ALGEMEEN No. 503. Zaturdag 19 Maart 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elk en Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure [I O K T C O 31 P. te Ituzen. ADVERTENTIEN. Zij, die zich voor het tweede kwartacil op het Algemekn Kieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscii-Vlaanderen cibonneren, ont- vangen de tot 1 April aanstaande nog te verschijnen nummers gratis Nsdzen, 18 Maart. De heer Laroche Joubert diende den 10 Maart bij de Frausche kamer eer. wctsvoorstel in tot taerzieniug van bet belastingstelsel. Het eerste artikel van dit ontwerp luidtAlTe bestaande belastingen zijn afgesehaft." Toeu de voorstel ler dit artikel bad voorgelezen ontstond er gelach, docb er opeubaarden zich ook teekenen van goed kerning. „'Houd op" riep de beer Vendre den voorsteller toe. Doch deze ging voort„De at- cescbaffe belaifingeu wordeu vervangcn door een income tax." De heer Joubert, het voorstel ont wikkeleude, verklaarde, dat er geene nasporingen zouden worden gedaau ter voorkorning van val sche aan gift en, doch alle vvaarden, die niet aan- gegeven zijn, zullen verbeurd vvorden verklaard. Naauwelijks had de spreker het ontwerp aid us toegelicht, of de kamer barstte in een homeriijch gelach uit. Het proces van Pierre Napoleon levert geen duidelijken blik op de geschiedenis der zaak en dit is geen wonderdaar by de eigenlijke toe- dracht gecne getuigen aanwezig waren en beide partijen natuurlijk de scbuld van zich zoeken af te werpen. llet publiek is in Frankrijk ook ontevreden over de gebeimzinnige wijze waarop deze zaak bchandeld wordtal is het dan ook dat de aete van beschuldiging Pierre Napoleon sehuhlig verklaart aan moedwilligen manslag. Dit liebt brengt zij aan, dat er eene geheime vijandschap beslaat tusschen Rochefort en zijne aanhangers en de faniilie Napoleon, en men el kander het leven op alle mogelijke wijze zoekt te verhitteren. Een tegenhanger van dit droevige tooneel is thans ook in Spauje opgehangen. De hertogde Montpensier en Henry de Bourbon hertog van Sevillahebben te zamen geduelleerd met dit gevolg dat Henry van Bourbon is gedood. Oin lntnne moordzucht bot te vieren, hebben deze vorstelijke personen op »lkander geschoten op een afstand vau tiennegen en acht meters (Ned. ellen.) Wei een scbandelijk en menschonteerend voor- beeld, dat vorstelijke personen in onze eeuw van verlichting geven. Zulke handelingeu dienen waarlijk niet om den vorstelijken mantel in de oogen des volks te versieren en de kans van de Montpensier op den troon van Spauje is hierdoor zeker niet beter gewordcn. De doodgescboten hertog was Henriques van Bourbon, hertog van Sevilla, vroeger vice-admi raalin 1823 geborenwas de voile neef van koni'ugin Isabella en de broeder van haar gemaal don Francisco d' Assisibij was door ecu konink- lijk decreet van den 11 Maart 1867 van zijne waardigbeid als infant vervallen verklaard en bield zich meest in Frankrijk op. De priris stond bekend wegens zijne sterk geprononceerde begin- selen. Dan hebben de journalisten in Napels een beter voorbeeld gegeven van afkeuring van per 60onlijke wraakneming. Deze hebben n. 1. be- sloten een regtbank van eer in te stellen, ten einde op die wijze een einde te maken aan de duels, die in den laatsten tijd scbrikkelijk in die stad zijn gcnomen. Elk lid verbindt zieb op zijn woord vau eer, niemand uit te dagen en geene uitdaging aan te nemen ten zij bedoelde regtbankaan welke hij zijne zaak bevorecs onderwerpen moet.daartoe vergunning hebben gegeven. De regtbank bestaat uit een president en twaalf gezworenen. In Spanje baspelt men nog altijd oyer de koningskcuzeofscboou de zaak daarntce geen stap vooruitgaat. Blijkbaar wantrouwt men el- kaar