AANRESTEDING. Advertentien. jj VAN K PER TELEGRAAF. 11 Vijf en Dertigjarige Eclitvereeniging KOMANTISCHE WERKEN Dr. M. P. L I FJ D 0. rende omstandigheden. Voor eerst het gebeurde bij de confrontatie te Hulst en het daardoor den eersten beschuldigde gesprokene. Ten anderen het naauwkeurig verhaal door dien beschuldigde op 2 April gedaan voordat de omstandigheden van den dicfstal nog te Clinge bekend waren en zelfs de brigadier en de marbchaussee toen daar van nog geen kennis droegen. Eindelijk de onzen lezers bekende uitdrukkingen in de ge- vangenis te Goes. De advocaat generaal was ten voile van de schnld der beschuldigden overtuigd, en evenzeer als bij als regter ben zou veroordeelen, requi- reerde hij tkans als ambtenaar van het openbaar ministerie hunne schnldverklaring aan diefstal gepleegd bij nacht in een bevvoond huisdoor middel van bnitenbraak, binnenbraak en inklini ming door meerdere personendie wapenen bij zicli hadden, onder bedreiging en geweldpleging en hunne vcroordeeling (op grond der artt. 381, 5255 en 36 van het wetboek van strafregt en de artt. 207 pn 216 van dat van strafvorde- ring) tot de doodstraf, met vervvijzing in de kos- ten der procedure, bevel tot terruggaaf derover- tuigingstukken voor zoover die in handen der justitie zijn, aan de door het hof aan te wijzen eigenaren' of regthebbendeu, en aanplakking van een extract uit het veroordeelend arrest te Mid- delbnrg, Neuzen en Clingeop de gebruikclijke plaatsen Na te bebben gewezen op het groot aantal misdrijven, welke in het voormalig vierde district dezer provincie, vooral in de kantons Axel en Hulst, worden gepleegd, zcide mr. P. Roetert Tak den eersten beschuldigde anibtshalve als raadsman toegevoegd dat hij het gelukkig zon noemen indien het der justitie gelukken mogt het complot, hetwelk het nu behandelde misdrijf heeft volvoerd, in handen te krijgen, daar bet nict oumogelijk is dat dit complot ook de hand heeft gehad in de reeks van andere misdaden, in die streek bedreven.Dubbel onge- lukkig zou hij het echter noemen indien onschul- digen de slagtoffers van die waakzaamheid der justitie moesten worden. Eene korte voorstelling van de toedragt der zaak werd gevolgd door eene opmerking van spreker, namelijk dat Huyssen begonnen is ver- moedens te koesteren jegens twee personen die later zijn gebleken onschuldig te zijn, terwijl ook andere verdachten zijn losgclaten en alleen deze beide beschuldigdeu van de verdachten zijn overgebleven. Vooral vestigde hij er de aan- dacht op dat een persoon is aaugehouden, die later is govlugt, zekere Francis van den Broek. Die persoon moet, vooral in verband met de door verschillende personen ten zijnen aanzien medegedeelde bijzonderhedengoede redeuen hebben gehad om te vlugten, en hoogst waar- schijnlijk, ja bijna zeker is hij een der dieven. Volgens pleiter kunnen de getuigen Hnyssen zich zeer good in den door hen beschreven per soon van Passemier hebben vergistzijns inziens blijft van die persoonsbeschrijving bij eene aan- dachtige beschouwing van den eersten beschul digde niets over dan de aanwijzing van iniddel- baren leeftijd, eene aanwijzing welke op ieder van toepassing is die de kinderjaren achter zich heeft en den leeftijd van grijsaard nog niet heeft bereikt. De gegeven beschrijving past dan ook veeleer op den persoon van van den Broek. Is eene vergissing niet ondenkbaar, dubbel be- vreemdend is de pertinente verklaring der echte lieden dat Passemier een der