ALGEMEEN No. 504. Woensdag 23 Maart 1870. 10de Jaarg. Ilimienlandsclie berigten. Buitenlandsehe berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elk en Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O X T C O M P. to I'onzon. ADVERTENTIEN. Zij, die zieh voor het tiveede kivartaal op het Algemeen Nif.uws- ex Advertentteelad voor Ze F.uwscir-Vlaanderex ahonneren, ont- vangen de tot 1 April aans'aande nog te verschijnen nummers gratis N e u z e N 22 Maart. Men weet dat Henri de Bonrbon in een duel door den hertog de Montpensier is doodgeschoten en te Madrid begraven, zonder dat bier nit nieuwe vecbtpartijen zijn voortgekomen. Nadere bijzon- derheden dienaangaande verraelden dat de eer van het eerste sehot, nan den prins was, dat de kogel van den prins bij dat sehot op bet pistoo! dat de hertog in de hand had, afstuilte, en nog drong in de kleeren van den hertog, zonder hem cchter te kwetsen. De drie eerste sehoten van den hertog inisten, ofsckoon de afstand gedurig kleincr werd genomen. De getuigen verklaarden nn de eer voidaan. Maar de prins beriep zieh op de voorwaarden van het duel en eischte dat daaraan zon worden voidaan, nl. dat een van bcide buiten gevecht zou inoeten gesteld worden. Toon hceft de hertog zeker gedacht, nu, dan j ij maar, en bij schoot den nrins dood. De prins was 47 jaren oud en scnijnt al sedeit langen tijd het plan gekoesterd te hebben den hertog de Montpensier te dooden of zelf gedood te wor dec, met maakt dit op nit een gezegde bij zijn laatste vertrek uit Parijs„ik zal wel r.ooit weer terng keeren." lie prins moet het niet breed gehad hebben in zijn leven, even naanvv keurig als het effect van elke afgeschoten kogel wordt beschreven, meldt het berigt, dat de prins een sjofel toilet aan had. Dat deze vechtpartij zoo naauwkeurig verteld wordt kan zijn nut hebben, omdat, hoe meer van nabij men een dwaasheid beziet, hoe meer men er toe komen kan om er de dolheid van in te zien. Het pamphletdat de prins tegen den hertog heeft geschreven en bij duizendtallen in Madrid heett laten verspreiden, komt hierop ueer. „Aan de aanhangers van Montpensier „Ik ben aan mijn eer verpligt het gerucht te ontkennen, dat ik, sedert Montpensier te Madrid is, mij verootmoedigd heb en op goeden voet met hem sta, als ware hij een held en overwin naar, die ieder aan zijn zegekar kluistert. Dit gerucht is even lasterlijk als het praatje, als zonde de edeldenkende generaal Prim zieh ver bonden hebben om den hertog tot den troon te verheffen, tegen eene vergoedir.g van eenige millioenen voor bewezen dieusten. Het is onnoo dig iets ter eere van den beroemden president van den ministerraad te zeggen. Als het niet in het belang ware der Montpensieristen het te vergeten, zou ik niet behoeven te herhaleu, le. dat ik ben, en zoo lang ik leef zal zijn, de meest yerklaarde staatkundige vijand van den Franscheu hertog2e. dat geeu redeu, geeu ougelegeuheid, geen intrigue, geen gevveld in staat is het gevoel van diepe verachting te verzwakken, dat zijn persoon mij inboezemt - als een regtvaardige straf voor zijn staatkundig hansworstenspel, dat het zelfde gevoel aan elk eerlijk man in het algemeen, en aan elk welgezind Spanjaard in het bijzonder inboezemt. „Ik geef niets om den toorn en het gemotn- pel van wraakneming van hen, die zieh verlaagd hebben, het geld van Montpensier aantenemen, na het alvorens op de hand gewogen te hebben. Ik kan met kennis van zaken over de quaestie Montpensier spreken. Hij is een even groot achurk als zijne juzuitische voorvaderen, wier sebandelijk gedrag door de gescbiedenis van Frar.krijk is geboekstaafd. De hnurlingen van Montpensier zeggen dat hij een volmaakt mensch is, een