A1GEMEEN Side No. 465. Zaturdag 6 November J 869. aarg. Binnenlandsche berigten. .11 1 ABONNEMENT. V E R S C HIJ N T elkeu Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O 1 T A COUP, te Aciizcn. ADVERTENTIEN. Neuzen, 5 November. Omkent de kouiugskeuze in Spauje, waarmede 't thaus ernstige ernst schijnt te zijn, vermeldea de jongste berigten, dat de meerderhcid der af gevaardigden aan de zijde van den hertog van Genua, tweede zoon van Victor Emanuel, staat. Iu eene voorloopige vergadering werden 128 op dezen jeugdigeu en slechts 52 stemmen op andere kandidaten uitgebragt. Men vervvacbt dat in de wetgevende vergadering 180 stemmen op ge- Doemden prins zullen worden uitgebragt. Deze twaalljarige vorstenzoon, nog op de la- tijnsche school bezig voor zijne voorbereidende studienzou dus eene kroon aanvaardendie zelfs bet helderste lioold en het krachtigste ge- stel nog zwaar zou drukken. Zijue benoeming kan dan ook weiuig auders zijn dan de bevesti- giug van het rocr van staat in hauden van de legeuwoordige bew iudsmaimen. Den 21 en 22 November e. k. zullen in Frank- rijk nieuwe verkiezingen inoeten plaats bebben, voor enkcle candidatendie in twee districteu zijn verkozeu. Mcq begint zicli uu reeds bezig te lioudeu met de persouen die deze plaatsen zullen vervullen. De Feniausche bewegingen nemen in Ierland dagelijks toe. Overal vvorden de hartstogtelijkste redevoeringeu uitgesproken en de meuigte tot verzet legen de regering aaugespoord, ja zelfs opstand tegeu de koningin en de grondbezitters gepredikt. De artikelen iu de dagbladen ontzien zicb niet de grofste beschuldigingeii tegen de regering nit te braken en met regt wordt dan ook die toestand door bet Eugelsche volk en de regoring met zorg gadegeslagen. Ierland blijft maar bet vijfde raddie den vvagen van bet bloeijende Albion gedurig doet stooteu, ja waar- lijk met omkanteling bedreigt. Eeiiige Fenians bebben, ten einde zicb op de Engelscbe regering te wrekenbesloten geen sterken drank meer te gebrnikenten einde daardoor de belasting op bet gedistilleerd aan de scbatkist te ontnemen. Men zegtdat onzen minister van financiSn op bet vernemen van dit berigtis geschrikt vreezende dat deze wraakneming tot ons land mogt overslaan en het tekort voor 1870 daar door met 14 inillioen zou vermeerderen. Anderen hebben echter 's lands schatmcester getroost, met te betuigen, dat de Nederlanders, hoe liberaal ook, in zake het gebruik van ster ken drank, ultra behoudend zijn. Jl. vrijdag had de begrafenis plaats van wijlen lord Derby. Op bepaalden last van den over- ledene, had de plegtigheid in alle stilte plaats. Alleen de familieleden waren tegenwoordig. De begrafenis onderscheidde zich niets dan van die van een gewoon burger. Gladstone zoovvel als de vorstelijke familie hadden den wensch te kenncn gegeven tegenwoordig te zijn, docb aile aanzoe- ken werden afgeslagen. Naar berigten uit Weenen ontvangenzijn door de Turksche regering onderscheidene per- sonen gcarresteerd bezig om onder de Oosten rijkscbe en Turksche bevolkingen ran onder scheidene gewesten een oproer tot stand te brengen. Omtrent het land van Cattaro, waar thans bet brandpunt van den opstand smeult, deelen wij 't volgende mode „De ongemeene woestheid van bet bergachtig land van Cattaro, de oumiddelijke nabijheid der stamverwandte Montenegrynen, de verschoonende wijze waarop zoo lang mogelijk jegens de op- standelingen gebandeld is, bemoeijelijken de mi- litaire maatregelen in booge mate en maken eene zoo spoedige onderdrukking van den opstand als wenschelijk zou zijn, naauwelijks mogelijk te meer daar hij onverwacht is nitgebarsten en -jde