AL G E IHEEIV Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwscli-Vlaanderen. No. 431. Zalurdag 10 Julij 18(59. 9de Jaarg. Binnenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken Woensdag- en Zaturclag-morgen ten 8 ure D BI O IV T CO ITI P. te lenzen. ADVERTENTIEN. Neuzen, 9 Julij. De afgeloopene verkiezingen in Frank rijk leverden het bewijs van tie waarheid, dot onder, bij en doou de hartstochten der menschen heen, het gezond verstand zijn regten geld en doet. Dat raannen als Thiers en Favre herkozen zijn, al werd hun lot voor een oogenblik op den teer ling gezet, is een krachtig protest, tegen de pres- sie° der regering. En wat de volksoploopen op Montniartre betreft, men moge het gehouden hebben voor een volksuiting ten gunsie van den woord voerder der Lanternemen moge de op- mcrking gemaakt hebbendat volksoploopen en straatrumoeren een begeerd mengelwerk zijn in het leveu der lagere Fransebe volksklassen bij wie de tradition van barricades en straatstee nen nog wel ecu geslacht zuilen voortduren, tocb hebben die standjes weinig om 't lijf gehad. De nieuwsgierigen vormden de inassa's, bet turpulente jonge volkje vend daar aanmoe digin;; in en wilde zich eens bout toonen echter nieuwsgierigen en straatscbenners gingen op de vlucht, toeu ze merkten dat er van lioo- ger hand ernst in bet spcl kvvam. Ecu ander deel van het volk kvvam zich aanbieden als bandbavers der orde, en de keizer en de kcize- rin werden op de zelt'de plaats toegejuicht waar een dag te voren de dolle kreten van straatru moer en opstand werden gehoord. Waartoe ecne rustige besehouwing der dingendie gescbied zijn, "aanleiding geeft, is, dat de dolle revolntie geest meer en meer wijkt; een meer kalme vrij zinnige geest treedt er voor in de plaats. In'Spanje kan men nu een proefje nemen van een specie van republiek of van een specie van koningschapal naar men bet maar opnemen vvil. De wereld verandert wel aanmerkelijk. Waar een eenvoudig schoolmeester in een be- schaafd land wenscbt geplaatst te worden, komen een 50tal sollicitanten voor een soms sober baantje. En waar vroeger een koning den troon moest veroveren door stroomen bloedsdaar is thans een troon-vacature, waar de eene preten dent een loopje mee neemt, waartoe een ander, door zich onverschillig te toonen, als ware 't een licfdeshistorie, zich vvil laten bidden, maar dien niemand waarschijnlijk zal aanvaarden zonder momeuten te hebben die meer van koud zweet en kippevel, dan van geluk en glorie zuilen ge tuigen. Aangaande Serrano, vernemen wij nit de Economist, dat bij 59 jaar oud en van een edel voorkomen is, dat hij in 1843 met de progressisten onder Prim minister van oovlog wasdat hij bedacbt op eigen eer, aanzien en vermogenaltijd de bovendrijvende partijen diende; dat hij'een gunsteling was van koningin Isabella; dat hij het rijke baantje van gouver- neur generaal van Cuba heeft waargenomcn en bovendien bertog de la Torre werddat hij terug gekeerd zijnde, tot 18G6 dezelfde party bestreed, die hij thans voorstaat en dat hij alzoo die zelfde koningen heeft helpen onttroonen, die hem vroe ger met weldaden heeft overladen. Als er niet meer eerlijkbeid van beginselen in den premier aanwezig is, dan daarin Senheid is op te merken, dan vreezen we voor den lar.