VL G E M E E No. 472. Woensdag 1 December 1869. 9de Jaar<r. Binnenlandsche berigten. ABONNEMENT. V E R S C IIIJ N T elken AVoensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O S T COM P. te Xeuzen. ADVERTENTIEN. N e u z k n 30 November. Het groote denkbeeld der vereeniging van twee werelddeelen langs een gemakkelijken en korten weg is thans verwezenlijktzegt de N. Rott. Courant. Tegenstrevers spreken van ver- schillende moeijeiijkheden en beleinmeringen, zooals van het verschil in waterstandenvan zandverstuivingen, van verzakkingen, van hooge kosten en zoo a) nteer. Doch deze zwarigheden zijn gedceltelijk weerlegd en znileh nog moeten blijken, wezenlijk te zijn. Het blad spreekt ook allcen van het verwezenljjken van een grootsch idee en treedt in een beschouwing van hetgeen nieu verwachten mag van de belangrijke ver meerderingen in scheepvaart, handel, nijverheid en vertier die cr door geopend zijn. Van Arabie zullen Mokka koffiepaarlen, huiden, gorn, ta bak, wierook, scliilpad en paarden worden aan- gevoerd van Nubie en Abyssinie ivoor, struis- veeren, goud, durrha, gom, tamarinde. Uit ver- schillende havens zullen suikerwalrustraan, tanden rhinoceroshorens, tijgervellen honig was, stofgoud, koper, salpeter en specerijen wor- den uitgevoerd. De binnenlanden van Afrika bieden een geheel werelddeel van de rijkste voor- brengselen aanterwijl de roofzncht der bewo liers zal moeten afnemen naarmate de bescha- ving zal toenemen. Per/.ie en andere Aziatische lamleu zullen geweven stoilen, ruwe zijdeka- toen, geitenwol, rozenolie, drogerijen ter markt brengen, en Egypte zelf, met den vruchtbaarsten grond der wereld zal zijue waren in grootere boeveelbeden en langs uieuwe en betere gele genheden kunneu afzetten. Door dit een en ander belooft de opening van bet Suez kanaal eeu sehitterende toekomst waarin ook het Westersche Europa zijn aandeel nemen kan. Jammer is bet nil, na al de luisterrijke feesten, opgewonden woorden en stoute verwachtingen dat Egypte zelf in onmiddelijke tweedraeht zit tot zijn dusgenaamden opperheer. De Porte be- schouwt het gedrag van den Khedive als felonie en verklaart onbewimpeld deu onder koning te zullen afzettenzelf door gevveld van wapenen. Het internationaal baudelscongres dat te Cairo met een reeks van moeijeiijkheden en strijdig- beden van verscbillende belangen heeft te kam pen gehad, is toch zoo verre gekomer. een dozijn begiuselcu vast te stellen, die noodig en nuttig kunnen zijn tot bevordering van het doel dat men voor oogen heeft. Een Nederlandsch schip van Java komende heeft het kanaal gepasseerd. Toen wij verleden week schreven dat de stem - bus de feiten en resultaten zou aan het lieht brengen van alle geruchten en rnmoerendie bet verkiezingswerk voorafgingenwas bij de uitgave van dit blad alreede een deel van de volkskeuze in de bussen neergelcgd. Zondag en maaudag 21 en 22 dezer bebben de verkie- zingen plaats gebad even rustig en kalm als de preparatieven ontstuimig waren geweest. Zoo als men weet, Rocbefort is gekozen met 17927 van 32,000. Het district waarin hij gekozen is, is het roerigste van Parijs. Als het gehalte der kiezers iets tot vereering van' den gekozene kan bijdragen, dan is de eer, die Rochefort ten deele is gevallen, al zeer gering. De Pays was voor Rocbefort, maar bet bureau van de Figaro was door bet graauw bedreigd in gevalle bet blad tegen bem dnrfde getuigen. Nu is hij dan ge kozen en wij zullen zien wat bij geven zalhjj de gunsteling des volks van zeker gehaltehij de vleesch gewordene haat tegen Napoleonhij de woelgeest en veelspreker, hij staat nu weldra niet meer tegenover een hoop volks, maartegen- over eeu ligcbaam, dat de vereerenswaardigste en degelijkste manncn des keizerrijks in zijn