A LGEMEEIV No. 489. Zalurdag 29 Januarij 1879. 10de Jaars:. Binnenlandsche berigten. Biiitenlandsche beri^ten. ABONNEMENT. V E R S C H IJ N T elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 lire 1) II O 1 T A, COJIP, fe iI'mizpii. ADVERTENTIEN. Nxdzen, 28 Januarij. Het laat zich aanzien, dat de zaken van Roche- fort en Pierre Napoleon hinnen korten tijd zoo al niet onder het stof des verledens begraven toch na weinige weken een zachten dood zullen krijgcn. Rochefort, die zelve verwaeht had 10 jaren gevaygenisstraf en ontzetting zijner burger- regten te zuilen krijgen, is slechts tot de ligtste straf, 6 maanden gevangenis, veroordeeld, welk vonnis welligt al spoedig door een of ander hulp middel nog zal worden verkort en verzacht. De zaak van Pierre Napoleon wordt op de lange baan geschoven, om te worden bebandeld dan wanneer de gemoederen gestihl en de zaak meer van nabij en oubevooroordeeld kan worden bebandeld. Het. heeft velen verwonderd, dat de Fransebe regering hal«tarrig de vervolging van Rochefort lieeft volgchouden en men meende dat zij een gevaarlijk spel speelde, dien bij het volk gevier den man de martelaarskroon op bet hoofd te drukken. Hare ferme bonding echtcr, waarmee zij de oppositiedie niet minder beoogt dan de keizerlijke troon omver werpen tegentreedt, is missehien de eenige reden dat Frankrijk nil nog rustig blijft. Vreestoehis, vooral in kritieke om- standigbedcn, de slecbtst mogelijke raadgeefster. Op welke wijze de onverzoenlijke dagbladen bet leger tot oproer aanzetten, blijkt uit het vol gendeIndien bet Fransebe volk echter slechts een gcdeelte van het gezond verstand en van de geestigheid heeftwelke men bet algemeen toescbrijftmoeten de onverzoenlijken in bun ijver het doel voorbijschieten, want zij bewijzen te veel. De Marseillaise zegt het volgende „Een soldaat, dien wij kennen, bezat al de hoe danigbeden van een waar burger," eermoed bewustzijn van zijne waardigheid, kortom alles, wat het meeste in strijd is met de militaire tucht. Om hem te straffen voor deze hoedanigheden heeft men hem bij de voeten opgehangen, in eer. caehot geworpen en gedurende een voorjaarsnacht heeft. men den thermometer doen dalen tot 10 graden onder zero, (waavsehijnlijk alleen in de gevangenis 1) Het gevolg hiervan was, dat bet regi ment een soldaat, dien het als een jongeling naar de gevangenis zag gaan, als een grijsaard met wit haar zag temgkeeren. Afschuwelijk 1 afgrij selijkDe gevangene van Chilonwiens haar wit werd in een enkelen nacht, heeft een tegen hanger gevonden. Wat, 6tin tegenhangerNoen verscheidenen. Een zijner makkers, die dezelfde hoedanigheden had, wilde de verschrikkelijke straf die hem wachtte, outvlugten. Een menscheujagt werd georganiseerd. De honden werden losge- laten. De officieren bliezen op de jagthoorns en riepen tirauttiranten weldra werd de ongelukkige soldaat ingehaald en hij viel ueder, perc6 d' un coup de lance, en ook hij werd in de gevangenis gesloten, die bij als een grijsaard verliet. Een ander soldaat werd aan de staart van een dragonderspaard gebonden, eene straf, ■welke zelfs de Merovingers te afschnwelijk von- den. Geeft ons de Merovingers in plaats van de Bonapartes 1 Een Fransch blad bescbrjjft de inhechtenis- neming van een valschen concilie vader te Rome op de volgende wijze: „Op het oogenblik dat de bisschoppen, elk met de parapluie onder den arm, de vergaderzaal verlieten, schoten plotseling twee politieageDten te voorscbijn, die een der kerkvaders, en wel een der nicest eerwaardigen, zonder verdere pligtplegingen bij den kraag vat- ten. Heftige ontroering onder zijne collega's de Monsignor protesteert met eene donderende stem en slaat met de vuisten om zich been, alsof bij 't meer gedaan had. De agenten getroosten zich de hagelbui van stompen en oorvegen doch laten niet los. Daar werpen zich twee kardina- len