- gen duur der algemeene rustigheid in Spanje. De laatste berigten doen verwachten dat ten gevolge van incidenten in den cortez voorge- vallen, het ministerie zal gewijzigd worden. Prim en Torpete zonden er de hoofdeu van blijven. Door een zeer groot aantal leden van de tweede kamer is eergisteren aan de heeren J. K. baron van Golstein en jhr van Foreest een diner aangeboden, als blijk van hulde en sympathie aan deze hunne waardige, eerlang aftredende mede- leden. Omtrent bet voorgevallene met eenige man- scbappen van het stoomschip de Amstel, aan de kust van Gun6a, ontleenen wij aan de Staats courant volgens de minister van kolonien en de pfgevaardigde Syperstein lie* navolgende Z. Al. stoomschip de Amstel was gestationeerd voor Commendah, om daar eene soort van blok- kade uit te oefenen tegen de kleine vaartuigen die <;ewoon zijn, van Commendah uit, in zee geankenl, vroegen twee offi- den konuuandant om met de de kust te verkennen. De •lit goed, maar waarschnwde begeven. Weldra dat de sloep door te steken. Daar cieren verlof van sloep eenigermate komrnandant vond ben zich niet aan land te echter zag men van bet dek de zware branding die daar langs de'kust staat, en vervolgens kon men een paar liguren zien loopen op het strand en hoe een aantal negers uit de bossehen daar omheen te voorschijn kwamen, de Europeanen overrompelden en naar bet bosch voerden. Vrolgens een bij den beer Syperstein ingekomen schrijven wordt nog berigt dat men on het schip nog gezien had, tjat onze manschappan, bestaande uit twee bovengenoemde officieren1 onder- officier en 8 matrozen, aan den waj omsingeld waren en dat zij naar Uet bosch werden vervoerd. Later heeft men van iemand die de negers ont- vlngt en op bet Nederlandsche station Elmina was aangekomenvernnniendat drie onzer landgenooten waren vertnoord en de overige gevangenen gebonden werden weggevoerd. ongelukkige gescbiedenis Tot tweede brievenbe- F. J. Oostdijk, vroe op Sas van Gent, te Neuzen. Uet is zeer te wensehen dat spoedig ste'lige berigten over deze mogen inkomen. INeuzen, 9 Julij steller is albier benoemtl, gcr postbode van Neuzen Postkantoor Het is geopend van 's morgens 5 tot G, van 7 tot 8 en van 9 tot 12 uur en des 's midd. vai 2'/2 tot 74/a uur. De geldartikelen worden alleen op werkdagen behandeld van 's morgens 7 tot 8, 10 tot 12 en des middags van 2'/a tol 5 uur. Des zondags is bet kantoor geopend des morgens van 5 tot 6 van 7 tot 8 en van 9 tot 12 en des middags van 2'/a tot b'/i uur. Laatste ligting der bus voor de navolgende posten No. 1. 's Morgens 5'/-2 uur naar Holland, Belgie, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Sas van Gent, Sluiskil en Westdorpe. No. 2. 's Morgens 9uur naar Goes, Hoe- dekenskerke, 's Gravenpolder, Zierikzee, Tholen, Bergen op Zoom enz. Des mnandags geschiedt de tweede expeditie om 11 uur 'smorg. en des zondags in het geheel niet. No. 3. 's Morgens 9'/» uur naar Hulst, Axel, Zaamslag, Koewacht, St. Andries, Drie Schou- wen, Nooten, Naaikussen, Poonhaventje, Reuzen- hoek, Schapenbout, Zoute Spui en hetgeen verder daarop verzonden wordt. No. 4. 's Morgens 9'/a uur naar Holland, Belgie, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Sas van Gent, Westdorpe en Sluiskil via Sas van Gent. No. 5. 's Morgens ll'/r uur naar Middelburg, Vlissingen, Breskens, Sluis, Oostburg en IJzen- dijke. Des maandags geschiedt de vijfde expeditie om 23/t uur 's middags en des zondags om 12 uur 's middags. No. 6. Onbepaald naar Axel, Zaamslag, Hulst, Overslag, Zuiddorpe, Drie Sehouwen, Nooten enz. No. 7. 's Nam. 4 uur naar Belgie, Sas van Gent, Westdorpe, Breskens, Oostburg, Sluis en IJzendijke. No. 8. 's Nam. 5 uur naar Holland, Duitsch land, Engeland, Frankrijk, Goes, Tholen, Zierik zee Baarland Bergen op Zoom Vlissingen Middelburg, Bakendorp, Nisse, Coudorpe, Ove- zande Driewegen Ellewoutsdijk Eeveringeu 'a Heer Abts- en Sinoutskerke, 's Gravenpolder, Hoedekenskerke enz. No. 9. 