ALGEMEE1V No: 435. Zaturdag 19 Februarij 1870. 10de Jaam*. Binnenlandsche berigten. "sn n ABONNBMENT. V E R C IIIJ N T elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) 91 O Hi T A CO HP. te lenzpn. ADVERTENTIEN. N 2 u 7. F. N 18 Fehrnanj. is geheol tot rust ternjrgekeenl. Parijs is geheel tot rust ternggekeenl. De voornaamste bladcn (loon al hot inogelijke om bet gcwigt van den opstand te verkleinen. Tal van personen zijn echter gevangen genomen, doch do voornaamste aanblazers liebben zich in tijds uit de voeten gomaaktom hunue ligt- gcloovige annhangers voor de ballen te laten zitten. Flonrensde getronwo metgezel van Rochefort, is naar Brnsscl govlugt. Rochefort beschnldigt nti de regering den op stand te liebben uitgelokt, en inderdaad kon de man hier wel eens ten deele gelijk hebben. De op touw gezette omwenteling is door do kracbtige maatregelcn der regering zeker te vroeg opgewefctzoodat ze than# met gcringe moeite was te beteugelen hetgeen hadden Rochefort met de zijnen hnnne plannen beter knnnen nit- emeden, vrij wat liezwaarlijker znn geworden zijn. Ook te Marseille hebben ernstige ongeregeld beden plants gehad, waarover het volgende vvordt medegedecld Te negen unr vereenigden zieh vijftienhonderd twee duizend personen in de rue Impei iale, trok ken van daar naar de Cannehi6re in een digte en zaamgedrongen massa en formeerden eene sterke kolonne op bet plein Belcnnce, waar door ver scheidene redenaars toespraken tot het volk wer- den gehouden. Sommigen van de leiders trach- ten de burgers over te halen naar huis te gaan en gaven bun daartoe het voorbeeldmaar de mcerderlieid wilde van dergelijk voorstel niets weten en vervo'gde hare wandeling naar het plein St. Michiel, waar een der aanvoerders een soort van rood raandel In den grond stak met den kreet: „lcve de republiek," die door alien werd herhaald. Dit was bet sein voor de winkels om te slui- ten en voor tie nienwsgierigen om naar huis te gaan, want nu kwam de politie tnssehenbeide die tot hiertoo genieend had de volksbeweging als eene soort van meeting te beschouwen. Op het oogenblik dat de rnuiters onder allerlei op roerige kreten van het plein St. Michiel zich in de rigting van het paleis van justitie in bevve- ging zetten, stieten zij op eene sterke afdeeling sergens de ville en een detaehement gendarme rie die onmiddelijk een honderdtal hunner iu hechtenis namen. Ann een zeventigfal werd nog dienzelfden nacht de vrijheid teruggegeven, na in de pre fee tuur van politie een verhoor te hebbeu onder gaan slechts een dertigtal werd in verzekerde bewaring gehouden waarvan de ineesten reeds meermalcn met de justitie kennis hadden gemaakt. Het eiud-resultaat van de voordragt betrek- kelijk het wetsontwerp op de nieuwe regterlijke indeeling is, dat het aantal arrondissements regt banken van 34 op 27 wordt teruggebragt en dat der kantons van 150 op 102, zoodat zeven regt banken en acht eu veertig kantongeregten vvor den opgeheven. De gezameulijke kosten zul len dan voor de regterlijke collegien bedragen f 1.031.100, tegen f 1.098.300 onder de bestaande vvetten of f 1.038.300 in den tegenwoordigen tjjd. De nitvallendo regterlijke ambtenaren zulieu een wachtgeld geuieten van 2/3 van bun trac tcment, met iubegrip, voor zooveel de kanton- regters en de griffiers bij de regtbanken en kan tongeregten betreft, van hnnne emolamenteu of, in eene audere betrekking overgeplaatst zooveel boven bun tractement als noodig is om bun iukoinen aan het tegenwoordige gelijk te stellen. Op de hierliedoelde ambtenaren zijn toepasse lijk de wcttelijke pensioensbepaliugeu ten opzigte van ambtenaren die, tengevolge van mantrege len van bestuur buitcn bun toedoentijdelijk worden