A LGEHEEFf 1 No. 488. Woensdag 26 January 1870. 10de Jam Binnenlandsche beri^ten. __o o ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zatnrdag-morgen ten 8 ure n II O X T COUP, te Ifnzpn. ADVERTENTIEN. N zu z k n 25 January. De eene stormachtige vergadering van bet wetgevend ligchaam volgt op de andere. In die vergaderingen, zegt men worden de'beiangen van het vaderland besproken en behartigd en de aangelegenheden van millioenen menschen-kin deren ter hand genomen maar men bemerkt er geen sp*or van. Het eene duel volgt op bet andeie en de bijzondere gevoelens van rang en eer der indivldnen worden er in beslechtmen scbiet elkander dood aan de eer is voldaau maar van den grond dier voldoening is het moeijelijk zieb eenige redelijke rekenschap te geven. Het publiek *telt voorts belang in dien dollen gang der zaken. Fahclaebtige somraen zijn er betaald om een plaatsje te bekomen in het palais Bourbon. De vervolging tegen Roe be fort zou worden besproken of liever bekeven. Estacelin wilde het treurige debat voorkomen en ter wille der algeineene rust de aanvrage ter ver volging intrekken. Ollivier dreigde alsdan ont- sla-T te zutlen nemen, Roehefort zeidat er aan- slagen warcn die regt gaven alles te zeggen. Het vorige kabinet was onhandig genoeg hem in de kamer te brengen. Deze regering wil door een andere onhandigbeid hem verwijderen. Ilij wilde zich niet verdedigen docb riepde fouten van het kcizerrijk komen der republiek tc goed. Er heerschte dicpe stilte toen hij sprak. Picard vond bet een misslag dat Roehefort vervolgd zou worden en (evens dat de regering er een kabi- netsqnacstie van maakte. Maar ook vond bij dat de wet niet gescbondcn mogt worden. Het ge- weld is niet van 66ne zijde gekomen, sprak hij, toen Pierre Bonaparte in de Revanche van Cor sica verklaarde dat hij de redacteurs van dat blad de darruen uit bet lijf zoude trappen, werd h'j niet vervolgd. Toch was de wet geschonden en de prevocatie te gevaarlijkernaardien zij gerigt was tot Corsicanen en nitging van een prins der keizerlijke familie. Gewelddadigheden moeten wij alien verfoeijen van wie ze ook komen (zeer goed). Nu is de vervolging tegen Roehe fort onregtvaardig omdat do prins is gespaard nu is zij onhandig en onstaatkundig, het bewijs er van vindt men in de amnestie van den keizer. De Nogent de Saint Laurens, rapporteur der com- missie van onderzoekaektte de vervolging na rijp overleg noodig. Manuen van geweld mogeu geen privilegie van straffeloosheid hebben (zeer goedde rede van Picard is een pleidooi voor verzachtende oinstandigheden waarmee de kamer r.iets te maken heeft. De minister wenschte zich bij de quaestie zelf te houden en rigte zich een paar keeren tot Roehefortdie daarop zoo vrij was te zeggen dat die familiariteit van den minister hem niet beviel en verzocht dat deze dat zou staken. (Gelach). Nieuwe zitting, nieuwe onstuimigheid. Gam- betta vond in het officieele verslag dat Ollivier tegen hem zou gezegd hebbendat bet te wenseheu ware dat bij (Gambetta) door een licbt- straal van vaderlandsliefde en van betgeweten, tot betere inzigten kwam. De woorden nu „eu van het geweten" zijn niet door den minister gebezigd, sprak Gambetta, en ik ontken bem ook bet regt om zich met mijn geweten te bemoei- jen hem wieus geweten zoo veranderlijk is meer dan elk ander. Ollivier hield vol wat hij gezegd bad, en daar op volgde deze korte parlementaire zamenspraak Gambetta. Gij waart vroeger republikein. Ollivier. Ik ben dit nog, in dien zin, dat het steeds mijn streven is geweest, om de vrijheid in Frank rijk te vestigen zonder revolutie. G. Uw straf begint met nw fortuin. 