bode des vredes, een engel van goedheid. Maar het bloed, dat hij heeft doen stroomen en misschien nog zal doen stroomen, zal op zijn hoofd neerkomcn. Snoqde rnanier om een ter aarde geworpen kroon meester te worden Het liberalisme van Montpensier kenmerkt zieli zoozeer door eigenbelang dat hij de verschrikkelijk les verdient, welke het regtsgevoel van verontwaar digde nation van tijd tot tijd aan sommige per sonen toedient. Ik ben Spanjaard en ken mij de edele gevoelens toe, waardoor onze natie zieh onderscheidt. Thans is ons land, dat door zijne regeringen uitgemergeld en tot wanhoop gebragt is, ten prooi aan de huiehelaehtige, jezuitisehe en zedenbedervende indringerij der Orleanisten. Montpensier vertegemvoordigt de Orleanistische zamenzwering tegen Napoleon III, waaraan som inige Spanjaarden van laag karakter hebben deelgenomeD. Maar deze Spaansche en Fransche zamenzweerders moeten weten, flat zoo de keizer- lijke dynastie mogt vallen, niet de Orleanisten hare erfgenauien zoudeu zijnRochefort zou haar erfgenaam wezendat wil zeggen de Fransche republiek. Zij moeten ook weten dat in Spanje de beroemde Espartero, de man van het prestige en het voorwerp der uationale vereering is, en niet de snoevende Frauschmau." Het wetsontwerp tot onteigening van per- eeelen, benoodigd voor den bouw van de tvveede schutsluis te Hausweert, ter voltooijing van het kanaal door Zuidbeveland heeft bij het onder- zoek in de afdeelingen tier tweede kamer tot geene bedenkingeu aauleiding gegeven. N'euzen, 22 Maart. Heden heeft de ver- kooping plaats gehad, van de hofstede van wij len mej. P. Th. van Seele te Westdorpe, be- staande in woonhuis schuur, wagenhnis, keet en verdere gebouwen met 27 bunders 91 roe- den 80 ellen erf, tuin, boomgaard, wei en bouw- landalles in den Autrichenpolder gemeente Westdorpe, waarvan in massa kooper is gewor- den Dominieus Govaert landbouwer te Westdorpe voer f 61,400. Axel, 21 Maart. De werkzaamheden aan den spoorweg van Neuzen Sluiskil langs Axel, Hulst, St. Nicolaas en Temsche naar Meeheleu hebben niet alleen een aaovang genomen maar zijn zelfs reeds eenigsins gevorderd. De dijk tusschen den Buth en Koegorspolder is men reeds bezig met doorgraven terwijl aldaar de twee oprillen die voor het overrijden van den spoorweg zullen dieneu reeds gereed zijn, zoodat de uitweg over den dijk niet gestremd is. Op drie plaatsen is men reeds bezig de lijn uit te graven en op te hoogen. Ook zal er spoedig een aan vang genomen worden met den bouw van het station bij Axeleenige steen ligt op de Axel- sche Sassing aan den wal. Zoodra de aanslui- ting bij Sluiskil aan den spoorweg Neuzen Gent gereed is, hoopt men spoedig een locomo tief te zien om met de noodige vvageusde grond die tot ophooging van enkele gedeelteu moet dienen, des te spoediger te vervoereu om op die wijze het vverk met kracht voort te zetten. Hoewel eenige werklieden het werk staakten is een zelfde aautal weer reeds in de plaats ge treden, hetwelk nog steeds vermeerdert. Mogen dus de pogingen der concessiouarissen, zoowel als die tier uitvoerdersnaar wenscb slagen zoo hopen wjj deze lijn nog vdbr het eiiuie van dit jaar v.oor het publiek geopend te zien Dan ook kunnen wij zeggen uit de ver- getelheid opgewekt te zijo, daar onze plaats door deze vveg met het geheele overlge gedeelte van Europa in directe verbinding zal zijn Met biijde verwachting zien wij dit veel be- lovend ocgenblik te gemoet Has van Gent21 Maart. Gisteren namiddag werd de hier gevestigde rederijkers vereeniging zeer verrast door dien de. vereeni ging Diederiks van Assenede hen kennis had doen geven dat zij hunuen zoo korts geledeu bekroonden voorzitter den weledeleu heer