ENEEM X Binnenlandsche berigten. ABONNEMENT. V E R S C H IJ N T elk en "VVoensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D I! O I T COJIP, te Hcuzcn. ADVERTENTIEN. N z o z e n 4 Februarij. Omtrent de handels-tractaten met Engelaml lieeft de Fransche kamer met eene meerderheid van 211 tegen 32 stemmen beslist, dat zij de opheffing niet weuscht. Deze beslissing eener zaak, die zooveel bewe- ging in de handelswereld heeft opgewekt met zulk eene verpletterende meerderheid, bewjjst dat de begiuselen van den nieuweren tijd ook in Frankrijk diepe wortelen bebben geschoten. 't Is vrij zeker dat de voorstanders van het bescher- mend stelsel nog wcl wat cabaal zullen niaken maar ook dat al hunne pogingeu, ora Engeland van de Fransche markten te weren, vruchteloos zullen blijven. De hooding van het bewind in deze discussien getuigt van fermiteit en doorzigt en voud dan ook bij de kamer grooten hijval. Er is te Madrid eene brochure ontvangen, die groote sensatie maakt waarin beloofd wordt dat Spanje in 1870 zijn definitieven regeringsvorm zal krijgenwaarin Prim bnitengewoon in de boogte gestoken wordt en waarvan het slot is dat men niet met namen van mannen als Was hington moet schermen, daar Prim te groot is om slecbts anderen na te volgeu, maar zelfiets nieuws zal scbeppen. De minister van finantien de beer Fignerola, heeft bij de debatten over het budget, aan den beer PI. Margall en diens republikeinsche vrien- den die hem scberp berispt hadden, een ant- woord gegevendat bijzonder vermelding ver dient. Na de feiten aangaande het fekort ber- haald te hebben, verklaarde bij zich nimmer met het lieginsel van korting op de rente te zullen vereenigen, „Ik zal", zoo sprak hjj, „nooitzulk ccn tnaalregel tot verbetering onzer geldmiddelen aannemen, en wanneer het denkbeeld van eene gedeeltclijke prijsmaking der rente onzer schuld, dat bij sommigen schijnt te bestaaneven als bij eene vroegere gelegenheid het prijsmaken van kapitaalde bovenhand in de kamer mogt krijgen dan zou ik mij dadelijk bij de opposi tie voegen. De schuld van Spanje is groot, maar de eenige oplossing en de eenige gedrags- lijn van eerlijke mannen is: „betalen." De minister van binnenl. zaken maakt in de Staats courant bekenddat tot de benoeming van een of meer rijksopzigters van den water staat 4e klasse moet worden overgegaan, waarvoor zij die als zoodanig wenscheu aangesteld te wor den, zich aan een vergelijkend onderzoek, door een daartoe te benoemen commissie, moeten on derwerpen. Naar wij vcrnemen, is het wetsontwerp tot herziening der postwet gereed, om onmidde- lijk bij de bijeenkomst der tweede kamer te wordeu iugediend. Men deelt ons mede, dat een uniformport van vijf cent voor binnenlandsche brieven en meerde faciliteit voor de verzending van drnkwerken daarvan o. a. de grondbeginselen uitmakeu. Het tarifieeren der dagbladeu naar het gewigt, moet echter niet daarin zijn opge- nomen. Het centporto blijft daarvoor behouden. In bet provincinal blad no. 9 maakt de commissaris des konings in deze proviueie be kend dat de loting voor de nationale militie in dit jaar zal plaats hebben te Hulst (Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppel dijk, Graauw, Clinge, St. Jansteen en Hulst te 9 uren) 24 Februarij te Axel (Philippine, Neu zen, Iloek, Sas van Gent, Overslag, Westdorpe, Koewacht, Zaamslag, Zuiddorpe en Axel te 9l/e uur) 25 Februarij; te IJzeudijke (Nieuwvliet Groede, Breskens, Hoofdplaat, Schoondijke, Bier- I vliet, IJzendijke en Waterlaudkerkje te 9 uren) 28 Februarij; te Sluis (St. Kruis, Eede, Oost burg, Kadzand, Aardeuburg, Znidzande, Retran cherneut, Heille, Sluis en St. Anna ter Muiden 10 uren) 2 Maart. 