r ALGEMEEN No. 452. Woensdag 22 Sep lemoer 1 869. 9de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. 7 ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O 1 T CO HI P. te lonzen. ADVERTENTIEN. yNeuzen, 21 September. YFREBHIGDE Z1TTIXG DER BE1DE KAMERS Maandag 20 September 1SCSO. Tut opening van de gcwone vergadering iter S/aten'Generaal. De beer mr. J. A. Pbilipse, die den voorzit- terstoel bekleedt, opent nadat de leden dcr beide tamers zich in de zaal, bestemd voor de zitiingcn der tweede Ranter, vereenigd hebben, tegen bait' ten nre de vergadering, eu laat een koninklijk besluit, van den 15 September jl., no. 18, boil dende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griftier dier kamer voorlczen. De voorzitter, aan vvien dientengevolge, over cenkomstig bet voorsehrift van art. 108 der grond- wet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemd eene commissie bestaande nit leden van de eerste eu tweede kamerdie zijne majesteit den koning, bij hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der staten-generaalontvangen en in en nitgeleide zal doen. De ministers, hoofden van ministrieele depar- tementen, de kanselier der beide ordcn, de leden van den raad van state vervoegen zich ten 6en ure mede in de vergaderzaal. Zijne majesteit de koning, die zich met de ko- ninklijke prinsen, op de in bet programma voor de opening van do vergadering omschreven wijze naar bet gebonw van de tweede kamer der sta ten generaal begeven heeft, wordt, na een kort iijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergader zaal hinnengeleid. Zijne majesteit de koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl de prinsen naast hoogst- denzelve gezetten zijn, de volgende openingsrede Mijne I leer en Het is mij aangenaam de vertegenwoor- diging van bet Nederlandsche volk bij de opening dezer zitting welkom te heeten. Onze betrekkingen met de andere mogend- heden zijn van zeer vriendschappelijken aard. Met welgevallen mag ik op nieuw getui- gen van den loffelijkeu ijver door zee- en landmagt betoond bij de vervulling van bare pligten. In den inwendigen toestand des lands mag ik op veel goeds wijzen. De oogst was in vele opzigten gezegend. De verliezendie de veestapel in vorige jaren leed zijn genoegzaam geheel aangevuld. De zeevisscberijen verkeeren in gunsti gen toestand. Mijne aandacht blijft, gevestigd op al wat vrije ontwikkeling handel en uijverbeid kan bevorderen. llet volks onderwijs blijft een voorwerp van mijne levendige belangstelling. De ontwerpen van wetter regeling van het hooger onderwijs en van bet onderwijs in de beeldende knnsten, zullen, op nieuw worden voorgelegd. Wettelijke regeling van de inrigting der bewaarscbolen wordt voorbereid. De ondervinding sedert de invoering der armen-wct omtrent bare werking verkregen, heeft bare gebreken genoegzaam doen kenuen om over te gaan tot hare wijziging. Herziening van de tabelvermeld in art. 1 der kieswet wordt noodzakelijk geacbt. Aan de nog niet voltooide spoorweglijnen wordteven als aan andere groote wcrken met ijver gearbeid. Tot bunne voltooijing worden buiteugewone hulpmiddelen vereischt. Hoewel daaruit eenige vevhooging van den rentelast voortvloeit, kan de staatsbegrooting tot een lager cijfer dan dat van bet loopende jaar worden teruggebragt. Bebalve de vrocger door u onderzocbte £nanticelo wetten worden andere voorbc reid, met name een ontworp aangaande bet pateutregt. Wetsontwerpen betrelTende de voltooijing van ons vestigstelselde organisatie der schuttcrijen, de invoering der nienvve regter- lijke inrigting en tot verbetering van bet handels- en strafregt, zullen u in deze zit ting worden aangeboden. Het