhcid der ingezetenen, heeft de gemeenteraad een verordening vastge- steld waarbij bepaald is, dat het betrekken van nieuw gebouwde woningen niet mag plaats hebben dan na verloop van vier maanden, nadat de raoren zijn opgetrokken en hot gebonwd is onder de kap gebragt. 1.- 1.25 M') E«k«le Men abunueeit zich bg alls Boekhnmlelaars, Postdirecteoren en Beievenbiuhoaders. Per drie m«aBdo» binnen Neuzcn. franco door het geheele llijk. geheel Belgie. BIJ Van 1 tot 4 regelaf 0,40 Voor elke regel meer0,|0 Ailvertentien geliere men aan de Eitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 are.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1