A1GEMEEN No. 447. Zaturdag 4 September 9 Hint. 9de Jaara;. Biiineniandscbe berigten. Buitenlandsche berigten abonnement. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) IIOST COUP, te Itnzen. ADVERTENTIEN. rnmyggeBg*^ Van wege den GEMEEN 1 ERAAD I w/gaF^van BOSCHKAPELLE wordt ter algeraeene kennis gebragtdat de aldaar in dit jaar te houden zal plants hebben op den 8, 9 .en 10 September aanstaande. Neuzen, 3 September. De rheumatische ongesteldheid, waaraan keizer Napoleon gedurig onderworpen is, maakt nu en dai vrij wat seusatie. Sommige willen beweren dat de kwaal van dien aard is, dat de keizer als bij den dag leeft en zijn ligchaam met meer is dan eeu log kaarteuhuis dat by den eeisten eenigzins krachtigen stoot bepaaldelyk moet ra- storten. Wat hiervan zij valt inoeyelyk to be^ slisseu maar waar is bet, dat by het dikweit bijzouder lastig heeft, zicb geheel in watten moet hiillen en in zijne kamer eene graad van hitte onderhoud, waarbij geen gewoon mensch het kan uitbouden. In dit opzigt is dan het lot van Nmoleon III waarlijk met benydenswaard cn vry 7eker dat bij zich zelf in pijulijke oogenbhkken Rever een gezonde boer in l'icardie dan den yieken keizer op de Tuillerien wenscht. 1 rouwens dat keizersbaantje is voor hem tegenwoord.g geen gemakkelijken weg en idler die by eeu ziek of pijnlijk ligchaam, daarenboven nog met de zorgen van een bestuur of zaak i* beladen, v, aarbii al de euergie van een krachtig gestel wordt vereischt, weet bij ondervindmg hoe zwaar bet dan valt den last te torschen die hem in maatschappelijke betrekking op de scbouders ZljNu1Sregedsgbegint men zich af te vragenwat de gevolgeu zouden zijn als eens keizer Napo leon kwam te vallen en het antwoord is dit to even zoo mi. Amerik. door den dood van Lincoln tot anarchie of regermgloosheid is vei- vallen, even zoo min Fraukrijk, waar bovendien de erfoi.voicing geregeld is, daardoor gevaar zou wX een s,aaf.au tobtodtog der ,esen- woordige orde van zaken te komen. Delaatste TO iaren hebben Frankryk bovendien geleerd, dat bet land bij omweutehngen alles ver iest en niets wiut en daarom het groote oidelievend deel der Franseheu daarvan ook geheel at keeng eemaakt. Als de regeriug slecbts weet, zooms bii de jongste staatkundige hervormingen, den ceest des volks te leideu, en de schare dei woelgeesten die telken jare dunner wordt in ontzag en bedwang te houden, dan meent men St men voor de toekomst van Frankryk zoo erg bevreesd niet behoeft te zyn, ook al was de hand die nu 17 jaren met zooveel kraeb. en bcleid heeft gestuurd, daartoe met meer in staat. Spanje laat nog altijd veel te vreezen en te wenschen over. Het schijnt wel dat de Carlis tische opstand niet die kracht heett, dat daar- door de tegenwoordige orde van zaken gevaar loopt te worden omgeworpen, maar toch zwerven talriike beuden rond en vertoonen zicb eens bier dan weder daarouder de lens van leve Karel VII. Wat er van de veiligbeid van een land wordt, waar bet bestaan van znlke roudzwervende troepen mogelyk is, laat zich ge- makkeliik deuken en daaraan alleeu is geuoeg^ zaam te zien, dat er geen voldoende kracht werkt om het ongelukkige laud te verheffen tot eeu eeregelden en ordelijken staat. Dit gebrek aan eenoegzame regeerkracht wordt met alleeu opge- merkt in bet beteugelen van den opstand, maai ook in bet binnenlandsch bestuur, waanu tot nog toe altbaus zeer weinig verbetenng va.t op te merken en niet zeldeu bet bewns wordt geleyeid dat men den moed met heeft door te tasten waar ingewortelde misbruikenknoeyeryen en nntduikking der wetten van den staat, den ma.it scbappelijken toestand