ontslagen. -— Voor leerlingen-tclegrafistcn worden can- didaten opgeroepen voor 1 Maart, om tot tele- grafist 3.1e klasse te worden opgeleid. Bij den rijkstelograaf znllcn, na vergelij- kend onderzoekworden geplaatst ca. 20 kler- ken. Aangifre vddr 3 Maart. Axel, 16 Februarij. lleden werd alhier tot lid van den gemeenferaad gekoz'en (nit de hecren Simon Abraham de Sinidt en Reinier van Ree Jz., over welke herstemming heel't nioeten plants hebben) de heer Simon Abraham de Smidt met 74 stemmen terwijl Reinier van de Ree Jz. 37 stemmen bekwam. Hontenisse, 17 Februarij. Do sfaatsie- schuit „de twee Gebroeders," gezagvoerder Pieter Arie de Jong, wonendo te Hardinxveld, gela len met stroo, komende van Oude Tonge, en bestemd voor Willebrouck (Belgiii) welke bij het inval- len van bet vriezend weder niet i n, maar voor de haven van Walsoorden was blijven liggen, is gisteren namiddag bij de eh door de ijsschot sen medegesleept, en even voorbjj Walsoorden blijven zitten. De beraanning, die geheel den naelit in benaauwdhei 1 en vrees had doorge- bfagt, heeft heden het schip met eenig hnisraad verlaten, waarna hetzelve heden namiddag weder is gaan drjjven, beneden den lichftoren over deu dam is gegleden eu vervolgcns voor den Perk- polder tusscben het ijs drijvenda is gebleven. Men verwachtdat evengeooemden licht- toren almede eerstdaags zal omvallen de trap is door het ijs reeds weggerukt. De arr.-regtbank te Goes heeft II. tnaandag uitspraak gedaan iu de navolgende zaken 1 Apollonia de Korte, huisvrouw van F. A. Peeters, ook geuaam I Nonneman, oud 34 jaren, geboreu en woueude te Bosehkapellebeklaagd van diefstal van oogst van den akker. De regt bank heeft haar, om het onbewezene van bet leit, vrijgesprokeu, de kosten te dragen door den staat. 2 L. de Fouw, 23 jaren en D. de Groot 21 jaren, beiden arbeiders, geboren eu wouende te lloek beklaagd van het te zamen en iu ge- meen overleg met voorh'ednchten rade toebrengeu van slagen en stooten aau P. Pladet te lloek waardoor geen ziekte of beletsel van meer dan 20 dagen veroorzaakt is. De regtbauk heeft, met aanueming dat de voorbedaehteu rade niet bewe- zeu is, beiden veroonleeld ieder tot 2 maaudeu eenzame opsluiting en boete van f 8 subsi diair, ecu dag eenzame opsluiting. 3 J. van Brabant, oud 41 jaren, koster der II. C. kerk te Stoppeldijk, geboreu en woneude aldaar, beklaagd van het uit gebrek aau genoeg- zame voorzorg veroorzakeu van brandveroor deeld tot eene boete van f 100. subsidiair 11 dagen gevangenisstraf. 4. C. de Beer ond 17 jaren, werktuan geb. en wonende te Zaamslag, beklaagd van diefstal, vvegens bet uit den groud trekken en wegvoereu van een scbeidpaalveroordeeld tot vjjf dagen eenzame opsluiting en in de kosten. Op den 14 dezer is op de werf't Krom bout van den heer Jobs. Kloos te Amsterdam de kiel gelegd voor het houten schroefstoomjagt Wester-Schelde" voor rekeuing der provincie Zeeland en bestemd voor den dienst op de Wester-Scheldede machine voor deze boot A 80 paardenkraeht, wordt vervaardigd in de fa briek van de lieeren P. van Vlissiugen en Duok van Heel mede te Amsterdam. Men verneemt dat de regelings commissie voor het 12de Nederlandsch taal- en letterkuu- dig congres te Middelburg, besloten heeft dat eongres te doen plaats hebbeu op deu 30 eu 31 Augustus en 1 September a. s. Omtrent de aanvrage orn subsidie van rlen heer Jaiisen voor den aalileg van een stoomvaart tussehen Vlissiugen en New-York, zijn wij in staat gesteld de volgende bijzonderheden mede te deelen. Door den ontwerper van het plan isgevraagd 624 WO 's jaars voor niet langer dan tien jaren. Daarvoor zal de mail van Vlissingen, naar New- York en ook van New York naar Vlissingen gratis