ALGEMEEN No. 498. Woensdag 2 Maart 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche beri«;ten. Buitenlandsche berifften. ABONNEMENT. VEKSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O S T C O Iff P, te IVCuzen. ADVERTENTIEN. Neuzen, 1 Maart. Ilet Franscbe ministerie, dat sints 2 January <le leiding der algemeene rijkszaken op zich lieeft genomcn, heeft tot dusverre zich door een bohverk van woorden cn interpellatien zoo inge- sloten gczion, dat hct door de woorden been niet tot daden had kunnen komen. Men zou bet't ministerie der interpellatien kunnen noemen, cn wat wij na de vorige vermeldingen van inter pellaticn wederom tc verroelden hebben zijn nogmaals interpellatien. Is bet te vcrwonderen dat bet ministerie, interpellatie-zad gevvorden, op bet. denkbeeld gekomen is, AAn ir.terpellatie-dag te bouden, even als de cortes (lit in Spanje doen Voor wij er een ntededeelen door Favre widen we nog vermelden, dat Jules Simon een wets outvverp heeft iugediend betrekkelijk het lager onderwijs. Eigenaardig valt dat wets- ontwerp te midden van zoovele verwardheden en grieven van alle zijden aangebragt, en gelijk tijdig met de onderwijs-kwestie in Engeland en de scboolverbond liefhebberij in ons vaderland. Verpligt cn kosteloos onderwijs is bet hoofd- beginsel van doze wetde onders, die zonder wcttige reden verzuimen hunne kinderen lager onderwijs te docn genieten, worden gestraft met cen boetc van 100 francs. Een som van een millioen wordt anr. bet ministerie verleend om daarnit bet kosteloos onderwijs aau kinderen nit de fabrieken te hestrijden. Onder afwisselende teekenen van goed en afkeuring begou de disenssie over de interpella- tie van Jules Favre betrekkelijk de binnen landsche politiek. Hij liegon met de vraag of de ministers de dienaren zijn van hot p e r 8 o o u 1 ij k gouvernement, of van de souve reine liaticboe zij daehten, Af bet persoon lijk gouvernement Af de sonvereine natie te dienen. De Franscbe staat konde nooit, sprak hij, voor alle dingen uitgaan van bet denkbeeld dat de natie souverein is. Er heeft in onzen toestand een opmerkelijk foit plaats gehad. Met bet pergoonlijk gouvernement is bet uitmaar bet gouvernement, dat er voor in de plaats is getreden, is uiet onpersoonlijk en wij hebben juist een regering noodig, die erkent dat bet land bestnurd moet worden door het land. Het persoonlyk gouvernement heeft moeten zwicbten voor den duidelijken vvi] der natie, zij heeft cen vreedzame revolutie tot stand gebragt en zij is verstaudig genoeg geweest om een beperkte, maar vreedzame vrijheid te stellen boven een vrijheid, die door schukkcn verkregen wordt. De spreker ging voort aan te wijzen, boe de oppositie van 1852 tot 1869 gaande weg veld gewonnen had, en boe men thans zeggen kou dat de meerderheid des lands tot de oppositie behoort. De natie wil vrijheid van drukpers, vrijbeid van vereeniging, autonomic der gomeen tenverantwoordelijkheid der ambteuaren, af schaffingen van den drukkenden militairen dienst. De uitspattingen in sommige openbare vergade- ringen en in enkele dagbladen voorspellen de gebeurtenisseu, die komen zullen, indien men deze hervormingen niet tot staud brengt. Het ministerie heeft iutusschen nog nergens eenig bevvijs geleverd dat bet geneigd is aan den wil der natie te voldoen. Het heeft nog niet verklaard welk prograrama bet aanneemt, dat van het regter of van bet linker centrum. Het r.eemt beide aan, riep Buffet. Wij zijn, al verscbillen wij in oorsproug, naanw aan elkauder vereenigd riep Darn. Waarom dan twee programma's vroeg Favre, cn bij staafde bet verscbil der beide partijen door de versebillende elementen te noemen die zij voorstonden. Zonderling