ALGEMEEN No. 487. Zaturdag 22 January 1870. 10de Jaarg. Binnenlandsche berifften. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. V E R S C IIIJ N T elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) II O IV T COMP, te lttnzen. ADVERTENTIEN. Neuzen, 21 Januarij. De gemoederen blijven te Parijs nog altijd zeer opgewonden. De overleden ,twintigjarige Victor Noir, met zijne nagelaten zestienjarige bruid, zijn voor het hartstogtelijke Fransehe volk twee voorwerpendie de gemoederen sterk in beweging houden. Geen wonder dat de revo- lutiouaire bladen van deze gebeurtenis alle mo gelijke partij zoeken te tjekkeu om bet volk in opstand te brengen. Met blad de Reveil dcelde in een artikelo. a. bet volgende mede „De indruk van den aanslag, doir den ten koste van onze bears be/.oldigden neef des kei zers gepleegd is onbeschrijfclijk de dreigende taal, die zich van alle kanten doet booren, bewijst, dat elk burger zieh in den persoon van Victor Noir getroffcn gevoelde. Ieder vroeg wanneer Frankrijk toc'h zal verlost zijn van die afschu- welijke nachtmerrie die sedert aehttien jaren ons drnkt. Men vroeg of onze borst nog langer tot doelwit moet dienen voor de pistolen van de Bona- partes of tot schede voor hnnne dolken. Men lierinnere aan die treurige reeks van moordda- den, die uiet hebbcn opgehouden de jaarboeken van bet tweede keizerrijk met bloed te bezoede len. Men somme alle soortgelijke euveldaden op, waardoor deze ellendige Pieter Bonaparte een waardig lid van zijn ras zijn bandieten leven beeft gekenmerkt. En ziedaar de man die de gunst geniet, van door een exceptionelen regter govonnisd te worden, omdat bjj een lid is van de keizerlijke familie. Luisterrijke fami- lieinderdaad wier bistorie geschreven is met het bloed der Franseben, en die slechts leeft ten koste onzer eer. Frankrijk zal dergelijk privile- gie niet toestaau. Op de bank van Traupmann moot Pieter Bonaparte plaats nemen, in afwach ting dat bij bet scliarot beklimme. Doeh men denke niet dat dit voldoende zou wezen om 's volks toorn te doen bedaren. Indien die moor denaar niet den naam droeg van den avonturier van Brumaire en van den held van December, dan zou Victor Noir nog leven. Sedert lang zou Pieter Bonaparte zijne schnld aan de geregtigheid betaald hebbcn. De straffeloosheid hem door zijne titel verzckerd, ziedaar de oorzaak van deze laatste misdaad, en voor die straffeloosheid is bij niet verantwoordetijk. „Deeenige, dewezenlijke misdadiger, is bet keizerrijk." „Hoe hebben de burgers le Noir en Fonvielle," zoo schrijft de R^formezoo onnoozel kuunen zijnom te gelboven, dat zij met Pierre Bona parte eene zaak van eer zouden knnneu regelen Alsof Eer en Bonaparte niet twee woorden zijn, die elkander afschuwen Wij moeten een einde maken aan de regering dier Corsicaansche struik- rooversdie sedert bijna eene eeuw Frankrijk nitzuigeHen die door moord aan het opperbe- wind gekomen zieh door moord daarin handba- ven." La Reforme spoort vervolgens alle bur gers aan zich met revolvers en life preservers te wapenenen elk lid der keizerlijke familie die een ingezeten aanrandt, overal waar bij hem aantreftgelijk een kwaden bond om het leven te brengen. Dat Parijs bij deze en dergelijke oprujjingen nog rustig blijft, is wel een bewijs dat een krach- tig bewind bet roer van staat in handcn heeft en tevens dat de Parijsche bevolking in het tegen - woordig bewind een groot vertronwen stelt. Dat de 150,000 monschen, bij de begrafenis van Vic tor Noir aanwezig zonder eenig niilitair vertoon en ondanks alle aansporing tot oprocr, rustig is gebleven is in bet leven dier bevolking een gun stig teeken, zooals men dat vroeger bjjkans nooit