in het district aanwezige krijgsmagt tot op ^le aankomst van versterkingen niet voldoonde was om do overbeid eventueel beboorlijk te on- dersteunen en te doen eerbiedigen." Van het tooneel van den opstand worden de volgende bijzonderheden medegedeeld In gan'sch Dalmatie smeult bet vnur der re- volutie .overal worden in 't gebeim vrijwillige bijdragen ingezameld voor den opstand, en on der voorgeven dat man de Bochezen wilde onder- steuncn iu het bouwen eener katbolieke kerk, zijn aanzienlijke sommen ingezameld, die alleen tot aankoop van wapenen en krijgsbehoeften besteed zijn, welke op eene behendige wijze bet land zijn binnengesuiokkeld. In een schrijven uit Kagnsa wordt ten stel- ligste beweerddat de opstandelingen op den 2den dezer reeds over eene magt van 20,000 manschappen beschikten, waaronder zich mins- tens 6000 Turksche onderdanen uit Turksch Croatie en 2000 Montenegrijnen bevouden. Wan- neer ook de beweging op Herzegowina oversloeg, zal deze magt nog met, meer dan 50,000 wel geoefende militairen vermeerderd worden. De aanvoerders van den opstand zijn tot nog toe bij name niet bekend, alleen weet men dat zij eene soort van voorloopige regering gevormd bebben. Jl. dingsdag 2 dezer, des namiddags te vier uren, is de tweede karuer der staten gene- raal weder bijeengekomen. Neuzen, 4 November. Aan de laatstelijk te Gent gehouden zangwedstrijd, uitgeechreven door bet Willemsgenootschap, bebben 15 koor- maatscbappijen deelgenomen, waaronder 3 uit Nederland, Amstels mannenkoor, Cercle Musical van Maastricht en La Meiomanie van Breda alien te zamen 623 zangers. Ook bet zanggezel- schap van Hoek „Tot Nut en Uitspanning" beeft op aanboudend verzoek, even wel buiten prijs- kamp, aan dit zangersfeest, deelgenomen. Tegen 11 uren in den voormiddag werden de zangvereenigingen aan het staatsspoor verwel- komdwaarna zij begeleid door 4 harmonie- gezelscbappen, zicb door verschillende straten en pleinen, naar bet stadbuis, begaven. Aldaar werden alien door de regering der stad plegtig ontvangen en bij monde van den schepen A. Wagener, professor in de Wijsbegeerte en Lette- ren, begroet, die in zijne aanspraak meermalen met klera van woorden de geschiktheid der Nederduitsche, even als alle andere talen, voor den zang, deed uitkoinen. Deze toespraak door den directeur van Amstels mannenkoor, den komponist Richard IIol, met sierlijke en gepaste bewoordingen, beantwoord zjjnde, werd de eerewijn aan alle de directenren, alsmede aan bet vrouwelijk personeelderHoekscbe zangvereeniging, aangeboden. De mededinging in 3 afdeelingen gesplitst, had den volgenden uitslag le afdeeling voor gemeonten boven 18000 zielen le prijs. Een gonden eermetaal van den wel ed. beer graaf de Kerkbove de Donterghem, burgemeester en fr. 300aan bet Cercle musical van Maastricht 2e prijs. Een dito en fr. 150, aan Amstels mannenkoor 3e prijs. Een zilveren verguld eermetaal, aan die van Brussel. 2e afdeeling voor gemeenten beneden de 18000 docb boven de 6000 zielen le prijs. Een gouden eermetaal van jonkbeer Bloinmaert en fr. 150, aan die van Lokeren; 2e prijs. Een verguld eermetaal en fr. 100, aan die van Deijnze 3e prijs. Een zilveren eermetaalaan die van Wetteren. 