ALGEMEEN No. 433. Zaturdag 17 Julij 18(59. 9de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsclie berigten. Handelsberigten. W. G. Dieleman, J. Hank, en P. Scheclc, ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Wocnsilag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O Ml T COJII'. te Neuzen. ADVERTENTIEN. BimOEItlEESTEIt Ell WETHO(JDEK§ Vill IIOEK Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de verkiezing van tlrle Leden van den Uemeeiite.Kaaii, voor de periodieke aftreding in September a. 8. van de heeren zal plaats hebben te Tloekop Dingsdag den 20n Julij 1869, van des morgens 9 tot des na middags ten 5 ure, in de raadzaal aldaar. Hoek, den 15 Junij 1869. Burgemeester en Wethonders voornoemd J. A. VAN BO YENBurgemeester. J. DIELEMANSecretaris. Neuzen, 16 Julij. In de laatste kiezers vergadering waarin de beer Thiers onlangs het woord voerde, voorspelde hij de toekomst van Europa en zeide, dat Europa op weg was naar de republiek, maar dat zelfs zij die nog zeer jong zijn, ze niet zullen aan- schouwen. „De nieuwe wereld," zeide hij, „moet eerst nog beschaafder en krachtiger z ijn en haar overwicht kunnen doen geldeu op ons wereld- deel, voor dat de republiek orde en vrede in onze maatschappij zal terug brengen. Wij zullen slechts de proloog, het voorspel van de bescha- ving der toekomst zien het laatste dezer eeuw zal°wellicht nog de plotselinge, bloedige, vreese- lijke overgang wezen en ik dank God, dat ik dien niet beleven zal." Treffende taal voorzeker in den mond van den grootsten geschiedvorscher onzer eeuw, die ge- durende meer dan 50 jaren den gang van zaken heeft gevolgd met dien schranderen blik, waardoor deze staatsman zich onderscheidt. En waarlijk, men behoeft niet eens den diepen blik van den grijzen Thiers in onze maatschappelijke en staat- kundige aangelegenheden te slaan, om te bespen- ren, dat onze tijd zich boven een vulkaan be vindt, die eenmaal moet losbarsten en dat nmat schappelijke orde en ware welvaart in ons wereld deel weer eenmaal de prijs moet worden van veel bloed en tranen. Er schijnt thans zeer ernstig sprake te zijn van de vervanging van den heerRoest van Lim- burg, als minister van buitenlandsclie zaken, door den oud minister Cremers. De provincial staton van Zeeland hebben in hunne vergadering van vrijdag 9 dezer afwij zend beschikt op bet adres van den gemeente- raad van Hoofdplaat, tot opneming van die ge- meente onder de plaatsen, waar de stoombooten voor de dienst op de Westcr-Scbelde aanleggen. Aan P. Marie, weduwe van den gewezen ka- pitein op een der stoombooten voor de dienst op de Wester-Schelde, C. J. Mommaas, is eene on- dersteuning verleend van f 300,— in eens. Omtrent het verzoek van P. F. W. Engelse om verhooging zijner jaarwedde is besloten de beslissing tot de volgende najaarsvergadering aan te houden. Ten aanzien van de ontwerp-reglementen op het vervoer van vrachten op de kunstwegen, en tot instandhouding der kunstwegen, waaromtrent het verslag der afdeelingen is uitgebragt en waar- tegeu verschillende bedenkingen zijn gemaakt, zullen gedeputeerde staten in de volgende na jaarsvergadering nader hun gevoelen mededeelen. Door den heer Verhagen is het volgende voor- 8tel gedaan om bij boofdstuk VIII der uitgaven (provinciate begvooting) tusschen de artt. 10 en 11 een nieuw artikel op te nemen „Ter tege- moetkoming aan gemeentebestureu in de kosten ^oor het geven van herbalingsonderwijs aan zoogenaamd volwassenen van 12 tot 14 jaren I en booger, alsmede voor het aanleggen van school- bibliothekendaarmede in verband staande f 1000." De behandeling van dit voorstel is evenwel aangehouden tot de volgende najaars vergadering. In de jl. zaturdag gehouden zitting der pro vinciale staten van Zeeland, zijn de werkzaam- heden ten einde gebragt. Oostburg 14 Julij. Het gtinstige we- der van de laatste dagen heeft den landman die reeds begon te pruttelen, beschaamd gemaakt. Als men het land doorrijdt, moet men erkennen, dat de vruchten iu het algemeen zeer goed staan en dat zij, die achterlijk waren, zeer zijn bijge- komen. De tarwe staat in 't algemeen best. De gerst belooft, met uitzondering van eene enkele partij een goeden oogst. Het vlas is uitmun- tend gelukt. In de nabijheid van Aardenburg wordt het zelfs betaald met 750 franken het ge met. De paardenboonen hebben in jaren zoo prachtig niet gestaan als thans. De rogge zal dit jaar eene middelmatige vrueht geven en de stand der haver doet niet veel beters verwachten. De eerste is op de meeste plaatsen mislukt en in de aardappelen wordt hier en daar weder de ziekte bespeurd, hoewel iu geringe mate. Dit gewas schijnt dezen zomer den gewonen groei te missen en vooralsnog levert het weinig op, zoodat een ruim beschot, gelijk in het vorige jaarniet waarschijnlijk is en de boomgaarden zijn door de rupsen zeer geteisterd zoodat er vveinig appelen en peren zullen zijn. Aan de rijks-kweekschool voor onderwij- zers te Haarlem is tusschen 6 en 9 dezer, het vergelijkend examen afgenomen van de adspi- ranten, die naar de vacante plaatsen, tien in ge- tal, dongen. 