ALGEMEEN i No. 4KI. Znlurdag I Januarij 1870. 10de Jaarir. Binnenlandsche berigten. liuiteiilandsclie berigten. A B 0 N N E M E N T. VERSCHIJNT e]ken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) II OAT COM P. te Aeuzen. ADVERTENTIEN. N a u z K n 31 December. Na voltooiden arlieid is het goed te rnsten. De kcrst-vacantie roept niet alleen de studerende jeugd naar liiinne oudcrljjke ivoonsteden terirg, maar ook de politiekmakers en wetbezorgers schijnen dezen tjjd tot een voorvvemisel en aan leiding te willen ncmen, om voor een oogenblik de regeiingssorjen met huiseljjke genoegens af te wisselen. In de kamer te Parijs is nog op geen enkel afdoend resultant aan te wijzen. Ook daar is de wensch naar den kerst vacantie niigesproken, ja men wilde bij de dagzittir.gen nog avond- zittingen voegen, om inaar met de discussien over de nienwe leden klaar te komen. De ministerieele crisis is tot haar crisis gekomen, niemand begrijpt er meer iets van. Ollivier kan ket vertrouvven langs den weg der program ma's inaar niet magtig worden, omdat liij bet langs den weg van zjjn persoonlijke gezag niet be/.it. Ollivier be/.it de waarborg niet voor do opregt heid der bedoelingen die hij predikt en de buitensporige eischen der tegenover elkaar staande partijen verwikkelen den geheelen staat van zaken, zoodat alom verwarring heerseht als een natuurlijk gevolg, zegt de N. Rotterdammer van de stelselloosbeid van het keizerrjjk. 01'Ollivier bet mandaat tot bet combineeren of fortneeren van een nieuw kabinet heeft neergelegd of niet, is onzeker. Hij zoekt en blijft nog zocken zegt men. Thiers is ook in de combinatie gehaald. liij zou op de Tnileritin gezien zijn, docb de Temps komt liiertegen op en ontkent ten sterkste elke onderliandeling van dien staatsman. In de kamer zelve, afvvisseling van expositie en bestendige variatie van een en hetzelfde thema, verkiezings knoeijerijen. Bij de discnssie over de toelating van den beer Deltheil in het tweede district van bet departemont du Lot, is openbaar gewordendat de regeringsagenten toevlugt hadden genomen tot spotprenten en zinnebeeblige voorstellingen tegen de oppositie. Op die prenten was de roode bloedvlag der revolationairen tegenover de vreedzame driekleur geplaatst en het bijwerk hierop moest zooveel beteekenen, als dat de oppositie het land voerde naar de barricades en de regeringloosheid. Deze prenten, voorzien van bet zegel der prefectuur, waren in groote menigte verzonden naar de onderwijzers, met der. nitdrukkelijken last om daarvan aan hunne medeburgers tekst en uitleg te geven. De prefect heeft verklaard dat hij vrepmd was aan die zaak, en de minister van binnenlandsclie zaken heeft verklaard dat deze geheele handeling misschien te houden ware voor een slinkscben streek van een vijand der offi cieiile candidaturen. De oplossing des ministers sebijnt volkomen voor zoete koek door de meer- derheid der kamer te zijn opgenomen, althans Deltheil werd aangenomen zonder dat iemand de piotie deed, om na eene gehoorde insinuatie des ministers verder over te gaan tot de bedis cussering van een ander lid. Hoewel in Praag een tal van plakkaten in de Czecbische taal aan de huizen zijn geplakt 0111 het yolk op te ruijen tot omveriverping van de regering en ter ondersteuning van de breeders in Dahnatie, zijn de berigten over den toestaud in dat land gunstiger te noemen. Generaal Rodich is met een zeer vrijgevige volmngt en met groote somraen naar Dalmatie