naar het gezag te streven. „£lim heeft weer voor de bonderdste maal verzekerd geen coup d' etat ten behoeve van wie of wat te zullen dulden. Het einde zal hierop antwoorden. De onderhandscbe afstand van Cuba aan Noord- Amerikawaarvan eeu sterk gerucht in omloop was wend ook door Prim uitdrukkelijk tegen- gesproken. De Staats-courant bevat de koninklijke goedkeuring der ontwerp acte van oprigting van de naamlooze vennootschap Maatschappij voor gemeente-crediette vestigen te Amsterdam. In de beide eerste artikelen is de werkkring dezer maatschappij aldus omschrevenZij leent aan gemeeuteuprovincifin en waterschappen uitsluitend in Nederland gelegeu, en geeft daar- voor te haren laste obligation uit op de wijze bij deze staten venneld. Zij belast zich voortsy Met het verstrekkeu der vooischotten op antici pate biljetten, volgens art. 18, aan de besturen van de publiekregterlijke ligchamen waarmede zij in betrekking staat. AHe bandels- en ban- kiers-operatienniet vallende biitnen het doel of den werkkring der maatschappij gclijk deze bier boven zijn omschreven, zijn verboden. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandscbe zaken is benoemd tot rijks comrais- saris van den Keulsche vaart de beer Theodoras van llooijen, veldwachter der gemeeute Loenen a/d Vecht, proviucie Utrecht. De eerste kamer der staten-generaal zal den 22 dezer hare werkzaambeden bervatten. In de zitting der tweede kamer van 15 dezer is het wetsontwerp tot aanvulling van art. 437 van bet wetboek van strafregt, ua verwer- ping van bet amendement van den beer de Laugemet 28 tegen 24 stemmeu verworpen. Het wetsontwerp tot intrekking van sommige bepaliugen omtrent vreemde loterijen is weder naar de afdeelingen teruggezonden, nadat daarop door den heer Fokker een ingrijpend amende ment was voorgesteldstrekkende tot gebeele intrekking der wet van 1814. Omtrent bet voorloopig verslag der tweede kamer betrekkelijk bet wetsontwerp regelende de voorwaarden waarop aan calamiteuze polders in Zeeland rijks-subsidie kau worden vet leend vernemen wij nog het volgende in eene afdeeling werd bezwaar gemaakt dat er een lid der ver tegenwoordiging zitting in de staatscommissie tot onderzoek van dit ontwerp bad zitting gehad. Tegenover het gevoelen vau enkelen, die den rijkswetgever ten eenomale onbevoegd acbtten om ten deze op te treden, verklaarde de over- groote meerderheid dat de tusschenkomst van den staat in de zaak der calamiteuze polders noodig is geworden. Velen evenwel, die eene regeliug als deze nuttig oordeelden, meenden dat te veel in bijzonderheden was getreden, en men te veel was afgedaald op het terrein dat meer eigenaardig aan den provincialen wetgever behoort. De groote meerderheid acbtte de voorge- dragen afscbeiding van de zorg voor zeewering en oeververdediging wenschelijk. Omtrent de vraag welke polders belang hebben bij den calamiteuzen voorpolder liepen de meeniugen zeer uiteen. Door den beer Fokker is eene afzonderlijken nota bij het verslag overgelegd waarin bij zijne bezwaren uiteenzet tegen de voorgestelde dubbele besturen dijks- en poblerbesturen voor het beheer van zeewering en oeververdediging en hetgeen de voorgestelde regeling der subsidien van de aangrenzende polders. In de centralo afdeeling der tweede kamer is, naar men uit 's Ilage meldt, besloten om nog v64r bet rec6s de wet op de grondbelasting te bebandelen. JNeuzen, 17 Maart. Gisteren avond is alhier verdronken gevonden, in de vest aan de Axel- scbe biunenbvug, Adriaan van Doezelaar, ond 24 jaardaar hij leed aan toevallen van vallende ziekte, is bij waarschijHlijk ten gevolge van een hem overkomen toeval in bet water geraakt. Sas van Gent, 14 Maart. Decarna- valsfeesten