W. E. N. Mnskeijn een serenade wenschten te brengen, naauwelijks was hen dit bekend of eenige leden spoedden zieh op het opgegeven nur naar de grensscheidirig, waar de Diederiks van Assenede door den ondervoorzitter der rederijkers den heer W. A. de Raadt. werden welkom geheeteii, gezamenlijk en als een ware vriendenkring trok- ken zij naar de woning van den bekroonde dien zij de gewenschte serenade bragten en toon- den zij ook nu dat de medaiile van verdiensten hen korts geleden te Gent toegekend waardig waren (laarop werden de Diederiks van Asse nede bij den voorzitter der redei ijkerskainer al- waar zieh ook de medegekomen leden bevondeu binnen genoodigd, die zijnen dank betuigde voor de eer hem bewezen met het uitspreken der volgende dichtregelen Zoo iets de waarde kan verhoogen Der onderscheidiug die 'k ontting, Het is de hulde mij bewezen Door Assenedes zangers kring 'k Reik n de hand mijn taalvenvanfen Aanvaardt de erkenteuis die 'k u biedt. NeenDiederiks van Assenede Hoelaug ik leev 'k vergeet u niet Vervolgens werden er verschillende toasten ingesteld en werd door de Diederiks het Neer- landsch volkslied aangehevenna eenige zang- stukken te hebben uitgeoefend werd genoemde zangvereeniging door eenige rederijkers met hun- nen voorzitter aan het hoofd uitgeleide gedaan, bij het afseheid nemen werd door den verdien stelijkeu directeur der Diederiks den heer Me- ganek in korte maar uit het hart vloeijende woorden te kennen gegeven dat hij en de ge heele vereeniging niets anders wenschten dan een naauwe verbroedering tusschen beide ver- eenigingeu en geheel Zuid en Noord. Uitspraken van 21 Maart door de Arrond. regtbank te Goes. I. Andries Willems, oud 36 jaar, werkman te Honteuisse, beklaagd van diefstal van vlas. De regtbank, overwegende, dat uit de verklaringen der gehoorde getuigen is gebleken, dat de plaats waar de diefstal zou zijn gepleegdbehoort tot de aanhoorigheid van een bewoond huis en dat de diefstal bij nacht is gepleegdoverwegende dat de zaak alzoo niet meer tot hare coinpeten tie behoort, verwijst de zaak naar den procureur- generaal bij het prov. geregtshof van Zeeland om daar op nieuw te worden behandeld. II. Autonie Caspar Christiaan, oud 29 jaar, arbeider te Axel, beklaagd van diefstal, is schul- dig verklaard en bij verstek veroordeeld tot 14 dagen cellulaire gevangenisstraf en de kosten. III. Matheus de Keizer, bijgenaamd Thijsman, oud 35 jaararbeider te Clinge, defaillant be klaagd van misbruik van vertrouwen, is vrijge- sproken, de kosten te drageu door den staat. IV. Pieter de Poorter, werkzaam te Axel, be klaagd van het loopen langs den spoorweg zon der verlof, is schuldig verklaard en veroordeeld bij verstek tot boete van It),subs, een gevan genisstraf van 3 dagen. V. Jan Francics Sponselee, oud 42 jaar,boe- renkueeht te Stoppeldijke, beklaagd van feitelijk en geweldadig verzet tegen ambte, is schuldig verklaard een bedienend be en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie dagen cellulair en kosten. En VI. Johannes Ludovicus Onghena, 34 jaar, zaakwaaruemer te Clinge, beklaagd van het boos- aardiglijk hoonen van het huis van Oranje is schuldig verklaard en veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf en de kosten. Door mejufvrouw A. E. Brummelkamp onlangs te Amsterdam overledeu, zijn de volgende legaten aan openbare en algemeene iustellingeu gemaakt. Aan de diaconie der Nederduitsch hervormde gemeente f 160,000het algemeen fonds voor kerkgebouwen der Nederl. hervormde gemeeute f 4000het Nederl. hijbelgenootschap f 4000; het Nederl. zendeling genootschap /"4000; de openbare arracnscholen der stad f 5000 de be- waarscholen voor behoeftige kinderen, door