is bet dat een ministerie debuteert met een arrestatie van 450 personen, die niet te beschnldigen waren. Het ministerie gaat maar arresteeren zonder opheldering te geven, cn laat evenzeer weer los, zonder verklaring. Op die wijzc schendt men de regten der burgers cn komt het bewind in minaehting. Het tegenvvoordig ministerie is minder' toe- gcvendminder liberaaldan het pcrsoonlijk gouvernement in de laatste jaren was. Er is maar een middel om de uitspattingen van de vrijheid te keer te gaan. Dit middel is de vrijbeid zelve. Ten slotte voegde bij er bij. Zoo bet kabinet als een parlementair kabinet wil beschouwd worden dan moet bet de kamer ontbinden. Wij zieu thans nog de meerderheid voor ous, die den oorlog in Mexico lieeft goedgekeurd, en die bet dictatoriaal bewind in zijne baudeliugen becft gestijfd. Brengt dit ministerie de door mij opgenoemde hervormingen lot standdan zullen wij bet ondersteuuen. Slaat bet dien weg niet iu dan zal bet onverzoenlijke tegenstanders in ons vin- den. Ministerien zijn er geweest die onze mede- werkingen versmaad hebben, maar zij zijn alle gevallen onder de algemeene afkeuring. De woorden van Favre hadden niet vee! g-evolg. De Temps schreef: Het ministerie zal wederom ieder zijn ziu geven, de liberalen uit voering der programma's belovende eu der meer derheid door tijd te vragen. Zij Zullen de zaken laten zoo als ze waren en de positie van het kabinet zal onzeker bljjven. Ernest Renau is voor een paar jaar willekeu rig ontzet van zijn professoraat in de Ilebreeuw- sche taal aan .bet collegie de France. Hij lieeft zich tot den minister van onderwjjs geweud om bersteld te worden in zijne betrekking. CMlivier moet er niet zebrtegen zijn, doch Daru en Segris zijn minder genegen den berucbten schrljv'er van bet leveu van Jezus wederom een leerstoel te gevenal is bet ook maar voor bet ilebreenwsch. In den Rappel, heeft Louis Biance zich op de volgende vvijze uitgelaten tegen de ongeroepene oproertennners in Parijs eu tegen de knnppel- vereeniging van Villeinessant. Zal Frankrijk onder bet bestuur van den stole komen Wil bet liberaal keizerrijk door knuppelslagen de burgers leeren wat zij in hunne waardigheid bebooren te doen. Is bet klassieke land der eer zoo veracbtelijk gevvorden in bet oog zijner regeerders, dat de eerbied voor de openbare rust door den stok moet gewaarborgd worden Heeft onder de ridderljjke bevolking de orde geen ander verbond dan dat van stokbewaarders en schedelverbrijzelaars De vijanden van Frankrijk rekenen op de zelfverlaging van de burgers van Frankrijk in de allereerste plaats Engelands boofdorgaan de Times. H Den 1 Maart a. s. zullen de miliciens der ligting 1869, welke niet tot aanvulling van het biijvend gedeelte onder dc wapenen beboeven te blijven, in het genot van onbepaald verlof worden gesfeld. Het gerucht van Aug. Sloek's aanbouding in Belgie bleek voorbarig te zijn geweest. Thans evenwel is de vogel in de knip, Donderdag avond omstreeks lO'/a ure is bij bier door deu veldwachter van St. Jan Steen gevankelijk bin lien gebragt. Deze uamelijk vernomen bebbende, dat de voortvlugtige heimelijk bij zijne faiuilie iu den Heikant vertoefdebegaf zich zonder dralen derwaarts, en slaagde er zoo in, den ver- dachte op te sporen. In bet begin der vorige week beeft een paard van P. Macbielsens landbouwer te Hu'st, twee veulens geworpen iets dat als boogst zeld- zaam wordt beschouwd. 