dadcrs is, als men zich den toestand voorstelt waarin zjj denbewusten nacht moeten hebben verkeerd. Hebben zij geen zekerheid omtrent 's mans hoofddeksel, evenmin kunnen zij die hebben ten aanzien van zijne gelaatstrekken, daar zij die, en we gens den stand van het licht, en wegens de zich aan de bedstede bcvindende deuren, en wegens de hon ding der dieven, niet hebben kunnen onder- scheiden. Bovcndien zullenzij in die oogenblikken wel meer gedacht hebben aan de hen wachtende eenwige rust dan aan het naauwkeurig beschou- wen der gelaatstrekken van die mannen met pistolen en bloote me3sen. Zij weten zelfs niet eens wie der mannen in en wie vdbr het bed is geweest, zoodat, hoe pertinent hunne verkla- ringen omtrent dezen beschuldigde ook zijn mogen, de mogelijkheid eener vergissing niet wordt buitengesloten. Pleiter acht het zelfs niet oumo gelijk dat bij die onde lieden, die als zeer gierig bekend zijn, een wrok is ontstaan over het ver- lies van hnn gelden dat zij daarvoor een slagtoffer hebben gewenscht. Reeds in den aanvang had de verdediger gewezen op den grooten strijd die tusschen de verklaringen van verschillende getuigen bestaat. Daarom viel voor hem ook het tweede tegen Passemier aangevoerde bezwaar de tijd name lijk waarop het misdrijf is gepleegd geheel we°\ Te tien uren des avonds moeten, zooals de°getuigen Hnyssen dadelijk na het gebeurde verklaard hebben, alle voorbereidende werkzaam heden voor den diefstal reeds afgeloopen zijn geweest. De getuigen Langevelde en Derde zeggen nu wel dat zij dien avond op het Spui onder Axtei drie of veer verdsu-hte raanneu hebben ontrnoet, waarvan een Passemier was, dock het was toen zoo donker dat zij zelfs niet eens schijnen te hebben kunnen zien hoeveel personen zij voorbij gingen, zoodat het niet is aan te nemen dat zij de personen goed onderscheiden hebben. Der<ie heeft er slechts 6dn in't gezicht, den tweede in 't geheel niet en den derden op den rug gezien. Hij dien men voor Passemier aanzag kan even goed van den Broek zijn geweest. Behoorden die personen al tot de dieveubende, dan kan Passemier daar niet bij zijn ge veest, want dan zou hij reeds te 4 of 4,/s uur uit Clinge moeten vertrokken zijnen dit wordt bepaald weersproken door de getuigen Viva en vrouw, die Passemier dien avond nog te 7 of 8 uren thuis hebben gezien. Jammer is het, vol- gens den verdediger, dat de beide vrouwen der beschuldigden, die natuurljjk alles ten gunste harer mannen hebben wiilen aanwenden, daarbij de toevlugt hebben genomen tot zulk een onhan- digen zaakwaarnemer als die Onghena, die door zijr.e schriftelijke verklaringen de zaak bijna geheel zou bedorven hebben. Het derde bezwaar, dat Passemier aan twee kommiezen al de bijzonderheden van het bij Huyssen gebeurde heeft medegedeeldbewijst, volgens den verdedigerniets in zijn nadeel. Nergens worden meer nieuwtjes verhaald dan in herbergen Passemier is zelfs hcrbergier en daar er toen reeds meer dan een week verloopen was, kan hij op eenvoudige wijze hebben ver haald wat hij van anderen had gehoord. Boven- dien zijn er verschillende kleine bijzonderheden in dat verhaal, die niet met het gebeurde over- eenkomen. Passemier herinnert zich dit verhaal niet, doch zegt dat het uiet onmogelijk is dat hij het heeft gedaan, en in dat geval heeft hij het van hooren zeggen. Evenmin hecht de verdediger waarde aan de verklaringen van den bewaarder en den adjunct cipier der gevangenis te Goes, daar de zin daarvan, in