opmerkte. Frankrijk belt lioogst waarscliijnlijk weer naar de republiek maar zonder groote overrompelin- gen, niet ligt gedurende bet leven van den der- den Napoleon die getoond beeft zoowel zijnen tijd te kennen als de regte mannen te kiezen. De ronde en krachtige bouding der tegenwoor- {ligc bcwindsmannen, vrijzinnig in hunue begin - selen maar kracbtig tegen nitspattingen geeft alle hoop en vertronwen voor Frankrjjks naaste toekomst. De repnblikeinen in Spanje hebben getraeht hnnne begiuselen meer kans op een eindelijke zegepraal te verscbnffen. Zij hebben namelijk beproefd de beide kandidateii voor den troon die het meest in aanmerking komen, den prins van Asturie en den hertog van Montpensier van de kandidatuur nit te sluiten, door in de Cortes bet voorstel te doen, om alle leden van bet huis Bourbon onbekwaam te verklaren, oni den Spaan - sclien kroon te dragen. Naar men verneemt zijn de chefs der re gamenfen infanterie door den minister van oorlog uitgenoodigd, om voortaan de miliciens zooveel mogelijk in te lijven bij onderdeelen van het regiment, in bun woonplaats garnizoen boudende. De miiitie wordt daardoor gelokaliseerd al- thans met uitzondering van eeuige korpsen, als kavelarie, mineurs enz., waarvoor eene bijzondere geschiktheid gevorderd wordt. De garnizoens-verauderingen zullen, naar men verder verneemt, voor goed ophouden, iets, vvat als zeer noodzakelijk is te bescbouwen vooral als de miiitie inderdaad plaatselijk zal blijven. IVeiizen, 21 Januarij. Naar wij vernemen zal de vereeniging „Tot Nut en Genoeg'en" albier, op aanstaanden maandag avond feestelijk herden- ken haar lOjarig bestaan. Mogen wij afgaan op de namen van de perso- nen die zich voor dien avond als sprekers heb ben doen insehrijven, dan wacbt den leden dier vereeniging als ook bnnne dames daarom als ook om bet genoegen dat bun verder zal wor den bereid, eenen bij uitstek genotvollen avond. S^aainslsior, 20 January. Bij den land bouwer Abr. Dees, hofstede Pauwvliet, bad be- den bet bijzonder voorval plaats dat een paard 2 veulens vvierp, waarvan een met een schapen- ko|) benevens een hoorn op den kop van ongeveer 7 centimeters lengte en 5 centimeters breedte aan het ander venlen was niets bijzonders zigtbaar.' Tot predikant bij de nederd. bervormde gemeente albier, is beroepen de beer P. Deetman predikant te Bennebom. I^oscliltapelle21 Januarij. In bet 1869 zijn alhier geboren 21 kinderen van bet mannelijk en 24 van het vrouwelijk geslacbt zamen 45. Overleden 14 personen van het mannelijk en 16 van bet vrouwelijk geslacbt, zamen 30. Levenioos aangegeven 2 van het mannelijk geslacht. r Gehuwd 8 paren. Htoppeldijli 21 Januarij. In bet jaar 1869 zijn albier geboren 76 kinderen overleden 63 personen leveuloos aangekeven 4, en gehuwd 13 paren. Hen«stdyi£, 21 January. Gedurende bet jaar 1869 zijn albier geboren 8 kinderen van bet mannelijk en 16 van het vrouwelijk geslacbt, te zamen 24. Overleden 20 personen van bet mannelijk en 13 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 33. Levenloos aangegeven 1. Gehuwd 4 paren. ^en mRld uit Sluis, 17 January. Naauwe lijkg was verleden zaturdag omstreeks half vijf ure bij den wel edel geb. beer J. M. Hennequin albier bet felegraphisch berigt ontvangen, datdeeerste kamer der staten generaal dat boofdstuk der staatsbegrooting had aangenomen waarop de bijdiage, van we^e het rijk te verleeneu voor den aanleg van Let bewiiste suatie kanaal, is uitgetrokken, of dit beugelijk berigt werd aan de ingezetcnen door den oniroepcr bekend go- maakt. M npperde weldra nit enkele woningen de Va- derlandsche driekleur, op zondag bad onze plaats Den 19 Januarij 11. is te Krimpen "/llJssel op de werf