1 Aan een Belgisch blad ontleenen wij het volgende onder bet opschriftDe vaart van Nenzen De Nijverheids- en Handelskring van Gent hield den 11 dezer eene algemeene vergadering. Nadat de heer Groverman een merkwaardig verslag had gedaan over de opening van het kanaal van Suez welke hij als afgevaardigde der Gentsche bandelskamer heeft bijgewoond, kwam nogmaals ter sprake een ander kanaal dat van Neuzen namelijk waarmede bet onge- lukkiglijk op verre na zoo goed niet gaat. De voorzitter deelde mede dat bij vernomen had dat de heer De Mace aangednid was om in de kamer der volkevertegenwoordigers het verslag over de petitie betreffende dat kanaal, uit te brengen, en dat het ministerie wel geneigd zonde zijn onze wenschen in te willigen, maar dat er geen geld was. De heer Aug. Verhaege zeide daarop, dat het ministerie tot nu toe de regten van Gent heeft miskenden onze vertegenwoordigers altoos getracbt hebben het ministerie te verschoonen maar dat het hoog tijd was, dat zij eindelijk de verdediging der belangen van ons arrondissement ter harte namen. De heer Jul. De Hcmptinne zeide, datbetgeen wij moeten verkrijgen, is, dat de schepen, die door de groote sluis te Nenzen kunneu, ook zonder hinder tot aau Gent zouden kunnen op varen. Tegenwoordig is het Belgische gedeelte van de vaart zoo ondiep, dat zelfs de kleine schepen de reis naar Gent maar tegen hoogen vrachtprijs willen aannemen. Wij moeten eene krachtdadige houding toonen, wilieu wij regt bekoinen. De heer Groverman bewees vervolgens hoe stiefmoederlijk onze stad behandeld wordt. Meer dan vijf jaren geleden, werden er voor GO mil- lioen openbare werken gestemd. Gent kreeg daarop 4 millioen voor zijnen ringspoorweg. Die spoorweg is nog te maken. Was er gebrek aan geld? Volstrekt niet; want al de andere ge- stemde werken zijn uitgevoerddie voor Geut alleen zijn het niet. Sedert werden nog twee andere wetten van openbare werken gestemd, waardoor aan een aantal plaatsen verscheidene millioenen toege- kend werden. Er was dus geen gebrek aan geld. Maar als Gent op zijne beurt iets vraagt, dan antwoord men dat er geen geld is. Wat zou men ons overigens willen geven Een werk welligt waardoor het water van de vaart eenige centimeters zou verhoogd worden maar dit ware bespottelijk. Wij moeten wel doen verstaan dat wij willen dat bet Belgisch gedeelte van het kanaal geheel gelijk gemaakt worde met het Nederlandsch gedeelte. De woorden van den heer Groverman werden ondersteund door de heeren Soenen en Karel de Hemptieue, en in dien zin werd besloteu. Nog word besloten aan den hoofdingenienr te vragen welke som de verwezenlijking van dat werk zou vereischen, en, zoo deze arubtenaar de be- rekening niet wil geven, dat dan de kring dezelve op zijn eigene kosten zal doen niaken. A_xel, 2 Februarij. Bij de opening der briefjes voor de stemming van twee leden van den gemeenteraad alhier zijn uitgebragt 118 stemmen. 1 van onvvaarde. geldige 117 Volstrekte meerderheid 59. De beer A. v. 0. Krnysse 62, oud lid gekozen. Herstemming tnsschen de hoeren S. A. de Smidt met 54, oud lid eu R. van de ReeJz41. De heeren L. de Feijter Pz., J. D. Noske en J. Dees Az. bekwamen respectivelijk 22, 15 eu 7 stemmen. tSns van Gent 9 4 Februarij. Toen men in dez'e eOnvant van den "2 Wuruarij jl. een adverteutie las dat de vroeger bestaaude graanbeurs weder in working zonde worden ge bragt, stelden wij ons daarvan zeer weinig voor, omdat hier in den regel weinig goeds stand houdtgaarne bekennen wij dat het onze ver- wachting verre heeft overtroffen doordien er meer verkoopers en koopers waren dan men aanvan- kelijk had gedacht, en hoewel de laatstgenoem den weinigen waren werd er toch nog ruim 1000 zakken graan verkocht, wij mogeii dan ook niet stilzwijgend