ALGEMEEN No. 453. Zalurdag 25 September 18(59. 9de Jaar«:. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elkeu "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II 1 T COUP, te leuzeii. advertentien. Neuzen, 24 September. Pruissens hoog bejaarde koning reist steeds van bet eene uiterste van zijn land naar bet andere, 0111 troepen te inspecteereu en vestingen in oogenscbouw te nemen. De ijver van den ouden man verwekt bier en daar ongerustbeid. Waartoe, vraagt men, al deze toebereidselen en monsteringeu, dat dagelijks zich bezig houden met voorbereidselen van oorlog, indien er geenerlei gedacbte bestond, ze binnen kort noodig te hebben. Wij gelooven uu wel, dat de verhonding tus schen Oostenrijk en Pruissen niet van zeer in- tiemen aard ismaar het militairisme zit er bij de Pruissische regeeringsmannen zoo diep in, dat het geen wonder is dat de nog kracbtige grijsaard daarin zijn voornaamste bezigheid zoekt. Er is in dit opzigt een groot verscbil tusschen hem en collega Napoleon, die naauvvelijks een voct buiten de kamerdeur durft zetten en waarvan een enkel rijtoertje op een mooijen dag in een zacht rijtuig door de straten van Parijs wordt gewaagd als eene gebeurtenis van bet hoogste gewigt- De koning van Pruissen heeft bij zijn jongste bezoek te Kmingsbergen, weer een van die rede- voeringen gehonden, waaraan zijne regering zoo overvloedig is. Iierinnerende dat bij in pjjnlijke oogenblikken met zijne ouders te Koningsbergen had geleefd en hjj aldaar gekrooud waswas de slotsom van dat allesdat eene kroon door Gods genade ontvangenaltijd bestemd is om lieil over het volk te brengen. 'tis jammer, zegt zeker blad, dat een koning door Gods ge nade zooveel meer met den oorlog dan met de werken des vredes op heeft. Liever dan dat bij de revues zijner legers passeert, hadden wij ge- zien, dat bij in zijne hoofdstad bet Humboldts feest bad bijgewoond. De Pruissische jongelingen die om zich aan den strengen militairen dienst te onttrekken, het Zwitserscbe burgerregt hadden zoeken te ver- krijgen, worden in de uitoefening hunner bedrij- ven zeer belemmerd en men is zelfs zoo ver ge- gaaneen lGjarig jongeling te Frankfortuit zijne wouing te Frankfort te balen en zonder pligtplegingen over de grenzen te zetten. Dat dit bij velen niet aangenaam zal klinken is zeker, maar hoe weinig Pruissisch gezind men 00k mag zijn, niemand die eenigzins onpartijdig denkt zal kunnen goedkeuren dat een deel der bevol king zich op dergelijke wijze aan de wetten en dienst des lands zoekt te onttrekken, om daar- door de last voor het andere deel nog te ver- zwaren. Vreemd is het toch, dat terwijl de vereeniging het „roode kruis," waarvan de eerste mannen in Europa de oprigters en beschermers zijn, met het oogmerk de gevolgen van den oorlog zooveel mogelijk te verzachten die oorlog en bare toebe reidselen zelven als het ware het idee fixe blij- ven, waarvoor men alle krachten inspant om ze tot de meest mogelijke sport van volmaaktheid te brengen. De reis der keizerin van Frankrijk naar Suez, wordt nu toch voorbereid ofschoon het blijkbaar isdat de echtgenoot aarzelt voor zoo lang en op zoo verren afstand haren eehtvriend te verlaten. De zaken, zegt soms menig burger, deze gaan voor hart en wil, en waarlijk, vorsten en vorst- inuen zijn niet zelden de grootste slaven hunner hooge positie. Het consult van generaal Prim met keizer Na poleon (de zieke man geraadpleegd over een ziek land) heeft dit opgeleverd dat Napoleon beeft gezegd daadwerkelijk niets voor Spanjete kunnen doen maar t'aide toi et Dieu vous t'aidera (help u zelf en God zal u helpen) was de raad die Prim van den keizerlijken adviseur ontving, Prim beeft daarop dadelijk naar Madrid