ver- eenigingen opgerigt /5000; het institnut voor blinden /^OOO; het instituut voor volvvassen blinden /2000 het college Zeemanshoop f 4000 aan de vereeniging voor ziekeuverplegingge- vestigd op de Prinsengracht f 10,000 aan de algemeene armen der stad f 10,000 en het doof- stommeu-instituut te Groningen /'4000. Men meldt nit Arum 14 Maart. Hier prut" telt men over het proces-verbaal van den veld- wachter tegen de leden van de ijsclub met him dames. Deze heeren hieldcn onlangs cen hanl- draverij ondcr elkandcr en kwamen overeen om 'savonds, een iegelijk met zijn vrouw of aller- liefste, in het logement te vergaderen, ten eiude de pret met een genoeglijk zamenziju te beslui- teu. Zoo als het gaat in dergelijke gevallen de avond vloag om, en toen de veldwachter het uur van scheideu kwam aankondigen, vond men het nog vcel te vroeg oin heen te gaan. Men zat er zoo goed, men heviel elkaar zoo wel en de burgemeester zou het met dit geval zoo naauw niet nemen, kortom men bleef. De man van onle ging heen, kwam weldra terug en dreigde met proces-verbaal. 't Hielp niet. Daarop heeft hij tegen aller verwachting inde heeren en dames werkelijk aangeklaagd vvegeus te lang verblijf in de herberg. Welk een confusie; da mes te lang in de herbergEen dagvaarding om voor het kautongeregt te Bolsward te ver- schijnen volgde al spoedig. De leden hebben daarop een vergaderiug belegd om te besluiten hoe men in dezeu zou handelen en corps op reis gaan naar de reg'zaal of stilletjes thuis blijven en het vonnis afwachten. De uitslag is ons nog onbekeud. Te Parijs is een moordaanslag gepleegd in het paleis van justitie. Een zekere Foa, kunstkooper in den faubourg St. Antoiue, was voor hot geregt gedaagd wegens een eisch tot cchtscheidiug en kreeg eene hevige woordenwis- seliug met zijne vrouw na afloop van het verhoor. Een twaalftal personen hoorde op het portaal voor de deur van de geregtskamer duideiijk de woorden: „Eu ik zeg u dat ik als vader mijn kind zal behouden," op welke woorden een sehot volgde. De moordenaar, wiens sehot zijn slagtoffer niet getroffen had legde op nieuw aande kogel raakte even het aangezigt van den adv. Le Franc en doorboorde de hand van vrouw Foa, die be- wusteloos nc6rvielmaar op 'toogenblik buiten gevaar verkeert. De moordenaar werd ouuiid- delijk gearresteerd. Eene drukfout. Een der Fransche provin- ciale dagbladenvan het feestmaal sprekeude, dat de markies d'Andelarre, deztr dagen, in het grand hotel aan de „centres reunis" heeft aan- geboden, maakt gewag van den toast welkeu de minister Ollivier gehouden heeft op dit banquet des ventres reunis. (Feestmaal der vereeuigde buiken.) Men lrest in den Petit Marseillais Was de som van 100,000 fr.die dezer dagen te Mar seille door twee klerken uit de loterij get.okken werd, reeds zeer aauzienlijk, toch had zij niets te beduiden bij de nalateuschap van 2,500,000 fr. benevens den titel van hertog, waarvan ver- ledeu week een wachtmeester te Toulon de go- lukkige bezitter werd. llet is te hegrijpen, dat de man buiten zieh zelveu van vreugde was. Men verzekert dat hij eenige ureu later 20,000 fr. liet komen van een bankier te Toulon waarvan hij 10,000 fr. gaf aan den plaatsvervanger, die de overige vierja- reu van zijne dienst op zieh nam en 1000 fr. aan den facteur die hem den brief, welke de Per drie maandcn bioDen Neuzenf 1,— franco door het geheele llijk. 1,25 "m w geheel Belgie1,40 Enkele *V'o Men abonneert zieh bq alle Boekhandelaara, Poatdirectenren en Brievenbaahouders. BIJ Van 1 tot 4 regels 0,40 Voor elke regel 0,1# Adrertentiea gelieve noca aaD do Uitgevera ia te zenden niterlqk Dingsdog en Vrijdag avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1