ALGEMEEN No. 505. Zaturdag 26 Maart 1870. 1 Ode Jaarg. Binnenlandsche beri«rten. Buitenlandsche berigten. A B 0 N N E M E N T. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-morgcn ten 8 ure I) 11 O X T COW P. (e X>ii7,r!i. ADVERTENTIEN. Zij, die zich voor hat, tweede kwartaal op het Algemekn Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VlaaNderex abonneren, ont- vangen de tot 1 April nans'aands nog te verschijnen nummers gratis, N 7. c z F. N25 Maart. De instructie van den inoord Pierre Napoleon is den 21 dezer begonnen. Een groot aanta! gctuigen zijn gedagvaard. De hertog de Mont pensicr is in zijne eigene woning voorloopige gevangenschap opgelegd. Het laat zich aanzien dat voor beide besehal ligden de zaak nog ai wel zal afloopen. Er is rneermalen liet denk bccld geopperd, dat, wanneer er dan toeh ge vochtcn nioet wordenbet beter was dat de koningen of vorsten het onderling afdeden, dan dat gelieelc legerdrommen aan de staatkun dige lnimen en plannen der grooten werden op- geofferd. Wclnn, in de moorden van Pierre Napoleon en de Montpensicr beide, vindt men als bet ware een strijd tnsschen twee zeer nit cenloopende regerings ideeen Pierre Napoleon en de Montpensicr vertegenwoordigen de monar chic, Rochefort en Henri de Bourbon zijn beide hevige voorstanders der republiek. In dit opzigt is dns bun strijd navolgenswaard en ware het te wetipcben dat alle groote zaken zoo tusseben een paar menschcn konden worden afgedaan. Bebalve deze beide gevalletjes is de staat kuudige atmospbeer tegenwoordig zeer bestendig. De pers spreekt op kalmen toon overdedingen van den dag, de volkeren houdeu zich ijverig bezig met de bevordering banner haudels- en nijverheids belangen, de bears her'eeft, en Maar, zegt bier misschien dezen of genen otizer lezers, bet coneilie dan eu de ongernstbeid der Frauscbe regering over bet dogma der onfeil baarheid. Ocb, Lezersverontrust n toeh niet te veel over ketgeen daar in Rome wordt beslist. Evenmiu als bet dogma der onbevlekte ontvan genis de wereld beeft veranderd, evenmin zal ze door bet thans opgeworpen vraagstuk een auder aanzien krijgeu. Laat de kerk vrij bare ideeen uitsprekeu, de staat is kracbtig genoeg baar ge/.ag daar te baudbaven, waar men oor- deelen mogt in strijd te kunnen of te moeten haudelen met de wetten van den staat. Zijn er misschien die nog drsomen van een kerk boven den staat, de kerk zelve heet't ook nog ver lichte mannen genoeg om te vveten, dat het de schoone roeping der godsdier.st is, de staat of maatsehappij te veredelen, in plaats ze te be heerschen en dat bet hoofdbeginsel van Jezus godsdienst dit is: mijn koningrijk is niet van deze wereld." Er valt niet aan te twijfelen, of bet dogma der onfeilbaarheid zal worden geproclameerd. De op dit onderwerp betrekkiug bebbende sche mata zijn reeds aan de vaders van het coucilie rondgedeeld, ten einde de zaak aan een eiud- onderzoek te onderwerpen en op de eerstvolgende eongregatiewelke op den 25 dezer maand schijnt bepaald te zijn, hunne stem nit te brengen. Nu mag men niet onderstellen dat bet hof van Rome de schemata zou hebben rondgedeeld indien bet niet vooraf van den uitslag der stem ming verzekerd ware. Intusschen zijn de bisschoppen, die tegen dezen maatregel zijn, in toorn outstoken, en tal van brochures zien het licbt, waarin zij aan dien toorn lucht geven. Het hof van Rome laat deze geschriften door zijne bekwaamste penvoerders bestrijdeu. Men voorziet eene scbeuring onder de ver- tcgenwoordigers op bet coucilie. Z. M. beeft met wijziging van het koninklijk Jaceluit van den 9 dezer, tot ingenieur van den waterstaat *2de klasse benoemd de heer D. N. Labrijnthans adspirant