boezem telt. De meeste dagbladen zijn zeerte- vreden over den algemeeneu uitslag der verkie- zingen. Frankrijk gaat op den goeden weg zichtbaar vooruit. De verkiezing van Rochefort wordt natuurlijk bescbouwd door elk blad van naam en beteekenis, als de uiting van een volks- wil, zoo als er altijd geweest zijn, van ongunstig gehalte. De Temps vindt het alrede een oplucii- ting dat men nu van die kvvestie Rochefort be- vrijd is en noemt de proef nog al hard, waarop hij gesteld zal worden, door de verplaatsing in een ernstig staatkundig leven in een wereld wier feiten, denkbeelden en taal hem ten eenen- male onbekend zijn. De Constitutionel zegt dat de verkiezing van Rochefort een beleediging is voor het land, doch ziet er geenerlei gevaar in. Een partij die zulk een zotskap tot haar verte genwoordiger roept, geeft daardoor reeds een overvloedig en doorslaand bewijs van hare on- beduidendheid. Hoe het zij, Rochefort zal nu moeten bewijzen wie en wat hij is. Zal het gaan met hem als met zooveel anderen, die men begonnen was te zegenen en wie men eindigde met te vloeken De volksgunst is een bezitting zoo onzeker, zoo broos, zoo vvuft eu verandcrlijk dat het een spook is te noemen in engelen ge- stalte. Z. M. den koning heeft aigewezen de ver- zoeken om gratie, van Jacob de Vletter en de andere Rotterdamsche veroordeeldendoor den heer Mock, Bergsma en anderen ingedieud. Aan de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp tot wijzioing van tioofdstuk VII H der Staatsbegkooting voor 1868, in de zitting van de tweede kamer der staten- generaal van 25 dezer behandeld, ontleenen wij bet volgeude De heer van SSosat*minister van finan- tien Het zij mij vergund de bedenkingen, die in het eiudverslag over dit wetsontwerp gemaakt zijn, kortelijk te beantwoorden. Wat den geopperden twijfel betreft, of door het bestnur der visscberijeu op de Schelde wel altijd met genoegzame bedachtzaamheid wordt gehandeld, waar bet geldt de regten van derden te ontzien, moet ik het antwoord schuldig bhjveu. Als men wil opgegeven welke feiten men be- doeltzal ik eeu onderzoek daarnaar instellen. Mij is tot dusverre niets van dien aard gebleken. Er kau verschil van opinie bestaan over de wijze waarop dat collegie zjjne ambtspligten vervult. Maar dat het niet genoeg zou letten op de regten van derden, daarvau is mij niets bekend. De heer van EckIk wensch met den minister eeu woord te wisselen betreffende het laatste door hem hesproken punt. Het betreft niet de regten van derden, die door handelingen van het bestuur zouden zijn benadeeld, maar wel de uitvoering van de bestaande besluiten. De minister is ook met mijn bezwaar bekend. Het bestunr der vissckerijen heeft bij de regeling van het toestaan van peieeelen van platen die gesckikt zijn om er mosseleu op te zaaijen, naar mij voorkomt in strijd met de bedoeliugeu der regering, iedereen tot de loting toegelaten, onver- schillig of zij visschers waren of niet. Daarvau is gebrnik gemaakt door allerlei soort van men- schen, die nooit in de termen zullen vallen van eenige visscherij te kunneu uitoefenen. Dat wordt natuurlijk gedaan ten nadeele van diegenen die er hun vak van makeu en er bun brood mede verdienen. Velen van die visschers worden op die wijze broodeloos. En ten behoeve van wie Van measchen die er waarschijulijk op speculeren om naderhand, als zij een gunstig lot gekregen hebben, dat weder tegen grof geld over te dragen aan die visschers. Mij dunkt dat zoodanige loestand moeijelijk kan worden gehandbaafd, en ik geloof ook dat bet niet in de bedoeling der regering ligt. Ik wil daarom bij de regering op herzieniug in dit opzigt aan- dringen. De heer van ESosse*. minister van finan- tien De zaak waarvan de beer van Eck ge- sproken