's Nam. 5 uur naar Hoek, de Knoll en Mauritsfort. De brieven aan het kantoor gefrankeerd benevens de aangeteekende brieven behooren een kwartier v 6 6 r de laatste bnsligting bezorgt te worden. Door de postkantoren Neuzen, Hulst en Sas van G.ent zijn de navolgende brieven ver zonden, die niet besteld zijn kunnen worden, omreden de geadresseerden niet te vinden waren Te Neuzen M. Iemaudt te Vlissingen wed. C. B. David te Antwerpen E. B. One de Vries te Cortgene M. Ceve te Krabbendijke J.Jacobs te 's GravezandeS. van der Hooft te Harden berg W. Goezije te Zevenliuizen. Te Hulst: P. Yman te HontenisseF. Ver- straeten te Veere P. J. Hulschaert te Vlissin gen F. Aerts te BorgerhoutLouiwiesa Timmer- man te Audeehem Fran§oise Pol let te Parijs Eggeling te DordrechtP. van Goethem teller muijdeHorsdijk te Rotterdam J. Mangenbuis te Arnemuiden. Hulpkantoor te AxelEliza de Nijs te Ant werpen H. J. van den Berge te Utrecht. Hulpkantoor te Hontenisse: Vollaar te Rumst F. Roemein te Sou burg. Hulpkantoor te Sint Jan Steen A. de Smet te Middelburg. Te Sas van GentII. de Kinderon te Rurortht. De leden van den raad der gemeente Boschkapelle, welke in deze maand moeten af- treden, zijn de heeren Pieter van Campen, Modestus Norbertus Au gustus van de Vijver en Pieter Jndocus van tier Wielen. Nog zal op 20 Julij worden gestemd voor een raadslid, ter vervanging van den heer Jan Francies de Rooij, die als zoodanig ontslag heeft genoinen. Hengstdijk, de heerenJ. R. Ileijens, J. F. Krieckaart en P. A. Staas. Stoppeldijk, de heeren A. Adriaansens, W. P. Staal en J. Vereecken. Hontenisse 8 Julij. De landbonwer J. B. die ongeveer 52'/- juur geleden met een tamelijke bejaarde weduwe tromvde, met welke hij in Januarij 18G7 zoo goed mogelijk zijne gouden bruiloft vierdeis na sedert September 1867 weduwenaar geweest te zijn, op 77jarigen ouderdom heden op nieuw in het hnwelijks- bootje gestapt, maar thans met eene tiinke meid van pas 27 jaren. Men meldt uit bet westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen In het brievenvervoer is er sedert Julij een flinke verbetering gekomen, verbetering aithans voor het meerendeel der gemeenten in dit dis trict. Enkele gemeenten echter zijn bij de nieiuve regeling van den dienst al zeer stiefmoederlijk be- deeld. De gemeente Groede o. a. die niet minder dan 2500 zielen telt, ontvangt hare brieven nu te 9 uren des morgenst.erwijl zij ze vroeger te 7 ure ontving. Vroeger bad men tot half acht des avonds tijd om zijne brieven te verzen den thans maar tot kwart voor drie uren. Dat dus het woord voordeel voor de gemeente Groede door nadeei kan vertolkt worden is ligt te begrij - pen. Dit is zooveel te meer te bejammeren als men bedenkt dat de dienst tnsschen Breskens via Oostburg en Zuidzande naar Sluis en om- gekeerd en die thans tweemaal per dag over Schoondiike geschiedt, even goed over de ge meente Groede kon geschieden. Dan Keulen en Aken zijn niet op 6en dag gebouwd. In een vfiksch gesteld adresdat mij dezer dagen ter teekening werd aangeboden, worden den minister van finantien de bezwaren met bescheidenheid onder het oog gebragt. Ik hoop hartelijk, dat dit adres de verlangde uitwerkiugen moge hebben. Van November 1868 tot Julij 1869 werden door de comrnissle voor de leesbibliotbeek van het departemeut Groede, der maatschappij tot nut van 't Algemeen ongeveer 700 boekdeelen ter lezing afgegeven Iiadzand, 13Junij. Vierde Hendrik Bie- rens, rustend burger albier zijn 80sten jaardag, omringd van een groot deel zijner kinderen en kleinkinderen. Opmerkelijk is 't dat er van zijn 12 kinderen nog 11 in leven zijn, waarvau er in den tijd van ruim een halve eeuw geen een is overleden en waarvan de oudste dochter 54 en de jongste zoon 32 jaren telt. In den ouderdom van 74 jaren overleed dezer dagen te Groningen Ilendrica van der Beck, geboren te Sluis in Zeeland. Zij maakte als marketeutster onderscheidene veldtogten me- de, en woonde als zoodanig het beleg van Delf- zijl bij. In 1863 bij gelegenheid van den 