BIJVOEGSEL Algeinecn Aicuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen t van Woensdag 2 Junij 1869, No. 424. Binnenlandsche berigten. Mr. D. VAN ECK. BEHOORENDE BIJ HET 4p Jl r i i\ 1 G., Editie van Zaturdag avond 5 Junij. Wij Iierinnercn de kieaers dat de inlevering der stembriefjester ver- kiezing van pen lid voor de tweede kamer moet plants bebben, op D1NGSDAG DEN 8 DEZEll van des voohmiddags 9 ure tot des xa- MinDAGS 5 URE. De opening zal plaats bebben DONDERDAG DEN 10 DEZER. N euzks, den 5 Junij. DE A4NSTA4NHE YEKKIEZINGEN. Tusscben de drie candidaten der anti revolu- tionairen, couservatieven en liberalen eene keuze te doeu zal aan de kiezers in ons kiesdistrict wel niet moeijelijk vallen. Wat den ecrstbe doelden betreft: deze zou al dadelijk buiten staat ziju om, naast de bebartiging van het algemeen landsbelang, de belangen van deze streek te be hartigen. Hij is met die belangen, gevolg onzer Zeeuwsche toestandenvolkomen onbekend. Wat voorts zijne anti revolutionaire rigting betreft, ook deze doet bem wcinig aanbevelens vaard zijn hij de kiezers. Zij is toch in lijnregten strijd, zoowel met de gevoelens dergenendie do mildere staatkundige rigting van onzen tijd waarderen als vooral met de gevoelens onzer roomsch katbolieke medeburgersr Wij beboeven toeb aan deze laatsten waarlijk niet te heriune ren hoe steeds de liberalen aan bunne zijde tegenover de anti revolutionairen en een deel der conservatieven strijd bebben gevoerd en bier en daar nog strijd vocren, om aan onze roomsch katbolieke medeburgers die godsdien stige vrijbeid te doen erlangen welke zij met bet rotate regt kunncu eiseben. Wat den eandidaat der conservatieven aau paat, deze beweert dat hij liberaal is, ofsehoon bij de candidatuur van de beboudende partij lieeft aangenomen. Door deze bonding heeft bij reeds dadelijk alle politieke vertrouwen bij de kiezers moeten verliezen. De conservatieveu kunnen evenmin geloof becbten aan zijne be- boudendgezindbeid als de liberalen aan zijne liberaliteit Hoe geheel anders is (lit met den eandidaat der libende partij, nrr. D. van Eck. Hij beett gedurende meer dan twintig jaren reeds bet ver tronwen der kiezers genoten en zich waardig gemaakt. Bij hem geen dubbelzinnigheid in vvoord of daad. Bij bem geene onbekendheid met de toe standen en belangen van (lit deel onzer provin- cie. Bij bem dus een waarborg voor de kiezers dat hij, naast de bebartiging van bet algemeen- belang, bet belong van onze streek niet zal ver ouachtzainen. Zijn verleden ligt ons daartoe nog te zeer in het gcheugen, waaruit zijne pogingen tot vestiging eener regtbank in ons district, zijne kraehtigc oudersteuuing der spoorwegplan- nen in ons gevvestkortom zijne verdediging van zoovele grootere en kleinere belangen, nog niet vergeten zijn. Waar bovendien onze geeerbiedigde koning in zijne bekende proclamatie „bestendiging van rig ting" noodzakelijk verklaart in bet belang der welvaart van ons vaderlanddaar zouden dus de kiezers in strijd handelen zoowel met dien koninklijken wensch als met bet welbegrepen belang der Nederlatidsehe natieindieu zij hunne stem niet uitbrachten op De Staatscourant van den 20 Mei. jl. be vat de wet van den 8< n dier maand, houdende goedkeuring van eenige artikelen der overeen- komst tusscben Nederland en Belgie, betreffende ,le vvederzijdsche toelating van geneeskundigen in wensgemeenten van bet eene rijk tot uitoefe- ning der gcneeskunst of van een barer takken in die van het andere. - Naar wij