verband met de omstandigheden, volstrekt niet boven alien twijfel verheven is. Verder werd door spreker onder anderen opgemerkt dat bij de door de justitie gedane kuiszoekinj* bij den beschuldigde niets verdachts gevonden is en ook de ontdekte sporen niet met de schoenen van Passemier overeenkomen. Hij vertrouwde dan ook ten voile op het hof, waarin mannen zitting hebben van wie het bekend is dat zij niet zullen veroordeelen zonder volledige bewijzeu, en deze ontbreken zijns inziens hier ten eenemale. Ten slotte wees hij op de gunstige maat schappelijke positie van Passemier, alsmede op het onaannemelijke dat deze met de Kindt ge zamelijk een diefstal zou plegen terwijl hij destijds, zooals hier mede is geconstateerd, met de Kindt in vijandschap was. Passemier heeft zijn alibi trachten te bewijzen en daar dit, bij de kennelijke tegenspraak tusschen verschilleude getuigen, niet geheel is ontzennwd, concludeerde de verdediger na al het aangevoerde vertrouwend tot vrijspraak van den eersten beschuldigde. Ter verdediging van den tweeden beschuldigde werd het woord gevoerd door mr. F. M.C. van Deinso, die het eene gelukkige beschikking van het hof noerade om aan ieder der beschul digden een afzonderlijken verdediger toe te voegen. De strekking zijner voordragt was, zoo al niet de onschuld van zijn client in het licht testellen iets wat al tijd hoogst moeijeljjk is, dan toch aan te toonen dat het voor eene veroordeeling vereischte bewijs volstrekt niet ge- leverd is. Hij zou hierbij echter trachten, de bezwaren die hij van zijn client afwierp uiet op anderen over te brengen. Eene eerste opmerking 'oetrof het verschil in de verklaringen der getuigen. en wel tusschen hen die den tweeden beschuldigden sinds lang hebben gekend en hen die hem in den avond van het gebeurde voor het eerst, en dan nog wel in de duisternishebben ontrnoet. Die getuigenverklaringen ging hij na, in verband met de tegen dezen beschuldigde aangevoerde bezwaren en de plants gehad hebbende feiten, welke hij mede kortelijk in heriunering bragt. De pertinente verklaringen van Hnyssen en diens vrouw omtrent den persoon der daders achtte hij zeer bevreemdend, op grond van de verschrikitelijke omstandigheden waarin zijtijdens het in hunne woning voorgevallene moeten ver keerd hebben. Men behoeft zijns inziens niet eens oud of zwak van zennwen te wezen om onder zulke omstandigheden geheel bewusteloos te zijn, en veel begrijpelijker zou het hem dan ook zijn indien die oude lieden eerst lang na het gebeurde tot zich zelven waren gekomen dan dat zij alle bijzonderheden zoo naauwkeurig weten op te geven. Hunne verklaringen moeten wel is vvaar worden nangcnomen, doch alleen voor zoover zij aannemelijk zijn. Dat dit laatste niet geheel het geval is trachtte hij aan te toonen door aehtereenvolgens er op te wijzen dat het in de bedstede half donker moet zijn geweestdat het gegeven signalement, de be schrijving der kleedingstukken en de hcrkenning. vac de raigba.ige mats niet opgaan, 6a z. li£ achtte de herkenning der dieven en de identiteit der beschuldigden dan ook volstrekt niet aan nemelijk, zonder evenwel te willen aannemen dat Huyssen en vrouw opzettelijk in strijd met de waarheid hebben verklaard. Evenmin doen, volgens pleiter, de verklaringen van Langevelde en Derde omtrent de ontmoeting op het Spui onder Axel iets af, en wordt ook daardoor de identiteit volstrekt niet geconsta teerd, daar het zeer donker was en die getuigen