ALGEMEEN No. 482. Woensdag 5 January 1870. 10de ♦Jaar«\ Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DIIOIT COMP, <e Icnzoii. ADVERTENTIEN. spoortrein. Wij vestigen de nandacht van den lexerop de verandering van deu Ueuzen, 4 Jannarij. De hongersnood lieeft de toestand der Bocclie zen in Dalmatie onhoudbaar geniaakt. De po sitie der Oostenrijksche troepen is voor de knst- bewoners zoowel een beveiliging tegen de inval- len der bergbewonersals een verhindering orn langs de zeekusteu levensvoorraad voor de insnr- genteu te doen invoeren. De Montenegrijnen geren niets meerwant ze hebben niets meer daarbij nemen ze iiever dan ze geven, en mi de kans verkeken is om een havenplaats in de Dal- matische wateren te krijgec gaan him de Dal matiers ook minder aan. Zeer talrijke deputa tien zijn bij den Oostenrijkschen opperbevellieb ber, graaf Auersperg, aangekomcn, teneinde hem een vcrzoekschrif't om gratie aan den keizer ter band te stellen. Zij vragen dit ecbter niet voor de aanvoerders, maar beloven alleen narnens de overige opstandelingen, een volledige onderwer ping aan de wet. Pater Hyacintbe is uit New-York in Frankrijk teruggekomen. Twee dingen hebben hem in Anic rika niet op zijn gemak doen zijn Vooreerst bad hij veel hinder van de ovatien te zijner eere en ten tweede, zcgt bet berigt, was hij reeds den twaalfden dag zonder geld. Men deed horn ver- schillemle aanbiedingen om voor geld te sprckcn, zoo zelfs dat een speculant bem 40,000 dollars aaubood voor vier lezingen, waarbij hem de keuze der onderwerpen en den geldsebieter de entr6e gelden zou gelaten worden. Hyacintbe weigerde dezen direkt, doch gaf gehoor aan den president dor Fransche maatschappij van weldadigll&d den beer Coudertom ten, voordeele dezer stich ting een voorlezing te houden. Plaatsbiljetten voor deze lezing, die tegen 1 en 2 dollars te bekomen warenwerden met 12 dollars premie overgenomen. Deze zamenkomst, waarin hij ge sproken hceft over „het bestuur des levens" iieeft 40,000 fr. opgebragt, waarvan hij niets voor zich zelf heeft willen aannemen. De leden der directie dezer maatschappij hebben bem ecbter een biljet, le klasse, aangeboden, om de overtocht met bet schip Pereire te doen, en teens aan den gezag voerder van dien bodem een sotn van 2000 frs. ter hand gesteld om die aan den gevierden pas- sagier te ovcrhandigenwanr.eer deze te Brest zon zijn aangekomcn. De linkerzijde der wetgavende vergadering maakt wol gcbrnik van haar regt van initiatief. Behalve de gedeponeerde wettenzijn er nog voorstellen ingediend over de opheffing van bet dagbladzegel en het ougehinderd invoeren van bnitenlandschc bladen van Jules Favre over het regt der gemeenteraden om eene maire te kiezen en de feitelyke verantvvoordelijkheid van soimnige ambtenaren. Voorts is er nog gedeponeerd een oqtwerp tot wettclijke regeling der zaak, betref- fende het plaatsen van geregtelijke advertentien in de dagbladen. Wat sommige dagbladen voor etikele dagen nog voor onmogelijk hielden be treffende een ministerie Ollivier, is thans feitelijk. De Fransche ministers hebben bij den keizer hun ontslag ingediend en Z. M. heeft die aangeno- men. Emila Ollivier heeft daarop een schrijven ontvangen van den volgenden inhoud Mijuhccr de Afgevaardigde Daar de ministers bij mij hun ontslag hebben ingediend zoo doe ik met vertrouwen een be roep op uwc vaderlandsliefde, om it te verzoe ken my de personcn aan te wijzen die met u een liomogeen kahinet zullen knnnen vormen waardoor de meerderheid van bet wetgevend ligchaam zal vertegenwoordigd zijn, en dat be- slotcn zal wezen bet senatus consulte van 8 October jl. naar letter en geest toe te passen. Ik reken, waar bet de grootste