ALGENEEN No. Zalurdag 8 Januarij 1870. I Ode Jaara*. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsehe berigten. - ABONNEMEKT. V E R S C fl IJ N T elken Wocnsdag- on Zaturdag-morgen ten 8 ure OHOST CO MP. te lieiizen. A DVERTENTIEN. N e ti I k n 7 Jannarij. Gunstig is de indrnk der laatste gebenrtenissen in Frankrijk. Vrecsde men nog altijd voor de oprcgthcid der keizertijke bedoelingen aangaande een meer yrijzinnig regeerstelsel, thans kan met gerustheid worden gezegd dat die vrees is vveg- genomen. Ollivier heeft een ministerie zamen gesteld, dat de besto waarborgen aanbiedt niet alleen voor de rust en ontwikkeliug van Frank rijkmaar ook voor den vrede van Europa. Ollivier, Darn, CbevandierBuffet, Leboeuf, Regault, Segris, Talhouet, Louvet, Valliant en Richard, ziedaar een aantal namen, die in Fiank rijk een goeden klank hebhen en cr is behalve het hoofd van het ministerie meer dan een onder, die meermalen kraehtig zijne stem tegen de groote oorlogsnitgaven heeft vevgeven. Het wag- gelend keizerschap is eene nieuwe periode inge treden, waarin het misschien voor omverwerping zal worden bewaard. De vreedzamo omwenteling in Frankrijk tot stand gebragt, de sporen zijn reeds aanwezig, znllen gunstig werken op het algemeen vertron wen in Fnropa. Het Frartsehe blad, la Patrie, zegt dan ook :„P'e geschiedenis van 't jaar 1869 kan worden geresumeerd in deze woordenden 1 Jannarij 1869 was de heer llonher minister, den 31 Decern ber 1869 brengt de heer Emilie Ollivier een mini sterie te zamen uit de meerderheid der kainer. In die twaalf maanden heeft eene omwenteling plaats gehad in Frankrijk het persoonlijk gezag heeft zijn liestaan geeimligd, en de sehitterendste vertegenwoordiger van dit veronderd systeem is nn president van den senaat. Allcs gewijzigd. De geest der natie is gewijzigd, de kainer is gewijzigd, het keizerrijk is gewijzigd, doch de troon is bljjven staan en de dynastie is krach- tiger gevestigd dan ooit. Wij hebben de gevol gen eener omwenteling, zonder omwenteling. „De geschiedenis van het afgeloopen jaar is voor de staatknndige wijsbegeerte allerbelang- rijkst, en rijker aan leering dan eenig ander jaar in de nieuwere historic, doch het is nu de tijd nog niet, die geschiedenis te schrijven." Wat land van Enropa de eerste zonnestralen van 1870 met blijdschap begroctte, Spanje zit nog altijd in koningsnood. Wat daarvoor in bet afgeloopen jaar is gedaan donker is nog het vooruitzigt om tot eene keuze te komeu, van welke men verwachten mag dat ze zal worden aangenomen. De koning van Italics moet thans ook voor zijn jengdrgen neef, de hertog van Genua, bepaaldelijk hebben geweigerd. Ook Cuba, die mildc fontein, is nog verre voor Spanje te zijn gered. De toestand daar te lande wordt uit Noord Amerika als nog hoogst treurig ge-chetst. Wreedbeden, waarvoor geen kanibalen zich behoefden te schamenworden dagelijks op de opgestane bewoners door de Spaansche militairen uitgcoefend. Op eene plantagie met eene bevol- king van ongeveer 1700 negers, werden zoowel vrijen als slaven verschrikkelijk gegeeseld, drie hunner werden doodgescboten. De geeselingeu worden zoolang volgehouden, dat de arme slagt- offers er nagenoeg onder bezwijken. Een genees- heer die een ziekeuhuis met zoodanige gewon- den bezochtverklaarde dat het nutteloos was hunnc wonden te verbinden. Dat zooveel wreedheid de Amerikaansche re gering hare stem doet verheffen uit naam der menschbcid, is waarlijk niet te verwonderenmeer dat andere mogendheden bij zoodanige uitslag tings politick eener arune bevolking het zwijgen kunnen bewaren. Bij een daartoe strekkend wetsontwerp heeft de regering aan de staten-generaal voorgesteld een gedeelte der grachten van bet als zoodauig opgeheven fort Bath, kosteloos af te staan aan jlen Reigerbergschen polder, die zc voor water- leiding en waterberging behoeft en die den last van onderhoud daarna op zich zou nemen. Neuzen7 Jannarij. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 38 zeeschepen, metende 6497 tonnen en 209 bin nenschepen, m. 12135 t.: en afgevarenr 32 zee schepen m. 7338 t. en 213 binnenschepen, m. 12774 t. Totnal sedert 1 Jannarij 1869 zijn het kanaal opgevaren 396 zeeschepen m. 66014 t. en 2963 binnenschepen, m. 175587 t.en afgevaren362 zeeschepenm. 70256 t. en 2977 binnenschepenm. 162745 t. In dc 12 maanden van 1868 zijn bet kanaal opgevaren 435 zeeschepen, m. 66760 t. en 2524 binnensche pen m. 158970 t.en afgevaren 384 zee schepenm. 69517 t. en 2418 binnenschepen m. 156818 t. Zanmslag, 7 Jannarij. Gedurende bet afgeloopen jaar, zijn in deze gemcente geboreu 124 kinderen57 jongens en 67 meisjes, en bovendien als levenloos aangegeven 5. Over- leden 67 personen als M. v. ongehuwden26 19 gehuwden1Q 4 in weduvvenstaat1 7 Voltrokken 18 huwelijken, als: 16 tnsschen jongmans en jonge doehters, 1 tnsschen vveduw- naars en jonge doehters en 1 tusschen weduvv- naars en weduwen. Westdorpe, 6 Januarij. Bij den bur- gerlijken stand alhier zijn in 1869 aangegeven 56 geboorten waaronder 3 levenloos, en 48 over- lijden. 17 huwelijken werden er voltrokken. De bevolking op 31 December 1869, bedra- gende 1433 zieler., leverd het verschil op met het vorige jaar in meerder van een zieltje. In schier elke courant vindt men adverten- tien van winkeliers, die hunne waren in't vervolg naar de nieuwe benamingen der maten en ge wigten znllen afleveren. Deze nieuwe berekening van niaat en prijzen zal gewis voor de huismoeders die nog aan het oude geivooD zijn, in bet begin eenige nioeijelijk- beid opieveren maar spoedig blijkeu de nuttig- heid en het gernak der tiendeelige iudeeling. Voornamelijk zal ook de invoering van de meter eene betere controle daarstellen dan de oude el (zoogenaamd zeven palm). Ter herinnering diene dat de meter iets langer is dan een en een half- maal de vroeger gebezigde, en verdeeld in tien deelen (palmeu of decimeter), konderd deelen dnimen of centimeter en duizend deelen strepen of millimeter.) Men meldt aan het Handelsblad dat bet getal processen-verbaal tegen de Rijnspoorweg- maatschappij, ter zake van te laat vertrek en aan- komst der treinen jl. vrijdag reeds een cijfer van 113 had bereikt, welk getal, maar men zegt, tot heden 5 Januarij weder aanmerkelijk is ge- klommen. Geen treiu vertrekt of arriveert, of de rijksveldvvacht staat aan de hoofdstatious op post, met het oog op de nurwijzers gerigt. Dat het raadzaam is bij het gebruik van anijszaad voorzigtig te zijn bleek dezer dagen wederom. In den omtrek van Raalte is een laud- bouwer onder de hevigste krampen overledeu kort nadat hij zijn avondmaal genuttigd had waarin anijszaad gekookt was. Vermoedelijk bevond zich onder dit zaad het bekeude eouium maculatum (dolle kervel). De overige buisge nooten, welke eveueeus van die spijs gebruikteu, zijn gelukkig door brakiug aan de doodelijke gcvolgeu outkomen. Op den 31 December waren te EnschedG in werking 25 stoomfabriekeuwaaronder 12 stooni katoenspinnerijen en 13 weverijen, geza- menljjk met een getal werkliedeu van p. m. 2800. Europa onderhoudt in vredestijd 3,815,847 soldaten, die aan onderhoudt kosten 3'/-> millioen daags, dat is 32 pCt. der algemeene inkomsten Amerika betaald l1/2 millioen daags tot hetaf leggen der schulden door den oorlog gemankt. Frankrijk heeft een oorlogsbudget, dat tot onge veer een millioen daags beloopt. Indien in alle staten van Europa slechts een halve ontwapening plaats had, zouden er, behalve „ontzettende" besparingen, ongeveer 2 millioen