ALGEMEEN No. 502. Woensdag 10 Maart 1870. 10de Jaarg. liinnenlandsche berigten. liuitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ur« 1) II CI V T dc COUP, (e Xouzoiii ADVERTENTIEN. Zij, die zich voor het tioeede kwartaal op het Algekekn NlEUWS- EN AdvERTENTIEBLAD VOOR Zeeuwsch-Ylaanderen cibonnercnont- vannen de tot 1 April aanstaande nog te verschjnen nummers gratis, Neuzen, 15 Maart. Een nieuwe bron van discussien en interpel lation is in het wetgevend ligchaam geopend, betrekkelijk den tegen woordigen en toekomstigen toestand van de kolonie Algerie. Les6bure na een geschiedkundige beschonwing te hebben gegeven van de verscbillende methoden en atel- sels, die men sints de bezitting dier kolonie had gevolgd, vond een volkonten gebrek aan eenig logisch beginsel, dat men niet altijd goede maat regelen had genomen, ja dikwijls niet kon nemen, beaamde hij ten voile, omdat de eischen der verovering niet altijd zamengingen met de uit voering van gcwcnschte verbeteringen. Het leger had zijn rol ten opzigte der kolonie vervuld bet had Algerig tot een bezitting van Frankrijk gcmaakt, maar meer had het nu ook niet te doen de kolonie behoeft than? een wel geordend adroinistratief bcstuur. De grondverdeeling en de aanraking van het Europeesch met het Ara- bisch element is wel altijd als een noodwendige maatrcgel erkend, maar men heeft dien niet toegepast. De vcrhouding tnsschen de getal- sterktc der kolouisten en inlanders is als 1 tot 10. Met alios is de proef genomen, zeide hij aan het slot, maar met de vrijheid nog niet. Laat ons die thans eens probeeren. Deze spreker, die zeer werd toegejnicht, word gevolgd uoor Jerome David, die verklaarde vroe gcr bet. militair regime te hebben voorgestaan, (loch thans van zienswjjze was veranderd, hij crkende dat aan dat regime groote gebreken kleefdfen en dat het kwaad het best verholpen kon worden door de invoering van een burger lijk bcstuur. Het bnrgerlijk gezag moet het eersto zijn en dan volgt het militaire. Deze spreker kwaru ook voor zijn gevoelen uit, dat het algemeene regt en de vrijheid de beste mid- delen zijn om de kolonie goed te besturen. Keratry stemde hier m6e in. Hij vond het bovcndien raadzaam dat de regering de Sahara er maar aan moest geven, om slechts enkele militaire posten aan te houden. De bezetting van de Sahara was zeer kostbaarde cavalerie die daar meest voor gebruikt werd, kost 15 millioen, een som die gclijk stond ann de op- brengst der geheele kolonie. Voorts ried hij de regering aan, de algemeene regeling van het bestuur van Algerie te laten wachten op de benoeming van de vertegenwoordigers uit de kolonie, die het best in staat zouden wezen, de wetten en reglementaire voorschriften dienaan- gaande tot stand te brengen. Jules Favre wees er op, dat de behandelde quaestie thans voor beslist kon worden gehouden. Zij is beslist in liberalen zin. Allen toch hebben zich voor een vrijzinnig bestuur verklaard. De minister van oorlog maande hij aan, den libe ralen weg niet toe te passen in woorden, maar dat het liberalisme zich had te toonen in daden. Voor Algerie moest, even als voor Frankrijk, het persoonlijk gonvernement geeindigd zijn. Algerie zoowel als Frankrijk moet door het land zelf geregeerd worden. Daarom trad hii ook in nadere beschouwingen, dat de kolonie niet zou geregeerd worden bij senaatsbesluit, door een r6gime de bon plaisir, maar door de heerschappij van den nationalen wil. Vrijheid, de wet, het gemeeue regt, ziedaar regels voor het bestuur in Algerie. In Frankrijk, zooals overal in de Europesohe staten, wordt over de afschaffing der doodstraf gehandeld. Jules Simon heeft er een voorlezing over gehouden in het Cirque des Chams Elis6es, die anderhalf