UGEIIEEN No. 500. Woensdag 9 Maart 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsehe beri^ten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure nil OUT CO MP. te leuzpn. ADVERTENTIEN. Nsuzen, 8 Maart. Het wetgevend ligehaam heeft vacantieen maakt er gebruik vanhet palais Bourbon is nu zoo dan al niet woest, dan toch ledig. Par ticuliere correspondenten en overige nieuwsbe- zorgers spreken van andere dingen meer dan van de hoogrre leiding der hoogere affaires in den latade. Gansch Parijs is a la protnmenade. De lieve lentelucht lokt het volk en de afgevaar- digden, en de ministers naar de meest gevierde wandclplaatsen en het weder, dat op veel meer dagreizen afstands zich bevindt van den konden wintertijd dan de veertien dagen die verloopen zijn sehijnt de menschen uit te noodigen eens een kijkje naar buiten te nemen en een borst vol frissche en lekkere Incht te genieten. Schnei der l>ezoekt zjjne werklieden en werkplaatsen te Crenzot. De hoofd-aanlegger van de greves al- daarAssy, is in zijn woning te Parijs gevan- gen genomcn hij weed vervoerd naar de militaire gevaugenis omdat hij zich vroeger in het buiten land had begeven ten einde langs dien weg zich aan de militaire dienst te onttrekken. Hij viel cchter volkomen in de termen van de laatst afgekondigde amnestie en bevond zich dien ten gevolge, na 36 uren vrij logies te hebben geno ten, wederom op vrije voeten. Er.keie nalezingen van de gehouden interpel lation in de laatste dagen het wetgevend ligehaam bediscussieerd worden hij wijze van blad ofko lomvulling nog als de laatste nagalm van de parlementaire gebeurtenissen vernomen. Nienwe gissingen koestert men over de omstandigheid dat, terwijl de ministers het paleis der Tuilerign verlietende pauselijke Nuutius binnen trad. Hij moet een cont'erentie van meer dan een uur lengte met den keizer gehad hebben. Ook heeft hij een zamenspraak gehouden met den minister van binnenlandsche zaken. De instructie van het groote complotwaarvan men zoo veel en velerlei gezegd heeft, schijr.t nog niet afgeloopen te zijn. Wanneer bet blijkeu mogt dat deze zaak een volledig of half valseh alarm mogt ge weest zijn zal de heer prefect van politie zeer waarschijnlijk het zoenoffer worden van al die ge rugtmakende praatjes. Een inwoner van de stad la F16cbe in Frankrijk, heeft 700,000 fr. vermaakt aan de stad, met het doel om daarvoor een kerk te bouwen. De gemeenteraad heeft die som ge weigerd te aanvaarden voor dat doel, op groml dat de stad alrede voldoende van kerken voor zien was. Met de familie van den erflater heeft de gemeenteraad zich echter ten opzigte van die erfenis zoodanig verstaan dat men er een vleeschhal voor zou laten bouwenwaaraan wel behoefte was. De gemaal der gewezen koningin van Spanje lieeft zijn wederbelft ten processe geeischt omdat zij niet zuinig is. Binnen zes maanden heeft zij van de 36 millioen die zij naar Frankrijk heeft mee getoogdal vier ver&noept. Langs dien weg zou zij nog voor een jaar of vier ge- noeg overhebben, en daar vvil Don Francisco een stokje voor steken. In Spanje was hij als man minder dan zijn vrouw, die koningin was, thans in Frankrijk is hij de baas; hij wil de wetten der zuinigheid en huishoudelijkheid betrachten en de verkwistiugeu aan zijn afgedankte echt genoote beletten, redenen waaroin hij haar onder curateele wil stellen. Z. M. heeft: 1°. goedgevonden den kapi tein A. J. den Exter van den Brink, van het 3e reg. inf, laatst in garnizoen te Neuzen, op non activiteit te stellen in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikten 2 te henoe men hij het 3e reg. inf. tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) den ls'en luit. adjud. D. J. H. van Akenvan het corps. Benoemd tot plaatsvervanger kantonregter te Sluis, Mr. W. Hemsing, outvauger der regis tratie en domeiuen aldaar. Bij de tweede kamer is onder meerdere in gekomen een wetsoutwerp tot intrekking van het decreet van 1811, omtrent de politie op de pol ders in de departementen van de Schelde. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben hij hesluit van 2 Maart 1870 no. 2., vastgesteld het aandeel dat iedere gemeente dezer provincie te leveren heeft in het contingent voor de natio nale mititie. Uit dat hesluit ontleenen wij de volgende op gave voor de gemeenten in het 5e en 4e district dezer provincie. Axel 7, Boschkapelie 2, Clinge 7, Graauw 5, Hengstdijk 3, lloek 4, Hontenisse 15, Hulst 6, Koewaclit 5, Neuzen 9, Ossenisse 3, Overslag 3, Philippine 2, Sas van Gent 4, St. Jansteen 3, Stoppeldijk 4, Westdorpe 5, Zaamslag 11, Zuid- dorpe 2. Aardenburg 6, Biervliet 8, Breskens 4, Cad- zand 3, Groede 8, Heille 1, Hoofdplaat 6, Nieuw- vliet 1 Oostburg 5 Retranchement 4, Schoon- dijke 4, St. Kruis 2, Sluis en St. Anna ter Mui den 5, IJzeudijke en Waterlaudkerkje 10, Zuid- zande 4. INeuzon 8 Maart. Gedurende de vo- rige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 7 zeeschepen, metende 1335 tonnen en 96 bin nenschepen, m. 7663 t.: en afgevaren 11 zee schepen m. 1899 t. en 81 binnenschepen m. 5577 t. Totaal sedert 1 Jauuarij 1870, zijn het kanaal opgevaren: 23 zeeschepen m. 4611 t. en 278 binnenschepen, m. 20105 t.eu afgevaren26 zeeschepenm. 5125 t. eu 236 binnenschepen, m. 15903 t. In de 2 eerste maanden van 1869 zijn het kanaal opgevaren 28 zeeschepen, in. 5351 t. en 319 biunensche pen m. 18316 t.en afgevaren38 zee schepen in. 8286 t. en 299 binnenschepen m. 17498 t. Men schrijft uit het voormalige 4e district van Zeeland, dd. 6 Maart Naar wij vernemen, worden er verschillende adressen aan de tweede kamer in gereedheid gebragtstrekkende om het wersoutwerp tot voorziening in het ondeihoad der calamiteuse polders in Zeeland zoodauig te doen wijzigeu, dat het 7e polder-arroudissement, Sluis, waarin geene calamiteuse polders gelegen ziju ofimmer waren, en wier bewoners hij die polders geeu meer regtstreeks belang hebben dan ieder Noord brabander of Zaidhollander van de niet billijke gelijkstelling in de kosteu voor gezegde polders ontheven worde. Thans is die gelijkstelling des te meer bezwarend, daar vooral de bewoners van dit polder arrondissement zich reeds dit en in vele volgende jaren aanzieiilijke geldelijke offers moeteu getroosten tot herstel hunner geheel ver- uietigde uitwatering. Men verneemt dat eenige ingezetenen van het voormalig vierde district dezer provincie concessie hebben aangevraagd voor een schroef- stooiuhootdienst van Breskens over Vlissiugeu naar Rotterdamhoofdzakelijk tot vervoer van vrachtgoederen en vee, doch ook van personeu. Bij ongesteldheid van den heer oflicier van justitie bij de regtbank te Middelbnrg, werd ter rolle van dingsdag den 1 dezer zijne couclusie nainens hem door den heer substiuiut-officier voorgedragen in de belangrijke quaestie van de subsidieu der achterliggende ten behoove der calamiteuse polders in Zeelaud. Door deze opposeerende polders was onder meerdere, ook in de tweede plaats de exceptie voorgedragen dat ten deze van geeu dwangbevelmedebreu- geude het regt van parate executie krachtens de wet van 1841, sprake kon zijn, eu omdat de outvauger der subsidie, die zoowcl iu deze zijne betrekking als in die van daartoe door deu com missaris des konings aangewezen persoou optrad, daartoe was onbevoegden omdat dit dwang- middel hij de aaugehaalde wot niet toegelateu is tot verhaal van aanslageu op geheele polders, en omdat de provineiale staten vau Zeeland on bevoegd waren bij hun ampliatie op het polder- reglement