belangen van den staat geldtdat gijzoowel als de karner, mij zult ter zijde staan bij het volvoeren van de taak, die ik beb op mij genomen om namelijk het giondwettig regime zijn geregelden loop te doen voigen. Geloof niij, mijnheer cnz. Napot,icon. Het Staatsblad no. 213, van 1869, bevat de wet van 31 Dee. 1869, bctreffende de toe- steinming tot de huwelijksverbindtenis van H. K. H. prinses Maria der Nederlanden. De minister van finantien heeft het vol gende ter kennis van de belanghebbenden gebragt: a. van 1 Jannarij 1870 af behooren de atte station de vita tot bet ontvangen van wacht- gelden, zonder uitzondering, regtstrecks te worden ingeleverd ten kantore van den betaalmeester, die met de voldoening is helast b. die attestation zijn, na afloop van het tijd - vak, waarover de betaling loopt, verkrjjgbaar bij de hnrgemecsters der woonplaatsen van de be langhebbenden, tegen betaling van niet meer dan drie cents per exemplaar en van het zegelregt, voor zoover dit verschnldigd is c. bij het aanvragen van zoodanige attestation moet door den belanghebbenden worden verklaard of hij, gedurende het betrokken tijdvak, eenig en zoo ja weik pensioen of traktement van het rijk genoten of te vorderen hceft <7. De voldaanteekening kan geschieden door onderteekening hetzij van de aan den voet der attestatie de vita voorkoinende quitantiiin, hetzij van losse quitantiiin. In het eerste geval moet de onderteekening door den burgemeester, die de attestatie geeft, worden gelegaliseerd. De kosten van deze lega- lisatie zijn onder die van de attestatie begrepen. Wanneer de voldaanteekening op losse qui tantien geschiedtis het aan den betrokken betaalmeester overgelaten daarvan al dan niet legalisatie te vorderen. Sedert 1 Januavij jl. is bet lelegraafkan- toor van den spoorweg GentTerneuzen op het station te Sas van Gent voor het algemeen ver- keer opengesteld en wel dagelijks van 9 are voor- tot 2 ure namiddags en van 4 tot 7 ure namiddags. Hontenisse, 29 December 1869. Heden ochtend half vier ure is er brand ontstaan in den stal en de woning van den visscher G. Kint te Kuitaart. De naastbij/.ijnde spuit, die van Larazwaarde, kon niet tijdig genoeg ter plaatse van den brand gebragt worden, om de vlammen te stuiten. Met uitzondering van eenige meube- len en kleederen, die er door de buren zijn ait- gehaald is alles tot den grond toe af- en uit- gehrand. Zoo als doorgaans is do oorzaak van den brand onbekend, en veel gissen doet missen. Alles is ecbter voldoende tegen brandschade verzekerd bij eene te's Ilertogeuboscb gevestigde maatschappij. Met ingang van den 2 Jannarij jl. is het rijks telegraafkantoor te Sluis geopeud op werk- dagen, van 9 ure vdbr- tot 3 ure namiddags en van 5 tot 7 are namiddags op zon- en feest- dagen van 8 tot 9 ure vobr- en van 12 tot 3 ure namiddags. Te Amsterdam zalvolgens het dagblad van Nederland, een adres van de ambachtslieden uitgaan tot inkrimping van het hoog opgevoerde cijfer der oorlogskosten. Aan de lioeken der stra- ten zouden personen handteekeningen aanucmen en door borden waarop staan zal „nutteloos millioenen verspillen en hongerlijden" de aaudacht worden opgewekt. De oorlogskwestie is zeker een punt waarin de miudere stand eveuveel ja meer betrokken is, dan de meer gegoededoch wij betwijfelen of dergelijke demoustratien wel het goede doel zul len bevorderen dat er mede beoogd wordt. Op vele audere plaatsen wordeu nog gedurig adres- seu geformeerd tegen de oorlogskosten, ous dunkt dat is betcr. In do kostschool voor jonge jnfvronwen van mejnfvr. de wed. Gaymans te Rijswijk, ont- stond brand in den sclioorsteen, en spoedigj ge- raakte ook een kast met lioeken en kleeding- stnkken in vlam. Een