vernemen zal de stoomliootdicnst op de Wester schelde met 1 Julij a. s. gewijzigd worden, en alsdan een half unr vroeger van Vlis- singen, zoowel naar Breskeiis als Neuzen ver- trekken. De aanleiding tot deze verandering zou ont- staan zijn, om eene betere verbinding tot stand te brengen met de aankomst en vertrekuren van den spoorweg Neuzen—Gent, de uren van aankomst en vertrek van den spoortrein zullen alsdan ook gewijzigd worden. Tot de synode der Nederlandsche liervormde kerk zijn dit jaar door het provinciaal kerkbe- stunr van Zeeland afgevaardigd de beeren II. Q. Janssen, predikant te St Anna ter maiden J. P. H. Reijers, predikant te Brouwersbaven secundus; rnr. F. van Deinse, ouderling te Hulst, en dr. A. W. van Dampen, ouderling te Goes secundus. Neuzen, 31 Mei. In den avond van woensdag den 26 jl. zijn de provinciale staten van dit gewest weder bijeen geweest, om aan te kooren het cent rail rapport der afdeelingen, in zake de regcling der nalanuteuse polders. Het rapport, hetwelk 12 fol. bladz. druk be- vat, is voorgelezen door den beer Verhagen. Daarna heeft de vergadering na een laugdurig debat besloten, dat rapport in bebandeling te nemen op woensdag den 9 Junij a. s. JNeuzen. 5 Junij. Gedurende de vorige- uiaaud zijn bet kauaal albier opgevareu geene zeeschepen 180 binnenschepen, m. 4059 t.: en afgevaren geene zeeschepen 174binnen schepen, m. 3285 t. Totaal sedert 1 Jauuarij 1869 zijn het kanaal opgevaren 51 zeeschepen m. 9304 t. eu 1160 binnensebepen m. 49222 t.eu afgevaren76 zeeschepen m. 14732 t. en 1166 binnenschepen, m. 50392 t. In dc 5 eerste maanden van 1868 zijn het kanaal op- gevaren 140 zeeschepen, m. 21233 t. en 993 binnenschepenm. 67850 t.en afgevaren 126 zeeschepenm. 22384 t. en 958 binnen schepen m. 67139 t. De walvisck die bier ontleed is gevvorden heeft opgebragt 17 vaten spek tot traan bestemd, ieder vat inhoudende gemiddeld 350 kannen. Het geraamte isjl. dingsdag namiddag van bier per spoor naar Leuven overgebragt en zal na aldaar geheel gezniverd en bereid te zijn in de diergaarde te Gent worden geplaatst. Het netto gewigt van het geraamte bedroeg 2000 nederl. ponden. Gedurende de maand Mei zijn van Neuzen per spoorweg naar Gent en tusscben gelegen stations vertrokken 1978 passagiers (waarbij eehter niet is medegerekend de pleiziertrein op 17 Mei, bestaan hebbende uit ongeveer 230 personen) tegen 1420 in de maand April aan vracbtgoederen werd in de maand Mei van daar langs dien weg vervoerd bjjna 147,000 Neder landsche ponden tegen 159,948 ponden in de vorige maand. Zaamslag, 5 Junij. Bij de christeljjk afgescheiden gemeente albier, is tot predikant beroepen, de beer G. A. Kempff, tbans te Her- wijnen in Gelderland. Sas van GJ-ent, 30 Mei. De drukte welke sedert eenige weken alhier gebeerscht heeft, gedurende de stremming van de vaart op het kanaal van Neuzen heeft tbans opgebouden, de werkzaamheden welke gedurende die strem ming op het kanaal uitgevoerd moesteu worden zijn bijna alien volbragt, voor zoover die under water uitgevoerd moesten worden. Den onderbouvv van de nieuwe brug alhier welke een sieraad voor deze gemeente zal wezen, is met kracht aangevangen en met den noodi- gen spoed voortgezetden bovenbouw van de oude brug was 15 April jl. geheel verdwenen bet bebeijeu van de kaaimuren eu de peilers voor de nieuwe brug was in bet begin van deze maand afgeloopen en spoedig daarna was de fundering daarop gelegd, zoodat met het opmet- selen der muren en peilers daarop begonnen