No. 402. Woensdag 30 December 1868. 8ste Jaarg. VOOR SPOORWEGDIEIST. De minister van oorlog heeftingevolge magtiging des koningsbepaalddat met de maand Mei a. s. znllen verplaatst wordeno. a. van het 3 reg. inf.van het 3 bat.de staf en de le en 2 comp. van Nenzen naar Vlissingen en van het 4' bat.., de 3" en 4" comp. van Vlissingen naar Bergen op Zoom. Te Rotterdam zullen vijf cornpagnien infan terie worden geplaatst. Z. M. heeft den kapitein 4. Kluppel van de divisie marbchaussbes van Noordbrabant en Zeeland, op verzoek, een pensioen verleend van 900. Z. lit. lieeft benoemd bij het wapen der marb chaussee, bij de divisie van Noord Brabant en Zeeland tot kapitein (naar ouderdom van rang) den l1' luitenant F. F. Graaflnnd. De minister van hinnenlandsehe zaken overwegendedat sedert een jaar zich geene gevallen van veetyphus in het rijk hebben voor- gedaan heeft in herinncring gebragt datzoo lang het bestaan van die ziekte binnen het rijk door den minister van hinnenlandsehe zaken niet weder is bekend gemaakt, de hepaling van art. 12 der wet van 19 April 1867 bniten wer- king blijftmaar daarentegen de artt. 5 en 6 der wet van den 9 July 1842 toepasselijk zijn De minister van marine brengt in de Slants rowan I van heden ter kennis van de belang hebbenden, dat wegens de belangrijke opdrooging der drempels van het Scbaar van Waarde (Wes terscbelde) dat vaarwater voor de scheepvaart zonder gevaar niet meer brnikbaar is, en mits- dien de betonning en bebakening aldaar wordt opgenomen. De hooge raad heeft op 22 dezer bet beroep in cassatie verworpen van A. C. Eoin/zer, door bet provinciaal geregtshof in Zeeland tot de doodstraf veroordeeld. Neuzen, 28 December. Dezer dagen zjjn bij bevelschnft van de arr. regtbank te Goes naar den procnreur generaal bij het prov. ge regtshof in Zeeland verwezen, E. J. Passemier, oud 39 jaren, herbergier geboren te Clinge, en J. de A tni, 38 jarenkoopman geboren te St. Gilles (BelgiS) en wonende te Clingebeiden thans gedetineerd te Goester zake van den bekenden diefstal bij J. Iluijssen onder deze .gemeente. Nenzen, 29 December. YVij hebben bier met leedwezen vernomen dat door den minister van oorlog, met magtiging des konings, is be paald dat met 1 Mei a. s. de staf on twee koinpagnien van de infanterie bier in garnizoeiji, zullen worden overgeplaatst naar Vlissingen hierdoor wordt alzoo de getalssterkte van ons garnizoen met meer dan de helft verminderd. Wjj hebben bet beslnit van den minister van oorlog met leedwezen vernomenomdat een aantal neringdoenden in onze gemeente, door eene zoo belangrijke vermindering. van bet garnizoen, aanzienlijk in linn middel van bestaan worden gekortmaar wij zien ook daarom bet vertrek van bet grootste deel van ons garnizoen met spijt te gemoet, omdat wjj het, door den minister genomen besluit, alles behalve billijk kunnen noemenimmers, de inwoners van deze veste hebben niets minder dan regtmatigr aanspraak op een voldocnd gelal militaircn ter bewaking van de buskruid magazjjnen die meer dan de noodige duizende nonden kruid hevatten en van bet aanzienlijk oorlogsmaterieel, dat in de arsenalen is geborgen. Bergen op Zoom, dat als vesting is opgeheven, en als bet ware geen oorlogsmaterieel bevat krijgt met Mei a. s. twee koinpagnien infan- Jerie meer, terwijl onze vesting, waarin zooveel gevaarlijk- en voor zoo veel tonnen gouds waarde aan- oorlogsmaterieel geborgen is, met 1 Mei a. s. slechts zal voorzien zijn van een aantal militairen dat naauwelijks groot genoeg is, om het aantal posten te bezetten. Moeten de inwoners van deze gemeente de belangrijke nadeelen en de vele onaangenaatn heden eigenaardig aan eene vesting verbon- den