A L G E IHEEN No. 507. Zaturdag 2 April 1870. 10de Jaarcs;. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. I ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 tire UIIOIT A COMP. te K'«uzpii. ADYERTENTIEN. Wij vestigen de aandaoht van den lezer op de veranderiug van den spoortrein. De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. Gelet op de verklaring van den provinoia'en veearts der 2e klasse J. G. Kegei.arr te Hulst van den 2Gn dezer nit welke blijkt, datler voorkoming van de verdere verspreiding van de Lionurzieltte welke zick onder de runderen op de hofstede bevvoond en bestuurd door Dominicus Boon en zijne zuster Maria Lu- dovica Boon, te Koewacht heeft vertoon I de onteigening dezer runderen noodzakelijk is. Voorts gelet op artt. 69 en volgende der wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsbiad no. 125); B e s 1 u i t e n Te verklaren dat er genoegzame redenen bestaan tot onteigening van de navolgeude run deren als eene roodbonte Koe oud 9 jaren eene witbonte Koe, oud 7 jaren twee roodbonte Koeijen oud 6 jaren cen roodbonte Koeoud 4 jaren twee zwartbonte Vaarzen oud 2 jaren eeue roodbonte bekalfde Vaars oud 21/* jaren eene roodbonte Vaarsbokkeling twee zwartbonte Vaarshokkelingen drie roodbonte Vaarskalveren twee zwartbonte Vaarskalveren een rondbont Stierkalf, zich bevindende op de hofstede bewoond en bestuurd door Do minicus Boon en zijne zuster Maria Ludovica Boon te Koewacht en dat die Runderen mitsdien zullen wordenoutei gepd. Dit beslult zal worden medegedeeld aan enz., hetzelve zal worden geplaatst in bet Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlaanderen. Gegeven te Middelburgden 29 Maart 1870. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. VAN LIJNDEN Voorzitter. G. J. SPRENGERLoco Griffier. N a u z k n, 1 April. Zooals 't zicli liet aanzien is Pierre Napoleon vrijgesproken. Alleen heeft kij eene soin van 25,000 fr. als schadevergoeding aau de fawilie Noir te betalen. Het debat in de zaak Pierre Napoleon heeft bewezen dat men niets heeft nagqlaten in Pierre Napoleon de familie der Bonaparte's te kwet>en en de oppositie van deze gelegenheid al het inogelijke gebruik heeft gemaakt de regerende dynastie in de oogen des volks zwart te maken. De keizer echter zet door zijne ruiterlijke stappen op de baan der constitutipneele vrijbeid de oppositie schaakmat; daar hij hierdoor het welgezinde deel der natie zeer op zijne hand Rrijgt. Het regterlijke onderzoek gold voornamelijk of v66r het door Pierre gedane schot hem een klap was toegebragt dan uiet. Volgens de ge tnigen van den prins was 't keumerk vau deu slag duidelijkeen betuigde zelfs dat de kueu zing zeer kennelijk en de wang zwart was. De advocaat der tegenpartij bevveerde op geneeskun dige getuigenisseu dat na een ontvangen slag de blaauwe klenr verschijnt den tweeden of der den dag daarnaden vijfden dag de paarsche en den achsten de geelaehtige. Een leerzaam debat voor degene die nog in dergelijk geval mogt komen. Dezelfde advocaat verklaarde ook dat Victor Noir zeer sterk was en iudien hij hem een slag gegeven bad, de prins zeer zeker j zou hebben neergeveld. De advocaat Laurier hield een pleidooi ten boogste beleedigend voor den prins. Hij noemde hem moordenaar in Amerika, moordenaar in Ita Tie, ongedisciplineerde soldaat in Afrikabelee- j diger van grijsaards te Parijsdie zich als een vnmpijr wiei> op een edele geen argwaan voe dende zoon des volks, schoten worden op hem