ingenieur te Nenzen. Z. M. beeft benoemd tot betaalineester te Ilonrn P. Graaf van Hogendorp thans te Sas van Genten te Sas van Gent E. Barends, thans rijksboekhouder ten kantore van den betaal- meester te \Boscb. Z. M. beeft op verzoek eervol ontslag ver- leend aan P. B. van den Heraelals gezworen van den Nieusven Passagenlepolder. De leden der provineiale staten zijn door den commissaris des konings opgeroepen tot eene buitengewone vergadering op 4 April e. k. te opencn. De werkzaamheden bestaan in: l.op- rigting van een waterschap der slnis aan de VVielingen bestaande nit de polders en landen voor wie in het. voorm. 4de district van Zeeland eene nieuwe uitwatering gemaakt wordt2. vaststellingen van een reglement voor dat water sehap3. vaststelling van een reglement op het bestuur van den polder VValcberen 4. beraad staging over de zaak der grcnsscheiding tusseben Noord Brahand en Zeeland. Aanstaanden zondagmiddag hoopt de wel. eerw. zeergel. heer Moquette, pred. bij de herv gemeente te Slnis zijn afscheid te prediken. Zoo wij wel onderrigt zijn, bestaat daartoe ook bet voornemen bij ds. Teljer pred. te Oostburg. Uit geloofwaardige bron wordt aan de Noord brabander medegedeelddat het plan tot slech ting der vesting 's Hertogenbosch zal doorgaan. Men meld uit Rotterdam 22 dezer, zaturdag en zondag licp bier ter stede, en naar wij hoo ren, ook elders het gerueht, dat Z. M. den koning,' wien wij op bet Loo waanden plotseling in het buitenland zou overleden zijn. Naauwkeurig in gewonnen informatien bragten ons echter spoedig tot de overtniging dat wij hier met een on dit tedoen badden, dat, Goddauk! alien grond miste. De Maasbode van dezen morgen bevat een o. i. alleszins plansible oplossing van bet raadsel. Op een bijna overal vooi banden zijnde scheur- kaleuder vindt men het historische feit vermeld, dat op zaturdag 19 Maart 1702 Willem III, stadhouder van Holland en koning van Engeland overleden is en deze datum hoogstwaarschijnlijk aanleidiug gegeven tot een gerueht dat, zoo liet waarheid bevat bad, ganscb Nederland in rouw zou gedompeld hebben. Volgens een te Haarlem loopeud gerueht zou zich op de laatste paaidenmarkt het volgend geval hebben voorgedaan. Een onbekende boer verkocht aan een ander een paard eu ontving bet bedongen koopgeld waarna de kooper in een der herbergeu zich neerzette en het paard zoolang aan de liju liet staan. In dien tusschentijd verkocht den gevve- zen eigeuaar bet paard weder aan een ander ontving weder bet koopgeld eu is toen spoorloos verdwenen. Bij bet einde van de raarkt kwa- men beide koopers uit de herberg en deden beide hunue aanspraken op het paard gelden. Toen de politie er zich mede bemoeide bleek het dat geen der beide koopers den tijd wist waarop bij het paard gekocht haden het dus niet was nit te maken wie de eerste kooper, in dit geval de natuurlijke eigenaar was. Ora- trent den verkooper was alle navraag te ver- geefs. De afloop dezer zaak wordt niet verhaald. De arrondissemcnts-regtbank te Groningen heeft een persoon verooideeld tot eene bo.ete van f 5122,46, en bij waubetaling tot drie maanden gevangenuisstrafter zake dat hij in zijn schip onder eene lading stroo verborgen bad 1097 li ters gedistilleerd, niet voorzien van het vereisehte documentverder is bet gedistilleerd met dc fusten verbeurd verklaard en bet schip voor de boete speciaal verbonden en executabel. De Belgisehe senaat beeft met 28 tegen 23 stemmeu eene wijziging van bet kiesstelsel aangenomen, waardoor de census op de helft wordt verlaagd voor dp provineiale en gemeente- kiezers. [let hoold van het ministerie, de heer Frere, heeft bij die gelegeuheid verklaard, dat hij niet wil het