3e afdeeling voor gemeenten beneden de 6000 zielen le prijs. Een gouden eermetaal van M. Rolin Jaequemijns en fr. 100, aan die van St. Martens Leerne 2e prijs. Een ziiver verguld eermetaal en fr. 50, aan de Didericks van Assenede 3e prijs. Een zilveren eermetaal, aan Tijd en Vlijt van Waarsckoot. Terwijl de eereprijs „Eene prachtige gouden kroon" van den eere voorzitter K. Boucbaert, voor een der drie met den eersten prijs bekroonde maatsekappijenbekaald werd door die van Lokeren „Geene Kunst zonder Nijd." Aan het zanggezelschap van Hoek werd tot kerdenking aangebodencen zilveren verguld eermetaal, prjjkende met de beeldtenis van Wil- lems, sticbter van bet genootschap, in gedreven ziiver. Bij het vele voortreffelijke dat in de nieuwe zaal van bet Casinogebouw, voor liefbebbers van den zang te hooren cn te bewondereu was, kan men niet genoeg de voorkomende, bartelijke en vriendelijke outvangst en bebandeling roemen die den leden van de verschillende vereenigin- gen werdt aangedaauterwijl bovendien aan hen vrijen toegang was verleend niet alleen tot alle opeubare inrigtingen, maar ook tot de meeste bijzondere societeiten en maatschappijen. Neuzen 4 November. Bij besckikking van Z. E. den minister van financien is de beer K. S. de Wijn gequalificeerde ten post- kantore alhier, benoemd als waarnemend direc teur van hot met 15 November a. s. op te rigten postkantoor te Oss (Noord Braband). JNeixzen, 5 November. Bij den Imogen vloed en hevigen noordwesten wind is in den af geloopen naeht den waterkeerenden dijk van den in 1864 bedijkten Pierssenspolder op twee plaatsen doorgebroken de eene doorbraak beeft naar raming eene lengte van 40, de andere eene van 20 ellenin de grootste doorbraak peilde men heden bij laagwater naar gissing eene diepte van 6 ellen. De vrouw van den eenigen, in dien polder wo- nenden landbouwer W. de Feijter Wz., ontdekte de overstrooming eerst toen zij, te bed liggende, het water in den kelder boorde loopen, en daar voor bun, door den verren afstand van andere woningen, geen spoedige hulp te wachten was, nam de genoemde landbouwer met zijne vrouw en kinderen de vlugt naar de bovenverdieping. In dien somberen toestand v.erbleven zij daar tot bij bet aanbreken van den dag, als wanneer bet gevaar waarin zij verkeerden werd ontdekt. Door de gebroeders Kielman en andere hulp- vaardige menscbenvrienden werden zij met booten afgehaald cn aan wal gebragt, waarna zij door den landbouwer D. Scbeele welwillend werden opgenomen. Na deze gelukkig geslaagde onderneming zijn ook acbtereenvolgens al de paarden en het vee uit de stallen gehaald en levend aan wal gebragt slecbts drie varkens zijn verdronken. Heden bij laagwater stond de polder nog geheel onder waterwij vernemen dat morgen pogingen zullen worden aangewend om de door- braken te kerstellen. De nabij gelegen polder die in den loop van dit jaar bedijkt is, beeft iu den afgeloopen nacbt mede zware scbade bekomen ook die polder is niet buiten gevaar. Sas van Gent, 3 November. Jongst- leden maandag bad albier een ongeval plaats, dat de droevigste gevolgen na zich bad kunnen slepen. Een rijtuig n. 1. bespannen met twee paarden, toebeboorende aan deu huurkoetsier J. van Dixboorn te Axel, mogt de albier liggende pont over het kanaal passeren. Do paarden welke door den voerman bij den teugel gelmu- den werden sprongen, door de beweging van het water schichtig geworden zijndeter zijde tot aan den rand der pont, waarop de koetsier een slag van den dissel kreeg en zich bezeerde. Ilet rijtuig, dat bierdoor gedeeltclijk van de pont was gegleden werd bierdoor aanmerkelijk be- schadigd en wel zoo zelfs, dat de onkosten nage- noeg zeventig francs zullen beloopenhetgeen voor een huurkoetsier zeker niet gering isen men mag op geene vergoeding rekenen Was genoemde pont nu voorzien geweest van behoorlijke leuningen, zoo zouden dergelijke on- gevallen, onzes inziens, niet plaats grijpen. Het is echter te voorzien, dat er nog meer ongevallen zullen plaats bebben, indien de pont niet van leuningen word voorzien. Op den 2 dezer is