hebben zich dit jaar in deze gemeente bijzonder onderscheiden zondag 27 February vertoonde zich een geinaskerde st.oet, die boewet niet groot zeer aardig was, den volgenden dings dag vertoonden zich des namiddags twee geinas kerde bedelaars die een collecte langs de buizen dedeu wien voorbeeld van gemaskerd te zijn dien avond door velen werd gevolgd, den vol genden zondag was bet alom feest en vertoon den zich des namiddags een stoet die voor een plattelands gemeente aller schoonst was en niirl mer in deze gemeente zoo was gezieu de be loofdo medevverkiug van de leden van bet paar- denspel onder direetie van den heer Simon vol deed ailezints, de op stelten loopende geinaskerde gevolgd door eeu paar kinderen te paard en daar acbter Bacbus op zijn vat, gaf een bijzon der mooi effectwat bet schoonst van al is en wat men dikwijls in steden niet aantreft is als men te Sas van Gent feest viert bijna nooit de armen vergeten worden zulks was ook nu bet gevalbij dat feestvieren zag men een vergulde bedelaar giften inzameleu voor bunne anne, ge durende de drie feestdagen zijn ruim 26 voor de armen ontvangen waarvoor op die verschil- lende dagen brood is uitgedeeld. Sas van Ciront, 15 Maart. Het derde rederijkersjaar der bier gevestigde kamer is weer ten einde dat dauken wij aan de eeusgeziudbeid der leden, aan de, voor eene zoo kleiue gemeente steeds vrij talrijke opkomst, aan den onvernaauw den ijver der vverkeude leden en eindelijk aan de hand, die steeds ouvermoeid werkzaam is om de wankelende sebredeu der pas geborene te leiden, te steunen, op den goeden weg te breugeu en er haar op te houden, aan de band nl. van den geaehten voorzitter, den heere ontvanger W. E. N. Muskeijn. Menige uuttige en aangename avond tevens beeft dit rederijkersjaar weer opgeleverd't is wel eeu teekeu onzes tijds, dat den dorpsbewoner, verstoken van zoo meuig vermaak, dat de stads- bewoner met voile tengen geniet, die avonden, waarin zijuen geest, die steeds vooruit wil voedsel vindt zeer waardeert. En deze genotvolle en uuttige avonden hebben wij, zoo als ik boven beb gezegd, vooral te danken aan de onver- moeide pogingen van den heer voorzitterhet was daarom een gclukkig denkbeeld te noemen, door eenige leden opgevat, om dien heer bij het eiudigen van bet derde jaar eeu blijk te geven hunuer sympathie. Spoedig was de rondgaande lijst volgeteekend eu waren die leden in staat om in de vergaderiug van gisteren avond den heer voorzitter W. E. N. Muskeijn met een gouden eermetaal te verrassen hetvvelk door den onder- voorzitter, den beer J. W. de Raadt, met eene gepasten toespraak werd overbandig 1. „Vergun mij geachte voorzitter! (zoo luidde zijne rede) u'met een hartelijk gemeed woord ouzen dank en onze hoogachting te betuigen. „De kamer erkent gaarne dat uwe medewer- king liaar vooruaamste steuti uitmaakt, dat uwe ijverige bemoeijingen haar sterken in den strijd, alle leden erkennen als om strijd uwen minzamen omgang, en scbatten die op Imogen prijs. „Een tal van vereerende vrienden, zullen zich gelukkig acbten, wanneer gij huu toestaat u als aandenken buuner sympatlye eeu eeraietaal aan te bieden het, is eeu medaillo, bet symbool van dankbaar erkende verdienste, dat een meuschen vriend te beurt valt en steeds bet bewijs is van de onverdeelde goedkeuring vau hen die het aanbieden. Geene belooning is het, neen, slecbts eeu bewijs van boogschatting, door zoo velen u vau harte gegund beschouwt haar alzoo eu wanneer uwe betrekking u vroeg of laat elders roept, zij deze medaillo u een bewijs dat gij in Sas van Gent vele warme vrienden en vereerders bezit en gevoel u dan opgewekt om steeds waar gij ook zijt, nut en genoegen te bevorderen." Het spijt mij de