drageu, wij achtten bet billijk dat men ben ten minste ook de voordeelen laat plukken, die eene vesting kan opleveren. In de gegeven omstandigheden dunkt ons, was bet wenscheliik, dat de raad dezer gemeente, zich tot Z. M. onzen geeerbiedigden koning wendde, met verzoek om of de voorgenomen vermindering ran ons garnizoen niet te tloen plants hebben,' of onze gemeente als vesting op le he (fen. Kon tot eene opheffing van Nenzen als vesting, en van eene slooping van bare sterkte, worden besloten, gewis zon daardoor de uitvoering van verschillende belangrijke plannen, in verband met den spoorweg en de zee- en kanaalvaart, bevorderd worden, en eene sohoone en belang rijke gelegenheid tot ontwikkeling van bandel en nijverheid, worden geopend. Zoolang Neuzen niet als vesting kan worden opgeheven, en er geene ontruiming van buskruid en oorlogsmaterieel kan plaats hebben, blijven wij elke vermindering van de tegenvvoordige getalssterkte van het garnizoenals on billijk beschouwen niet alleen, maar zelf als zeer ge vaarlijk aanmerken. Neuzen29 December. In den avond van 23 dezer is van de Engelsche stoomboot Balmoral, kapitein Lampionvan Gent naar Goole bestemd en alhier in het kanaal liggende een matroos van den wal komende met victualie, door het breken van den liangladder in het kanaal gevallen en verdronken pogingen om hem te redden bleven vrnchteloos zijn lijk is tot heden niet gevonden. Heden middag kwam de Engelsche stoomboot weder van Goolegeladeu met stnkgoederen alhier aan, en bad bet ongeluk bij het instoo men der westelijke haven, op den dijk te loopen na spoedige aangebragte hnip mogt bet niet gelukken de stoomboot in vlot water brengen in den avond is men begonnen met eenige goederen over te laden, en mogt het alzoo geluk ken heden nacht zonder scbade de stoomboot van den dijk af te zetten. - oor de in 1869 te Utrecht te houden internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de hnishouding en bet bedrijf van den handwerksman, zijn thans ook plaatselijlce com- missien geeonstitueerd o. a. te Neuzen, Axel, Sas van Gent, Sluis, Aardenbnrg en Oostburg. Axel, 29 December. Ds. C. W. Schoorel oredikant te 's Heer Abts- en Sinontskerke iceft de toezegging van beroep naar deze ge meente aangenomen. -Even als in vele andere gemeenten, is ook in deze gemeente eene commissie gevormd voor de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en bet bedrijf van den landwerksman, te houden te Utrecht in 1869. Deze commissie bestaat uit de heeren J. ran Felt, M. J. ran Vessem en C. Raijmond. Hulst, 29 December. Gisteren avond om streeks half acht ure, vvoedde alhier een buiten- gewoon hevige wind die tot bijna acht ure voortduurde, en aan de daken van vele buizen alsinede aan sommige schoorstecnen veel schade aanrigtte. Zoo ver ons bekend is, heeft men bier eehter geene ongelukken te betrenren. Uzendijlie, 28 December. Het is ons aangenaam te berigton dat door do heeren gebr. Carpreau, bijzondere ageuten der maatsehappijvan algemeene verzekering tegen brand te Brussel, na- mens bet bestuur van die maatsehappij eene zilve- ren medaille is uitgereikt aan de heeren: E. de Witte, smid F. de Bijckke, timmerman Crmjsbergs, bakker; A. Cor/vrietidlwagen- makerbenevens aan eenige andere personen geldelijke belooningen, wegens hunne verdienste- jijke hulpbetoond bij gelegenheid van den jongsten brand bij de heeren de Meij en Bleijen- bergh op 28 November II. De bedoelde medailles zijn van massief zilver, ter grootte van 50 strepen middellijn, aan de voorzjjde bestempeld met een zinnebeeld, aan de keerzijde met de iuscriptie of benaming der maatsehappijliggende in een keurig bewerkt doosjeboudende in gouden