overgevocrd worden,tot dat uit de inkomsten van het postwezen de verleende snbsidien zullen gerembourseerd zijn. Zoodra te Vlissingen daartoe gelegenheid be staat en de spoorweg gereed is, zal er eenmaal 's maands gevaren worden; 12 maanden naden annvang van de dienst zal het halfmaandelijks gesehieden en in het volgende dieustjaar geregeld om de 14 dagen. Zoodra het dividend der maatschappij boven 8 pCt. stijgt, tnoet zij in het jaar volgende op de uitkeering van'zoodanig dividend, des zomers be- ginnen wckelijks te varen, en in de volgende jaren het geheele jaar om de 8 dagen. Zoodra ook dan het dividend boven 8 pCt. stijgt, word de helft van het subsidie afgetrokken en krijgt men slechts f 312,000 'sjaars; stijgt dan het dividend weer tot 8 pet., dan zal het subsidie ophouden al is het tijdvak van tien jaren nog niet verstreken, en niettemin zal de mail gratis overgevoerd worden tot dat de out- vangtsu snbsidien gerembourseerd zullen zijn. Heeft dus de maatschappij geen subsidie noodig, zooals beweerd wordt, dan zal zij spoedig hooge divideuden geven, waardoor zij verpligt zal wor den om de S dagen te varen, en blijven dan ook de winsten voortduren, dat zal bet subsidie eerst vermiudeieu en daarna geheel ophouden. Wanncer het subsidie werkelijk niet noodig is en tocdi tot een bedrag van f 624,000 'sjaars verleend wordt, dan zal de maatschappij door de bcpalingen van het contract verpligt worden, in 5 jaren tijd eene werkelijke stoomvaart tot stand te brengen. Daarvoor zal door het geuvernemeut gedurende dien tijd te zainen f 2,808.000 rente loos vooiscbot gegeveu zijn, terwijl de inkomsten van bet postwezen voor het rijk blijven tot dat het subsidie terug betaald is. Gesteld nu, dat inderdaad subsidie slechts wen schelijii en "niet noodig was, dan was er nog uiets mede verloren, indien de staat onder deze voorwaarden dien steun verleende. Maar die subsidie is noodzakelijk. De proef door de koninklijko stoomboot maatschappij genomen heeft dit bewezen. Geld is er van de kapita- listen niet te bckomen, zouder zekerheid van hooge renten, en de meeste aandeelen worden geuomeu om ze weder aau de markt te bren gen en er mede te speculeren. Voor het doel zelf hebben slechts zeer weini gen kapitaal overde individuelo voordeelen zijn dau ook geringer dan de voordeelen door het algemeen te verkrijgen, en daarom vooral ook is het de zaak van bet algemeen, van deu staat, om deze oinleruemiug te ondersteunen. Men meld uit 's Huge, 14 Febr. Heden morgen zijn onder de naburige gesneente Rijswijk, twee boereuwoningeu, bewoorid door Leendert van Heul en Gerrit van Leetuveu, in de nabijheid van deu spoorweg en het spoorwegstation gele gen, een prooi der vlammeu geworden. Men vermoedt dat die lioodlottige brand is ontstaan door het wegwaaijeu van vouken uit de locomo tief van den eersten trein, die heden morgen van hier naar Rotterdam is vertro'kken. Beide hofsteden wareu verzekerd het vee en de iuboedel ecliter niet, zoodat het verlies van eerstgeiioemden (van Heul) wiens ruuderen 30 in getal, alleu in de vlammen zjju omgeko men, reeds zeer treurig zou geweest zijn, ook zouder de nog veel trenriger omstamligheid dat zijn vrouw het slaclitoffer is geworden van hare pogingen om vau den inboedel nog zooveel mo gelijk te redden. Vreesselijk was het sehouw spel der ontzettende vlammen, die behalve de woningen, niet minder dan vijf hooihergen binuen weinige ureu tot aseh deed vergaan. Het lijk der vrouw van van Heul is tot nog toe niet ternggevonden; van Heul zelf, die ernstige brandwonden had bekomeu, verkeert in zorge- ljjken toestaud. Onder de puiuboopeu zou een ijzeren kist, waarin bet geld was gesmolfen, zijn gevonden. Men zegt dat te midden