totaal bederven. Hetka- rakter vat den tegenwoordigen toestand in Spanje wordt geheel heheerscht door bet deukbee d „voor- ^oopig" waar nicn <*en man waebtende is die het roer van staat met beslisdheid zal in handen nemen. Wie die man nog zal zijn, ook dat is los en onzeker. Nu eens spreekt men van den tegenwoordigen president Serrano, die men ecntei wil dat de betrekking van koning van Spanje met nadruk heeft afgewezen, dan weer is 't Her tog Genua, prins Augustus, de broeder van den koniDg van Portugal en dan wordt ook weer de hertog van Montpensier opgehaald. Wie nil van al die personen de beste is, ja, wie kan dat weten, 't zijn alien mannen die nog nooit den rang van kapitein op §en staatsschip hebben bekleed, maar dit is stellig, Spanje heett wezeu- lijk behoefte aan eene vastgestelde orde van zaken en aan mannen, die werken kunnen en wcrken willen en doorzigt en kracht bezitten om het verwaarloosde land op te heffen en te herscheppen. De niiuister van binnenl. zaken heeft aan de connnissarlssen des konings te kennen gegeven, dat het hem aangenaam zal zijn, dat spoedig met de gemeente besturen in overleg worde getreden, omtrent de maatregelen te nemen voor de aan staande algeraeene volkstelling en vooral omtrent de wijze, waarop in elke gemeente, in bet bij zonder in de volkrijke, zorg zal worden gedragen voor het aansprakelijk stellen van een persoon, belast met de hoofdlei'ding. De gemeentebesturen zullen in staat dienen te worden gesteld, de noodige inlichtingen spoedig van bet statistische bureau der provincie te verkrijgen. Door den minister van binnenlandsche za ken is onder meerderen met 1 September 1. 1., bevorderd tot bouw- en werktuigkundige 3e klasse bij den aanleg der Staatsspoorwegen, de opzigter le kl. J. P. Neijt. De gemeenteraad van Arnemuiden heeft in zijne zitting van 11. dingsdag, tot onderwijzer te Kl'everskerke benoemd, den beer Jacobus Buys, hulponderwijzer te Axel. Hulst, 3 September. De jongeling, vau wien we de vorige week melding hebben ge- rnaakt is aan de gevolgen der bekomen wonde overleden en is heden ter aarde oesteld. 01- schoon de jongeling ook de onvoorzigtigheid heeft begaan, zich aan zoo een gevaar bloot te stellen, moeten we toch zeggen, dat hij als braat en oppassend bekend stond, en door zijne tali yke familiebetrekkingeu en vrienden diep wordt betreurd. Hontenisse1 September. Gisteren en heden is alhier te zien geweest een zeldzaam zeevisebje, zijnde een dolphijn van het geslacht der tuiinelaars, en gevangen in bet hellegat onder de gemeente Ossenisse. De visch heett, kop en staalt mede gemeten eene lengte van 7 voet en is ongeschubd, blank van huid. I ^:i in/;vvii:n-<l«^ 2 September. Ter gelegenbeid der kermis alhier, zullen er op don- derdag den 9 September a. s. onderscheidene volksspelen plaats hebben. De teesten zullen des namiddags ten 3'/^ ure worden geopend door het Harmonie gezelschap vau Houtemsse 'twelk vervolgens ook een concert zal geven. Graauw, 2 September. Met den 1 Oc tober a. s. zal op bet gehuclit de Paal, onder deze gemeente, eene brievenbus worden geplaatst. Alkmaar, 28 Augustus. Heden ochtend is een wagentje, waaiin zich drie personeu (twee broeders en buune zuster) bevondendie zicb naar de Alkmaarsche kermis wilden begeven toen bet op den Kalkovens-weg den spoorweg passeerde door den uit Haarlem aankomeuden spoortrein overreden. Het wagentje werd geheel verbrijzeld en de drie personeudie daarin ge- zeten warenhebben het leven verloren. Het naard is er ongedeerd afgekomen. Naar men verneemt, is de wackter bij den overweg in becb- tenis genomeu. Mag uit bovenstaande