uur duurde. Zelden was de be- gaafde redenaar welsprekender dan bij deze gelegenheid. Hij wees aan dat het aantal moor- den verminderd was in plaats van vermeerderd, in die landen, waar de doodstraf was afgeschaft. Hij wees er op dat het votum van den Noord- Duitschen rijksdag een' hoogst gewigtigen invloed op de andere staten van Europa zou hebben. Is het nu nog geen tijd voor Frankrijk, vroeg hij, om die groote hervorming tot stand te bren- geu, voor Frankrijk, dat vele landen had behoo- ren voor te gaan De markies 1'Andelaire heeft een diner gegeven, waar al de ministers tegenwoordig waren, bene- vens al de leden van het linker centrum en de 18 leden van het bestuur van het regter centrum. Oliivier heeft een toast iugesteld op de aanhou- deride en toenemende aaneensluiting van het regter en linker centrum en op de vereeniging van beiden met het kabinet. Hij beoogde do aaneensluiting eener schoone zaak, de vreedzame vestiging der volksvrijheid de stichting eener nationale dynastie door de verwezenlijking der democratische begrippen. De Indep. Beige ziet eene bijeenkomst te gemoet, ten gevolge dezer genitte gevoelens, waardoor de versmeltiug der partijen meer voltooid zou worden. Voor de aansehaffing van nieuwe geweren volgens het nu aangenomcn stelsel Beaumont is eene som bij afzonderlijk wetsontwerp, van 499.445 aangevraagd. Gedurende 1870 zullen slcchts een 10.000 tal worden vervaardigd, jaar- lijks zal daarmede met partijen van 10, 15 of 20.000 stuks worden voortgegaan. De tegen woordige in gebruik zijnde Snidergeweren zul len aan de schutterijen worden overgeleverd. Ouder de aangevraagde gelden zijn ook dekos- ten van de te Delft te vervaardigen nieuwe patroonhulzen begrepen. Het verslag van het sectie-onderzoek der tweede kamer over het wetsontwerp houdeude de voorwaarden waarop aan calamiteuse polders in Zeeland tegemoetkoining uit 's rijks schatkist lean worden verleend is ver.schenen. Uit dat stuk blijkt dat de overgroote raeerder- heid toestemde dat de tusschenkomst van den rijks- wetgever in de zaak der calamitense polders noo- dig is geworden. Het rijksbelang achtte men bij deze zaak, nithoofde zoowel van het belaug der werken als van de subsidie, betrokkeu en het hud geen bezwaar dat de wetgever de voor waarden stelde, waaronder die subsidie uit'Vrijks schatkist zal worden verleend. Voor uitstel tot dat de algemeeue wet op den waterstaat zbu zijn tot stand gekomen, bestond geen reden wordt die wet ter hand genomen, de nu voorgestelde bepalingen kunnen daarvanzoo noodigtoch een onderdeel worden. fMeuzen14 Maart. De regendagen in 1869 waren als volgt in deze enveronsJan. 13, Febr. 16, Maart 9, April 12, Mei 21, Junij 10, Jnljj 4, Angs. 14, Sept. 16, Oct. 21, Nov. 26, Dec. 10, te zamen 172 dagen. Tenvijl het ge tal in de vier vorige jaren was: in 1865 116 dagen; 1866 167 dagen; 1867 169 dagen 1868 152 dagen. Zaamslag, 14 Maart. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhieris beroepen de keer C. de Wilde, predikant te Poortvliei. Een smid te Dalem, (Noord Braband) bezig zijnde steenkolen op te scheppen, bemerkte een steentje dat door vorm en hoedanigheid zijn aan- dacht boeide. Hij vermoedde wel dat't iets bij - zonders wasmaar had in de verte zelfs geen gedachtedat hij zulk een schat bezattotdat een vriend hem er op attent maakte. Op aan- raden besloot hij er mede naar een goudsraid in de stad te gaan, die het voor eene aanzienlijke som gelds men fluistert van f 1000 hem gretig afkochtonder verklaring dat het „eeu ruwe diamant" was. Dat die verklaring gegeven werd na den koop, spreekt van zelf. In den namiddag van zondag 6 dezer, omstreeks 4 ureheeft op het Hollandsch Diep, nabij Willemstad, een groot onheil