0. Mijn fortuin de betrekking van minister is een last, een last zoo zwaar dat eeu algebeele toewijding noodig is dien t.e dragen. G. Toewijding Oogendienst Daarop werd het tumult zoo groot dat Gam betta moest zwijgen algemeen juichte men den minister toe. Woedend schreeuwde Gambetta nu de kamor toe Gij hebt den leugeu toegejuicht hoort nn osk de waarheid. Toen riep de presi dent bem tot orde. Itoep liever Ollivier tot de orde, hernam hij, en hiermede eindigde dit twist- geding. De instructie ter zake prins Bonaparte wordt voortgezetnieuwe getuigen zijn opgeroepen. Cremieux of Leronc zal hem zeer waarschijnlijk tot verdediger stvekken. De prins moet zeer ge- drukt zijn, hij spreekt sleehts zeer weinigen en daaronder zijn geneesheer Morel, die hem dage- lijks gezelschap houdt aan zijn dejeuner. De hooge raad, die voor deze zaak zitting zal hou den, zal zijn domicilie welligt kiezen te Autenil zelf. Bij beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken is bepaald, dat te rekenen van 1 April e. k. de ingenieur A. van Hooff, als arrondisse- rnents ingenieur zal dienst doen in bet lie dis trict, standplaats Slnis de ingenieur M. B. G. Hogerwaard, alsarron- dis.sements-ingenieur zal dienst doen in het Ge district, standplaats s' Hertogenbosch de aspirant-ingenieur K. F. W. Roozeboom als arrondissements ingenieur zal dienst doen in het lie district, standplaats Middelburg; de aspirant ingenieur II. A. van der Maaten zal zijn toegevoegd aan den hoofdingenieur in in het lie district, ten einde meer bepaald werk- zaam te zijn bij de werken voor het aitwaterings- kanaal in het 4e district van Zeeland. De regering beeft een wetsontwerp inge- diend op de inrigting der bewaarscholen. De voornaainste bepalingen luiden aldus Bewaarscholen zijn inrigtingen, vvaarin kinde- ren van twee tot zes jaren, door eene gepaste opleiding tot het ontvaugen van lager onderwijs worden voorbereid. De bewaarscholen worden onderscbeiuen in opeubare en bijzondere. Openbare zijn die, op gerigt en onderhouden door de gemeentede overige zijn bijzondere. Geen bewaarscholen worden gehouden in lo kalen, die door den inspecteur voor bet genees- kundig staatstoezigt verklaard zijn voor de gezoud- beid scbadelijk te vvezeuof van onvoldoeude ruimte voor bet aantal scboolgaande kindereu. llet onderrigt in bewaarscholen wordt gege- ven door onderwijzeressen en kweekelingen. Niemand mag onderrigt in eene bewaarschool geven, die niet in het bezit is der bij deze wel gevorderde bewijzen vau bekvvaambeid en zede- lijkheid. De opleiding van onderwijzeressen voor be waarscbolen wordt zooveel mogelijk van rijks- wege aangemoedigd en bevorderd, ook door bet zoo noodig verleenen vau subsidien voor bet ge ven van onderrigt aan kweekelingen in gemeeu ten waar vele of sterk bevolkte bewaarscholen zich bevinden. De onderwijzeressen en onderwijzers der open- bare bewaarscholen worden benoemd door den gemeenteraad die vooraf eene aaubevelingslijst van benoembaren ontvaugt, door burgemeester en wetbouders na verhoor vau den scboolopzie- ner opgemaakt. De kweekelingen en bedienden wordeu be noemd en ontslagen door burgemeester en wet bouders. Aan onderwijzeressen en onderwijzers wordt in sommige gevallen en onder de daarbij gestelde voorwaardeu peusioen ten laste vau den staat verleend. Tot het geven van onderrigt in eene bijzondere bewaarschool wordt vereischt bet bezit van a. eene akte van bekwaamheid volgens deze wet b. gelijk getuigschrift als in art. 15 is vermeld c. bet bewijs, dat beide stukkeu door burgemeester en wetbouders der gemeente, waar het onderrigt zal gegeveu worden, zijn gezicu en in orde be- vouilen. De akte van bekwaamheid tot het geven van onderrigt in bewaarscholen wordt verkregen door het nfleggen van een examen voor