manschappen in do kracht des levens, van 20 tot 35 jaren, aan het nuttige leven teruggegeven worden o Dingsdag 11. is Traupmann, de bernchte moordenaar, voor de regtbank verschenende zaal van het paleis van justitie, die twee duizend mensehen kan bevatten, was te klein voor de menigte, die was toegesneld. Toen Traupmann tusschen 6 geregtsdienaars de zaal binnentrad, outstond er een gedruisch, dat al de rijen doorliep het was de gesmoorde kreet der verontwaardiging. Terwijl hij de zaal binnentrad, groette hij de aanvvezigen en scheen er niet op te letten dat hij het voorwerp was van de algemeene nieuvvs- gierigheid. De president Traupmann aansprekende, herin- nerde hem er aan dat hij het jongste kind van een talrijk huisgezin is dat in den Elzas woont en door zijne moeder vertroeteld, reeds vroeg- tijdig blijken gaf van groote geestvermogens, maar tevens van hebzucht en wreedheid. Zijn broeder Edmond, wien hij gedreigd had met een bamcr te slaan, bad hem een Cain genoemd en van hem gezegd mijn broeder is een bond, die bijt maar niet blaft. Een en ander werd door den bescbuldigden tegengesproken, zoo ook de verklaring van den presidentdat hij immer een sterke neiging aan den dag had gelegd om zich, op welke mauier ook, rijkdouimen te ver- schaffen en zelfs niet terug kon schrikkeu van het makeu van valsche nnint om daarna naar Amerika te vlugten. Nn deed de president een brief voorlezen, den eersten die Traupmann van uit Cernay, zijne geboorteplaats, aan Kinek geschreven had daar uit bleek dat de eerste voor de laatste een kaiuer had bewaard, zoodat hjj zich haasten moest naar den Elzas te komen. Voorts bevestigdc Traup mann dat Kiuck den 21 Augustus op reis was gegaan medenemende 300 fr. benevens wissels, een gouden horologie, twee reiszakken en een hoedendoos, dat bij aan het station te Bollvviller door den beschuldigde werd opgewacht, die de reiszakken in het goedereubureau te Soults bragt. Beideu gebruikten een ontbijt in eene herberg, en nadat Kiuck betaald had, giugen beide naar Cernay. Uit het verdere gedeelte van het verhoor blijkt, dat de beschuldigde den dood van Kiuck van zich wilde afsclniiven en die stellen op rekening van zijn medepligtigen, die hij ecbter niet wilde noelnen, zeggeude dat men hunne namen viuden zou in eene portefeuille, welke op eene plaats begraven was, die hij had aangewezen. Met Kiuck te Wattville aangekouieu, zou bij met hem voortgegaan ziju in de rigtiug van bet boscli, waar hij zijne drie medepligtigen ontmoette, die het vergif uit eene tlesch scbouken en dat Kinck lieten drinken. Ook zij zouden vervolgeus het lijk van den vermoordde hebben begraven. De president beriuuerde hern vervolgens aan zijne vorige verklaringenmerkte opdat op zijne aanwijzing het lijk gevoudeu was en bewezeu kon worden dat men hem op verscbilleude plaat- sen zonder medepligtigen bad gezieu. Na den dood van Kinck had bij bet grootste belaug bij de verdwijning van mevrouvv Kinck en lokte daarom door valselie brieven Gustaaf, den oudsten zoon, naar den Elzas, met het bevel om 5500 francs mede te brengen eveueeus de moeder met hare overige kinderen, die hij in het hotel van den Noorder spoorweg afwachtte. Aan mevrouvv Kiuck had hij, zooals hij bekende, een brief geschreven, waarin de teederste uit- druklciugeu voorkwamcn, zoo als „miju waarde vronw, ik heb door onzeu goedeu vriend Traup mann vernomen dat een onzer kinderen ziek is, dat veroorzaakt mij zorg." Gustaaf had hij op het hart gedrnkt vooral 's nachts te komen, en de arme, kleine Emile, ook door hem vermoord, had hem geschreven, meenende dat zij aan haren vader schreef„Mama verontrnst zich over de omstandigheid, dat gij zelf niet schrijft." Voorts had hij steeds gewaarschuwd „Komt niet