agent van politic haalde de extinctenr die op bet raadhuis der gemeente bewaard wordt en bluschte in weiuige oogenblik- ken het vuur, dat reeds een dreigend aanzien bad. Onder bet opschrift„Een vraag aan spoor weg ingenieurs," lezen wij het volgende stuk van den heer 11. M. C. van Oosterzee, dat o. i. wel overweging verdientHet onlangs gebeurde on- gelnk met den spoortrein, nabij Heerenveen is eene nieuvve bijdrage tot de lijst der spoorweg- rampen, ontstaan door bet niet of niet voldoende gesloten zijn van bruggen. En lioe dikwijls moet in ons land een trein over een brng loopen, die open gaatHangt men, hangen dus zooveel men- schenlevens in zoodanig geval af van de oplet- tendlieid van een wachter reeds dit is gevaar- lijk kan zoodanig persoon niet op het beslis- sende oogenblik een toeval krijgen, dat hem bui- ten staat stelt, zijn werk te verrigten Plaats er dan twee of meer wachters bet gevaar is verminderdniet geheel weggenomen en altijd blijft het aankomen opde voorzorg van personen. Maar de uitvindingsgeest is nimmer uitgeput. Ik ncem, als geen deskundigc zijnde daarom de vrjjheid aan deskundigende de vraag in beden- king te geven of bet niet mogelijk zou zijn dat de trein zich langs mechanisc.hen weg ver- gewist aan gaan de de slniting eener brng. Twee middelen staan ons voor den geest 1 Zou hot niet uitvoerbaar zijn, dat een trein, door drukking op de spoorregels (mij dunkt met Engelsche rails hebben wij niet noodig) op den vereiscbten afstand van de brug een mechanisme in beweging brengt, waardoor de brug van zelve sluit 2. Zou het niet uitvoerbaar zijn, dat bet beboorlijk sluiten eener brug van zelven op den tot tijdig stoppen vereiscbten afstand een teeken aan den trein gaf? B. v. bij het sluiten drukt de brug op eene veer, die eene schijf ofwatook doet verplaatsenzoodat de machinist onafhan- kelijk van de wachters langs de lijn, op genoeg- zamen afstand ziet of de brug in orde is, en zoo neen, nog stoppen kan. 't Spreekt van zelf, dat bij 't tweede nog altijd brugsluiters noodig zijn en bij het eerste men het niet geheel op dege regelde werking van een mechanisme zon mogen laten aankomen. Maar hoe meer voorzorgen hoe beter. Dat de desknndigen oordeelen Als eene bijzonderheid wordt uit Ameron- gen, (provincie Utrecht) gemeld dat aldaar eene vrouw dit jaar voor de tweede maal is bevallen van een zoon en die alzoo in leven blijveude in een jaar voor de militie zullen moeten wor den ingeschreven'; iets hetwelk tweeliugen uatuurlijk uitgezonderd uiterst zeldzaam voor zal komen. Zaturdag voormiddag, na geeindigde gods- dienstoefeuingontstoud er brand in het kerk- gebouw der hervormden te Zuidhorn. De brand schijut ontstaan te zijn in eene der vrouvven- banken, door eene stoof, die men vergeten had mede te nemen. Het gebouw heeft vrij wat geleden vijf banken, particulier eigendora, zijn geheel verbraud en eene groote kroon met pe troleumdampen is verbrijzeld. Het vuur had zich reeds aan een gestoelte medegedeeld. Vrij •spoedig was men het vuur mcesterofschoon men, door den walm der verbrande olie, geen band voor oogen kon zien en door de vreeselijke hitte het niet in de kerk kon uitbouden. Was het ongeluk na de avondpreek gebeurd, dan waren de gevolgen voor kerk, pastorij en omliggende buizeu niet te berekenen geweest. Voor eenigen tijd overleed te Meppel mejufvr. M. Iv. ten Briuk, die bij haar testament aan eeu paar instellingeu van weldadigbeid aanzieulijke sominen legateerde, eu overigens voor bare familie een vrjj belangrijk kapitaal naliet. Voor een paar dagen zou door de twee bij testament be- noemde executeuren rekening en vcrantwoording worden afgelegd en daarna tot de liquidatie over- gegaan. Men