in 1846 te bepalen, dat het verhaal der subsidien vau de achterliggende polders bij dwangbevel enz. zou geschieden. Na ver- werping eener eerste exceptie, ontleend aan be weerd gebrek aan bevoegdheid van den persoon des geopposeerden vereenigde de officier zich met de tweede ook in al hare onderdeelen en was z66 overtnigd dat zijne meening door de regtbank zou worden gedeeld, dat hij het over bodig achtte in eenig uader onderzoek te treden van de overige middelen zoo exeptief als be- trekkelijk het fond der zaak bijgebragt. Hij concludeerde mitsdien tot nietigen van onwaarde verklaring van het dwangbevel, met veroordee- ling van den geopposeerde qq, iu de kosten. Uitspraak 27 April eerstkomende. De particnliere correspondent van de Grond- wet schrijft uit Rome dd. 24 Februarij „Op den 19 Febr. hebben onze Hollandsehe zouaven, zooals iu vorige jaren, een blijk gege- ven van hun gehechtheid aan de liefde voor hun vaderland en geliefd vorsteuhuis. „Zij hebben en corps per telegram hun heil- weuscheu aan Z. M. onzen kouing op zijn ver- jaardag aang-eboden en Z. M. Willem III heeft ook per telegram zijn daukbetuiging gebragt aan die helden, die terwijl zij roudom den H. vader voor orde en regt strijden en hun bloed veil hebben hun kouing eerbiedigen en hoogscbatten en iu tijd van gevaar ook voor hem huu welgeoefende degen zoiulen trekken. „Bij outvangst van het telegram van Z. M. hieveu onze Hollandsclie Zouaven met fiere bor steu het volkslied „Wien Neerlands bloed" aan eu davereud weergalmden Rome's zeveu heuvel toppen hetlang leve Z. M. koning Willem III. Omtrent het verblijf van II. M. de koningin in Engelaud wordt het volgende genjeld De prins en prinses van Wa!lis legden'vrijdag te Londen een bezoek bij II M. de koningin der Nederlanden in Claridges hotel af. Iu deu loop vau deu dag bragt 11. M. het vorstelijk echtpaar een tegenbezoek op Malborouge House. De Nederlaudsche vorstin woonde vrijdag avond de zitting van het lagerhuis bij, dineerde zaturdag bij den minister vau buitenlaudsche zaken eu zondag bij deu prius eu de prinses vau Wallis. Zaturdag outviug koningin Victoria ouze koniu gin op het Buckingham Palace, H. M. werd door koningin Victoria, omgeveu door HD. dochters, de prinsessen Louise en Beatrix, eu eene schitte- reude hofhoudiug, aan deu hoofdiugaug vau dit paleis verwelkomd. Alle ledeu der koninklijke familie, een groot aantal ledeu vau het corps diplomatique en van deu hoogen adel maakten hunne opvvaehtiug bij hare majesteit, tijdens H. M. verblijf in Engelauds hoofdstad. De Goudsche courant meldt „Te Haastrecht moet dezer dagen uit 't ge- meeutehuis een niet onbelaugrijke som ziju ge- stolen." Wij vragen hoe is dit mogelijk Of is het ge- meentehuis de bewaarplaats der gemeentekas gevvorden Iu het gemeeutehuis kan, bij eenen goede gemeeutelijke orgauisatie, uimmer eeue belangrijke som aanwezig ziju. Eeu ouzer biuuenl. bladen maakt melding van eeu zeer exentriek camavalskostuum, dat ougemeeu veel opgaug gemaakt heeft te Parijs. De man stelde voor „iemand die de houden lokt met sancijzea" hij droeg o. a. eeu korten hroek, waaraan franjesgewijs de geurigste wor- sten hingen. De houden kwauien natuurlijk iu grooten getale op de iucht vau dit heerlijke vleesch- eu spekgebraad toeloopeu maar moes- teu zich met de heschouwiug eu den geur op een hescheldeu afstand vergeuoegen, daar de man door het zwaaijen van een vreesselijke zweep ontzag wist in te boezemen aau die getergde houdenmassa. Tegen zes uur zaten hem ouge- veer honderd bullen op de hielen. Latere be- rigteu heeft dat blad uog uiet outvaugcu. Aan de Belgische Independance wordt uit Parijs geschreven, dat de koning der Nederlanden eerstdaags iu Fraukrijk's hoofdstad