verslag van bet beheer en den toe stand der overzeesche bezittingen en kolo- nien wordt u heden iugezonden. Bevat het inderdaad veel bovredigends, wanneer men de uitgestrektheid van het gebied in aanmer- king neemthet vermaant ons tevens om ijverig te streven naar de verbeteringen die in ons vermogen liggen. Voorstellen van wijde strekking worden u gedaan bij de begrootir.g van Nederlandsch Indie voor 1870 en bij de onafgedaan geble ven voordragten betreffende de agrarische wet en de industrieele ondernemingen aldaar. Een ontwerp tot bevordering van den aan- voer van vrije arbeiders in Suriname wordt in gereedbeid gebragt. Ook in deze zitting zal de oravang nwer werkzaamheden groot zijn. Met het oog op den ijver door u in uwe vorige zitting betoond, maak ik ook nn staat op uwe medewerking, moge het belang des Vaderlands door eendragtig streven kracbtig worden bevorderd. Ik verklaar de gevvone zitting der staten- generaal geopend. Zijne majesteit de koning verlaat, na het nit- spreken dezer redemet de prinsen, bcgeleid door de commissie, de vergaderzaal. om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis te- rug te begeven. De voorzitter si ait, nadat de commissie is terug gekeerd, de vereenigde zitting der kamers. De buitenlandsche bladen nielden ook van een weertje zooals wij dat hebben beleefd gedurende de vorige week. Wanneer nu de heeren poli- tiekmakers uit bunne respectieve tuinen en bad plaatsen weggeregend of weggestormd zullen zijn; dan zal er wel een beetje meer leven komen in de politieke brouwerij. De nieuwe openingen en zittingen zullen wel andere verscbijnselen in het leven roepen dan die van vroegere jaren. Groote veranderingen, ingrijpende wijzigingen wij denken en hopen ook krachtige verbeterin gen zijn alreede tot stand gekomen of hebben een stenn gevonden in de meer liberale uitkoms- ten, zoowel als in de meer vrijzinnige uitzigten, die men op goede gronden verwachten kon dat geopend zijn. In Frankrijk heeft het gouverne- ment zijn werk verrigt, het land zal nu het zijne moeten doen, en werkelijk ziende op hetgeen reeds geschied is, mag men met grond hope voeden voor hetgeen nog gebeuren kan en ge- beuren inoet. Frankrijk is altijd de vulkanische bodem geweest van de politieke verhoudingen in Europa, het was de keuken waar de revoln- ties werden gekookt, de vrjjheidsstrijd werd echter altijd met te veel hevigheid en hartslocht gevoerddoch thans is er vrijheid met meer ovcrleg, met meer orde, met meer bedaardheid, opzigten dat is een beter verschijnsel. Het onbewegelijk en aristocratische Oostenrijk heeft zijn heil gezocht in het liberalisme en voert nu oorlog met zijn innigste en intiemste vrienden eu beschermers, de bisschoppen. De staatskerk in Ierland is afgeschaft, Ruslaud, heeft ongekendc vrijheden verleend. Italie is een constitutioneel koniugrijk, dit, waren oumogelijkheden voor nog weinig jaren en thans zijn het feiten geworden. Eu nu men in Engeland na de kerkelijke kwes- ties de handen zal leggen op de oude en ver- ouderde voorregtennu na de geestelijken de adelijken aan de benrt zullen komen nu zijn wij ook daar zoo wel als overal elders in Europa in den dageraad van vele en velerlei nieuwe dingen, waarmede wij vrede zullen hebben, dat ze veel works zullen geveu aan de pen, als ze niaar rustblijveude rust vergunuen aan het kanon en aan het geweer. De keizer van Frankrijk neemt altijd nog in beterschap toe hij moet dan wel eenige graden ziekte gehad hebben, want als hij nu alle dagen een graadje beter werd dan moest hij al geheel hersteld wezen hij betert un al zoo langof is de ziekte een beetje gewijzigd van natuur misschienMen spreekt van een erge