vertrokken. Den Caetarescu zwllen op de ruim pte wijze bewilligingen en bevredigingen worden gesehonken, terwijl de geldsommen zullen worden besteed otn die personen, welke door de om wenteling van have en goed zijn beroofd, zooveel mogelijk sehadeloos te stellen. De ministerieele crisis in OosteDrijk is, even als in Frankrijk, een vat vol van onzekerheden en gissingen. De dagbladen bespreken ijverig de memorie, die door het kabinet is opgesteld- Er zou vast- gesteld zijn dat de rijkskanselier voortaan vol komen aansprakelijk zal zijn, en datdegehcime fondsen, waavover de rijkskanselier kon besehikc ken, aan het Cisleitbaansche ministerie zullen worden terug gogcven. Voorts zou het Oosten- rijksche ministerie, in plants van den kanselicr, het oppergezag hebben over de algemeene politie. Het is duidelijk dat, beboudens er waarbeid zij in deze wijzingen, de ministerieele beweging daaibeen leidt om von Beust in zijn geza°- en zijn invloed te kortwieken. In Ierland wordt tbans een adres van de Noord Amerikaansche Fenians verspreid. Het strekt om de feniaansche broederschap in Ierland te prijzcn, aan te moedigen en door het voor- uitzigt op ondersteuning uit de Yereehigde Staten, aan te vuren. Het zegt, dat de nationale zaak der Ieren op den goeden weg is, inaar waar- schuwt tegen wilde avontnren." Met het oog op de algemeene antipatbie der vol ken tegen bet voeren van oorlog, is de vol- gende beschrijving, welke Daily News geeft van een nienvv nitgevonden torpedo, allermerkwaar digst. Dit nieuwe vernielingswerktuig is nitge vonden door den heer Whitehead, een Britsch ingeuiettr. Het eerste denkbeehl dezer veel belovende ontdekking werd hem aan de hand gedaan door kapitein Lnppis, jvan de Oosten- rijksche vloot, die het plan vormde eeu torpedo te maken, welke door stoom werd voortgedreven. De heer AA hitehaed heeft dit plan eenigzings gewijzigd. Hij heeft een torpedo gemaakt in den vorm van een grooten viseh, welke in staat is op het water te drijven of zich, op welke diepte ook, onder het water voort te bewegen. Het voorste gerleelte van dezen vigchtorpedo is gevuld met dynamiet en nitroglycerine; en dfe beweegkracht is in het acbterste gedeelte aan gebragt door de lucht zanien te persen. Door eene vernuftige vinding is de ingenieur in staat, deze zwaardvisch elke beweging te geven, welke hij wenscht, en hem in eene regte lijn of in een boog af te zenden op het schip, dat hij vernielen wil. Geen schip kan zoo sterk ge bouwd worden, of het moet zinken, zoodra de shuit van dezen torpedo de kiel aanraakt. De ingenieur wantrouwt de bescherming, welke de Britsche patentwet aan belangrijke uitvindingen verleenten houdt derhalve de meehanische eonstructie dezer torpedo's zoo gebeim mogelijk. Ilontenisse, 30 December. Bij mini sterieele beschikking zijn de beide brievenbussen op de dorpen Rapenburg en Boschkapelle inge- trokken, en de houders dier bussen ontslagen. Daarentegen is te Rapenburg met 1 Januarij 1870 een hnlpkantoor voor de brievenpost ge- vestigd, en tot brievengaarder aldaar beuoemd den heer J. F. Serrarens, eervol ontslagen secretaris en ontvanger der gemeente Bosch kapelle. De correspondentie voor beide gemeenteu zal te Rustwat worden afgehaald, in glaats van tot dusverre over bet hulpkantoor Ilontenisse te worden verzonden, waard^or eene bespoediging van twee uren verkregen wordt. Te Boschkapelle wordt een brievenbus geplaatst die door de postbode van daar naar Ilontenisse