algemeene sfemregt, hetwelk voor hem niets anders is dan het oppergezag der domme menigto. Men meld uit Bergen, 18 Maart. Een dienstkneeht zonder papieren, zeggende Tiefer Demichaut te heeten sedert vijf dagen in dienst van den landbonwer Gueneret, te Fras- nes, had voorgostcld het gezelsehap bij zijnen meester vergaderd ie vermaken door eenige toeren Na eenige preeven waarin zij veel belangstelden vroeg bij bun 100 fr. in stukken van 20 fr. om bun zeide hij een knnstje te laten zien, dat zij nimmer gezien hadden. Men kon er maar vier bijeenkrijgen, waarmede bij zich tevreden hield. Na vooreerst de stukken in den azijn gedoopt en verschillende pnssen te hebben gedaan, zeide onze gooehelaar aan de mannen de regter en aan de vrouwen de linker hand op te steken cn te sluiten, waarna hij het lieht nitblies, hun aan- beval gedurende tien minnlen volkomen stil te blijven en berigtfe dat na verloop van dien tijd er vier onder hen elk een stuk van 20 fr. in de band zou hebben. Allen voerden naauwkeurig die bevelen nit en de gooehelaar ging buiten. Er verliep een kw.artier unrsde armen werden moede de handen kregen niets en men begon den tijd lang te vinden. Een van hen ging eindelijk buiten zien, doeh niemand bespeurende besefte de eigenaar, maar al te laat, dat hij een goochclpartijtje had bijgewoond waarvau hij al de onkosten had betaald. Te Krakau is dezer dagen, in 96 jarigen ouderdomeen man overleden die in zijn tijd grooten naam had gemaakt, maar sedert ver- geten werd, Gil Migolha. Hij was het, die Na poleon I uit. het brandende' Moskon redde, dank zij de vlugheid van zijne paarden en de schran- derheid waarmede hij langs allerlei omwegen de kozakken, die het keizerhjk rijtuig vervolgden wist te ontkomen. Aan een Bclgisch blad ontleenen wij het volgende omtrent de zaak van prins Pieter Bo naparte. De voorzjtter.Gij zijt maar in 'tjaar 1848 in Frankrijk gekomen De beschnldigde. Ik was vroeger nog in dit land geweest, met do toestemming van betjuli- gouvernement. De voorzitter. Het is toeh maar op dat tijd- stip dat gij hier kwarn wonen, en dat gij benoemd werd tot lid der constituiierende vergadering. In de jaren voor dat tijdstip zijn er in de dag- bladen feiten verhaald die u betreffen, docb welke wij onaangeroerd laten omdat zij vreemd aan dit proces zijn. Voor een oogenblik herinneren wij slechts 6en voorval, in 1849 in Frankrijk gebeurd. Gij was lid der nationale vergadering en gij hebt een uwer collega's, in voile zitting, eenen kaak- slag gegeven. Hebt gij hierover eenige uitleg- giugen te geven De beschnldigde. Ik heb toen in dien tijd alle mogelijke uitleggingen gegeven al wat ik kan zeggen, is dat ik beantwoordde aan belee- digingen de heer Odilon Banos, de minister van justitie van dat tijdvakmet wien ik in goede betrekkingen was, kan zulks getuigen. De heer voorzitter geeft lezing van het vonnis, welk prins Pieter Bonaparte in 1849 veroordeeld heeft tot 200 francs boete wegens slagen. Hij zegt dat zulkc dingen zeer betreurlijk zijn in eene wetgevende vergadering. Vrang. In 1851 keerde gij terug in 't bij zonder leven, en sinds dien zijt gjj nu in Corsica, dan weder te Auteuil verbleven Antw. Ja, ten gevolge der ontbiuding van de nationale vergadering. Vraag. Welke betrekkingen had gij met het dagblad l'Avenir de Corse, eu met deszelfs be- stuurder den heer Delia Rocca ADtw. Mijne betrekkingen met den beer Delia Rocca zijn nitmnnfend, zooals degene welke men heett met iemand dien men hoogaeht. Vraag. Gij hebt nan den heer Delia Roeea eenen brief gesehreven, welks tweede deel ge- weldige volzinnen en persoonlijke toespelingen op andere personen bevatte. Gemeld blad was in een hevige