gelost, en niemand beweegt zich in het huis. Een man vvordt vermoord, dock bet gaat niemand aan hij valt ontzield voor de voordeur neerdoch daarom zal geen bediende zich verroeren. Men vraagt zich af, ging Victor Noir naar een Buotia parte of naar een der Borgias. Doch Napoleon is vrijgesproken en het laat zich denken dat dit muisje geen langen staart meer zal hebben al is het ook dat de woede der onverzoenljj'ken ailes zal aanweuden de dood van Victor Noir te wrekejn, De zaak van den hfertog de Monfpeosier vvordt door de voornaamste en in vloedrijkste Spanjaar- den klaarltlijkelijk niet ongunstig beoordeeid. Even als bij Pierre Napoleon, is ook hier dynas tieke strjjd grootendeels in hetspel. De Isabel listen hebben den hertog, die overigens geen man van vechten is, tot het duel genoodzaakf en daartoe den dolzinnigen Henrique de Bourbon gebruikt, evenals de partij Rochefort den ruwen maar onnonzelen Victor Noir, die volgens som- mige beriglen zelfs lezen noch sckrijven kon als hnn werktuig" gebezigd. Het leger van den gewezen koning van Han nover is ontbondCfi. Ieder man 'heeft 400 frs. ontvangen, om daanriee naar Amerika of Aigerie te vertrekken Ook blijven een gedeeite van koning Georges getrouwe onderdanen in Frank- rijk vvonen slqcbts zeer weinigen keereu naar linn vaderland terng. Sleekts aan eenige offi cieren was het vergnnd in dienst van koning George te blijven; doch deze hebben naontbin- ding van het legioen daarvoor bedankt. Wij hebben er reeds vroeger opgewezen boe bedro- gen den arine Hinnoveranen eenmaal zonden uitfeomen door toe te geven aan de opwinding eener illnsie van Georges herstelling en zij die dat gedaan hebben, hebben ten hunnen aanzien een gruwzaam spel gespeeld. 't Is wat fraais, na liaardstede en altaar te liebben verlaten nu tot belooning der bewezen trouw, met een ellendig paar honderd gulden naar een auder werelddeel te kunnen vertrekken. Benoemd tot burgemeester te Cadzand A. Erasmus, te Retranchement J. Risseeuw Jz., en te Zuidzande A J. Risseeuw. Bij bescbikking van den minister van finan- cien van den 29 Maart j 1is o. a. tot klerk bij den rijkstelegraaf benoemd de beer G. Baert te Biervliet. Het provinciaal biad van Zeeland no. 34 bevat een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van deu 29 dezer, waarbij als door de Iongziekte onder bet rundvee besmet worden verklaard in de getneente Koewacht, de nieuw Karnemelk nieuw Beoostenbleij-, oud Beoosten blij- en Moerspui polders, benevens die gedeelten van laatstgenoemde polder gelegen onder de ge meenten Zuiddorpe) en Overslagmet dien ver- stande dat de dijken en tvegen gelegen tusschen die polders en de kierna te noemen als van de iongziekte verdackt verklaarde polders daaronder uiet ziju begrepen, Als verdacht van de iongziekte worden ver klaard de hiervoren bedoelde dijken eu wegen, en voorts bet niet besmet verklaarde gedeeite der gemeente Koewacht, de Overslag Varempe eu Moerbeeksche polders onder de gemeente Overslag, en het onder de gemeente Zuiddorpe ten oosten van de Zamlstraat gelegen gedeeite van den Zuiddorpe polder. In de besmet verklaarde gedeelten der gemeen ten Koewacht, Overslag en Zuiddorpe zal g'eener- lei in nit- of vervoer van rundvee tuogen plants hebben. In de als verdacht genoemde gedeelten der gemecnten Koewacht, Overslag en Zuiddorpe zal geen uitvoer vau rundvee niogen plaats hebben dan met schriftelijke toestemming van den commissaris des konings, en znlks op den voet en de wijze