te Middelburg aanbe- steed het. leggen van 4000 vierk. meters winter- mat op den westelijken slijkvanger op de rijks- schorren nabij den polder "„de kleine Stelle" in den Braakman met bet onderhoud van dien slijkvanger en van beide slijkvangers ten oosten van genoemden polder gelegen. Iliervoor waren 3 billetten ingekomenvan de beercn C. Kielman, te Sluiskil, f 600W. Nieuwelink, te Hoek, f 629, en C. van Aspercn te Philippine, f 670. De besteding is nog niet gegnud. Op vrijdag den 12 November, des voor- middags ten tien lire, zal te Middelburg worden aanbesteed Het driejarig onderhoud der rijks waterleidingen bewesten en beoosten bet kanaal van Neuzen, in de provincie Zeeland. Mgr. Zwijsen, aartsbissehop, bisscbop van s Bosch, is jl. woensdag te Rome aangekomen. Maandag avond is Z. D. H. te Marseille aan boord van de „Messageries imperiales" gegaan, en heeft de reis over zee tot Civita-Vecchia af- gelegd, in gezelschap van den kardinaal de Bon- neebose en verschillende andere bisschoppen. Te 's Gravenhage is gearriveerd een Chi- neesch gezantscbapkomende laatstelijk van Kopenbagen. Het doel, waarmede dit gezantschap is ovcr- gekomenis om in tien Europesche staten een vast gezantschap op te rigten. Van het hotel waar de gezanten logeren, wap- pert de Chinesche vlageen gelen grond ver- sierd met groote draken met vijf klaauvven, om- geven door de Nederlandsche vlaggen. Te Delfshaven is in de afgeloopen week bij twee achtereenvolgende getijden bijna de helR van de kom der getneente onder water geloopen, waardoor de woningen van een groot aantal bnis- geziunen zijn overstroomd. Een Zeeuwscbe boer, die ziek was, ging raad en troost zoeken bij prof. S. te Amsterdam. Bij den hoogleeraar aangekomen, zegt bij „Pre- fester, ik ben er niet goed aan toe, ik kom heel nit Walcheren om hulp bij u." Prof. Wat ha- pert ran Boer. Och, prefester, bier weet u, bier (op zijn maag vvijzende) hier heb ik altijd pijn verschrikkelijke pijn, prefester! Prof. Aitijd Boer. Ja prefester, als ik er ten minste op druk, zie je. Prof. Nu, dan moet je er niet meer op drukken, dan zal je geen pijn meer bebben De boer betaalt f 2,50, reist terug naar Walcheren, drukt niet meer op zijn maag en is sedert een vrolijk en gezond man. Men meld uit Raaltje, 30 October. Onlangs bekwam de hoofdonderwijzer S. te Marie, gemecnte Hellendoorn, 10 dagen vacantie tot het doen van een uitstapje naar Engeland. Ten gevolge van storm op zee bleef hij twee dagen langer uit, dan zijn verlof duurde. Bij zijn terugkomst zoo ver- haalt men vond hij wegens dit geval, de school verzegeld, en werd hij voor vier vveken in zijne betrekking gescliorst. De school wordt th'ans door een hulponderwijzer uit Hellendoorn waar- genomen. Onlangs werd als middel om onwillige paar den in den noodstal tot bedaren en tot staan te brengen opdat de smid hen ongehinderd kon beslaan, aanbevolen, de koppige dieren iu een voorwerp met water hun eigen beeid te doen aanscbouwen. Door sommige smeden wordt ook met het beste gevolg daarhij gebruik gemaakt van de muziek. Altbans beeft de ondervinding geleerd dat bet bespelen van dc viool, vlak voor den kop van de grootste deugnietcu onder de paarden, hem tarn en gedwee deed worden. Per drie maandcn binnen Neuzen1,— m n franco door het geheele Rijk. M 1,25 geheel Belgie,1.40 Enkole nommers0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Posldirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regeUf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevera in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 0 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1869 | | pagina 1