een der eom- m is sum, vermeld in art. 41 der wet van den 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103). Voor het examen ter verkrjjging eener akte van bekwaamheid als onderwijzeres in eene be waarschool wordt gevorderd 1<». goed lezen en schrijven2 kennis der beginselen van getal en vormteer3>. eenige bekendheid met de be ginselen der opvoeding en hnnne toepassing4>. gesehiktheid in het leiden der ligchaamsoefenin- gen en in het regelen der kinderspelen5''. be drevenheid in bet leiden van het kinderlijk gezang. De bewaarscholen zijn geplaatst onder bet toezigt, vermeld in art. 52 der wet van den 13 Aug. 1857 (Staatsblad no. 103). De onderwijzers en onderwijzeressen bij be- staande inrigtingen van dezen aard, zoo open- bare als bijzondere, die op het tijdstip van het in werking treden dezer wet in die betrekking zijn, behoeven, om daarin voort te gaan, geene herbenoeming of erkenning. De onderwijzeressen, die na dat tijdstip zich in eene andere gemeente wenschen te vestigen, zijn verpligt zieh vooraf aan het examenver meldt in art. 33, te onderwerpen. Bij beslnit van beeren gedeputeerde staten dezer provineie, van den 21 Januarij no. 6, zijn de navolgende gemeenten zamengevoegd tot be- paling van bet aandeel in de ligting voor de nationale militie over 1870, als: Sluis en St. Anna ter Muiden - IJzendijke en Waterlar.dkerkje's Gravenpolder en 's Ileer AbtskerkeEllewoutsdijk en Driewe- gen Grijpskerke en Meliskerke Domburg en AagtekerkeColijnsplaat en Kats Noordwelle en Serooskerke in Schouwen Zonnemaire en Noordgouwe. Doscliliapelle, 24 Januarij. Gisteren zijn alhier van wege Z. K. II. prins Frederik der Noderlanden ter uitreiking aan de beeren G. Verstraaten, oud burgemeester, voorzitter, A. Geill, geneesbeer, P. J. van der Wielen, raadslid, \V. de Koster, hoofdondervvijzer, leden, en J. F. Serrareusp secretaris der plaatselijke commissie tot oprigting van een natiouaal gedenkteeken voor November 1813 enz. outvangen 5 exempla reu vau olen gedenkjienniug, welk Z. K. H. als eene gedaebtenis aan de uiedewerking der p'aatse- lijke eommissieu heeft doen vervaardigen, vvelke gedeukpenningen op beden 24 dezer in eene ver gaderiug der commissie aan de leden zijn uitge- reikt. tlulst, 24 Januarij. Woensdag avond werd hier voor 't eerst bet gaslicbt ontstokeu. Eeuige particulieren hadden reeds vroegtijdig als blijk huuner belaugstelliug de vaderlaudsehe vlaguitgestokeu. JJe fabriek, is gelijk wij reeds vroeger meldden, opgerigt door de Pbotogenische Gas Maatschappij te Amsterdam, gelijk dit reeds in meer andere plaatsen bet geval is, o. a te Voorburg waar deze gas reeds verscheideue jareu met goed succes brandt. Ilet wordt gestookt. uit petroleum-residu en aanverwanten stotfen, en overtreft het steeuko lengas vooruamelijk daarin, dat men voor een gelijke pit, 5 maal minder gas beboeft, zoodat de prijs van 60 cent gelijk staat met 12 cent steeukolengas terwijl dit gas dat uit steeukolen verkregen, in witbeid ver te boven gaat. Ieder Hulsteuaar zag nieuwsgierig uitnaarde eerste proefnemiug eu men moet erkenuen, zij overtrof de stoutsle verwacbtiug en slaagde in elk opzigt, do groote stille, beldere vlam, gaf eeu uitstekend scboon licbt. Eene door den directeur beraamde illumiuatie bleef intusscheu wegeus dcu vrij sterkeu wind tot eene nadere gelegeubeid uitge'steid. Do heer directeur C. J. S. Tetterode gaf nan Z. M. den kouiug kennis vau de opening per volgende telegram „Deelt met versehnkltgden eerbied de opening „der eerste gas fabriek in Smats-Vlaandereu „mede." Waavop den volgenden morgen (het telegraaf- bureau slnit hier ten 7 lire des avonds, zoodat er onmogelijk antwoord komen kon) het boogst vereerend en