getele- grapheerd 5000 maD naar Cuba te zenden en |jet Spaansehe gouverncment spant nu alle krach ten in, om het Spaansehe gezag op Cuba staande te houden. Treurig is het tafereel dat van dit sckoone maar thans ongelukkige eiland wordt opgehangen. Op ecbt oud-Spaansche wijze wordt er met de inwoners huis gehouden. Gansche troepen vreed- zame burgers worden met bonne familien uit de steden weggevoerd en moeten dan het leger in al zijne bewegingen volgen. Spaansehe vrijwil ligers stroopen het land af en plegeu allerlei mis handelingen, men zegt zelfs moord op de inwo ners. Een vader werd met zijne twee zoons en 16 anderen gefusileerd en vrouwen en kinderen in bet gebergte aan honger en gebrek ten prooi gegeven. Een ander werd aan een boom ge- spijkerd veertien personen werden bij de voeteu aan boomen langs den wcg opgehangeneen ander tong en oogen uitgesnedeu, in 6en woord, er worden zooveel gruwelen gepleegd dat bet veeleer gelijkt op kanibalen- dan christenwerk. De Staatscourant van donderdag 2.3 Sep tember bevat het besluit van den 4 September 1869, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de door Nederlandsche en Belgische com- missarissen op 15 Maart 1868 te Sluis aangegane overeenkomst, omtrent de grensscheiding tusschen de beide rijken in het Zwin. De heer mr. G. C. J. van Reenen afge- vaardigde voor Amsterdam heeft zijn ontslag als lid der tweede kamer ingediend De verkiezing ter voorziening in deze vacature, is bepaald op dingsdag 12 October e. k. en de zoo noodige herstemmiug op 26 October. De tweede kamer heeft 11. dingsdag de lijst opgemaakt van drie kaudidaten, welke den koning ter benoeming van een voorzitter wordt aangeboden. Als eerste kandidaat werd op de lijst geplaatst de heer Dullertwelke bij eerste stemming 40 stemmen verkreeg als tweede kandidaat de heer Storm van 's Gravenzande, als derde kandidaat de heer Gulj6. De heer Dullert is daarna door Z. M. den koning tot voorzitter der tweede kamer benoemd, en beeft donderdag die betrekking aanvaard met eene rede, waarin hij 0. a. zeide, dat alien, bij verscbil van meening en inzigten slecbts een doel beoogen het waarachtig belang van koning en vaderland. Een aantal wetsontwerpen zijn bij de kamer ingekomen, waaronder de begroo- ting voor 0. Indie 1870, eene wet op de suiker- cultuur, de agrarische wetdie op bet hooger onderwijs, bet onderwijs in de beeldende kunsten, het armbestnur, de wytboekeu van burgerlijke regtsvordering en strafvordering. Reeds morgen zal de aanbieding plaats hebben van de staats- begrooting voor 1870. Ter openbare teregtzitting voor burgerlijke zakeu van het provinciaal geregtshof in Zeeland zijn op 21 dezer door den heer mr. Wijnand Gijsbertus de Knokke van der Meulen de eeden afgelegd, als president van de arrondissements- regtbank te Goes. Neuzen, 24 September. Dingsdag den 21 dezer is er aan den nieiuven Neuzenpolder in de nabijheid van de verkorting weder eene oeverafschuiving ontstaan. zij heeft eene lengte van bijna 150 ellen en eene breedte van 45 el leu. Deze afschuiving wordt bescbouwd een ver- volg te zijn van die van den 28 February j I. en eene voortzetting van die van den 19 April 1866. N euzen, 24 September. Bij de op heden te Middelburg gehouden aanbesteding van de buitengewone werken aan de Calamiteuse polders, zijn aannemer geworden van den polder Flaau- wers L. Kalis voor 38400; van den Vliete pol der, D. Tholens, voor f 28300 van den polder BorselenJ. Filisvoor f 28800en van den Hoofilplaatpolder genoenulen heer Filisvoor f 35700. De beer J. G. Orrefllpiediknnt bij de Nederduitsche hervonnde gemeertte tc Zaamslag, heeft het op hem uitgebragt beroep naar die ge meente te Loon op Zaud aangenomen. NB. Volgens