polemiek met het Parijzer blad do Revanche, en mv artikel heeft beklagenswanrdigo gevoigen gchad. Gij zclf, met den naam dien gij draagt, moet die geweldige taal en wat danr- nit is voortgesproten, betrenren. De Revanche heeft geantwoord van daar zijn die aanrandin- gen tegen n gekomen in de Marseillaise, en nwe nitdaging tot tweegeveeht ann den heer Rochefort. Antw. Ik heb mij willen verdedigen tegen de beleedigers. Ik heb niet knnnen toegeven dat men op Corsica, alwaar de hnlde voor Na poleon algemeen is, de aanrandingen verspreidde, die overigens van eene zeer geringe minderhcid uitgaan. Vraag. Gij hadt u wellicht daarvan moeten onthonden, en uwe oploopendheid heeft dat on- gelnkkig tooneel van den 10 Januarij tewceg gehragt. Wil ons zeggen wat er gcschied is toen die heeren zich hij n aanboden. Antw. Ten 2 nre 's namiddags was ik in mijn salon, toen eene meid mij do adreskaarfjes van twee personen bragt, die mij wensehten te spreken. Dewijl ik den vorigen dag den 11001" Rochefort eene nitdaging had toegezondeii, ver- onderstclde ik zeer natuurlijk dat men van zijne nt wege kvvam, en ik zeide: Laat' ze maar binueu- komen. Ik begaf mij in de kleerkamer om eenen overjas aan te trekken toen ik in de kamer langs dewelke ik kwamtwee personen zag welke ik siudsdien weet dat zij Victor Noir eu de Fonvielle heeten. Zij hadilen de handen in hunne zakken. Zrj boden mij een hlad papier aan, te zamen tot mij zeggende: „LeesIk las den brief die van den heer Grousset was en vroeg: Gij komt dus niet van wege den heer Rochefort Met Rochefort vechten volgaarne maar met een zijner handlangers, neen Toen zeide de grootste mij met ongeduld „Maar lees dien brief dan toeh Ik antwoordde Hij is geheel en al gelezeu zijt gij daarvoor verantwoordelijk Toen gaf hij' mij eenen slag op mijn aange/.igf, terwijl de kleinste eenen re volver uit zijnen zak haalde, met deuwelke hij mij bedreigde. Op hetzelfde oogenblik loste ik mijnen revolver op hem die mij geslagen had de andere verborg zich achter eenen aruistoel waar hij met het wapen op mij gerigt bleef; maar ik trad naar hem toe en loste op hem een tweede schot mijns revolvers. Hij ging langs de andere kamer uit, zich bukkende om de bil- jarddeur te bereiken. Langs mij moetende komen, kon ik hem wet- telijk gedood hebben, want hij zwaaide nog altijd met zijn wapen. Bij de biljarddeur eu die der eetzaal, legde hij nogmaals op mij aan eu ik loste mijn derde schot op hem. Ik vraag aan alle mannen van hart, die zich hier bevimlen of ik in dergelijke oinstaudigheid op eene andere wijze te werk kon gaan. Vraag. Uwe verklaring stemt niet overeen met zekere afgelegde getuigenissen zijt gij uit uwe slaapkauier in uweu salon gekomen, waar twee heeren u wachteude Antw. Ja, mijnheer. Vraag. Waaroui had gij uwen revolver ge- nornen Antw. Ik had dien in mijnen zak. Vraag. Maar had gij dien niet daaruit knn nen uemeu, dewijl gjj geioofde dat de getuigeu van den heer Rochefort in den salou wachteude. 't Is waar, gij houdt veel van den wapeubaudel en 't doelsehieten. Maar waaroui hieldt gij dat wapen in uwen zak Antw. Ik heb er zelfs niet aan gedacht hetzelve daaruit te nemen. Vraag. De beer Fonvielle zegt dat gij u op eene brutale wijze jegens hem en den heer Victor Noir uitgedrukt hebt. TVr drie mnnnclen hitmen N^nfrpf t,«— n franco door het gehecle Rijk. 1,25 geherl Belgie1,40 FnkHc nnmmeran 0,('5 Men abonnerrt rich bij alle Boekhaodelaars, Postdirccteuren en Brievenbnshondrra. BIJ ▼mi 1 tot regeli f 0 y»ot pike regel meer. 10 AJrertentiea geliere men ann dp UltgpTera in f-t ?ee>lee ajterlijlc Pingadag en Vrijdag tvond <5 ere. <1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1