als bemiddelaars tusschen den strijdenden. Naauwelijks echter had een der sbirren hnn iets in 't. oor geflnisterof hunne eminentien traden vol sclirik acbteruit, en lieten, tot verbazing en prgernis der omstauders, bun achtbaren geeste- lijken broeder ten prooi aan de handiangers der openbare magt. Vraagt men naar de oplossing van dit raadsel De genoemde kerkvoogd was niemand anders dan een indriuger, die on der tuijter en soutaneeen even goed figuur maakte als de patriarch van Jeruzalem zelf. Dat zijne papieren in orde waren, zal minder verwon- dering wekken wanr.eer men verneemt dat hij zich de moeite bad getroost van ze zelftefabri- ceereti. Intussehen doet zich de vraag nog voor of't hem om de horologien dan wel om de ge- beimen der coneilievaders te doen was. Mis- scbien om beiden. Ilet algemeen collegie van toezigt op het beheer der kerkelijke goederen van de hervormde gemeenten is door zjjn voorzitfer opgeroepen tot bet houdeu eener buitengewone vergadering, die geopend zal worden op diugsdag 1 February. Daarin zal worden onderzocht en behandeld een door een connnissie nit zijn midden vervaardigd ""ende bet beheer van en ,e goederen, ten einde, |dige wijziging en verbe- tvverp eener definitieve concept reglement, betre toezigt op de kerkelijf bij vastsielling na de u<J tering te strekken tot regeliug, overeeukomstig artikel 24 der bekende voorloopige organisatie van 12 October 1868. De provincial collegien van toezigt zullen dan ongetwijfeld zoodra raogelij^daarna over dat ont- werp worden geboord, en teyens in overeenstem- ming met de verklaarde bedoeling van het alge meen collegie ook de kerkelijke administratien van alle medewerkende of toegetreden gemeenten daarover kunnen verstaan. IXeazen26 Januarij. De vereeniging „Tot nut en Genoegen" albier, vierde jl. maan- dag avond in bare gewone vergaderzaal in bet Nederlandsch logement albier, bet lOjarig be- staan dier vereeniging op regt feestelijke wijze. De sprekers die toen optraden de beeren C. van Dijk, J. Dieleman, J. L. van IJsselsteijn en J. Sturmkweten zich op regt meesterlijke wijze van hunne taak en verschaften den leden en hunne dames ecnen bij uitstek genotvollen avond. 48 dames en beeren vereerden het feest met hunne tegenwoordigheiden namen, na den af- loop der werkzaarnheden deel zoowel aan bet souper dat uit de fondsen der vereeniging ver- st.rekt werdt als aan bet bal vvaarmede bet feest werd besloten. Xeuzen, 28 Januarij. Met ingang van den 1 February e. k. is beuoemd tot opzigter over de outmautelingswerken der vesting Vlis- singen, de buitengewoon opzigter van deu water- staat, D. J. C. Scbeele, albier. A xel28 Januarij. Het Amerikaauscb paardenspel onder directie van den beer Simon, albier op de markt staande, voldoet zeer goed aan de Verwachtiug van bet publiek. Het is een zeer verrukkend gezigt die jonge artisten, kunsten te zien doen, die door alien bewonderd worden. De toeren van de jonge artiste Rosalina, oud 6 jaren, trekt zeker de aandacht van alle liefbebbers. Heeft genoemde direeteur de eer gehad van de beide malen, die hij lieeft gespeeld een groot publiek te bebben gebad, wij hopen dat hem ook heden zaturdag 29 Januarij, wanneerervoor de laatste raaai albier zal worden gespeeld, een zeer groot publiek mag ten deel vallen. Voor eenigen tijd werd een aantal personen, met name sonimigen in het kanton Hujst vvoon- achtig, wegens overtreding der reglementen 0111- trent de vi-scberij op de Schelde en Zeeuwscbe stroomen, tot gevangenisstiaf en geldboete ver oordeeld. Zij wendden zich met verzoek om gratie tot den koning en verkregen gedeeltelijke kwijtschelding van straf. Korten tijd geleilen werd echter toch bet. vonnis ten uitvoer gelegd, zonder op de verleende gratie te letten, en bet gevolg was dat de gevangenhoudicg reeds langer bad geduurd dar aanzien van soniinigen