blijken dat de meeste voorzorgmaatregelen op spoorwegen niet overbodig zijn, zoo wijzen wij er op dat op den spoorweg Neuzen—Gentbij het zoogenaamde Stroodorp juist achter een dijk in den Westdorpe polder eene plaats open is voor het passeren der rails, waar geen slaqboom aanwezig is en naar men ons mededeeltte meer gevaarlijk dewijl men achter den dijk den trein_ niet kan zien aankomen. Is onze aanwijzing van waarheid, dan eischt zoodanig verzuim dadelijke voorziening. Op aansporing van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden zal eene commissie in het leven worden geroepen tot het daarstellen van eene geregelde stoomvaart op Java door hetSuez-ka- naal. Z. K. H. heeft zich aan het hoofd der onderneming gesteld. De commissie bestaat vooi- loopig uit een drietal heeren uit Amsterdam, waarvan men verwacht dat zich ook uit andere plaatsen mannen van vooruitgang zullen aan- sluiten. Deze onderneming, in de gegeven omstandig- heden eene levensbehoefte voor het traject op onze 0. I. geworden, zal voorzeker met vreugde begroet en het belangrijk aandeel van prins Hendrik in de oprigting dezer zaak zeer worden toegejuicht. De lord Major van Londen met zijne echt- genoote wordt in de Haag verwacht. Na een paar dagen vertoeveus aldaar, zullen zij zich naar Amsterdam begeven, om de Lcntoonstelling te bezigtigen. Maandag zal de burgemeester van Amsterdam ter bunuer eer een luisterijk diner geven. De beer N. Prnimers te Zwolle, iemand van groot vermogen, die door zijne vele goede hoedauigheden de algeraeene achtiug geniet, heeft in de nabijheid van bet stationsgebouw der staats spoorwegen aldaar lateu bouwen eeu 28tal huisjes, elk van twee vertrekken en met vele gemakken voorzien. Het doel vau den beei I ruimeis is aan minvermogeude, die den ouderdoiu van 130 jaren hebben bereikt, daarin gedurende bunne overige levensdagen vrijje wouing te ver§cbaffcn, met een wekelijksch iukomen daarenboven. Moge s mans edele bedoelingen veel navolging vinden Uit het verslag van de Nederlandscbe ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank, over let jaar 1868 blijkt dat er door raisbruik van sterken drank veroprzaakt zijn 8 gevallen vau moord en moordaanslag68 gevallen van ver- wonding en mb-handeling. 31 andere vvaube- drijven, 54 zelfmoorden. De opbrengst van de belasting op bet drank- gebruik beliep in 1868 f 13,354,313, waarvan Amsterdam en 's Graveuhagedie te zamen i/io der geheele bevolking van Nederland hebben niet 7io, maar f 3,507,000 opbrengeu. De sta- tistiek van bet verslag toont aan, dat elk gezin ia Amsterdam en den Haag gemiddeld door eeu draukverbruik van f 50, en daar buiten gemid deld door een verbruik van f 37,50 woidt ge- drukt. De geheele uitgave aan sterken drank iu Nederland wordt berekeud f 27,000,000 te beloopen. Uit Assenede scbrijft men De werken voor den spoorweg van Assenede naar Eecloo worden tbans met kracht voortgezet. Op de uieeste plaatsen is men aan bet bouwen der stations bezig en reeds ziju de rails voor die liju te Asse nede aangekomen. Daar deze liju nu op de meeste plaatsen na- genoeg voltooi'd is, zoo is het te voorzien, dat de nieuwe spoorbaan eerlang iu gebruik gesteld zal wordenen dewijl reeds nu bet verkeer op de spoorweg Assenedebelzaete niet gering is, verwacht men dat na Exploitatie der geheele I liju, de bevvegiug aldaar zeer aanzienlijk zal ziju. De September-feesten te-Brussel zullen dit jaar in luis.er alle vroegere overtreffen. Er worden kolossale toebereidselen gemaakt, vooral voor de muziek-feestenwaaraan duizende muziekanten uit alle oorden der wereld zullen deelnemeu. Het nieuwe