ons berigt van II. zaturdag, als zou do heer Onnel voor het beroep be- dankt hebben, schijnt onwaar te zijn wij namen dat toegezonden berigt ter goeder trouw open deelde het aan onze lezers op dien grond mede. Westdorpe, 21 September. Bij de op heden gehouden vergadering van den raad, is tot wethouder dezer gemeente benoemd de heer D. Govaert, in vervanging van deu beer J. B. Verhelst. Oostburg, 24 September. Donderdag 11. werden alhier een 77jarig weeuwtje en een 30jarige jongman door den rozenband des huwe- lijks aan een gestrengeld. ,,Twee harten smolten zaam" Naar wij vernemen is toezegging van be roep gedaan door de gemeente Ilooftplaat, aan den kandidaat H. A. de Baas. Bij den burgemeester der gemeente Aarden burg is aangifte gedaan dat onder bet rundvee van de weduwe Versprille in den Aardenburg- schen Havenpolder de tongblaar is uitgebroken. Uit Baarland 18 September schrijft men Was men algemeen van gevoelen, dat sedert zich eenige personen van Oudelande om algemeen be- kende feiten in de gevangeuis bevinden,men in deu eersten tijd van geen inbraak en dieverij op hof- steden en sclmren in deze omstreken zou hooren, in deze is men teleurgesteld. Nog naauwelijks is het koorn de schuur binnen en heeft men met het dorschen een aanvang genomen of boveu- genoemde gevallen doer, zich op nieuvv voor. In bet begin dezer week is op eene hofstede gelegen tusschen Ellewoutsdijk en Oudelande, des nachts, p. m. vier zakken tarwe, juist wa- ren er 200 schoven gedorschen,) van den dorsch- vloer weggebaald Het is voor de rust en veilig- heid der landbowers in den aanstaanden winter te hopen dat de politie de daders spoedig in handen hebbe. Wij kunnen thans met zekerheid melden, dat HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zich jl. donderdag uit 's Hage op reis hebben begeven naar Luxemburg. Eerst in het laatst van October zullen HI1. KK. HH. uit Luxem burg de reis aanvaarden regtstreeks naar Italic, om zich in eene der Italiaansche havens aan boord te begeven van Zr. Ms. stoomschip „de Valk," bestemd om HII. KK. HH. over te bren gen naar Egypte, ter bijwoning van de plegtige opening van bet kanaal van Suez. Ds. C. van der Meulen heeft den 13 Sep tember zijne laatste rede in Nederland te Rot terdam uitgesprokennaar aanleiding van Job. 36 23. Dent18 September dacbt ZKw. de terug- reis naar Amerika te aanvaarden. Uit, Assen schrijft men van 17 September Heden bad bier een voorval plaats dat tot de grootste zeldzaamheden behoort. In eene door het provinciaal geregtshof behandelde zaak, was een advocaat als getuige betrokken die als zoo- danig 00k reeds voor den regter commissaris was gehoord. Dezelfde advocaat was door den be- schnldigde in dezelfde zaak als verdediger geko- zeu en had dit op zich genomen. Heden mor gen ter teregtzitting verschijnt bij niet om te getuigen, maar om te verdedigen. De proenreur- generaa! nam hiermede geen genoegen en eischte dat de advocaat de verdediging zou opgeven en als getnige zou plaats nemen, zooals hij door bet hot was opgeroepen. Bijna twee uren werd over deze zaak bet gevoerd en door deu procu- reur-generaal en door den advocaateerst nadat het liof in raadkamer was vergadcrd geweest en in de regfzaal ternggekeerd, verklaarde betdat en advocaat niet geregtigd was in deze als ver dediger op te treden, zoodat de rcgtsgeleerde op de banken der getuigen plaats nam. Den 8 October moet volgens vc!e natuur kundigen een der grootste springlijen plaats hebben, die men ooit beleefd heeft. De lief-, hebbers van zee verschijnselcn kunnen tegen dien datum hunne toebereidselen maken. Men berigt uit Brugge, 21 September. De maan heeft eergistcren naoht een rol gespeeld aan den persoon die