hepaald bij art. 4, van het reglement ter voorkoming van de verspreiding der Iongziekte onder het rundvee in Zeeland. De in- eu vervoer is aldaar geoorloofd. o Regtsgeding in zake prins Pierre Bonaparte, vervolg en lot van het vorig commer. Bij de ondervraging vau den heer Milliere wordt lezing gedaan vau den brief van prins Pieter Bonaparte aau Henri Rochefort. (Zie nommer 485 dezer conrant.) De heer Henri de Ohabillao, oud 28 jaren, getuigde dat hij Victor Noir had hooreu zeggen dat hij uaar eeu Bonaparte moest, doch in zijne houding was niets van gramschap te bemerkeu. De heer Floquet getuigde evenzoo. Elisabetli Gillet. kamenier der prinses Bona parte, verhaalt hoe zij de adreskaartjes der heeren de Fonvielle eu Noir den prius gebragt heeft, die zich bij de prinses bevond. De prius beval ltaar die personen boven te laten komen. Eeuige minuten later hoorde zij het geknal van twee pistoolsehoten in den salon en zag Victor Noir al waggeleude uaar buiten gaan eu van den trap valleu. Paul Adolph Cassagnac, 27 jaren, geeft om- standige inlichtmgeu over de levenswjjze van prins Pieter, die zelfs in zijn huis eenen revolver iu zijn zak droeg en meermalen daags zich bezig hield met schijfschieteu. Delia Rocca, 37 jaren, eu opsteller van 't biad l'Avenir de la Corse, verklaart eerst de oorzaak der meeuigbeid van dat biad met de Parijzer Revanche, en dan de gevolgen, daaruit voort- gesproten. Theodore de Grave, 41 jaren, dagbladschrijver, medeopsteller vau deu Figaro verhaalt de ge- beurtenis van Auteuilzooals hij die gekoord heeft van een' zijner collega's. De heer Clt. Pitieldoctor, geeft inlichtiugeu over zijne bevimling op het lijk vau Victor Noir de wonde was nabij het hart. De dood moest onuiiddelijk zijn. De heer Launder vraagt of de kandsckoenen van Victor Noirtoeu de doctor het lijk ouder- zockttoegeknopt vvareu. De kandsekoeueu vvareu ongeschoudeu eu gesloteu. De heer de Mange. Heeft getuige op het lijk vau Noir eenig teekeu vau slag gezieu Geeu auder dau dat van het schot. De heer Morel, doctor. Getuige haalt aan, welke zorgeu hij gegeven heeft aau prins Pieter, die ziek was. Villion schrijuwerkerverhaalt dat hij deu 5 Januarij iu een magaziju van Parijs lakeu was gaan koopen en door een der bediendeu boor de zeggeu „Tusscken dit eu eeuige dageu zal er iets aardigs gebeureu. Men moet Pierre Bo naparte gaan uitdagen eu als hij niet vecht zal men hem in ziju kantoor doodeu. Vr. Gij zijt wel /.eker, dit gehoord te hebben Ant. Ik zvveer bet op de assche van mijner moeder. Ten audereik keb dit gezegde kort na het gehoord te hebben, verteld. De heer Jobard, bediend in bedoeld magazijn, weet niets, aaugaande de gebeurteuis van Auteuil. De beer voorzitter. Gij zijt toch bedieude bij den heer Prud'koiume A. Ja mijnheer. V. Hebt gij de woordeu uiet hooreu uitspre- ken „Er moet binneu vier of vijf dageu iets zouderlings gebeureu. Men moet Pierre Bona parte gaan uitdagen eu als hij niet vecht, dau zal meu hem iu zijn kabiuet doodeu Neeu mijnheer. Vr. Zou uw kameraad Rimbeaux het uiet ge- zegd hebiien Hij zoo iriiu tils ik. De getuige Villion wordt teruggeroepen en zegtop Gobard wijzende 'tis tot mijnheer dat de audere die woordeu sprak. Dc getuige Jobard. Welnn, laten wij aau lim ine n dat ik het was. De heer Rimbeaux wordt geroepen. V. Den 5 January hebt gij lakt n aan deu heer Villion verkocktIk beb hem niet be diend ik was door eeu scbab van mijnen kame raad gescheiden. V. Zotult gij niet gezegd hebben ..Er zal dezer dageu iets zouderlings gebettren. Men moet Pieter Bonaparte uitdagen cn als hij niet vecht, zal men horn in zijn kabinet dood en f Ik beb dit 'niet gezegd om de goede redeu dat ik uiet wist d.it prius Pieter beston 1. De getuige Villion verklaart stollig, dat hi) Rimbeaux herkent als diegeue, die bet zou ge zegd hebben Vrouw Morln. Ik heb den heer Villion 0'it- moetop het oogeublik dat hij het laken had gekocht, eu hij zeide mjjMeD moet prius Pie ter uitdageu. Vr. Aau wie schreef hij dit gezegde toe aan den persoon die hem bet lakeu had ver kockt A. ueen mijnheer het was aan ecu auder. De heer Fourquin schrijuwerkerdoet eeue dergelijke verklaring. De heer Voorzitter. Gij hoort die verklarin- gen, Rimbeaux. Zeg ons, boe men den 5 Janu ary weteu kon wat er eerst eeuige dageu ua- dien moest plaats hebben De heer Rimbeaux. Al wat tegeu mij is ge zegd is valsch. De heer Tardieu, professor in de geneeskuude. Ik heb de lijkschouvviug vau Victor Noir gedaan. Hij had een schot iu het hart ontvangen. De kogel zeer kleiu zijnde, was in het hart bltjveu steken, zonder het te doorboreu. Vr. Hebt gij op het lijk geeue kieur van buskruit bevondeu A. Deze omstamiigheid, mijnheer de voorzitter, had kaar belting. De wonde, het heiud, noch de kleederen kadden de minste zwarte kieur, zooals het gebeurtwau- neer het schot op korten afstaitd wordt gelost. De heer Tardieu, overgaaude tot wat de heer de Fonvielle betreftueemt zijneu paletot van onder de overtuigiugstakkeu, vvaar hij naast het bebloede hemd lag, en hij legt aan de heeren gezworeueu uit dat, volgeus de vier gateu, welke iu dit kleediugsluk zijn, de sehoten verder moe- ten gelost ziju. De heer Mortreux, apotheker te Auteuil, ver klaard niet te hebben gehoord als of de heer Fonvielle zou kebbeu gezegd. „IIij heeft mij- ueu vriecd gedood doch hij heeft een ferine klap gekregen eu verklaard dat hij noch iemau I der audere aanwezigen iets dergeiijks heeft ge zegd en ik ben al dien tijd iu mijue apotheeic gebleven De facteur Roustan, aan welke de Fonvielle zijn pistool heeft overhaudigd, toen hij de vvouing vau den prius verlietzegt niet te begrijpen hoe deze niet heeft kuuuen sokieten. De heer de Fonvielle, terruggeroepeu, tracht dit te weerleggeu door de aandoeuing welke hem het zieu van Victor Noir veroorzaakt had eu het bloedeu zijner hand tocu by het pistool overhaalde. De heer Valladon klerk verklaart mlast het lijk eeen man le hebben gezieu, met een pistool iu de hand en roepeude„Indien ik mij pistool had kunnen overkaleu, zou ik hem als een bond hebben gedood." De heer Muurgoin, bouwmeester te Auteuil, zag voor de apotiieek een persoou die vau de gebeurteuis snrak. Zijt gij g kwetst vroeg ik heiu. Hij aut- woordde„Neeu." Ik vroeg hem hoe of die zaak vvas voorgevallenwaarop hij mij het volgende autwoordde Er was eeu zamenkoinst, wij hebben den prins deu brief van deu beer Grousset overhandigd, die na dezel'veji geiezen te hebben ons zeide „dat bij niets te doeu bad met handlangers, maar wel met de meesters." Wij vroegeu hem toeu wat liij vcrstoud' door P#r drie nundon binnen Neuxen1, m franco door het gfheele Uijk. 1,25 mm geheel Belgic9 1,40 Evknle noniinert <#5 Men nhonnecrt rich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushoudera. EXJ Vrb 1 tot 4 regeU 40 Veor elke regcl Itt Advertentien gelieve aea aaa de Witgerei-g ia te zeeden aitariijk Dingsdag en Vrijdag areud 6 are.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1