plaats gehad. Terwijl de schipper J. Joele die zijne vrouw, zijn 5 kinderen en zijn knecht aan boord had, met zijn tjalkscbip, geladen met pulp, het Hellegat kwam uitloopen, was de Engelsche stoomboot Miranda, kapitein Paridje, op stroom die niet- tegenstaande het roepen en weukeu van den schipper, met voile vaart op de tjalk kwam aan- stoomen. De schipper kon met moeite zich zelven en zijae vrouw redden, door zich aan boord van de stoomboot vast te klemmen terwijl het schip dadelijk vol water liep. De knecht werd door een der matrozen gered, terwijl het den vader nog gelukte, door een ,ruitt in den spiegel door te stooten, zijn zoontje van 5 jaar uit het schip te trekken. De 4 overige kinderen waren in het ruim daarvan werden er nog twee levenloos opgehaald, doch, terwijl naar de overigen werd gevischt, zonk het schip in de diepte weg. De heer Commelin, fungerend visiteur bij de ambulante recherche, die de aanvaring had gezien, kwam dadelijk met zijn vaariuig te hulpnam de geredden in zijn vaartnig op, en bragt ze te Willemstad aan wal, alwaar zjj dadelijk,werden verpleegd, daar alles verloren was. Dingsdag zijn de beide kinderlijkjes (een jougentje van 8 jaar en een meisje van 19 maanden) daar begraven. De beide anderen (een meisje van 4 jaar en een jongentje van 22 dagen) zijn nog niet gevonden. Van het voorgevallene is proces verbaal opge- maakt, terwijl de houding en het gedrag van den Engelschen kapitein door de getuigen als onmenschclijk wordt gelaakt, daar hij alles met de grootste onverschilligheid beschouwde alsof het hem volstrekt niet aanging. Op de jongst gehouden paardenraarkt te Utrecht waren 800 paarden aan de lijn. Er was levendige handel en een boer uit Huizen verkocht een span zwarte blespaarden voor f 1750. Een Franschman nam ze over en gaf f 150 winst. In eene vergadering van kommanderende officieren der schutterij uit verschillende gemeen ten te Amsterdam gehouden, met het doel het nieuw ingediende wetsontwerp betrelfende de schutterijen te overwegen zijn door de verga dering aangenomen de volgende beginselen 1 .De kosten der schutterijen moeten niet op gemeentehegrootingen maar op de staatsbegroo- ting worden gebragt 2. de administrate der schutterijen behoort bij het departement van oo'dog 3. de vrijstelling van gehivwden als schutters is onbillijk en eene belasting op het celihaat 4. het esreteeken voor langdurige schutterlijke dienst moet behonden blijven 5. de instelling van een raad van eereven als bij het leger is wenschelijk 6. bij bezoeken van Z. M. deu koning moet de wacht euz. door schutters worden waarge- nomen 7. dezelfde bepalingen als voor het ontslag van de officieren bij het legermoeten gelden voor die der schutterij. De minister van openbare werken in Belgie heeft in de kamer verklaard dat de wetsont werpen betrekkelijk de uitvoering van groote openbare werken in de aanstaande week zullen neergelegd worden. Onder deze verwacht men ook dat betrekkelijk de verbetering van het ka- naal van Neuzen naar Gent. Men meldt nit Gent 8 Maart. De minister van openbare werken heeft aan de deputatie van den Handelskring, die bij hem geweest is, gezegd, dat het gouvernement voornemens is drie millioen aan het kanaal van Terneuzen te besteden, om toe te laten dat er schepen van ongeveer 2000 tonneu tot in de haven van Gent zouden kunnen varen. Dien uitslag zou men bekomen, door het waterpeil 74 centimeters te verhoogen en het kanaal 25 tot 35 centimeters te verdiepen. Dit voorstel wordt door den Handelskring niet aanvaard, die het aanziet voor geheel onvoldoende. In een antwoord aan genoemden hoogen ambte- naar gezonden, vraagt de kring, dat men het kanaal zes meters diepte zou geven en de sluizen die