gevoelvolle woorden van den beer voorzitter bier niet te kunnen weder geven bij was en dankbaar eu trotsch op dat blijk van sympathie, en nam het aan en droeg bet, want bet was hem een spoorslag te meer om zijne beste krachten te wijden aan den bloei der in Sas van Gent gevestigde rederijkerskamer. Na eenige oogenblikken pauze, werd nog menige bijdrage geleverd, en zoo eindigde tot aller genoegen de laatste vergadering vau het derde rederijkersjaarwij wenschen de kamer nog vele jaren levens toe dat zij steeds bloeije eu velen nuttig zij. Rapenburg16 Maart. Heden had alhier eene droeve plegtigbeid plants, door de ter aardebestelling vau den heer J. B. Serrarens. Als lid van het gikle „de Kruisvaarders" en tevens lid van het muziekgezelschap „St. Cecilia", werd het lijk door die vereenigingen naar de kerk geleid waar eene H. mis werd gezongeu, na bet eindigen der mis begaf de stoet zich naar de begraafplaats onder begeleiding van treur- muziek het mnziekgezelscbap verliest in hem eene krachtige steun. De ammdissements regtbank te Goes, heeft in hare zitting van 14 Maart 1870, de volgenda uitspraken geuaan I. Julie van Geetsum, huisvr. van P. van de Velde, ond 41 jaren, arbeidster te Sas van Gent, beklaagd 1van het moedwillig toebrengen van slageu en stooten geenerlei ziekte of beletsel oin te werken vau meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, en 2'. van bet op eene openbare plaats toevoegen van smaad en scbeldwoorden eene bepaalde ondengd bebelzendeis schuldig ver klaard aan het eerste haar ten laste gelegde feit, en daarvoor veroordeeld tot eene geldboete^ van drie gulden, subs, eeu dag gevaugeuisstraf en in de kosten van het regtsgeding het tweede feit is als niet bevvezen aangenomeu en is zij daarvan vrijgesproken, II. Hendrina van de Betuw, ond 34 jaar, ge boren en wonende te Sas van Gentbeklaagd van lasteris schuldig verklaard en veroordeeld tot eene geldboete van drie gulden, subs, een dag gevangenisstraf en de kosten. III. Jacobus Desenoois, oud 24 jaargeboren te Ossenisse wonende te Graauwbeklaagd van bet op een openbare plaats toevoegen vau smaad en scbeldwoorden eene aangeduide on- deugd bebelzende, is schuldig verklaard en ver oordeeld tot eene geldboete van drie gulden subs., een dag gevangenisstraf en de kosten van het regtsgeding. Het kantongeregt te Goes heeft in de zit ting van jl. zaturdag uitspraak gedaan o. a. ia de uavolgende zaak Augustinus Buijle, scbipper, voerende het vaar- tuig „Julia Antiena," te huis beboorende te Zele (Belgie), wegens het op 4 January 1870 niet voldoeu aan de bevelen der beambten aan het kanaal door Zuid Beveland, door zijn vaartuig in de buitenhaveu van Hansweert met eeu anker vast te leggen, in plaats van aan de daarvoor bestemde meerpaleu eu due d'alven, veroordeeld in eene geldboete van 10,subsidiar drie dagen gevangenisstraf en in de kosten. Het voornemen bestaat om tusschen Ilein- kenszaud en 's lleer Areudskerke eene meel- fabriek op te rigten. Weldra zullen al de dor- pen vau bet westelijk gedeelte van Zuid Beve land in bet bezit van eene dergelijke fabriek zijn. Men sehrijft uit Amsterdam. Terwijl we in de laatste dagen weer een allerougunstigst en onaangenaam weder hebben terwijl wind en bagel heden ruorgen den eerzamen Amsterdain- rner vau 's heeren wegen bielden, drcigdc er aaij m Per drie mennden binnen Nenzen. 1. franco door hct geheele Rijk. 1,25 geheel Belgie1,40 o (»K Enkele J Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbnahoudera. BIJ Van 1 t#t 4 regels8,*" Veer elke regel meer. 8. Advertentiea gelieve mea aan de Vitgevers ia te zeaden aiterUjk Dingsdag en Vrijdag avond 6 are. 1-. -Mr - -- -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1