1 let eene stierf spoedig na de geboorte, bet andere twee dagen later. Graauw, 25 Februarij. Bij besluit van- deu raad dezer gemeente, is aau den beer V J. d'Haens, op ziju verzoek, cervol ontslag verleend als gemeeute-secretaris en ontvanger, en met algemeene stemmen benoemd, de beer P. A. Baart, kaiifoerbedicnde ter secretarie dier gemeente, om met den 1 Maart e. k., beide hem opgedragene betrekkingeu te aanvaardeu. Hoofdplaat, 27 Februarij. Zaturdagll. lieeft albier de wed. OckAe, zich door ophanging van het leven beroofdwat haar op vier en zeventig jarige ouderdom tot dien stap bewogen beeft, is uiet bekeud. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat vrijdag jl. in de nabijheid van Middelburg eene wiite Deensebe gans is geschoten, die eene vlugt had van ruim 2 meter. Het dier zal waarschijnlijk in het museum van bet Zeeuwsch Genootsebap der Wetenschappen worden geplaatst. Men meld uit Bath, 23 Febr. De opbrengst van den heden bier gehouden verkoop der fortifi- eatie gronden, wateren en kruidmagazijnen van bet voormalige fort Bath beeft beloopen de som van 11,430.50 in 16 kavelskavel 17 werd uiet toegewezen, als zijnde beneden de begrooting verbleven. De meeste zijn aangekocbt door den beer van Hasselenberg, te Bergen op Zoom. In een berigt uit Ouwerkerk wordt gewag gemaakt van een bond, die „uienschenverstand" seliijnt tc bezitten, Toen zijn meester eens met bem in Zierikzee waskwam een aankomeud keffertje op den bedoelden bond afenwaszeker van plan met hem te vechten omdat deze er zoo onnoozel uitzag. Docb de „geleerde" kar- doesdit vervelend vindende en zijne kracbt niet willende meten met dezen kleinen snaak, greep hem aan den bals vast, liep met hem naar de vaartdompelde hem eenige minnten onder water, bekominerde zich niet om zijn gejank en bragt hein daarna weder op't drooge. Verscbei- dene personen waren toeschouwers van deze strafoelening. Het Dagbl. van Zuidh. berigt van een zeer geloofwaardige zijde dat Z. M. de koning het besluit heeft geteekeDd, waarbij zoowel voor bet leger bier te lande als voor de kolonien en de marine een nieuw geweer wordt ingevoerd, en wel volgens bet stelsel Beaumont. De rapporten van vijf corpsen verzekeren dat dit stelsel in eenvoiuligheid en soliediteit boven alle andere stelsels van den lateren tijd uitmunt. Naar men verzekert kunnen met bet geweer Beaumont 16 a 18 scboten in de miuuut worden gedaan, en kau de eenvoudigste man zich de lading en de bebandeling in weinige oogenblikken gemeenzaam makeu. Het kaliber moet ook veel kleiner zijn dan bet nu bestaande, hetgeen eene veel grooter bestrekeu ruimte geel't. Een ontzettende ramp beeft Schereningen weder getroffeu. Niet minder dan 14 brave visschers zijn omgekomen Volgens een uit VJis- land ontvangen telegram ziju twee zich op de visscherij bevindende Scbeveningscbe pinken dingsdag middag voor de haven omgeslagen, en hebben al de opvareude het leven verloren. Bij den jongsten brand te Rijswijk, is voor eene waarde van f 20.000 aan effecten verbrand. Zaturdag was te Kampen feestdaar 14 sehepen, met de llarlinger stoomboot aan bet hoofd, door vereende krachten en bulp van een paar bonderd scbippersgezellen en arbeiders, zijn binuengeijsd, nadat men reeds gedurende eenige dagen druk bezig was geweest, van uit de kribben een geul te maken, hetwelk eindelijk na groote inspanning en moeite gelukt was. De vreugde was algemeen overal wapperden de vlaggen van de vaartuigen en elders, tervvijl ruim 230 personen voor bun manmoedige bulp, van stadswege op gezond, kraclitig voedsel en later van particuliere zijde werden ontbaald. Men leest in bet Handelsblad „Meu verneemt dat te Arnhem vier agenten der nacbtelijke politie ontslageu zijn, daar zij niet de niiiiste poging gedaan licbben om iemand te redden, die aan de overzijde der rivier in het water was geraaktofschoon zij hem om hulp hoorden schreeuwen." In den omtrek van Deventer bouden zich