44 candidaten hadden zich aange- meld, van welke 42 deel aan het examen namen. Naar ivij vernemen, is ook de heer F. van Dixhoorn nit Axel, door de commissie aan den minister van binnenlandsche zaken ter plaatsing voorgedragen. De afscheping van nieuwe aardappelen is thans door het geheele Westland in vollen gang bij duizende halve rnudden worden zij dagelijks verzonden de opbrengst vaLt over 't algemeen niet tegen. Een landbouwer te Winkel geeft als mid- del ter voorkoming van brand door 't broeijen van hooi het volgende op plaatst bij het maken van een kooiberg, in 't midden een vat en haal dit, naar mate de berg hooger wordt naar boven. Zoodoende ontstaat er eene cylinder-vormige opening, waardoor de gassen die door broeijing ontstaan, gereedelijk een uitweg vindeu en alle gevaar van brand wordt weggenomen. Men schrijft uit Wiighe, dat de boter, die reeds sedert de laatste dagen zeer in prijs ge- daald isnog goedkooper zal worden, wegens de van Engeland komende prijsnoteringen, Yvelke, naar men meentveroorzaakt wordendoor de buitengewone hitte, welke daar te lande heerscbt, waardoor dit product minder vervoerd kan worden. In het maandwerk „schat der gezondheid", onder hoofdredactie van dr. A. Polack, wordt o. a. een artikel gevonden, handelende over het ongunstige klimaat in Nederland, waardoor vele personen aan borstziekten onderhevig zijn. Volgens den schrijver is het bekeud of behoorde het ten minste algemeen bekend te zijn, dat het eenige geneesmiddel is het verblijf in een zacht klimaat, mits bij tijds aangewend. Met bet oog daarop acbt bij het wenschelijk, dat een fonds zal worden tot stand gebracbt, uit de inkomsten waarvan jaarlijks eenige minvermogende borst- lijders voor korter of langer tijd naar het Zui- den konden worden gezonden. Prinses Louise van Zweden, kleindochter van onzen prins Frederik der Nederlanden, zal den 28 dezer te Stockholm in het huwelijk tre- den met den kroonprins van Denemarken, Yvaar- na zij haren gemaal naar Kopenhagen vergezel- leu zal. Door dit huwelijk zullen de drie Noordsche rijken zeer nauw aan elkander ver- bonden raken. In Belgie doet zich tegenwoordig meermalen het zonderlinge geval voor, dat lieden protesteren bij den provincialen raail tegen het besluit der regering waarbij hun aanslag in de belasting verlaagd wordt. De oorzaak hiervan is gelegen in de omstandigheiddat vele lieden gaarne kiezer willende zijn zich hooger doen aanslaan, dan zij verpligt zijn. L'independance Beige bevat in zijn nom- mer van 8 Julij de volgende schets der begra- fenis van Jan van Rijswijck. „Men meldt ons per telegram uit Antwerpen dat de lijkdienst van den heer van Rijswijck dezen morgen in de St. Pauluskerk heeft plaats gehad. Eene overgroote menigte vergezelde den lijkstoetdie door al de Antwerpsche liberalen en door Vlamingen van alle rigtingen werd bij- gewoond. De hoeken van het lijkldeed werden gedragen door de heeren Bruijlandts, redacteur van het dagblad de Koophandel, en medewerker van den overledenevan Beers Vlaamsch dichter de Kort eveneens Vlaamsch dichter en Hissenoven, letterkundige. Bij de groeve zijn redevoeringen uitgesproken door de heeren Looijmans, architect, de Geijter, vriend van den overledene, Leenaerts, voorzitter van den Vlaamschen bond en Buurmans. Deze laatste veroorzaakte een hoogst onaangenaam voorval, door te zeggen dat hij aan de geopende grafstede, den overledene gaarne al het kwaad vergaf, hetwelk deze hem had gedaan. De rede- naar, uitgejouwd en vervolgd door de menigte is moeten vlugten van de begraafplaats en heeft zich gered door een gereedstaand rijtuig." Het volksbelang, een iu Belgie uitkomend weekblad, laat zich over de afschaffing jan het dagbladzegel in Nederland aldus uit. Sedert eene week is er in Holland een feit van de grootste beteekenis voor nu en voor later voltrokken. Het dagbladzegel is afgeschaft. Zoo het een menschlievende grondregel is die ons leert dat men van dooden niets anders dan goed mag zeggenvalt het toch nog al zwaar