zal worden geligt. De verzending van beide dorpen blijft overigens op den bestaandeu voet. Door de arrondissement regtbank te Zierik- zee is opgemaakt de voordraebt voor de vervul- ling der vacature van regter dier regtbank, waar- op zijn geplaatst de beeren mr. J. W. A. Schnei ders van Greijflfenswerth, kantouregter te Hulst, W. 1. van Deinse te Vlaardingen en J. M. Isebree Moens, proeereur te Zierikzee. Door de commissie voor bet op te rigten monument te Heiligerlee is besloteu om, zoo mogelijk, de ontbulliug van genoemd monument te doen plaats vinden op den aanstaanden ver- jaardag van Z. K. H. den prins van Oranje. Op den eersten kerstdag werden te's Hage met een prachtige equipage aan de huizen der ingezefenen kaarfcn in kleurendruk afgegeven, van den volgenden inhoud: „Heden is u geboren uw Heiland en Zaligmaker Jezus Christus." Eenige dagen geleden had te Breda in het Masthont op de Geldersche heideeen duel tus- schen twee oftieieren der infanterie plaat, waar- hij de een een stnk van den vinger is afgesa- beld. De zaak wordt streng onderzocht en naar men verneemt zal men die heertjes eens de les lezen dat zij hun sabeltje niet gekregen hebben om te gebruiken tegen hunne kameraden noch tegen burgers maar alleen op daartoe gekreten bevel ten nood tegen de vijanden van den staat. Een onmiddelijk ontslag uit de dienst zou de beste maatregel zijn 0111 die aardigheden welke zulke ernstige gevolgen kunnen hebben, af te leereu. Op een hofje voor beboeftige vrouwen te Amsterdam kwam voor eenigen tijd eene nieuwe bewoonster aan, die de aandacht harer burinneu trok door de angstvallige zorg, waannede zij steeds hare bedstede gesloten hield. Wat deze vrouwen met de loffelijke weetgicrigheid, die de dochteren Eva's en in't bijzonder de oude hofjes- bewoonsters kenmerkt, ook in 't werk steldeu, de geheimzinnige bedsteedeur kwam niet open, tot bij eene ongesteldheid der nieuwelinge de zaak aan 't licht kwam. Het bleek, dat zij sliep op de bloote planken met een opgerolden deken tot hoofdkussen. Zij had, verklaarde zij, al zoo veel van „de beeren" genoten, dat zij hen niet wilde lastig vallen met 't verzoek om een bed. 'tis een aandoenlijk staaltje van de be- scheidenheid en dankbaarheid eener arme. Men vindt ze zelden zoo. ALB11ABE 1ISC1IE LIJST der rijken van Europa met de tegenwoordige vorsten, den datum huuner geboorte en dien lmnner troonsbeklimmine Hertogdom Groot-hertogdom Koningrijk Koningrijk Hertogdom Koningrijk Keizerrijk Koningrijk Koningrijk Groot-hertogdom Koningrijk Vorstendom Vorstendom Vorstendom Groot hertogdom Groot-hertogdom Vorstendom Koningrijk Groot hertogdom Keizerrijk Koningrijk Koningrijk Vorstendom Vorstendom Kerkelijke Staat Keizerrijk Hertogdom Hertogdom Hertogdom Groot hertogdom Koningrijk Vorstendom Vorstendom Keizerrijk Vorstendom Koningrijk Koningrijk Republiek Anhalt-Dessau Baden Beijeren Befgie Brunswijk Denemarken Frankrijk Griekenland Groot Brittanje Hessen-Darmstad Italie Lichtenstein Lippe Lippe-Sehauenberg Mecklenburg Swerin Mecklenburg-Strelitz Monaco Ncderland Oldenburg Oostenrijk Portugal Prnissen Reuss Greitz Reus3-Schleitz Rome Rusland Saksen-Altenburg Saksen Coburg Gotha Saksen-Meiningen Saksen-Weimar Saksen Schwarzburg-Rudolstadt Erederik Schwarzburg Sonderhausen Gunter Spanje Tnrkeije Abdul Aziz Waldeck George Victor Wurtenburg Karel Zweden en Noorwegeu Karel XV Zwitserland Leopold Frederik Frederik Wilhelm Lodewijk II Leopold II August Lodewijk Christiaan IX Napoleou III George I Victoria I Lodewijk III Victor Emmanuel Johannes Paul Adolf George Frederik Gustaaf Karel III Willem III Nikolaas Frans Jozef I Lodewijk I AVilhelm I Hendrik XXII Hendrik LXVII Pius IX Alexander Ernest Ernest II George Karel Johannes II geboren. 