kon worden, en dezelve dan ook in drie weken tijds boven water gebragt zijn; en deduedalven boveu en beneden de peilers ingeheid en afge- timmerd vvaren. In de eerste weken vvaren er rnim 100 en in de laatste weken nog ruim 60 man dagelijks daaraan werkzaam waarvan het grootste aantal bier uit de gemeente alsook eenige uit Belgie welke alien rustig met elkander v< o twerkte. Een ieder die dan ook werken kon en wilde was in de gelegenheid om voor zich en zijn gezin een ruim stuk brood te verdienen. De tijd van de stremming van de sebeepvaart spoed tbans ten einde en men zal in het laatst der week de sebeepvaart op bet kanaal weder in voile gang kunnen zien. Hulst, 1 Junij. Op de voorjaarskermis over eenige weken alhier gehondeu was er in eene zoogenaamde tenteen menschenboofd te ziendat naar bet seheen geheel afgezonderd op eene tafel stond en antwoordde op alles wat men vroeg. Het bleef toen voor ieder een raad sel, waarmede men bier tocli wel te doen bad men zeide het is zeker een gezigtsbedrog, maar welke middelen men ook ge'bruiktc er zijn heeren en dames geweest die er niet minder dan drie ja zes maai naar zijn gaan zien om er het geheim van te ontdekken, bet was ver- geefs. De kermis is voorbijgegaan en ciemand begreep er zoo ver bekend was iets van. Nu eindelijk wordt dezelfde vertooning bier voorge- steld in den Dubbelen Arend, door een eenvou- dig maar naar men hieruit kan opmaken ver- nuftig man Blommaert genaamd en wel zoo keurig en schoon dat deze voorstelling in bet ge heel niet voor die der kermis moet onderdoen. Jammer is het ouzes inziens, voor dien man dat bij de zaak niet geheim heeft gehondeu, dit zon zeer waarschijnljjk voordeeliger voor hem zijn geweest. Nogthans moeten we zeggen dat bij sedert een paar dagen veel bezoek lieeft gehad. Te Oostlmrg zal op 10 Junij a. s. eene tentoonsteliing gehouden worden van voorwer- pen welke tot landbouw, tuinbouvv en veeteelt betrekking bebben. Men meldt ons nit Oostburg, dat in het begin dezer week reeds een zeer aanzienlijke verzame- ling van groote en kleine werktuigen en gereed schappen voor den landbouw aldaar is aangebragt, bestemd voor de tentoonsteliing in de volgende week, en dat eerstdaags nog belangrijke inzendiu- gen van fabriekanteu uit andere provincieu te verwackten zijn. Groede, 4 Junij. De tentoonsteliing, die den 10 Junij a. s. biunen Oostlmrg za! gehou den worden door de afdeeiing Oostburg der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, scbijnt veel te beloven. De verzameling werktuigen en gereedscbappen, aan gebragt uit de magazijnen van de wed. Massee Zoon te Goes, Stout te Thiel eu Boeke Huide koper te Groningenis zeer aanzienlijk. De nieuw models zaaimachines en windmolens, die zich o. a. daaronder bevinden, zullen voorzeker menigeen nopen die tentoonsteliing te bezoeken. De eentrale directie van Walcheren heeft j tot opper-commies bencemd, den heer J. Schraver, opzichter van 'a rijks waterstaat te Breskens. I Men meldt uit Biezelinge, 26 Mei. Vrij- dag jl. bad hier een vreeselijk ongeluk plaats. Een 13 a 14jarig dochtertje van een hier wonend landbouwer kwam in eene weide, waarin zich de koeijen haars vaders be Von den, en waarin zij gevolgd werd door een hondje dier hofstede. Weldra kwamen de koeijen naar bet hondje toe, dat eene schuilpaats zoeht bij bet meisje, toen eensklaps drie koeijen in woede ontstoken op bet meisje aanvielen, het zelve deerlijke wonden op de armen en in den rug toebragten en op den grond