belast is des morgens ten kwart over vijf ure in de Sint Anna kerk de mis te kleppen. Terwijl de nachtgodin om 2 ure haar licht over de aarde verspreidde, wipte de man het bed nit, trok zijn broek aan en ging naar zijn unrwerk zieneensklaps speelde do maan „duikertje" achter een zvvarte vvolk, en onze klokluider zag 5 ure in plaats van 2. Zich aankleeden, naar de kerk loopen en kleppen was het werk van een oogenblik. Het geschal der klok deed de parochianen ontwaken, terwijl de nachtpolitie en de nachtwerkers aan brand dachten, die nergens te outwaren was. Na eenige oogenblikken zag men langs alle kanten der Sint Annaparoehie eene groote menigte naar de eerste mis trekken, die gewoonlijk om 5'/s ure begint, maar men was deerlijk bedrogen, want het was nog geen 2'/^ ure. En terwijl het volk nog voor de kerk bleef stuan, maakte de klok luider vuisten naar de maan Bij de krijgsoefeningen in bet kamp van Beverloo hebben zich twee detachcnieuten caval- leriedie uit boofde van de wending van het terrein, elkander niet bespeitrd hadden, in voile charge ontmoettengevolge waarvan een 14tal manschappen en een paar officieren min of meer belangrijke verwondingen bebben bekomen. Verscheidene middelen zijn reeds beproefd om de namen der straten en de nnminers der huizen gedurende den nacht Ieesbaar te maken. Een Farijsch chemist beeft dezer dagen een daar - toe een eenvoudig middel uitgevonden. De let ters worden met een bijzondere vloeistof bestre- ken waardoor zij den ganschen nacht lichtgevend zijn. Hoe donkerder het weder is des te lichter en jnister komen de letters te voorschijn. Ge nomen proeven met deze nieuwe uitvinding zoti.- den de meest voldoende uitkomsten geschonken hebben. In bet kristallen palijs t.e Londen werd woensdag j. 1. het aangekondigde monstermu- ziekfeest gehouden. Er waren meer dan 8000 zangers cn 40,000 toehoorders. Het meest aan- trekkelijke van de koren was de groote ver- scheidenheid der damestoilettcn, en alleen bet aangrijpende schouwspel, toen deze duizende per sonen van hunne zitplaatsen opstonden, was reeds de twaalf stuivers, die men door de entree moest bctalen, dubbelwaard. Men begon met bet engelsche volkslied daarna werd bet koraal van Luther, de lofzang aan den vredc van Holm, voor het festival van Baston geschreven, bet russische volkslied en verscheidene engelsche en schotsche volksliederen gezongen. Ook de artalarie had een bnitengewoon succes. Ondanks met toejuichingen van het pnbliek verklaren de engelsche critici, dat de kunst slechts verliezen kan, wanneer zij dezen weg van tours de force en overdrijving in slaat. Wij vernemen dat langs de Union Pacific Railway een groot steenkolen-veld gevonden is. dat zich over meer dan 300 mijlen uitstrekt, Zoowel voor de te Far West als voor boveu- genoemde lijn is deze ontdekking van bet grootste gewigt. Zes mijnen zijn reeds geopend, en men zogt, dat een dezer in drie weken 4000 ton kolen opleverde. De koning van Pruissen houdt zich steeds bezig met wapenschouwingen en gro.ote manoeu vres in Pommeren. Daarbij zijn ook de kroon- prins en zijne vrouw, de dochter van koningin Victoria, tegeuwoordig. De kroonprinses maakt daarbij f 11 r ore; zij woont tc paard alle ma noeuvres bij in de uniform van haar regiment. O Per drie tnaanden binnen Neuzenf 1,— franco door het geheele Rijk. 1,25 geheel Belgie.1,40 Enkele nommera0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Posldirectenren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regels f 0,40 Voor elke regel 0,10 AdvertcntiSn gelieve men aan de Uitgevcrs in le zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond <5 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1869 | | pagina 1