der om heeu loejjende vlammen, door 6en of meer koeijen kalveren werden geworjieD. Twee gehuvvde vronwen aan den Ilelder, die in een water- en vuurwinkel zainen een „twintigje" namen in de thaus trekkende 27 le Staats Loterij, werden dezer dagen verrast met het berigt, dat op hun nomnier de honderdduizend was gcvallen. Naar men verneemt, is den heer Brummel- kamp die onlangs, om gemoedsbezwaren, afscheid nam als leeraar der cliiistelijk gereformeerde ge- meeute te Tiel, opgedragen het geven van onder- wijs iu de Nederlaudsche taal en gescbiedenis aan den prins von Wied, verioofde van H. K. H. prinses Maria der Nedetlanden. De heer Brum- melkamp volgt thans de colleges in de godge- leerdheid aan de hoogeschool te Bonn. Te Utrecht Lis eeu kind, dat met lucifers te koop liep, iu het paiitsoen doodgevroreu. Te Millingen bij Nijmegen werd bij gele- geuheid vau een hardrijderij op schaatseu da eerste prijs| ,behaald door eeu man van bijna tachtig jaar. Deze persoon, een ainbachtsoian had voor eenige jaren het geluk, met 42 kinde- ren en kleiukiudercn zijn goudeu bruiloft te vieren. Jl. zondag wilde een sterk mank loopende kleermaker te VVienleu zich eens vermakeu met schaatsenrijden doch met dit ongelukkig gevolg, dat bij zoo ernstig kwam te vallen, dat zijn rng- gegraad brak en bij aau de gevolgea daar vau overleed. Donderdag morgen zag aldaxr eeu jongeling vau 13 jaren eeu grooten vos voor het kippeuhok van ziju grootvader zitten. Zouder zich te be- denkeu loopt bij in huishaalt het geladeu ge- weeren legt aan op den kippeudief met dat gevolg dat hij hem zoo fliuk raakfe, dat de vos op de plaate dood bleef liggen. De vorige week wilde iemand te Wierdeu een vet varkentje koopen, waarvoor 40 cent per pond gevraagd werd. Men kon het echter over den koop niet eens worden, en nu kwam men overeen, dat de koo- per voor het pond reuzel f 8,zou betaleu. Geslagt zijnde was er niet meer dau anderbalf pond in, zoodat hij met f 12 ken betalea, den verkooper zou dit grapje duur te staau zijn gekomen, indien de kooper vau geene schik- kiug had vvilleu weten. Men sclirijft uit Ootinarsnm aau do Zvr. Courant dd. 7 Febr. De huisvrouw vau Z. C. ervoegde zich heden morgen bij den heer rijks outvanger ora be'as- ting te voldoen. Zij reikte het aanslag-bi j ;t over en de waaruememle rijks-ontvanger beinerkie dat, daar er reeds wat op betaald scheeu te zijn, de handteekeniug van deu vorigen, thans gepensioneerden ontvanger, niet met de vroegere bandteekeniugeu strookte. Ook was de schijnbaar betaalde post onge- boekt. ZEd. vervoegde zich ter overtuiging bij den oud-ontvanger, die de handteekeuing niet voor de zijne erkende. De zaak is in handea der justitie. In het jaar 1869 zijn in de provincie Fries- land overleden 20 personen op meer dan 90jarigeu leeftijd, namelijk 1 vrouw van 90, 1 man eu 2 vrouwen van 91, 2 maunen en 2 vronwen van 923 mannen en 1 vrouw van 93, 3 maunen en 1 vrouw van 95, 1 man vau 96, 1 man vau 97, 1 man vau 100 en 1 man vau 101 jaren. Het getal landverhuizers uit Friesland naar Noord-Amerika en audere overzeesche gewesten was in de voorlaatste jaren als volgtin 1865 25, in 1866 43 in 1867 348, in 1868 150, eu in 1869 548, te zamen in de vijf jaren 1114 per sonen. De reden van vertrek was voor't mee- rendecl de zucht naar beterc midJeleu vau ha- PeT tint hinop» Neuzrn1,— franco door het geheele Kijk. 1,?5 geheel Bc.lgie1,40 Fnkole nommer* Mm alwnnrcrt «ioh by die Boekhandelairs, Postdirectenreo en Brie von bn»ho«dera. EIJ V«n 1 tot 4 regeli 0,40 Voor elke regel meer. ,0,10 AJvertcntien gelieve mea aao ii Uitgereri is te etnden aitarlijk DingsJag en VrijJag arouJ 6 are.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1