1 Oct. 1794 Lodewijk 9 Sept. 1829 25 Aug. 1845 9 April 1835 AVilhelm 25 April 1806 8 April 1818 20 April 1808 24 Dec. 1845 24 Mei 1819 9Junij 1806 II 14Maartl820 5 Oct. 1840 1 Sept. 1821 1 Aug. 1817 28 Feb. 1823 17 Oct. 1819 8 Dec. 1818 19 Febr. 1817 8 Julij 1827 18 Aug. 1830 31 Oct. 1838 22 Maart 1797 28 Maart 1864 20 Oct. 1789 13 Mei 1792 29 April 1818 16 April 1826 21 Juujj 1818 2 April 1826 24Junij 1811 12 Dec. 1801 6 Nov. 1793 24 Sept. 1801 9 Febr. 1830 14 Jan. 1831 6 Maart 1823 3 Mei 1826 1800 1863 1852 1863 regeert sederf. 9 Ang. 1817 5 Sept. 1856 10 Maart 1864 10 Dec. 1865 25 April 15 Nov. 2 Dec. 6 Jnnij 20 Juuijj 1837 16Junij 1838 23 Maart 1849 12 Nov. 1858 1 Jan. 1851 17 Maart 1842 7 Maart 1822 6 Sept. 1860 20Junij 1856 17 Maart 1849 27 Febr. 1853 2 Dec. 1849 11 Nov. 1861 2 Jan. 8 Nov. 19 Junij 16 Junij 2 Maart 1855 3 Aug. 1853 29 Jau. 20 Sept. 8 Julij 1861 1859 1854 1846 9 Aug. 1844 186<i 1853 1854 28 April 1807 1835 25 Junij 15 Mei 25 Junij 8 Julij 19 Ang. 1861 1845 1864 1859 - Het Belgische gouvernement heeft een snbsidie toegestaan voor het houden van eeri zangfeest te Antwerpen, zooals dat, hetwelk dit jaar in September voor het eerst te Brussel ge- geven werd. Het zal gelijktijdig plaats hebben met de Antwerpsche gemeentefeesten van 1870. Over de zes eerste maanden van 1867 werd er voor 127.614.000 francs wijn uit Frankrijk gevoerd, over de 6 eerste maanden van 1868 voor 137.576 000 frcs., maar in dit jaar 1869 be- droegdie uit voer over denzelfden tijd, 171.257.000 francs, dat is eene vermeerderiug van ongeveer 15.000.000 gulden. Het Journal Officiel bevat een waarschu- wende nola aan de Fransche bladen naar aan- leidiug van den Nord, die de acte van beschul- diging van Troppmann heeft opgenomen. Art. 10 van de wet van 27 Julij 1849 zegt: „Het is verboden acteu van beschuldiging en aeten van criminele prneessen op te neiucu, roor- dat zij in een openbare teregtzitting voorgeie- zen zijn, op poeue van 100 tot 2000 frcs. boete. „In geval van recidive binneu bet jaar, kan de boete verdubbeld en de bescliuldigde veroor- decld worden tot eeu gevangenisstraf van tien dagen tot zes maanden." De Independance had genoemde aeten in de aummers, voor hare Fransche lexers besteind, weggelaten. Gelijk men verwacbten mogt, is tbans een geregtelijk ouderzoek ingesteld in zake van het overlijden van Sara Jacobs, het meisje dat 011- langs, door de onvergeeflijke ligtgeloovigheid en onkunde van hare ouders en omgevingden hongerdood gestorven is. De vader van de ongelnkkige zal wegens manslag teregt staan en de Times drukt zijne voldoening er over uit, dat de zaak aldus aan een strong en onpartijdig onderzoek zal worden onderworpeu. De Satndav Per drie viannden hinoen Neneenf w t* m franco door het gelieele Rijk. 1,25 m gehecl Belgie1,40 Enkcle nommera w 0,(»5 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara, Postdirecteuren en Brieveobushouders. BIJ Van 1 tot 4 regels 0 40 Voor elke regel meer. o 10 Advertentien gelieve men aan da Uitgavers in te zenden uiterliji Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure. I?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1870 | | pagina 1