de Hoop, van den heer C. van der Giessen, de kiel gelegd voor een ijzeren schroef stoomschip, genaamd Rotterdam, p. m. zesfig lasten, voor rekeningvan de heeren van der Loo en Berten q. q. te Rotterdam en bestemd voor de vaart van Rotterdam op Gent. De Oemeenfestem behelst bet volgende: ,,Wederom deelen de dagbladen een geval mede, dat personen, die een "drenkelinge uit het water hadden gehaald, zich ingevolge een zeer oud dwaalbegrip verpligt bebben geacht baar met de voeten in de sloot te laten liggen tot aan de kornst van den bnrgemeester en den beelmeester. Daaraan is het hoogst waarscliijnlijk te danken, dat de vrouw niet tot het leven kon worden teruggeroepen. Het ware te wenschen, dat van wege de] regering de bnrgemeesters andermaal werden aangescbreven, om door publicatien of andere gepaste middelen mede te werken tot nitroeijing van dit dwaalbegrip, dat reeds menig offer beeft gekost." Aan de ijverige jiligtsbefrachting van den brig. maj. der rijksveldvvacht W. van Klengeren en den brig -tit. N. Lamens, gestationeerd te Zntphen, is het te danken, dat op den 9 dezer een arme krankzinnige, in de gemeente Voorst, uit den staat der diepste ellende is verlost. Reeds lang koesterde men eenig wantrouweu jegens een boer, die met twee dochters en een zoou een buis bewoonde. Een van die twee dochters kree" men echter nooit te zien, terwijl steeds, wanneer naar baar gevraagd werdt, bet antwoord luidde „die is op het oogeublik niet te huis." Zondag nu traden genoemde ambtenaren de woning bin°- nen en knoopteu eerst een onverscbillig gesprek met de bewoners aan de eene doehter was als altijd afwezig. Onder het spreken hoorde zij een icidacht geluidalsof icinand meteenketen rammelde. De bezoekers gingen in bun qualiteit op dit geluid af een ouderzoek instellen - - en zie, in eene bedstede of bok lag op een hoop stroo, waaruit het water sijpelde, een vermagerde vrouw van ongeveer 32 jarigen Ieeftijd, met een ijzeren ketting met een groot slot om het naakte ligchaam en verder met een dik touw aan de muui gekluisteid een pot met water en ro^^en- brood stond bjj baar. Op last der beambten werd de ongelukkige dadelijk ontketend, beboor- l'j'v gekleed en uit de bedstede naar een auder verblijf gebragt, van waar zij waarscbijnlijk naar het kraukzinnigengesticbt te Zutpben zal worden vervoerd. Een geregtelijk ouderzoek beeft reeds plaats gebad. Te Zeveuhuize werd maandag jl. door een varken van den laud bouwer J. Dogteroui een wonderlijk voorbreugsel der natuur ter wereld gebragt en wel twee biggetjes met de voorste deelen des lichaams gebeel aau66n gegroeid zoo- dat de borsten enz. tegen elkander aanzitteu. lot aan bet middenlijf zijn de achterste dee len van beiden gansch natuurlijk ontwikkeld, maar de voorste deelen zijn gebeel vereeuigd, zoodat dit een romp is met vier pooten en een kop, waaraan zicb vier ooren, vieroogeueu twee snuiten bevinden. Reeds bevindt zich dit wan- gediocbt in handen van den derden eigenaar, die het op sterk water zal zetten om bet te be' waren. Er scbijnen zicb nog eenlge teekenen an leven geopeubaard te bebben ua de geboorte. Te Gietboorn is eene jonge vrouw binnen elf luaauden tijds tweemaal van twcelingen bo- valleu. Gelukkige vader. fSelzaoto, 19 Jannarij. In den nacbt tus* schen zondag en maandag poogde een boos- doener in het kasteel van den heer de Potter, te Cluijsen, te dringen; reeds had hij eene opening in een venster gemaakt, toen hij onverwacbts bij de kraag gevat werd, door wachters welke ter bewaking van bet kasfeel uitgezet waren. Des morgens heeft men den booswicbt naar onze gendarmerie in de gevangenis gebragt van waar men bem gebonaen naar Gent vervoerd beeft. Het