zonder geld'' en aan Gustaaf had hij geschreven „open- baar vooral nimmer den naam van uwen vriend.'' Eindelijk had hij den 15 September een ontrus- tend telegram ontvangen van Gustaaf, die hem prokuratie vroeg voor de 5500 francs; den lOn schreef hij aan mevrouvv Kinck dat haar zoon des avonds aangekomen was. Te Pantin, met Gustaaf aangekomen, werd hij door zijne mede pligtigen achter het stationsgebonw opgewacht tot Gustaaf zeggende „ik zal je bij je vader brengen," stoot hij hem met een tafelmes in de borst, bragt hem nog zes messteken toe en liet bij den laatsten steek het mes in de vvond zitten. De verklaring omtrent den moord van Gustaaf had bij den 23 November afgelegd, twee dagen la ter (lie aan den vader toegeschreven, en nu trachtte hij wedcr die op zjjne medepligtigen te werpen, voor vvie hij spaden en andere gereedschappen had gekocht om een kuil voor Gustaafs lijk te graven. De voorzitter noeinde die verklaring leugcn- achtig, zeide dat hij en niemand anders den moord had gepleegd, en medepligtigen niet be- stonden. Daarop tot den moord van mevrouvv Kinck overgaandevei baalde hij hoe zij op Traupmanu's aandiingen te Pantin aangekomen en door hem afgewaeht was en gebood hem nu te verhalen wat was voorgevallen. Traupmann deed zijne medepligtigen weder de hoofdrol ver- vullen. „Een hunner" zeide hij, „had naauwelijks mevrouvv Kiuck gezieu of hij riep haar toe ga daar heen." Toen vvierp hij zich op haar, mishandelde haar, en daar zij hevigen tegenstand hood, moest ik toeschieten om haar te helpen dooden. Een ander greep het kind en doodde het, hoewel ik er mij tegen verzette. Ik ver- vvijderde mij om de drie andere kinderen te zoeken zij waren 'Beds geworgd. Toen heeft men kuilen gegraven, de lijken daarin gevvorpen en vervolgens den grond weder in ziju vorigen staat teruggebragt." Traupmann ging, nadat alles geeimligd was, naar het hotel van den Noorder spoorweg, en zijne medepligtigen sloegea den weg in naar Mnhlhouse. Traupmann kon niet meerhij geraakte ver- ward in zijne woorden, en de laatste werden naauwelijks verstaau door het publiek, dat in do diepste stilto geluisterd had. De voorzitter trachtte nu de grootte tegenspraak aan te toonen, die gevonden werd tusschen deze verklaring eu die van 23 November. Toen had Traupmann het volgende gezegd Mevrouvv Kiuck kwam in den avond van den 19n ten 10 ure te Paiijs aau. Ik ontviug haar aan het station eu zeide dat ik haar naar haren man geleiden zou. Wij namen een rijtuig tot aau de „vier wegen," daar verzocht ik haar uit te stappen en hare kinderen in het rijtuig te lateu, haar zeggeude dat haar man misschien naar Parijs zou willeu terugkeereu eu wij dan daar de kinderen viuden zouden, maar de twee kleiusten wilden hunne moeder volgen eu wij sloegeu het voetpad in, dat door het veld loopt. „Mevrouvv Kinck liep vooruit, haar docktertje op den arm eu haar zooutje aau hare zijde heb- beude. „Eeu weiuig verder gekomen, trof ik haar met mijn tafelmes zij slaakte geen eukeleu kreet. Ik herinuer mij niet of zij aaustouds vie), maar vveet alleen dat ik haar verscheidene messtoken toebragt zonder juist te kunnen bepalen hoe veol. Ik doodde ook de kiadereu eerst het meisje toen de knaap; daarna zocht ik de drie andere kinderen in het rijtuig op, bragt ze achtereen- volgeus naar de plaats, waar de lijken lrAgeu Per drie tiaanden binnen Neuzenf 1,— franco door het getieele Kijk. 1,25 gehed Belgie1,40 Enkele nommars0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara, Postdirectearcn en Brierenbavhondert. BIJ Van 1 tot A regels f 0,40 Voor elke regel meer0,10 Ailvertentien gelieve men aao de Uitgtrert i* te zenden niterlijk Dingsdag en Vrijdag aroud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1