letters de naam en verdere beschrijving van bet doel dezer eerebelooning. Wij wenscben de bekroonden geluk met deze onderscheiding, vooral omdat daaraan de zelf- voldoening verbonden is, dat zij in het belang van de door den brand getroffen medeburgei's" als over bet algemeene welzijn zich boogst verdienstelijk hebben weten te gedragen. Op den 28 Dec. werd te Middelburg aanbe- steed het raaken en ingangen van een paar nienwe dennen nooddeuren voor de oostelijke sebutslnis van het kanaal van Neuzen. Daarvoor 4vas in°-e- schrevendoor 11. G. de Wild, te Milligen, voor f '899 G.T. Kampschrenr, te Vlissingen voor 7890Lean is [{note, te Neuzen, voor 5840; S. ran Bees, te Neuzen, voor/14276- A. Binders, te Breskens, voor f 3789; en./. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 3579. Op den 22 dezer werden te Middelburg aan- besteed de bedijkingswerken der schorren ge- legen in bet Axelsche gat, ten noordoosten van den Seydlitzpolder en ten noorden en noordwes ten van de polders Oud en Nieuwvogelschor gemeente Neuzen, bestaande in bet leggen van een zeedijk ter lengte van 2030 elbet graven van een scheidingssloot, het maken van op- en afrillen tegen de oude zeedjjken en het bouwen van een steenen duiker in den zeedijk van den Nienw Vogelschorpolder. Er waren 18 biljetten ingekomen, zjjnde van W. Speelman te Bnrg, f 79,000A. Butler, te bchoondijke f 74,950 van der Klippe te Elkerzee, 66,000 YV. Ringhout, te Hontenisse 65,000A. van Papering, te Bruinisse, f 64,865 P. ran der Wetering, te Sliedrecht, f 64,500- L kalis Kz., te Sliedrecht, /'58,290; V. d» lloog te Giesendam; 56,267; A. E. Stubbete Sas van Gent, 06,000D. Bolterte Scberpenisse, f 53,900; J. Filis, te Vlissingen, /49,8CXjA. Binders, te Breskens f 49,725J. Verkm/l Quakkelaar, te Vlissingen, 49,700; J. J. Rags- sclier te Philippine, f48,587; t). Tholens, te Hoek, 47,400 I). A. Uronkers, te Middelburg, f 47,363Bcrlou, te Biervliet, 45,000C. Wisse, te Zaamslag, f 43,440. Men zal zich herinneren dat onlangs door de kamer van koophandel en fabrieken te Vlis singen bet punt is ter sprake gebragt om iu den vreemde de aandacht te vestigen op de uitmun- tende gelegenheid, die Vlissingen door zijn na tuurlijke ligging en door de ir, aanleg zijnde haven-, kanaal- en spoorvregwerken aanbieclt voor omlerncmingen op groote schaal. Aan bet toen opgevat voornemen scbijnt thans gevolg te zijn gegeven, althans in een vijftal dezer dagen ver- schenen Engelsche dagbladen komt een artikel voor, waarin de Engelsche kapitalisten worden gewezen op de voordeelen die bet bezit, der ter- reinen vroeger bij de marinewerf in gebruik voor bandel en scheepsbouw zouden kunnen on leveren. met goed te keuren, ingeval ZEd. zich met der vvoon buiten de gemeente bleef vestigenwerd gisteren openbare raadsvergadering gehouden waarin de voorzitter zijne herbenoeming mede- deelde. Op de vraag door een der raadsleden of ZEd. bet voornemen had in de gemeente te komen wonen werd znlks ontkennend beant- woordaanvoerende, dat zijne dispen.satie was doorloopend. Onmiddelijk hebben daarop al de leden van den gemeenteraad hnn ontslag geno men. Eene talrijke menigte woonde de verga- dering bij. Aangaande bet in den nacht van den 6 op 7 dezer bij Everinge gestrande Bremer fregnt Words tern verneemt men nader het volgende De vrees die men van den beginne af koestenle, als zon het schip gebroken zijn, heeft zich be- vestigd, waardoor hetzelve is verloren. Intus- schen heeft men den inventaris geborgen, en zooveel mogelijk de lading (gnano) gelost en naar de bestemming Antwerpen gevoerd. Hiertoe heeft men een 120tal personen. meestal ingezetenen van Ellewoutsdijk, gebezigd, tegen ruime