slaperig- heid waaraan de patient ouderhevig is en dit boezemt de geneesheeren ongerustheid in. Maar wanneer wij ons nog die vele ziekte-bulletins herinnerenwaarin van slapelooze nachten ge- sproken werd, dan zouden wij ook bier met ons leeken-verstand meenen, dat die overdadige sla- perigheid dienen moet om het te kort van vroe- ger te herstellen. Herstelling van het gebroken evenwigt is het gezond worden, hebben wij eens gelezen maar wij durven ons niet tegen de ge neesheeren venneten en wij zouden niet gaarne op onze leeken diagnose willen achterhaald wor den wel echter zijn wij tegen de beursspecu- lanten die misschien voor meer zijn in al die ziekteberigten dan de keizer en de doctoren zelven. De Kdln. Zeit. meent het ook zoo wat in dien trant. De beurs is onverbiddelijk zegt dat bladwant naauwelijks is zij uit de Scylla der keizerlijke flaauwten of zij vervalt op de charybdis der keizerlijke slaapzucht. Waar men al geen handel in drijfthandel in flaauwten en slaapzucht. Een ziek mensch zou er zich gezond van lagchen. De keizerlijke boodschap- pen van St. Cloud laten nu bijna gcen twijfel meer overdat Z. M. zich wel bevindtbijna van uur tot uur wordt er vermeld wat de keizer doet, wat hij eet en drinkt, hoe het hem bekomt, wie hij bij zich ontvangt en van zich laat, kortom alles wat men maar van een gezond keizer kan verwachten. De Times wil nn ook voortgang in de zaken hebben in Frankrijk. Als de keizer beter is zegt dat blad, dan moet hij nu ook niet langer talmen met het kervormen en in orde breugen van het nieuw parlementair regime. Langer tal men zou een aanval zijn op het vertrouwen en de tevredenheid der natie. Met het oog op de veel besprokene regentschapskwestie, meent dat blad, dat wanneer nu de persoonlijke regering ten einde is, het er nu ook verder niet aan toe doet of de regfent Napoleon III of Napoleon IV heet en of het regentschap aan keizerin Eugenie of aan prins Napoleon zal vervallen. Het we- zenlijke van de zaak is maar wie ministers zul len zijn en welke beginselen zij zullen vertegen woordigen. Wie ook regeere hij kan hetalleen doen, gesteund door een ministerie, dat het ver trouwen der majoriteit van het land bezit. Prius Napoleon is iu Brussel geweest, eerst zou hij in de Middellandsche zee wat spelevaren, doch een telegram meldt thans dat hij in Belgie verkeerthij heeft Waterloo, Ligny en Charleroi bezocht. Hij wil niet in Frankrijk blijven zegt de Kdln. Zeit., omdat het onopboudelijk compli- menten maken over zijne rede hem te lastig valt en het vaderland vindt het niet zoo onwaarsehijn- lijk dat de keizer hem verzocht heeft Frankrijk voor een poosje te verlaten, ook al om die rede. IN euzen 20 September. Naar ons wordt medegedeeld, zullen alle buitengewone onkosten, welke door de kapiteins der schepen zijn ge- maakt, door de stremming der vaart op het ka- naal alhier, wegens het aanbrengen der ijzeren waaijerdeuren aan de westelijke schutsluis van 15 April tot 28 Julij 11., uitgekeerd worden. Neuzen21 September. Heden namid- dag werd door het muziekgezelsckap Apollo," ter gelegenheid der kermis eene wandeling door deze plants gedaan onder het spelen van eenige muziekstukken omstreeks 4 uur zette zij bunne wandeling door tot het stationsgebouwterwijl ook daar eenige stukken werden uitgevoerd alsmede in het nieuw geopend koffijliuis van den beer D. van Rompu aldaar. Door die uitvoering, in het nieuw geopend koffijhuis, was het alsof het mnziekgezelsehap, de tolk was van Neuzens burgerij, om hare in- genomenheid te betuigen voor die onderneming, waaraan reeds sedert lang behoefte bestond, het is dan ook in het algemeen belang te hopen dat, de pogingen van deu heer