weder vele vreemde koopliedeu op, die het vee tegen stijgende prijzen opkoopen. Ofschoon het vee reeds eeu buitengewoon hoogen prijs bereikt bad en wel zoodauig dat iu het najaar voor eene dragtige koe [2b0 betaald werd, kondezelhans 300 opbrengenevenwel verlangden de vee- bouders voor dien prijs hun vee nog niet van de band te doen daar zij meenen dat die prijzen nog hooger zullen stijgen. Als een curiositeit wordt uit Vuren gemeld Een der Heukelumscbe watermolenaars A. S., ontdekte voor eeuigen tijd in de nabijheid zijner woning het bol, waarin een paar otters met twee nog zeer kleine jongen hun verblijf hielden. Al spoedig gelukte bet hemde beide ouden te dooden. In dien strijd verloor ook een der jon gen 't leven, bet andere werd als een bijzonder heid door bem mede naar huis genomen waar ieder bet een zoo aardig diertje vond, dat meu verlangde het op te kweeken. Maar als zoog- dier beboefde nog de moedermelk. Nu was goede raad duur. Docb daar komt men op den zonderlingen inval, den buisbonddie juist jongen beeft, de zorg- als miu op te dragen, en o wonder, dit ge lukt Het jonge ottertje werd door deu bond in liefde opgeuomen, met z.org verpleegd, en beeft reeds de grootte van eene kleine buiskat. Uit het Noorden des lands meldt men De toestand van het winterkoren laat op vele plaatsen vrij wat te wenschen over. De strenge vorst heeft nadeelig gewerkt op den groei der plant, en door den niet minder strengen oosten- vvind is op de meeste landen de bovenste zand- laag weggewaaidwaardoor de korrels op vele plaatsen geheel eu al van bovenbedekking ont- bloot zijn gevvorden. Als het weder niet spoedig zacbter wordtof als er geen sneeuw komt vreest men, dat de oogst van 't wintergraan zeer weiuig zal opleveren. De Prov. Gron. Conrant verzoekt beeren notarissendeurwaarders en particulieren driu- gend, in de advertentien, welke zij ter plaatsing inzenden, geen gebruik te makeu van provinciale benamingen als landmaat, en zulks ter voorko- ming van regterlijke vervolging. o Een voornaam landeigenaar te Kollum bad ten vorigen jare eeu boerenplaats verbuurd onder W..., voor den tijd van vijf jaren aan een paar jonge lieden. De boer evenwel komt in den loop des jaars te sterven en de vraag woidt gedaan of de weduwe nu nog vier jaren op de plaats kan blijven of niet. De eigeuaar evenwel komt haar voor en zegt„ik laat de plaats publiek verhuren en wat zij jaarlijks meer op- brengt dan waarvoor gij ze gebuurd bebt is voor u." Alzoo is deze plaats dezer dagen ver- huurd en heeft per jaar f 1200 meer opgebragt dan de vorige verhuring. De weduwe outvangt nu in vier jaar f 4800 zonder dat zij er iets voor behoeft te doen. Een stoute diefstalof liever straatroof, had zaturdag avond te Parijs plaats. Een bediende van een juwelier uit het Palais-royal een kistje jnweelen dragende, werd op de hoek eeuer straat door een jong meisje staande gehouden die, bem na eenige woorden gewisseld te hebben, om den bals vloog, hem teederlijk ouibelsde eu aan haar boezem drukte. Een persoon die dat alles be- spied had, trad scbielijk op den bediende toe en ontfutselde hem het kistje waarmede hij op do vlugt ging, na den bediende eenen zwaren slag op bet hoofd toegediend eu zijn medepligtige een „retl ul" toegeroepeu te hebben. Hoe be- Per drie maandrn binnea Neuzenf 1t-_» m franco door het geheele Rijk. 1,25 geheel Belgie1,40 Enkcle nomraeran 0,(»5 Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bricvenbushaaders. BIJ Van 1 tot 4 regels f 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien geliere men aan d« Uitgeyers in te zendsn uiterlijk Dingadag en Vrijdag ayond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1