is de eerste daad niet voor welke deze gevaarlijke persoon wordt aangehouden, want hij beeft reeds vroeger verschillende veroordeo- lmgen ondergaan, en volgens zijne eigene ver- klaringen, is hij bet, die voor eonige dagen in het stationgebouw Cluijsen Tenlonck gedrongen is, alwaar hij zich slechts van eeuige franken heeft kunnen meester maken. Op het oogenblik zijner aanhonding was hij voorzien van een ploegkouter en een bos valsche sleutels welke tot bet uitvoeren zijner misdrijven moesten dienen. Te Brnssel is in December tot stand gekomen een anti-nieuwjaars-gelukwenschingskaartjes-ver- bond. De dagbladen badden gezegd „die geen kaartje meer zendt geve den armen eene gift en make daarbij zijn naam openiwar." Bisschofsheim schonk daarop aan de bekoeftigen duizend francs. Toch verdween de kaartjes-manie niet en op 5 January waren l'/s millioeu kaartjes het Brus- selscbe postkantoor gepasseerd Men meldt uit Parijs, 20 Januarij. Gis- teren avond omtrent negen urebegaven de nieuwsgierigen zi«h naar de Iloquette. Uitallor mondeu hoorde men den naam des moordenaars van Pantin. Ten 10 ure vcrmeerderden de voiks- groepen en bezette zelfs de plaats, waarop bet sebavot gesteld moest worden, doch zij bleven daar niet lang. Eene sterke brigade stads- sergeanten in groot uniform kvvam naar het Roquetteplein om er de uachtdieust te doen. Ten elf ure werden de nieuwsgierigen op behoorlijken afstaud gehouden. Het werk der timmermaus moest verrigt worden. lets later kwarn een zwaar rijtuig derwaartswelke men uit ceue afgelegeue straat gehaald bad. Bij bet lieht van een eukelen gasbek, baalde de geleiders van den wagen zorgvuldig al de stukken van bet sebavot daaruit en rigttea met eene buiteugewoue snelbeid bet sebavot op, onder toezigt van den beul en verlicbt door vier lan- taarns. Men klopte zoo weinig mogelijk gebeel dat akelige straftuig staat op rolleu en kan der- halve gemakkelijk verplaatst worden. De straat- jongeus verbraken echter die stilte, door geroep, geschuifel eu liedjes zingeu op de wijze der Lampions. leu half diie ure in den inorgen kwamCn de Parijsche vvaehten te voet en te paard plaats nemen rond bet sebavot en op de breede plan* kieren van bet Roquetteplein. Het aautal nieuwsgierigen vergroote derwijze, dat de doortogt der rijtnigeu in de aaugreu zendo straten naar dat plein gebeel belemmerd werd. Eenige personen die verlof hadden be- komen de uitoefeuing van het doudvonnis van uabij te bescbouwen eu de ageuten van de veilig- beidsdieust, hadden den uacht doorgebragt op stoelen,^ in eene kleine zaal van bet gevaugeu- huis. Zonder deze voorzorg. zbtiden zij niets gezien bebben. Zelfs de griffier, belast met bet opstellon van bet proces verbaal van uitvoering der doodstraf, zou gevaar gelooj)en bebben zicb niet op zijn post te kunnen bevindeu. Men zag de nieuwsgierigen zelfs tot op de duuue takken der jonge boomen klimruen, welke onder bun gewigt kraakteu. Ook zijn daardoor ongelukken veroorzaakt. Twee personen zijn uit de boomen gevalleu en bijna stervende weg- ik I, Per drie maanden bmuea Neuzenf j franco door het galieele Rijk. M 1,25 geheel Belgie1,40 Enkele Dommeri0 05 Men abonueert zich bij alle Boekhaodelaars, Postdirecteuren en Brieveobubhoudera. BIJ Van 1 tot 4 rrgala Voor elke regal mee 0,40 Advertentien grieve men aan de Uitgerer. in te renden niterlijk Dingadag en Vrijdag arond 0 are. O een vvaarlijk teeetelijk annzien door bet groot aantal nitgestnken vlaggen. Naar wij vernemen is znlks ook het geval geweest te Retranebement, Zuidzande en Kadzand, waar zelfs de vlag van den toren moet gewaaid bebben. Oil <lnn It i»i n 4 4 XT f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1