D. van Rompu, met den besten uitslag mogen bekroond worden. Een der op den 16 dezer te Vlissingcn aangekomen miliciens is den daarop volgenden morgen levensloos uit de kade ophaakl. Er schijnt vermoeden van zelfmoord te bestaan. Den 20 December 18fj2 strandde op het bankje nabij Zoutelande de Pruissische brik Conrad, gezagvoerder J. F. Hanke. Vijf mannen der equipage, waaronder de kapitein, werden gered doch de zes overigen vonden hun dood in de golven. Tijdens den onlangs gewoed hebbende storm op 13 dezer, is op het strand te Zoutelande een flesch aangespoeld, waarin zich een convert bevond waarop het volgende geschreven is: Der Conrad, Capt". J. F. Hanke, von Sunderland nach Palermo, ist in der Nacht am 20,cn Decbr. 62 unweit Schoven veronglueckt. Adde Ihr lieben meinigen. Ach was ist die Todesstunde schreeklich." Dezelfde personen, die in 1865 en 1868 tot het gemeentebestuur van 'sGravenhage het verzoek rigtten, het bezigen van honden als trek- dieren bij verordening te willen verbieden, heb ben zich thans op velerlei verzoeken, wederom aan het hoofd eener dergelijke adres beweging gesteld. Het verzoekschrift, dat thans aan het gemeentebestuur is ingezonden, draagt niet min der dan 2569 handteekeningen. In 1865adres- seerden zich 200, en in 1868 een duizendtal personen aan den raad. Aan de westzjjde op het voorterrein van het Paleis voor Volksvlijt is thans tentoongesteld een mechaniek meesterstuk, voorstellende „de schepping der wereld." Een fraai speelwerk met Haydu's „Schepping" wordt gedurende de voor- stelling door dat mechaniek bewogen. Alleen de bronzen kast, die het geheel oravat, is reeds een bezoek waard. Te Keulen heeft dit kunst- stuk den grootsten bijval verworven. In de Belgische bladen wordt de uitgaaf aangekondigd bij de firma Bruylant Christophe en Co. te Brussel van een zeer belangrijk werk, getiteld „De opstand in Holland in 1813 en de stichting van het koniugrijk der Nederlanden met een inleiding, betreffende de regering van Lodewijk Bonaparte, door Theod. Juste, lid van de koninklijke Belgische academie. Een der voornaamste bladen voegt bij die vermelding het volgende: „Meer dan ooit is thans de aandacht gevestigd op de belangrijke gebeurtenissen, aan welke Nederland zijn onaf- hankelijkheid verschuldigd is, en die aanleiding hebben gegeven tot de vereeniging van Belgie met de vereenigde provincien. Een naauwkeurig en authentiek geschiedverhaal van dit gewigtig tijdperk der Enropesehe historie moet alzoo in alien deele hoog belang inboezemeu aan de vol- ken welke destijds aan de feiten deelgenomen hebben, en alzoo meer in het bijzouder aan de Nederlandersde Belgen de Eugelsche en de Duitschere. Dit werk zal worden gevolgd door de ge- schiedenis der Belgische revolutie van 1830, naar aanleiding van door den schrijver verza- melde, tot dusver onuitgegeven bescheiden." De internationale schietwetstrijd te Luik (van 19 tot 25 September) belooft zeergrootsc te zullen worden. Uit Engeland zullen er o. 1200 vrijwilligers aan deelnemen. Uit het ge detailleerde programma blijkt dut er tot nu toe al prijzen zijn uitgeloofd tot een bedrag vaL 32,185 francs, ongerekend de vele premien waar van de prijs niet wordt opgegeven. Daarondi komen twee prachtige kristallen inktkokers vo t "1 - Per 4rie uiaanden binoen Neuzen/I franco door het geheele Rijk1,25 geheel Belgie.MO Enkele nommera0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Poaldirecteuren en Brievenbuahouders. BIJ Van 1 tot 4 regela0,40 Voor elke regel meer. 0.10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevera in te zenden uiterlijk Dingadag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1869 | | pagina 1