die toegevendheid ook op die sluitboom van alle gedachtonwisselingop dien knevel der vrije gedachte toe te passeu. Dood is hij en zwaar als lood drukke de aarde op hem. Ditzij onze korte en welgemeende lijkrede. Een Franscb dagblad deelt mede dat de de Fransche troepen, te Rome in garnizoen om de paus tegen zijne eigen onderdanen te bescher- mer v<56r de zamenkomst van het aanstaande algemeene concilie zullen worden teruggetrokken Eene overeenkomst zou te dezen aanzien tus schen Frankrijk en Italie getroffen zijn. Deze tijding zal zonder twijfel ontsteltenis in de katho- lieke wereld te weeg brengen en indien zij waar is, zou de paus weldoen eene andere plaats voor de bedoelde zamenkomst te kiezen, in stede van de eeuwige stad. De vier wijzerplaten van den klok op het parlementsgebouw te Londen, hebben elk een middellijn van 22 voet en zijn de grootste die bestaan. Elke minuut verspringt de groote wijzer 14 Eng. duim, het uurwerk loopt acht en een halven, doch het slagwerk maar zeven en een halven dag. Wordt het opwinden dus verzuimd, dan waarschuwt de klok door zijn stilzwijgen maar loopt toch door. Alleeu het opwinden van het slagwerk duurt twee voile uren, en de hamer weegt meer dan 400 pond. Een 23jarig meisje te Hamburg was voor dood verklaard en de ouders beweeuden hun teergeliefd kind, doch te Hamburg is het ver- bodeu cen doode te begraven zonder verlofvan den geneesheerdie den overleden persoon ge- durende zijne ziekte verzorgd heefr. Na verloop van eenige dagen merkte men nog hoegenaamd geen teeken van ontbinding, en de zaak was des te opmerkenswaardiger, daar het tamelijk warm was. De docter stelde het oogenblik der begravenis uit, en slechts den elfden dag, toen hij alle hoop had opgegeven, gaf hij magtiging tot de begrafenis. Alles was voor de trenrige plechtigheid gereed, men vereenigde zich aan het sterfhuis en was op het punt de kist te slui- ten toen het jonge meisje de oogen opende. Zij kreeg spoedig hare krachten terug en hare herleving werd door een vrolijk feest gevienl en zij is thans volkomen gezond. In het gouvernement Mohilew heerscht eene groote bewegingeen propheetdie zich voor een nieuwe raessias uitgeeft, doorreist de land- streek met twaalf apostelen zijnde boeren van bekende herkomst. Van waar h ij z e 1 f is weet men echter niet. Hij voorspelt de aan staande herstelling van Polen het getal zijner aanhangers vermeenlert van dag tot dag, de litis - sische politie heeft een prijs op zijne gevangen- neming gesteld, doch hij wordt door zijne met* gezellen met gevaar voor hunne vrijheid en zelfs voor hun leven, verborgen gehouden. De verbazend snelle uitbreiding der Noord- Amerikaansche steden is schier ongeloofelijk. Zoo was bijv. New York, de eerste stad der Vereenigde Staten, in 1628 nog slechts eene verzameling van huttendoor 270 menscheu bewoond. In 1665 waren er 1000 en in 1688, 4937 inwoners. In 1800 telde New York 60.000 en in 1830, 202.589 inwoners. In 1857 beliep de bevolking 700.000 zielen, waaronder niet begrepen eene soort van voor- stad, Brocklijn geheeten, met 120.000 inwoners. Heden, in weerwil van den laatsten oorlog, levert de groote Amerikaansehe stad met hare voorstedeu het ontzaggelijk getal op van bij de twee millioen inwoners. JPrijzen der Eflecten. Amsterdam14 Julij. M Per drie maanden binnen Neuzen1, franco door het geheele ltijk. 1.25 geheel Belgie1,40 Enkele nommers Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbuaboudera. BIJ Van 1 tot 4 regela 0,40 Voor elke regel meer0,'D Advertentien gelieve men nan de Uitgevera in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure. Nederland Belgie. Rutland. Polen. Pruisaen. Oosteurijk. Italie. Spanje. Portugal. Turkeije. Griekecl. Certific. Werkelijke schuld2j pet. 5Gf0 n 6 a i u 87?o Aandeel Handelmaatachappij. 41 m dito exploitatie Ned. staatspoorw. u 681 Certificaten bij Hotschild2; M 591 M 95j 711 dito Hope Co. IS55, 6c aerie. 5 78J W 9 Loten 1866...5 M 2644 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4J 81 a Certific. dito4 67® Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 675 Obligation 1867 4 m 67 n 42 Aandeel spoorweg Gr. Maatacb 5 M 2364 Oblig. dito4 m M 833 W m m 473 m H dito nationale5 541 59' 62' M m 721 rOblig. rnetall. in zilver Jan/Julij. 5 (dito dito April/Oct. 5 j dito in papier Mei/Noe. 5 m 4 9;j (dito dito Febr./Aug 5 49^ Leening 18615 H 52; Certific. bij Lamaison c. a5 M 52; Obligation3 tbana 2> 304 26; 353 dito 18673 M 36i M 45 M

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1869 | | pagina 1