mogt. gescbieden, toen een toevallige omstan- digheid de invnjheidstelling bewerkte. Nu ons dit feit ter oore komt, mogen wij bet niet met stilzvvijgen voorbijgaan de vermelding tocli kan welligt van nut zijn voor het vervolg. Een strikte toepassing van gewijsden is immers altijd drin- gend noodig, maar zeker niet het minst ten opzigte van personen die door hunne geringere maatscbappelijke positie minder dan anderen in staat zijn bunne regten te doen gelden. let weckblad v. d burg adm. deelt eene beslissing des kon'ngs mede waarbij is uitge- maakt dat de stem, uitgebragt op een persoon zonder aandniding van diens voornaamwan neer hij behoord onder de aftredende raadslieden, dien persoon moet worden toegerekend, ook al zijn er andere personen in de gemeente, die denzelfden naam dragenDeze beslissing is gegroud op de overweging dat indien de kiezer, die deze stem uitbragt, het aftredend raadslid niets had bedoeld hij dit door eene meer naauwkenrige en duide- lijke omschrijving zon bebben te kennen gegeven. Door eene dienstbode bij den chef van een der grootste finantiele inrigtingen in een van onze provinciesteden werden eenige papieren en lonipen verkocht aan een scbagche aar, die deze afval bij de andere op een hoop wierp. Intus sehen bad de heer des liuizes reeds eenige dagen te vergeefs gezocht naar een bundeltje coupons (Rnssische), naar men verhaalt, ter waarde van 5000. Eindelijk kwam hij op bet denkbeeld, dat het wel eens met de lompen kon verkocht zijn en bedacbt een list om zich daarvan te vergewissen, wel wetende dat de koopman, zoo bij kon vermoeden, dat zicb stukken van waarde bevonden onder het door hem gekocbtte, dit niet gemakkelijk uit zijne banden zou geven. Ge noemde chef gaf dus aan een van zijne bedien- den bevel om den koopman te gaan vertellen, dat een zijner kamaraden een brief verscheurd had en dien gaarne terugweuschtte. Zonder den minsten argwaan liet de ander bem in de lom pen zoeken werkelijk werd daar bet rolletje coupons teruggevonden. Dat men deze medenam, is natuurlijk, maar dat de koopman sinds drie dagen niet kan slapen van ergernis, is ook natuurlijk. Door bet kantongeregt te Arnhem zijn reeds 3 personen veroordeeld, wegens handelingen in strijd met de wet op de nieuwe mateu en gewig- ten, en wel twee ieder tot f 10 en een tot /20 boete of voor alles subs, gevangenis straf. UitZutphen meldt men 25 Januarij. Bang- makerij blijft altijd een gevaarlijke zaak. Een dienstmaagddie bij een partikulierop een kwartier uurs afstand van deze stad diende, bad zicb herhaalde malen beroemd nergens bang voor te zijn. Een paar personen wilden haar op de proef stellen en een bunner verborg zich de vorige week achter een boschje, met een wit kleed over bet lijf. Toen de meid, die om een boodschap uit was geweest, het boschje voorbij kwam zag zij een witte gedaaute op haar toe scbieten. Zij ontstelde bevig, kreeg naar men zegt een bloedspuwing, en is eergisteren overledeu. Ilet is voor deu verwer dikwijls zeer lastig knoesteu in hout op duurzauie wijze met verw te bedekken. Dit is bet gevolg van de bars, die zicb om en in die knoesteu gevormd en ver zamcld heeft en die langzainerhaud door de laag verw beendringt. Ilet meest afdoende middel, om dit gebrek te voorkomen is natuurlijk, de vervvijdering der bars, voordat bet bout wordt geverwden biertoe kan men gemakkelijk ko- men, wanneer men deu knoest maar vooraf be- dekt met een deegje van vochtige kalk, en zoo dra dit deegje droog is, daarop een beet gemaakt stuk ijzer houdt. De hars wordt door deze bitte ligt vloeibaar, en door de kalk geabsorbeerd. Is er veel bars in den knoest, dan berbaalt men de bewerking nog eenmaal, eu slijpt men daarna de plaats met puinsteen op de gewone wijze af. Bij overdekking met verw zal dan de knoest voor bet oog zijn verdwenen. o In een te Antwerpen verschijnend tveek blad