verwacht wordt. Volgens het Memorial diplomatique hcoft men bij de personeu, die bij gelegeuheid der laatste ongeregeldheden te Parijs gearresteerd zijn, papie- ren ontdekt die het programma bevalten van een opstand over het gidieele vasteland vooral iu Italie, Oostenrijk en Hongarije. De werk.staking die plotseling in Creuzot ontstond, zou in verban I gestaan hebben met die der werklieden te Weeuen en te Pesth alwaar aanzieniijkeu geldsomineu ter beschikking der werkstaking gestcld waren door de bevorderaars der kosmopolitiseh repa- bliek. De regtbank van coirectioueele polieie te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Flourens en zijn vijf mede-redacteuren van de Reforine, eu van deu heer de Fouviello redacteur der Marseillaise, beschuldigd van het verspreideu vau valsche tijdingeu gedurende de laatste ongeregeldheden. Allen zijn eroordeeld Flourens en de Fonvielle tot zes maanden ge- vangenisstraf en 1000 francs boetede overige tot ligtere straffen. Men verhaalt dat de opgesloten afgevaardigdo Rochefort aan zijne sehoeumaker eeu brevet vor- leend heeft. Daar Rochefort in de Marseillaise met den titel vau eersten afgevaardigde des rijks wordt vereerd, zoo heeft zijn sehoeumaker hem gevraagd oui een uithanghord te mogen plaatsen met het opschrift: Leverancier van den eersten afgevaardigde van Frankrijk." En zulks werd goedguustig toegcs:aau Omtrent deuzelfden afgevaardigde deelt de Paijs uog mededat hij iu de gevaugenis iu 't geheel niet op zijn gemak is en er soius roud- springt als een dollemau. Hij verveelt zieii schrikkelijk, siuds hij niet meer kan woeleu op de straat of in de kamer en heeft heslotcu om „zijne gevangenisseu" te gaan schrijven, innavol- giug vau andere opgesloteneu. Welligt zet hij dan niet ziju uaam, maar zijn nuinmer onder die geschiedeuiswant hij beet thans No. 144. Na de gekke pluim- eu spieethoedjes, zal meu eerlaug iu de elegante wereld vau Parijs eeu nieuw hoofdtooisel voor de dames zieu iu deu stijl van Louis XV. Dit tooisel, waarover veel gesprokeu zal worden, bestaat uit eeu zwaite pruik, waariu tevens blonde haarvlechteu. zijn, die in krulleu tot op de schouders valiea eu aldaar met liuteu opgebondeu wordeu. Op die pruik staat eeu kleiue driekauten hoed, zooals de Frausche priesters der 18e eeuw droegeu. De pruik is een weinig gepoederd. Zoo als meu ziet, hoe langer hoe zotter De Eugelsche National Lifeboat Institu tion (Nationale Reddiugboot-Maatsehappij.) heel't iu deu loop vau het jaar 1869, 1233 meuschcn vau een auders wisseu dood gered29 schepen werden door de zorgen der lustitutiou voor to- talen oudergang bevvaard. Twee honderd en achttien reddingbooteu staan op verschillende plaatseu vau de kusteu vau Eugelaud gereed om bij het miuste teeken uit zee, door rappcre gasteu bemand, hulp aau te breugeu. Te New-York heeft ineu proeven geuomeu om al de gaslantaarns der stad op eemuaal eu te gelijkerlijd te kuuuen aaustekeu. De proef iu eeue wijk geuomeu viel goed uit. De brauders staan alien door draad geleidiug met eeu electrieke batterij iu vehiudiug. De gasleidiug moet echter zoodanig zijn iugerigt, dat de straatlautaarus alleu door de opeuiug vau een eukele kraau kuuueu gevoed wordeu. De kosteu vau veranderiug daarvoor bedroegen.38000 dollars die meu echter reeds iu het eerste jaar deukt terug le vinden. Ttr drie wnnnden binnen Neuzen1#— m 9 m franco door het geheele Rijk. n 1,25 geheel Belgie1,40 Enkele nommen0,<i5 Men abonneert rich bq alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regela 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men nan de Uitgevers in te zenden aiterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 0 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1