het zelfs uiet eens zijn over de wijze waarop zij de ontmoette personen zijn gepasseerd. Ook het dragen van de ruigharige muts bewijst niets, volgens spreker, die tevens opmerkte dat hoege- naatnd geene vcrmoinming heeft plaats gehad. De verklaringen der getuigen nagaande be- treffende het verblijf ten huize van de Kindt op den 26 Maartkwam de verdediger tot de slot- som dat die verklaringen mogen verschilleu met de opgaven van den beschuldigde, doch beideu zich kunnen vergissen. De te Hulst gemaakte gevolgtrekkingen aan- gaande de Clingenaars liet hij gerust aan's hofs beoordeeling overen zijns inziens bestaat er geen reden om de getuigen it decharge als min geloofwaardig te beschouwen. Terloops deed hij hierbij uitkomen dat smokkelen hetgeen te Clinge veelvuldig voorkomt niets anders is dan ontduiking van verschuldigde belasting en de grenssraokkelaar in dit opzigt dus maar gelijk staat met den rijken particulier die zich bij voor- beeld te laag voor den hoofdelijken omslagaan- geeft, zooals meermalen gebeurthet eenige ver schil is maar dat de grenssmokkelaar wordt vervolgd en geschuwd, en de particulier zich in de achting zijner medeburgers mag blijven ver heugen. De getuige Viva is, volgens pleiter, een wel door de natuur misdeeld doch tevens een zeer ijverig mensch, van wien geen kwade praktijken bekend zijn. Hij betreurt evenwel zeer de on handige wijzewaarmede is omgesprongen met de schriftelijke verklaringen van den zaakwaar nemer Onghena, hoezeer het niet te verwonderen is dat de vrouwen der beide beschuldigden de handen in elkaar hebben geslagen om hare man nen uit hunne preventieve gevangenis te doen ontslaan. Voorts ging de verdediger de verklaringen der getuigen na omtrent het uur waarop zij de Kindt in den bewusten avond thuis hebben gezien, en trachtte hij aan te toonen dat zelfs in het niet aanuemelijke geval dat de braak en diefstal in plaats van te 10 eerst te 11 uren zijn gepleegdhet alibie van den beschuldigde toch voldoende bewezen wordt, daar hij, wegens den grooten afstandonmogelijk op dat uur in de woning van Huyssen heeft kunnen zijn. Alles wjjst, volgens spreker, aan dat de Kindt niet een der booswichten is. Voorts werd gewezen op de bekendheid der daders met de huizing enz.op de omstandig- heid dat bij geen der verdachten eenig papieren geld is gevonden, en alleen te Neuzen een bank biljet is uitgeven vermoedelijk door iemand uit den omtrek aldaarop de vijandschap tusschen Passemier en de Kindten op de betrekkelijk gunstige gcldelijke positie en de bedrijvigbeid van dezen laatste. Daar alzoo geen bewijs voor de schuld van zijn client bestaat, concludeerde de verdediger dat het hof hem moge vrijspreken van de hem en laste gelegde gruweldaden. Bij de re- en dupliek werden in het kort en- kele bijzonderheden nader gereleveerd, hetgeen evenwel geen wijzigiug en de wederzijds genomen conclusion bragt. De uitspraak werd daarna bepaald op zater- dag, des voormiddags ten 11 uren. Zitting van Zaturdag G Maart. In de zitting van heden is E. J. Passemier veroordeeld lot <le straffe df.s doods uit te voeren binnen de stad Middelburg, en J. de Kindt vrijgespkokkn, hooldzakelijk op de ver klaring der getuigen welke hem op dien ver dachten avond gesproken hebben. C. VAN DER SWAN fl E. J. CREMER. H Axei, 6 Maart 1869. Ft limine dankbarc kinderenbehuwd- Q en kleinkindcren. '«tX3oeaoc)®:ieoQGC3oracK3C?