wierpen, terwijl een der koeijen op bet arme kind ging staan. Spoedig schoten eeni ge in de nabijheid zijnde arbeiders toe, doeb naauwelijks was bet meisje opgestaan of weer vielen de koeijen met vernieuwde woede op haar aan. Ofsehoon de wonden zeer pijnlijk vetkeert bet meisje gelukkig tocb niet in levensgevaar Men leere hieruit hoe hoogst gevaarlijk bet is, om met een bond in eene weide te komen waar zich koeijen bevinden, zeffs dan, wanueer men met die beesten bekend is en meent niets te vreezen te bebben. De Gemeentestem wijdt in baar nommer van Maandag 24 j I. een artikel aan de zaak van den raad der gemeente Krabbendijke, en be- sehonwt de handelwijze van den Burgemeestev dier gemeente ten opzigte van een der raadsle- den, die zijne geloofsbrieven nog niet heeft in- gezonden, geheel in strijd met de artikelen 18 en 88 der gemeentewet. Het blad boopt, dat de regering, die reeds opipprjszaam is gemaakt op deze zaak, moge tussehen beiden treden, en de genomen besluiten ter "vernietigiug aan den koning zal voordrageu. In de Zierikzeesche Nieutvslrode van woens dag 2 Junij I860, no. 2629, leest men bet vol gende HET VOLK. Het volk is de regtbank en dejournalisten de advocaten. Pro Deo. Vrij van Zeijel. I PI !mn DES YOLKS. De regtbank des volks in Zeeland beeft bet navolgende vonnis gestagen in zake de verkie- zingen Gezien het protest der conservatieven en aris- toeraten tegen van Eck en van Kerkwijk, om deze Heeren niet te herkiezen als ledeu der tweede kamer. Gehoord partijen. Gelet op art. I van bet wetiroek der opregt beid, in verband met dat van bet wetboek van burgerpligt. Overwegende dat bet niets anders is dan ge- zocbte spitsvondigheid,om genoemde beeren te wil- len doen vervangendonrconservatievearistocraten. Overwegende verderdat de Zeeuwen noeh de Flakkeenaars geen raad noodig bebben van een club bemoeiallen te Utrecht, noeh van een troepje eigenbelangzoekende aristoeraten te Mid- delburg en te Zierikzee, aangezien zij staatsbnrgers 20 jaren bunne belangen onderling zelf heblien be- sproken, en bunne kenze bij de stembus altijd zoo- danig bebben bepaald, dat niemand ooit gegronde redenen heeft gebad, zich daarover te liektagen. Alzoo regtdoendespreken genoemde heeren vrij, en B E V E L E M wij regters den kiezer aan, om op 8 Junij weder te herkiezen, voor bet district Middelbunr, den beer Mr. D. van ECK. En voor het district Zierikzeeden heer J. J. van KERKWIJK. Middelbnrg, 29 Mei 1869. De griffier 0. bet 20ste jaar van onze vrijheid. Veritas. De beer Groen van Priusterer geeft thans losse blaadjes uitom zijne vrienden uit te noodigen slechts in zeer enkcle geval- 1 e n op conservatieve kandidaten te stemmen maar overal eigen kandidaten te nemen. Denationale bank van Belgie (lnet nieuwe modellen van bankbiljetten maken. Al de oude bankbiljetten zullen uit den handel worden getrok- ken de nieuwe zijn den 25 der vorige maand in omloop gebragt. Uit 's Hage wordt gemeld, dat aan alle miliciens der ligting van 1868 op 1 Julij onbe- paald verlof zal worden verleend. In het Westland is reeds ecu begin gemaakt met het rooijen der nieuwe aardappeleu en zijn reeds eenige mandjes van die eerstelingen naar Engeland vervoerd, bet gewas laaf zich gunstig aanzien. Te Rotterdam zijn ook de eerste kerssen uit Duitschland aangebragt en naar Engeland verzonden. In Gelderland laat bet zich aanzien dat deze heerlijke vrueht een overvloedig gewas zal opleveren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1869 | | pagina 3