stelle zich r.n de verbazing der aanwezigen, vooral van den betrokkene, voor, toen eensklaps door een der erfgenamen aan een ander bet regt werd betwist, orn de hem heschikte legaten te aanvaarden. Hij grondde dit verzet op de omsfandigbeid, dat de erfgenaam, in hoedanigheid van apotheker, de erflatersche, gedurende de ziekte waaraan zij overledeu is, heeft bediend zooals een en ander nader omsehreven is in art. 953 van bet B. W. welke toepasselijkheid in easu betoogd werd. Van afreker.ing enz. is natunrlijk niets geko- men, en met gespannen verwachting wordt de afloop te gemoet gezien. Het katholiek comite van Luik in Belgie heeft aan de pauselijke garde-noble een taohtig- tal Remington geweren ten gescbenke gegeven die op een afstand van 800 m ters nog nitmun- tend het doel treffen. Het gansche gewigt van dit wapen bedraagt nog geen acht kilo. Het wapen der stad Luik, het chronicon In Cr U Ce DoMInl UnICa saLUs, de tiara met de panselijkc sleutelen en het opschriftaan den prins der her ders prijken op den kolfterwijl de loop het opschrift draagtPio IX. S. Legia Romanae Ec- clesiae filia. De Marseillaise, het thnns door Roche- fort uitgegeven wordende blad, deelt, als eene bistorisehe curiositeit, het soort van manifest mede, dat prins Napoleon de tegenwoordige keizer den 24 Maart 1848 tot de burgers van Corsica heeft gerigt, toen hij zich aldaar kandidaat stelde voor de nationale vertegen- woordiging. In dat stuk lecst men o. a. bet volgende „Als een kind van Corsica, als zoon van Jerome Bonaparte, als necf van Napoleon, beb ik gemeend van Corsica de eer te mogen vra gen, een zijner vertegenwoordigers te zijn Opgevoed te midden van vervolging, in bal- lingscbap, beb ik niijn tijd en verstand gebruikt, om vreemde landen te bestuderen, ze nabij te leeren kennen, en Frankrijk, het vaderland dat mij ontzegd is en mij altijd zoo dierbaar was, niet onwaardig te zijnAls een nieuw mensch, vrij van alle antecedenten, zal ik door mijne loyauteit, door mijne toewijding, alle wan- trouwen beschamen dat mjfne naam wekt, en de sympathien weten te verdienen, die hij vindf. Sinds lang heb ik de overtuiging dat de repu- bliek alleen voor Frankrijk geschikt is. Het groote beginsel is thans aangenomen. Ik ben bet met hart en ziel toegedaan. Buitcn de rcpu- bliek toont het verscbiet niets dan regering- loosheid, burgeroorlog, terugkeer tot de missis- gen der BourbonsDe constitutie, welke de natiouale vertegenwoordiging ons zal geven, moet in 't belang des volks zijn; elke poging om aan eene klasse van burgers voorregten boven eene audere te geven, of tot het vroegere onderscheid terug te keerenzou verderfelijk wezen Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap in Fran krijk, een heilig verbond met de volken in het bnitenlaud, ziedaar de grondslagen, waarop het repubiikeinsche gebouw moet rusten. Ik bemin de republiek en wjjd mij aau haar toe, en hiermede haudel ik in den geest van Napo leon, die op de rots van St. Helena aan welke de haat der koningen bem vastgeklouken had, voorspelde dat Europa biunen 50 jaren repu- bleinsch of Russisch zou worden. God eu het Fransche volk zijn geloofd Het is de republiek, die de zegeu heeft bevochteu Het gebruik van paardenvleescb begint meer eu meer algemeen te wordeu, zoowel te Per drie iwancjpn liinnen Ncnzenf 1,_ franco door hot gofieele Kijk1,25 geheel Belgie1,40 F.nkele nomrnera0,05 Men abonneert rich bij alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brievenbusbouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer. 0,10 Advertentien gelieve men aan de UitgeTera in te zenden aiterlijk Dingsdag en Vrijdag arond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1