zuiderstation wordt opzettelijk voor muziek en danszaal ingeiigt, naar het plan van den architect den heer D. Peeters Cordeweener, dat boven alle andere bo- kroond werdals bet best voldoende^ aan de daarvoor uitgeschreven prijsvraag. Bij is ook belast met het toezigt op al de uit te voeren werkzaamheden Brussel zal nooit zulke prachtige feester. gezien hebben. Het station wordt in een tooverpaleis herschapen. Aan het daarin te geven bal op zaturdag 25 September zullen ongeveer zevenricn dnizen I personeu deelnemen. Hot zal vereenl worden met de tegenwoordigheid van Z. M. den koning en H. M. de koningin en verdere leden van de koninklijke familie. Een orchest van 200 muziekanten zal de dansrauziek uitvoeren op eene estrade in het midden van het lokaal geplaatstterwijl aan het einde een tuin wordt aarigelegd die al den rijkdom van het tropische plantenrijk zal vcr- eenigen. In dien met electriek vuur verhchten tuin°verheffen zich majestueuse rotsen, waarvan een twintig voet hooge waterval zich iu een vijver stort, uit welken van beide zijden twee enorme fonteinen ontspringen. De verlichfing zal verblindend zijn. De rijk vergulde kolom- men f te midden van rood flnweelen divans dragen de prachtigste bloemenkorven en ziju van° eene ontelbare menigte gazpitten voorzien. De lusters brengeu eeu verwonderlijk betoovereud effect bij. Nog nooit zal een stationsgebouw op eeno zoo kostbare wijze zijn ingewijd. De geheele versiering veq hot gcbouvv is fiiiiibcst6G(i vooi de aanzienlijke som van honderd vijftig duizeud francs. Na afloop van deze feesten wordt bet station onmiddellijk van die prachtvolle decoratieu ont- daan en voor bet publiek geopend. De Beurzencourant verhaalt de volgende anecdote voor welker ecbtheid zij zegt in te etaau De stations-chef van De outving de zer dagen eeu telegram waarbij hem berigt moest worden dat de telegraafdraad gebroktn was en en hetwelk aldus luidde„La lille du telegrapho est Cass 6. Men schrijft uit Kaprijke 30 Augustus. Hedeu verscheen iu deze gemeente het parket der regtbauk van eersten aauleg te Gentten einde eene pogiug tot moord to eoustateicn welke in den afgeloopen uacht heeft plaats ge- had tegen Karel Doppegieter en zijne vrouw alhier. Omstreeks V/i ure werd eeu geweer- schot gelost door het venster der kamer, waanu de echtgenooteu Doppegieter zicb te bed be vonden. Kort te voreu hadden zij gehoord dat er met steenen tegen den gevel en op bet dak weul geworpen. Waarsckijnlijk werd dit gedaan om Doppegieter naar buiten te lokken en te ver- moordeu. Deze was echter voorzigtig geuoeg zich niet te vertoonen. Het geweerschot is afgeschainpt tegen een veusterluik dat aanstondwaardoor de stukkeu lood waarmede bet geweer geladen wastere^t kwamen op don inuiir miast het bed, en de beido ecbtgeuooten aldus den dood ontsnapteu. De dader is oubekeud. Zoodra bet bepaald was, dat de keizeriu vau Fraukrijk zicb ter bijwoning der opening vau het Suez kanaal naar Konstantinopel zou begevenbeval de sultan dat der vorstiu eene luisterrijke ontvaugst moest bereid worden. In eeu brief uit die stad worden de kosteumet dat doel gemaakt., op vijftien millioeu geschat. Meer dan 6000 vverklieden moeten bezig zijn om eenige straten, die de keizeriu zal passeren, te verbreedeu. Ook heeft de onder-komng van Lgypte zich tot Per drie maanden binDen Neuzen. f franco door het geheele Kijk. 1»-° g«heel Be,gi61,4,0 InMen "abonneert* zi'ch'by' aile Bockhandelaars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. EIJ Van 1 tot 4 regelaf 0,40 Voor elke regel ,0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1869 | | pagina 1