heeft, is mij zeer goed bekend. De door hem bedoelde verloting heeft plaats gehad onder de reserve van goedkenring van het hoofd- bestunr. De door den heer van Eck medege deelde klagte maakt thans eeu punt van onder zoek uit, zoodat de geachte spreker mij wel ten goede zal houden dat ik op dit oogenhlik geen beslissend oordeel over de zaak uitspreek. De algemeene beraadslaging wordt gesloten en het wetsontwerp met algemeene stemmen Het hoofdbestnnr der maatsehappij ter be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, heeft eeu adres aan den minister van jnstitie gerigt, van den navolgenden inhoud Het hoofdbestnnr der Zeenwsche maatsehappij van landbouw veroorlooft zieh tot uwe excellence- te wenden, met eerbiedig verzoek dat door nwe excellentie in overweging moge worden genomen het brengen van die wijzigingen in de jagtwct, waardoor ieder, die eigenaar eener jagt is, het, regt zal verkrijgen daarin zonder jagtakte te mogen jagen en te mogen laten jagen ten tijde wanneer hij wil. De motieven die het hoofdbestnur geleid hebben tot het doen van dit verzoek zijn Dat onder de bestaande bepalingen der jagt- wet het helang van den landbouw en de regten van dnizende landbonwers bijna geheel worden prijsgegeven voor de bevordering van het vermaak der jagtliefhebbers, niettegenstaaude dat de land bouw de grootste kracht en het bestaan van Nederland uitmaakten de landbouwer eene nijverheid beoefent die in alle beschaatile landen zoo miu mogelijk belemmerd wordt. Dat daar- entegen de jagt alleen eene zaak van vermaak is en waarvan niet gezegd kan worden dat zij zulk een verdienstelijke nijverheid uitmaakt, dat de staat die moet beschertnen ten nadeele van het grootst mogelijk algemeen belang. De bestaande bepalingen der jagtwet laten niet toe dat de landbouwers (waarvan nog zoovelenjJden drnk der tienden ondervinden), zelfs al waren zij eigenaars van het jagtregt op hunnen grond, hunne veldvruchten verdedigen tegen het wild en ander schadelijk gedierte, dan alleen op de bij wet voorgeschreven tijden, en tegen betaling eener som die alleen geheven wordt om de belangen van de jagtliefhebbers te bebartigen en de daarvoor geiuaakte onkosten te bestrijden. Door deze bepalingen wordt niet alleen inbreuk gemaakt op ihet lieilig regt van eigeudom, maar het afkoopen van bet jagtregt door den land bouwer, die tevens eigenaar is van zijnen grond, wordt daardoor bijna geheel doelloos gemaakt zoodat slechts enkele landbonwers daartoe zullen overgaan, tenzij zij tevens jagers voor bun ver maak mogten zijn. De jagtwet, zooals die thans bestaat, is eene onzedelijke wetdie door het opheffen van het natuurlijk regt van den menseh, om zieh op zijn eigen grond van wild en ander schadelijk ge dierte te ontdoen de oorzaak is van vele over tredingen daartegen en die door hare bijzondere begunstiging'der jagt, waaraan in den regel al leen door fden zeer gegoede kan worden deelge- nomen, kan geacht worden alleen op hare plaats te zijn in die landen, waar de bevoorregting der hoogere jstanden^'als gebruik is aangenomen. Door het brengen van de ons voorgestelde wijzigingen in de jagtwet vermeenen wij dat de billijke regten van niemand worden gekrenkt, maar daarentegen wordt tegemoet gekomen aan de regtmatige grieven der landbouwers dat daar door de Nederlandsche landbouw, waarvan wij overtuigd zijn dat uwe exellentie een der eerste voorstanders is, ten zeerste zal bevorderd worden. Neuzen, 29 November. In de op heden geboudeu vergadering van deu raad dezer ge meente waren tien van dc elf leden tegenwoordig In die vergadering is o. a. op voorstel van een der leden met aegf.merne stemmen aan lieeren burgemeester en weihonders opgedragen zoodra mogelijk aan den heer minister van oor- log een adres