voorbijgaan, den man te noemen die het eerste verkocht en die daardoor het bewijs traehtte te leveren, dat hij de welvaart van de gemeente op hoogen prijs stelt en daarin kracht- dadig wil medewerken, Bruggeman landbouwer en lid van de gemeenteraad alhier verkocht het eerst 230 zakken graan waarvan een gedeelte van C. Adriaansen koopmau en ook lid van de gemeenteraad te dezer plaatse, waarna twee le den van de gemeenteraad zulk een schoon en cdel voorbeeld geven is het niet te verwachten dat andere landbouwers en handelaren in deze gemeente ook niet zullen medewerken om de graanbeurs in stand te houden hetgeen een voor- deel voor de geheele gemeente mag geuoemd wordenook knnnen wij gerust verklaren dat de bewoners van de herberg waar de graanbeurs gevestigd is alle pogingen in het werk zullen stellen om een ieder die de graanbeurs bezoekt op de meest loijale wijze te behandelen. Dat Bruggeman zegen op zijn werk moge via den zal hem zeker door elk ingezetene worden toegeweuscht, en "ooral door diegenen die eenige ondersteuning behoeven en die bij ook op dien dag niet heeft vergeten. Bij den landbouwer J. B. Stas te Hoofd plaat is een varken geslagt oud 4 jaar hetwelk schoon de wigt bad van 485 Ned. pondende reuzel woog 45 Ned. ponden, het spek was dik 21 Ned. duimen, van den kop tot aan den staart was het 2.10 Ned. ellen lang, de kop was 75 dnim terwijl de omtrek 3 en de hoogte van het varken 1.70 Ned. ellen bedroeg. Te Middelburg heeft zich eene commissie gevormd om uitvoering te geven aan bet plan om bij de viering van het lOOjarig bestaan van bet Zeeuwscb genootschap aldaar, in den loop dezes jaars eene tentoonstelliug te houden van Zeeuwsche oud- en merkwaardigheden in de proviueie Zeeland of elders voorhanden. In een arrest van den hoogen raadter zake van een drukpers-regtsgeding, waarin sprake was van laster, treft men ook de volgende over- wegingeu aau Dat het een ieder geoorloofd is meenigen en begiuselen van politieke personen te beoordeelen, en dat die beoordeeliug ook dan, wanneer zij iu scherpe bevvoordingen wordt uitgedrukt en zelfs ocbillijk is, mits niet in beleediging ontaarde, geeue strafbare handeliug daarstelt, ja zelfs van geeue slecbte geaardheid bij de beoordeeliug ge tuigt, daar die politieke rueeniugen beginseieu eu personen door den een als heilzaam voor bet algemeeu belaug eu door den ander als verder- felijk zullen wordeu beschouwd dat, zoo al zoo- dauige beoordeeling is geoorloofd, eene critiek dier beoordeeliug iu geeue mindere mate moest worden toegelaten, daar bij die zich bet oordeel over politieke meeniugen, begiuselen en personen veroorlooft, moet verwachten eu dulden, dat, dat oordeel door ;audereu even scberp eu onbilhjk zal wordeu beoordeeld." Vrijdag avoud bad to's Hertogenboscb een droevig ongeluk plaats. De vrouw van den tim- mermau L. Hurkeusmoeder van 4 nog zeer jonge kiudereubegaf zich met bare zwagers van buisoiu met bet laatste spoor van 8 ure 20 miu. naar Boxtel te vertrekkeu, ten einde al daar de begrafeuisplegtigbeid van een bloedvor- waut bij te woueu. Zij inaakteu, omdat die weg nader naar bet station leidtgebruik van den nieuwen toegaugswegwaarin eene brug over de vestinggracht gelegd is die eebter nog niet voor bet publiek verkeer is opengesteld, daar de bovcubouw of bet dek daaraan nog outbreekt. Evenwel zijn op de gemetseble pijlers planken en ribben gelegd, doch zonder lenningen om zoo het schijnt, het overloopen oogiuikend toe te staan de vrouw staple, misleid door het don- kere weder, de brug mis, en viel te water, met dat ongelnkkig gevolg, dat zij verdronk. Aan redden was met den hoogen stand van het wa ter niet te denken vaartuigen lagen er niet en niemand durfde in het water te