5<)ja- rigen gedenkdag van onze onafhankelijkheid maakte zij in uniform de optogten mede der 165 oud strijders. Bath. 3 Jolij. Ileden morgen werd door een der werklieden, bezig mot het wesgraven van een gedeelte der batterijen, een stukje zil- vergeld opgegraven dragende het jaartal 1793. Langs den rand aan de^ wapenkanT van het stuk zijnde (romeinsehe) letters Arch, aiist. d. burg, loth. brab. c. fi. 1793. Aan de andere zjjde een kruis, met in den bovenhoek eene kroon en in de onderhoek een vrouwenboofd, in de regter zijhoek het cijfer IV, de linkerhoek nitgesleten langs de rand leest men (rom. schrift) Franc, h. d. gr. imp. a. ger. h. er. hun. bob. r. Eindelijk is het regtsgeding tegen Jacob de Vletter voor 't prov. geregtshof van Znid- Hollaud afgeloopen, en verwaebt men op heden zatnrdag de uitsprnak. Met zeer veel talent is de Vletter door zijn verdedigerde beer mr. Bergsma, venledigd geworden. Hij scbetste de Vletter als een oube- sproken man van goed zedelijk gedrag en vasta beginselen, die in zijnen ijver om de belangen des volks te behartigen wel wat overdreven was geweest, maar daarin toch ter goeder trouw han- delde. Het Rotterdamsche oproer zon, volgens pleiter, buiten de Vletter zijn omgegaan in een woord de redevoering en verdediging van mr. Bergsma maakte op het aanwezige publiek zulk een diepen indruk, dat het zich na en dan niet kon onthouden teekenen van goedkenring te geven, zoodat de president een enkele maal tot orde en stilte moest verzoeken. De gemeenteraad van Arnhem heeft beslo- ten met 1 October 1870 (wanneer bet thans loopende contract geeindigd zal zijn) de gasfa- briek voor rekening van de gemeente te exploi- teeren, en met dit doel eene leening te sluiten van f 350.000. De arrondissements regtbank te Arnhem heeft den 28 der vorige maand den heer T. J. van den Heuvel, verkooper van urbannspillen, veroordeeld tot eene geldboete van f 25, ter zake van bet, zonder te zijn apotheker ofge- neeskundige, verkoopen van zamengestelde ge- neesmiddelen waarin de bij de wet vereischte bestanddeelen in geene genoegzame kwantitcit voorbanden waren. Ter waarschuwing melden wij, dat dezer dagen nabij Dodewaard een vdlocipede een paard, voor eenen wagen gespannen, zoodanigen schrik aanjoeg, dat bet schicbtig werd en doorging. De bestuurder van bet paard werd met zijne, gezellin, een ureisje van 17 jarigen leeftijd, op den weg geworpen bij zelf kwam vrij met eene of meer wonden bet meisje bleef op de plaats dood. Terwijl onlangs bier te lande en in een groot deel vau Europa eene November tempera- tuur beerschte, klaagde men op andere plaatsen over buitengewoue bitte. Te Kieff. in Ruslaud, is de thermometer tot 35 graden Reaumur ge- stegen. In de omliggende laudstrekeu stonden rogge en koren zoo buitengewoon voordeelig, dat men reeds vodr bet eiude der thans verloo- pen maand JuDij dacht te kunnen oogsten. In Hongarije wordt algemeen geklaagd over droogte, en bet meer van Neusiedel is zoo digt met gras begroeid, dat de landlieden uit den omtrek er hunne kudden in laten weideu. Een fatterig heerfje kwam in ecu mena gerie met een sigaar in den mouJ. Do oppasser nadert en verzoekt hem niet te rookeu. „Waarom niet?" vroeg het beertje op trot- scben toon. Wel dood eenvoudig, opdat de andere apen bet dan misschien ook zouden vvilleu doen," was bet antvvoord. Per drie maanden binncn Neuzeo1, m w franco door het geheele Rijk. 1,25 geheel Belgie1,40 Enkele nommera I 0,05 Men abonneert aich bij alle Boekhandelaara, Postdirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regels0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgerers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 0 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1869 | | pagina 1