aangename antwoord kwam „Z. M. de koning heeft met belangstelling „kennis genomen van uw telegram, verheugt „zic h met u in de opening der eerste gas fabriek „in Staats Vlaanderen, en heeft mij opgedragcu „Hoogstdeszelfs dank te betuigen voor uive nvriendelijke mededeeling." De Adjudant van dienst Br. van IIRERDT. ITet aantal stadslnntaarns, 46, zal naar wij vernemen met eenige vermeerderd worden. Qok znllen thans ontwijfelbaar vele partic'ilieren nog toetreden en zoodoende de gasverlicbting hier algemeen maken, terwijl men hopen mag dat andere gemeenten in dit district, het voorbeeld zullen volgen van llulsfers gtadsbestuurdat sedert de laatste jaren hier reeds zoo veel goods on nuttigs tot stand bragt, en welverdiende hulde toekomt, niet 't minst na wegens" onze fraaije verlichting. FtnlstJ, 25 Januarij. Gisteren avond ont- stond er brand in de pas opgerigte gasfabrii k alhier. Ieder spoedde zich derwaarts, en op eon weuk waren de brandspuiten er bij fegenwoordig, die evenwel niet gewerkt hebben, daar men den brand spoedig meester was geworden. De brand is onstaan door eene lek in de fa briek de scbade is zeer gering. Koewacht24 Januarij. Jl. dingsdag reed de landbonwerszoon L. Gillis, met eeu vvagen graan van hier naar Moerbeke, alwaar bij bet genoemde leverea mogt. Nabij laatstgenoemde plaats liep eeu hond over bet voetpad, dat laugs den rijweg gelegen is en waarop een tweetal kindereu speelden. De kin dereu, die het dier scbuwden verdrongen elkander tot op den rijweg. Zonder erg te hebben in den wagen of het gevaar, dat hen daar waehtte, met bet oog steeds op den geschuwdeu bond geves- tigd, geraaktcu zij onmiddellijk onder de achter- wielen van bet rijtuig, zonder dat de geleidcr bet bemerkteten gevolge waarvau een der 2 kiuderen, zooals men ons verbaalt, een meisje van 6 jaren dwars over het boofd werd gere- den en wel zoo, dat bet boofd gebeel verbrijzeld was. Het andere kind beknam eenige ligte wouden aan den voet. 5St. Jan Steen 25 Januarij. In dezen omtrek zijn eeuige valsche muutstukkeu uitgege- veu guldens eu tweeflaukstukken die zoo sleeht zijn uagemaakt, dat men ze gemakkelijk erken uen kau. Op den rand der guldeus staan naar wij lernemeu zelfs niet de woorden: „God zij met ons." De vermoedelijke dader beei't, naar men zegt bet hazepad gekozeu. Men meld uit Aardeuburg, 17 Januarij. Heden Idoptalbier eeu gorucbt, waariti bet buiten- sporig bopg koopen der oulaugs berucbt gewor- deue verkoopiug eener bofstede te Kadzaud zijne verklaring zou kuuueu vindeu. De kooper, die reeds tijdeus de veiling over drukkiug op de kerseueu klaagde, zou kraukziuiiig gevvordeu zijn Meu berigt uit Seboondijke, 18 Januarij. Gistereu bad alhier de uitreiking plaats van de gedeukpeuuiugeu, door Z. K. H. prins Frederik der Nederlauden aan de leden der plaatselijke commissie, ter gedaebtenis aan de beugelijke gebeurtenis vau 1813, toe gedacht, bij abseulie van de beer voorzitter, bij uioude van den secre taris A. Butter. Nadat bij in korte ma-ar kracbtige trekken de geschiedeuis eu gebeurtenis vau die dageii, de gelukkige verlossiug, vau de vreemde beerscbappij, bad geseheist, wekte bij de ledeu op om aan huuue kindereu eu betrekkingen te verbalen, vVat grOOte diugen aan ons dierbaar Vadqrlaud. ziju gescbie.1, opdat dit imuiers in go- Per drU waanden binBeH Neuzen1t— m m m frauco door het fjetieele Rijk. 1,25 m m 9 9 m geheel Belgie1,40 Eokele lommers 0,<"»5 Men akonneert rich bij alle Boekhandelaars, Po9ldirecteares en Brieveobntihoudert. BIJ Van 1 tot 4 regels ^0,40 Voor elke reg.l meer6,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevere in te zeoden niterlijlt Dingadag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1