springen daar de afstand om aan den wal te komen te groot was het lijk is heden morgen op verren afstand van de plaatn des ongevals opgevischt. Men wil in 't buitenland Z. K. H. den prins van Oranje voortdurend uithuwelijken. Thans is dit weder het geval. De Petit Moni- teur verbaalt, dat „de prins, vermoedelijk erfge- naam van de kroon der Nederlanden op dit oogenb'.ik te Parijs is en dat die reis in ver- band staat met huwelijksplannendie tnsschen dien prins en de jongste dochtcr van den hertog van Alva, nicht der keizerin, zouden bestaan." Wij behoeven niet te zeggen, hoe zonderling znlke berigten den Nederiander in de ooreu moeten kliuken. Een prins van Oranje verhon- den met een hertogin van Alva Voegen wij er bij dat er zelfs van een reis des prinsen naar Parijs niets bekend is, dan blijktJietjiujdelyk dat do geheele zaak niets dan als een canard, en wel als een leelijke canard„kan-beschouwd worden. Te 's Hage is het berigt ontvangen van het overlijden van den beer F. W. Conrad, hoofd- inspecteur van den waterstaat, eergisteren te Muncben, op zijne terugreis uit Egypte. Door den gemeenteraad van Dordrecht is besloten, de aldaar bestaande gasfabrjek van de tegenwoordige coueessionarissen over fe nemen voor f 130,300, en de gasl'abriek met 1 Mei a. s. voor rekening der gemeente to drljven met bepaling dat van genoemd tijdstip bet gas aan de ingezetenen zal geleverd worden voor 14 cent per kub. meter (thans betaalt men 18 cent), en van Mei 1871 voor 12 cent per kub. meter terwijl vdbr het einde van dit tweede exploitatie jaar de raad den prijs nader zal be- palen. De arrondissements-regtbauk te Haarlem heeft eergisteren den kasteleiu M. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, 101 boete en 10 jaren vervallenverklaring van zijne burgelijke reg ten, ter zake van het toestaan van hazardspelen door jongelingen benedeu de 18 jaren in zijne herberg. Reeds lang wist de politic, dat de jongens daar te zamen kwamen, om bun zuur verdiend weekloon te verdobbelen eu eindelijk gelukte het haar het speelbol te betredeu op bet oogeubiik, dat zij weder aan het spelen waren, zoodat er procesverbaal kou opgemaakt wordeu. Wij veruemen, dat voor eenige dagen bet familie-graf, waarin Nederlandsch hoofddiehter Joost van den Voudel werd bijgezet, met de uoodige toestemming van den hooggeboren beer Roest van Alkenmde eu van den kerkeraad der Nieuwekerk op deu Dam, is geopend gewordeu, om te zien of er misscbieu nogoverblijfseleu van bet ligchaaui des gevierden diebters, ook na de schoonmaking tusscbeu de jaren 1G931698, waren overgebleven. De bevinding moet alle hoop overtroffen bebben, daar men nog den sehe- del, bet ouderste kakebeen met al de tauden, op 6eu na, en de twee groote gebeenteu der beeneu gevondeu heeft. Eerstdaags mogeu wij een offi- cieel verslag dezer bevinding te gemoet zien. Te Oostermeer is door aruibestuurders eene matteuweverij op gerigf, oin aau behoeftigen i.i deu winter werk eu daardoor brood te verscbaffeu. Dezer oudernemiug bean twoordt zeer goed aan bet doel en is zeer aau te bevelen om beboeftigen in deu winter te ondersteuuea. Men meldt uit Weert, 31 Januarij. Vrij dag jl. zou bier een paar iu bet buwelijksbootjc stappeu. Reeds was de ambtcnaar van deu bur- gerlijkeu stand gezeten eu uaderden de ge-. Per drie waanden binoen Nenzen1,— u m franco door het e^heele Rijk. 1,25 geheel Belgic1,40 Enkele w 0,05 Men abonneert rich bij alle Bockhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbubhouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regal meer,0,10 Adverteptien gelieve men aan dp Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingadag en Vrijdpg avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1