te rigten hondende verzoek oin Nenzen aan de landzijde als vesting op te hetfen. Met den vurigen wensch dat het verzoek zal ingewilligd worden, huldigen wij dankbaar het besluit van onzen gemeenteraad. Neuzen30 November. TTet Franscbe barkschip Mont redan, kapitein Cornn, gekomen van Duinkerke met ballast en bestemd naar Ant- werpenis eergisteren naeht bij stormsweder ter reede van Vlissingen van voor zijn ankers geslagen en alhier met verlies van twee ankers binnengekomen. Na op de steenglooijingen aan den Oost havendijk te zijn aan den grond ge- raakt is hetzelve heden morgen door de zorg van den heer E. van der Bent alhier, weder in vlot water gebragt. Overigcns heeft het schip geene verdere averij bekomen. De predikant der chiistelijk gereformeerde gemeente alhier, de heer A. Brink, heeft voor bet op hem uitgebragt beroep naar die gemecnie te Amcrsfoort bedankt. Axel, 25 November. Door den gemeente raad alhier is tot hulponderwijzer aan de open- bare lagere school benoemd tie heer Leendcrt Heudrik Dormaar te Middelburg. Sas vnn G ent28 November. De spoortrein van GentNenzen heden avond om 8 uirr 15 minuten hier moetende arriveeren, is eerst door een deraillering te Gent, om mini half tien unr aangekomen, volgens zeggen der beambten van het spoor zijn er geen ongelukkcn te betreuren. Jl. vrijdag vierde de direetenr van het postkantoor te Sluisde heer Th. J. Jansen, bet vijftigjarig feest zijner ambtsbediening -bij do posterijen. Bij die gelegenheid ontving hij, bij vele blijken van belangstelling der ingezetenen, een schrijven van den minister van tinantiiin waarin hulde wordt gebragt aan de loffelijko wijze waarop bij gednrende eene halve eeuw zijue betrekking vervulde. Men meldt ons nit Ellewoutsdijk, dat jl. zaturdag op klaarlichten dag, schipper S. komende van lloedekenskerke, geladen niet snikerpcecn, met zijn schip is gestooten op de aldaar gezon- ken Engelscbe ijzeren stoomboot Taurus, waar door hetzelve zwaar lek heeft bekomen en ge- zonken is. Hoezeer door de bemanning verlaten, heeft de weger P. Rooze nog met groot gevaar beproefd of er pogingen tot redding der lading ltonden worden aangewendhetgeen even wel ondoenlijk bleek. Schip eu lading zullen verlo- ren zijn, geen van beide is verzekerd. Men be- klaagt zieh nieermalen, dat van de zijde van het hooger bestuurdoor bet plaatseu van bakens geene voorzorgen genomen worden om dergelijke ongevallen te voorkomen. Men vemeemtzegt het Nieuwsblad voor den Boekbandel, dat bij uiiuisteneele dispositie oulangs is bepaald, dat bij courauteu geeu ander soort van drukwerk meer mag gevoegd worden. Indieu dit gedaan wordt, valt de courant in de termeu van art. 13 der postwet. Als bijvoegsel kau alleen worden aangemerkt hetgeen van het uommer, hetwelk verzouden wordt, eeu iutegre- rend dcel uitmaakt. De officier van justitie te Gorichem waar- schuwt tegen drie personen, die eenige dagen in dat arrondissement hebben rond gezworveu, zieh voordoeude de een als Engelseh koopman iu inauufacturen, de andere als diens tolls eu een derde als koopman in brillen. Deze laatste meldt zicli bet eerst aan eu verhaalt, dat bij eeu Engelschuian in de gemeente heeft gezieu, die, wegeus geleden sebipbreuk, zijn geredde goederen tegen spotprijs te koop aanbiedt, eeu ieder ten sterkste aauradende iets bij ilieu per- Per drie waandon binDen Neuzenf 1,— franco door het geheele Rijk. 1,25 geheel Belgie,1,40 Knkele nommers0,05 Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdircctenren en Brievenbnshouders. BIJ Van 1 tot 4 regela 0,40 Voor elke regel 0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgever9 in te zenden niterlijk Dingsdag en Vrijdag avoud 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1869 | | pagina 1