komt een zeer pikante genenlogie voorv" keizerin Engenie, voor wier echtheid het zicl. tot waarborg stelt. Volgens eene daarbij gevoeg- de genealogisch tabel stamt de fegenwoordige keizerin van Frankrijk in directe litiie af van den specerijhandelaar en gros, den heer Grivegnee van Luik, en is dien ten gevolge verwant aan de nog beden ten dage in genoemde stad wonendo familien Dejoer en Dubois. Zeer begeerig zegt zeker blad, ben ik te zien, of de Fransche bladen dezen zoo merkwaardigen stamboom voor bet publiek zullen ten toon stellen. Men kan dan waarlijk niet meer volbouden, dat het Fransebe keizerrijk niet demokratiscb is eene kruideniersrer tot keizerin dat vindt in de gesehiedenis geen weerga, behalve in llnsland, welks groote vorstin, met welke Engenie slechts den titel gemeen heeft, voorheen, zooals men weet marketenster was. Men verzekerd nu dat bet fortuin, door den ongelukkigen Jan Kink nagelaten minstens 90,000 franks beloopen zal. De zelve bestaat in drie huizen te Robaais, een huis te Buhl (in den Elzas). op de boorden van 't riviertje de Lauch, met een watermolen, en verscheidene geldsommen welke hij in Guebwiller te goed had. In strijd met het geen men verhaald heeft, als ■V.oude de fiscus hooge regten op de nalatenschap vorderenzal dezelve uit aanmerking der ge- lijke dood van al de leden des huisgezins, slechts met een enkel suecessieregt betaald worden. Uit Londen wordt aan le Phare de la Loire geschreven dat men zicb ongerust begint te ma- ken over bet lot van the Great Eastern, van welk scbip men sedert 25 November niets heeft vernomen. Charles Dickens, die zich behalve door zijn romansook beroemd gemaakt heeft door zijn voordrachten boudt nu een serie lezingeu in St. James Hall te Londenwaarmede bij zegt zijn werkzaarnheden op bet laatste gebied te zullen besluiten. Uit offieieele opgaven blijkt dat sedert de koepok ir.enting in lerland verpligtend gemaakt is, het getal van hen die aan pokken overledeu gaandeweg venniuderd is. In 1864 bedroeg bet nog 854, in 1865 slechts 347, in bet volgende jaar 187 en in 1867 niet meer dan 20. In bet rapport over de laatste helft van bet afgeloopeu jaar komt geen enkel geval voor. Het geuoot- schap dat in 1804 optrad tot invoering der vaccine en aan wiens onvermoeide pogingeu men deze uitkomst te dairken heeft kan er zicb dus op beroemen een scbitterende ovenvinning bo- baald te bebben. Eene zeldzame doodstraf heeft, in bet dorp Karzen in Pruissen, een dief op heeterdaad ge- ti'offen. Deze uamelijk bad een geslagt varken gestolen eu droeg bet nu aan bet krombout, waarmede bet aan de beide achterpooteu was opgehangen. De weg naar bet naasfe dorp voerde den dief over eene brug, waarop bij zijuen last een poos dacbt af te leggeu en uit te rusteu. Zicb buigende om zijn boofd onder bet krombout weg te (trekken, ten einde bet varken tegen de leuning te plaatsen, glijdt dit onder de leaning door en klemt uederzinkend deu bals van den dief dermate met bet krombout tegen de leuning, dat deze met bet varken op deu rug stikte, zoodat men den volgeuden dag bet leveulooze dos k Idos vreedzaam aan elkander zag baugeu. Iu bet dorp Arnsberg bij Treptow aan de Rega in Pommeren, viel eene oude vrouw eene zeldzame Kerstmisvreugde ten deel. Een deftig gekleed vreemdeliug kwam iu den avond bij haar eu vroeg, of zij niet eenen zoou iu Amerika bad. Op haar autwoord, dat zjj wel eeueu zoon daar gebad bad, deze echter reeds laug dood was, daar zij sedert vele jaren niets van hem Per drie waanden binnea Neuzenf 1, m H m fraoco door het geheele Hijk. 1,25 geheel Belgie1,40 Kokele norameram 0,05 Men abonueert zich alle Boekhandelaar9, Postdirecteuren en Brievenbuahouders. BIJ Van 1 tot 4 regels f o,40 Voor elke regal meer. 0,10 Ailv^rtentien gelieve men aaD de Uitgevera in te zeoden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1