^^^3Qi*3ao(y De DIRECTIE van den NIEUWEN NEUZEN- POLDERzal op Maandac den 22 Maart 1869des voormiddags ten 11 ure in het „Nederlandsch Logement" van de Erven Steenkamp te Neuzen, in het openbaar aan* besteden Het rnAllien van een lnlaagf- dijlc, ter lengte van onge. veer 1350 ellen, achter het dijlivali tusschen de dijlipnlen ti!) en 43. De Besteding zal geschieden bij enkele in- schrijving volgens art. 63 434 der Algcmeene voorschriflen voor de uilvoering en hel onderhoud van werken onder het beheer van hel Departe- ment van Binnenlandsche zaken de biljetten zullen echter uiterlijk ten 10 ure des voormid dags van den dag der besteding, vrachtvrij moe ten zijn bezorgd ten Kantore van den Ontvanger- Griffier te Neuzen. Het Bestek zal van af Vrijdag den 12 dezer ter lezing liggen ten Kantore van den Ontvanger- Griffieren is voorts op franco aanvmge, tegen dadelijke betaling der kosten ad 25 cent, bij hem verkrijgbaar. Information zijn te bekomen bij de Dircctie voornoemd. De aanwijs zal geschieden op den Vrijdag en Zaturdag vdbr de Bestedingtelkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure. Neuzen; den 6 Maart 1869. De Direclic van den Nieuwen licuzcnpolder P. van den BROEKEDijkgraaf. J. STURM Ontvanger- Gri/fier. |n alle Bockwinkels worden beslellingcn aangenonien op de Naar de bestaande Ilollandsche vertalingcn geheel herzien en verbeterd door De werken van THACKERAY, dit is boven alien twijfel verhevenbchoeven slechts meer bij ons bekend zijn om naar waarde te worden hooggeschat. Er is geen auteur van den tegenwoordigen tijd, die met THACKERAY kan worden gelijk gestelden spoedig zal meft algcmeen erkennenwat de Heer Dr. Lin Do in het Levensberigtaangaande den auteur zegt, dat hij THACKERAY bewondert „als een fijnen menschenkennereen ouvergelijkeljjken schilder van zeden en maatschappelijke toestan- deneen humoristdie heden ten dage zijns gelijko niet heeftals een teekenaardie in vele opzigten niet onderdeed voor den schrij- veren wiens stijlmet de pen of met het penseelzoo gekuischt is door een fijnen smaak, zoo eigenaardig en treffenddat men waarlijk verstoiud staatals men deze zeldzame vereeni- ging van groote gaven in een en den zelfden mensc h ontdekt." De ondergeteekende stelt zich aanvankelijk voor, om van Tliaclieray'a Koinautisclie Werken aehtereenvolgens uit te geven: DE KERMIS DER IJDELHEID. (vanity fair). Twee Deelen. DE LOTGEVALLEN VAN HENDRIK ESMOND. Een Deel. DE LOT GEVALLEN VAN PHILIP. Twee Deelen. DE GESC HIE DENIS VAN ARTHUR PEN- DENNIS. Twee Deelen. DE VIRGINIERS. Drie Deelen. VERSCHEIDENHEDEN. (o.a. „het ploektenboek."). Twee Deeleu. Deze Twaalf Deelendie te zamen 2(H) vcllen driiks bevattenzullen in 50 Afleveringen ieder van 4 veilen (64 bladz. drnks) het licht zien. De prijs van iedere Afievering isbij intceftening DEKTIG CENTS. Bovendien ontvangeu HH. Inteekenaren gratis hij ieder Deeleene ■Ceurige Uravure tegenover den titelalsmede de benoodigde Deelsomslagen. Abonnementen worden niet aangenomen dan voor de Serie van Twaalf OppIvii waarvan in geen geval meer dan vijftig Afleveringen zullen worden in rekening gebragt. In ougeveer twee jaren zal deze uitgaaf voltooid zijn. De eerste Afleringen zijn reeds verschenenterwijl eene geregelden voortzetting verzekerd wordt. Telkens na de verschijning van vijf Afleveringen wordt over een hedrag van f 1.50 tegen quitantie beschikt. SchiedamH. A. M. ROELANTS. 1869. Uilgever. TE NEUZEN ,1 bij DHONT COMP. v EN VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1869 | | pagina 4