moeten gebouwd worden, derwijze maken, dat men in het toekomende, als dit vereischt wordt, het kanaal tot op zeven of acht meters diepte kan brengen, zonder dat er aan de knnst- werkeu iets moet worden gedaau. Het is op dit voorstel dat de minister geantwoord heeft, dat een nieuw onderzoek noodzakolijk is, en dat het moeilijk, zoo niet onmogelijk zal zijn, nog in dezen zittijd daarvan den uitslag te doen kennen. Zoo als men ziet, indien de Handels kring zich bij zijn voorstel houdtzal men moeilijk tegen de aanstaande kiezing kunnen zeggen, het gouvernement weigert of weigert niet ons voldoening te geven, en bijgevolg de kiezing op die quaestie doen plaats hebben. In onzen gemeenteraad, die de quaestie van het kanaal van Terneuzen naar de commissien van nijverheid en koophandel en financien heeft verzonden, hebben,er reeds talrijke bijeenkomsteu plaats gehad in geheim comiteitde zaak is langdurig gcdiscuteerd geweest, maar het schijnt dat men nog geene beslissing heeft genomen, althans is er geene openbare zitting aangekon- digd, waarop men wacht om met den uitslag bekend te worden gemaakt. Te Parijs sterven vele menscheu aan pok- ken. De geueesheeren hebben geen oogenblik rust door de menigte personendie zich laten ineuten. In voorname kringen te Parijs spreekt men veel van eene partij domino, aangegaan tusschcn den markies de C en den hertog de H. wij begrijpen, zegt de berigtgever, de buiteuge- wone sensatie, door dit prozai'sche spel te weeg gebragt, daar de inzet 90,000 frs. bedraagt. Tal rijke weddingschappen zijn reeds aangegaan naar men wil ten bedrage van meer dan 400,000 fr. De Londensche Schaakclub is, na een be- staan van 63 jaren, ontbonden. De Times zegt in zijn city berigt Groot opzien baart het dat in het weekberigt over den gezondheidstoestaud van Londen gewaag 1 wordt van groote hoeveelheden vervalschte thee. Het onderzoek van fijue Moniug Congo heeft tot re sultant gehad, dat het gedroogde en afgetrokken en voor het meerendeel verrottc bladen waren. Deze theebladen waren afkomstig nit de sine- rigste kwartieren van Shangay, waar zij op hoo- pen lageu en waarop honden en varkeus geloo- pen hadden. Ongeveer 7 millioen pond van die thee is in den laatster. tijd In veiling gebragt. De autoriteit der City zal den verkoop van zoo- dauige thee voortaau beletten. ijlen Charles Egan voornaam koopman te Dublinheeft bij testamentaire beschikkiug 240,000 p. st. aan contanten en eene jaarlijksche rente van 1800 p. st. van onroerende goedereu aan den kardinaal Cullen, primaat van Ierland, vermaakt, om op de eene of andere wijze in deu vorm van liefdegiften onder de roomsch katbo- lieken te verdeelen. In Keulen bevind zich op het oogenblik een natuurverschijnsel dat ieder bezoeker ver- vvondert doet staan. Het is een 25jarige vrouw, uit Odenburg in Hongarijezonder armen en handen. Echter kan zij met haar lippen met. een bewonderenswaardige vlugheid veel handen- arbeid verrigten, zooals uaaijen, stikken, haken, kralcn rijgen, stoppen enz., ook kan zij de fijnste figuren knippen de fijnste naalden insteken en kleeren maken. Deze kunstof liever het on- vermoeid geduld waarmee zij verkregen is go- wordeu lokt aldaar een talrijk bezoek nit. Men schrijft uit Coblenz het volgende De carnavals-dagen waren door hot schoonste Per drie maanden binDen Neuzen1,— fracco door het gebeele Rijk. 1,25 geheel Belgie1,40 Enltele nommera0,05 Men abonneert zich bij alio Boekhaodelaara, Postdirectearei en Brievenbushoudert. BIJ Tan 1 tnt 4 regela 0,40 Tnor ilka regel inner0,10 Advertentien geliane nana tan dt Uitgnrnri in te znadtn nitnrlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 6 are.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1