belooning, 4 a 5 gulden per man daags en den kost. Van dit laatste heeft echter de kapitein spoedig afgezien, dewijl hem de verre- gaande vraatznebt bleek waaraan velen niet schaamden zich over te gcvenzoo zelf dat e6n persoon op eenmaal 2 Ned. p. brood en 1 Ned. p. spek oppetizelde. Het scbip was twaalf jaar oud, terwijl de kapitein na 41 jaar ter'zee ge- varen te hebben voor de eerste maal een schip verloor. Zondag 27 December jl. werd te Nienw Borgvliet, nabij Bergen op Zoom, door Lodewiekes Lmvaissie, oud 53 jaren en Cornelis Elias, oud 39 jarenbeide arbeiderslaatst wonende te Graauvv en Hontenisse, een bruin paard te koop aangeboden. De brigade-kommandant Erie'ink en de marechaussee Bos hiervan onderrigt, hebben na onderzoek beide personen benevens bet paard in beslag genomen en werden later beide per sonen in verzekerde bewaring gesteld. Later is gebleken dat het paard in den nacht van 25 op 26 dezer, uit eene weide teWilmer- donk nabij Antwerpen, door beide personen was ontvreemdLodewiekes Lawaissic noemde zich eerst Pelnts de Voider. I it Krabbendijko schrijft men Nadat door meer dan dertig ingezetenen, alle aangeslagenen in den hoofdelijken omslag, bij request aan Z. M. verzocht was om de berbenoeming van den heer P. I'. Bonn aims, als burgemeester dier gemeente In den gemeenteraad van Rotterdam is donderdag 17 dezer een tweede krediet van f 20000 gevraagd, ter voorziening in de kosten, ten gevolge der plaats gehad hebbende ongere- geldheden dit krediet is dadelijk verleend, en kost, met bet vroeger verleende krediet van f 25000, het oprocr van een avond der stad dus reeds f 45000. Buitendien heeft de burgemeester echter medegedeeld, dat door de burgerij /"23G2 was bijeengebfagt tot het schenken van beloo ningen aan de politiedienaren, voor bnnne goede bonding en betoonden moed de burgemeester stelde voor daarbij 3800 te voegen van we^-e de gemeente, hetwelk.werd goedgekeurd. Behalve vvat niet te berekenen valt, is dit reeds /'51000, die bet oproer te Rotterdam verslindt. Gedurende den storm die den 7 Decem ber jl. woedde, zijn op den Rijn, alleen op bet gedeelte tusschen Dordrecht en keulen vijf en dertig schepen gezonken. In de Uaarl. Ct. leest men de volgende advertentie I11 den langsten nacht Als in 't uiterste nur, t Zonlicbr fa- aataur d Omloop had volbragt t Donkerst tijdgewricht. Zag een ZOON bet licht. Vermoedelijk is deze dicbtcrl jke \ader nog maar aan zijn eerste. ALOEHEEN1MIEDWS- es AD VERTEIVTIEBLAD Zeeuwsch tri Pit Weekbl.nl wordt elken Wornidaj? morgen ten 8 ure uifgesre- fu ver. bij BEILANUS DHONT te Prijs per 3 maan- |>j den 80 cent, franco pel* poat 95 cpnt. Men nbonneert rich bij alle Bockhandelaart, Postdirecteurcn en Brievenbnshoaders. p S'!'aeU 7.05- 10,30. 12,25. 5,20. Van Gent naar Sehaete 7,55. 11,30. 3,00. 6 05. Van Sdzaete nn®r Lokernn 7,05a. 8,34. 3,42. 6,38. Van Lokern naar Seltaete 6,30. 9,55. 1150* 4 45 Van St. Nico/aas naar Gent, alle dneen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8 15 Van Gent naar S'. Nico/aas, alle dagen 4,40. ?,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5 35*. 8 15 Van 5/. Nicntaas naar Antwerpenalia dagen 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6 15*. 9 05 Van Antwerpen naar St. Nicotaas alle dagen: 5,00. 7,30. 9,30*. 1030. 2 00 4 00* 600 730 r»e treinen geteekend [a) rijden alien dea Woen.daga. De uren geteekend met een 'zijn treinen'van it U en 2e Masse. 7 &ti'den v/| Adrcrtentien gelieve men nan de Uifge^ uiterlijk Ding9dag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken regel meer 10 eent, liehnlve :f» 35 cent zegelregt roor elke plaataing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1