No. 399. Woensdag 9 December 1868. 8ste Jaarg. 1 VOOR SPOOK W EGDIEiST. •%T' N e u z e n 8 December. Het wetson twerp tot vastelling van hoofdstuk IV B, der staatsbegrooting voor 1869, Admini •slralie voor de zaken der roomsch Icalholijkc cercdiensl), is op 1 dezer door de tvveede kanier *o.angenomen met 51 tegen 14 steinmen terwijl hoofdstuk VII C, Administrate voor de zaken •der hervormde en andere eeredlenslenbehalve die der roomsch kalholijkeop den 2 dezer is ■aangenomen met 49 tegen 13 stemmen. Sedert is in bekandeling hoofdstuk V, (Depar- lemenl van binnenlandsche zalcen). In de zitting van 6 dezer werden o. a. zonder diseussie, en zonder hoofdelijke stemming aan genomen art. 90, Te Icorl op de geivonc werken der calamiteuse polders, milsgaders builengewone Voorzieningen 275000,00) en art. 91(lege- mod-homing voor werken aan den Nieuw Ncu- zenpolder f 50,000,00). Bij art. 100, (Ai'euw le vcrlccncn suhsidien 21875,00, zeide de hcer van Ecic „ik zal, mijne heeren, bij het ver verstreken uur slecbts weinig van uwe randacht vergen." „ln de stukken heeft men de regering gewezen op de wenschelijkkeid dat bet kanaal van Sluis- kil tot Hulst worde doorgetrokken, en de regering heeft daarop geantwoord dat dit nog al veel geld edit kosten, zes en een halve ton, zoodat zij bij den tegenwoordigen toestand der schat kist bezwaar moest maken aan dien wensck te voldoen." „Ik moet er echter de aandacht op vestigen dat dit kanaal geen nieuwe zaak is, maar dat het reeds van rijkswege voor het grootste gedeelte is gegraven. Het is gereed en wordt bevaren van Sluiskil tot aan de Axelsche Sassing, en van daar tot aan Hulst is het voor de lielft gegraven en in onvolkomen toestand gebleven. Dit is reeds in 1827 gescbied, maar waarschijn- lijk ten gevolge der Belgische revolutie is bet werk niet voltooid." „De bedenkingten aanzien van den finantielen toestand is niet zonder gewigtofschoon vvij hier te doen hebben met een kanaal dat wel begonnen, maar niet geeindigd is, en, indien cchter de omstandigheden voor 'toogenblik be letten het gebeel ten einde te brengen, wensoh ik te vragen of de minister dan tock niet zou kunnen goedvinden het afgewerkte gedeelte van het kanaal een weinig te verlengen. Dit laatste gedeelte loopt van Sluiskil (waar het uitmondt op bet groote kanaal van Neuzen naar Gent) tot de Axelsche Sassing, dat is tot op een kwartier afstands van Axel. Waarom zou het nu niet verleugd kunnen worden tot Axel „Als men opziet tegen de groote kosten om het ganscbe kanaal te maken, dan kan aan het afgewerkte gedeelte toch wel altijdt dat deel worden bijgevoegd. Nu immers voldoet bet ka naal in bet geheel niet aan zijne bestemming het eindigt nu midden in het iand daar is de ladings- en de lossingsplaatsen daar is geen kom van eenige gemeente. Het natuurlijk uit- einde van het kanaal in het belang van handel en scheepvaart zou dus moeten zijn Axelen daarom geef ik den minister in overweging, het voor de scheepvaart gewenscht word end gedeelte van Sluiskil tot de Axelsche Sassing, ten minste lhans tot Axel, door te trekken." De minister van binnenlandsche zalcen heeft daarop geantwoord: „de geachte spreker zal zeker piet van mij verlangen dat ik hem op dit oogen- Blik een bcpaald toestemmend antwoord geve, niaar ik ben zeer bereid bet door hem besproken punt zeer naauwkeurig te onderzoeken." De discussie over de begrooting van binnen landsche zalcen was op 7 dezer gevorderd tot ,de post voor slaatsspoorwegen. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag v erleend als burgemeester van Vlissingen aan dr. (aldehfelsonder dankbetuiging voor de goede diensten gedurende vele jaren in die betrekking bewezen, en tot burgemeester dier gemeente be- noemd II. P. Winkelman. Voorts zijn herbenoemd de burgemeesters der gemeentenSt Anneland, Bath en ltilland, Co lijnsplaat, Kats en Kortgene, Ellerneet, Goes, Groede en Nieuwvliet, Hengstdijk, hoofdplaat \V aterlandkerkje en IJzendijke, Hulst, Kruiningen en Scbore, Nisse en Ovezande, Oostburg, Oost- kapelleOuwerkerk Overslag, Stoppeldijk Tholen, Westdorpe, Wissekerke, Wolphaartsdijk en Zuiddorpe. Bij beschikking van den minister van bin nenlandscbe Zaken is, met 1 Januarij opgedra gen de dienst van boofdingenieur van den water staat in bet lste district (Groningen) en in bet 3de district (Drenthe), standplaats Assen aan den boofdingenieur J. Slrool man- de dienst van boofdingenieur van den waterstaat in bet llde district (Zeeland) aan den hoofdingeuienr J. F. W. Conrad. Bij gelijke beschikking is, na voor- afgaand vergelijkend ouderzoek, met 1 Januarij tot surnumerair bij den waterstaat benoemd de civiel ingenieur A. A. Pelcaar, te Sluis. Met ingang van 1 Januarij a. s. is de nieuw benoetnde ingenieur R. U. van Manen tbans te Breskens belast met het arrondissement Alkmaar, terwijl de aspirant-ingenieur K. F. VI/. Rooseboom met gezegd tijdstip wordt belast met het arrondissement Breskens. Nantens 2297 rijks-commiezen is door eene commissie uit bun midden een adres aan de tweede kamer der staten generaal gerigthou- dende verzoek, dat de kamer bij de regering er op aandringe dat onderzocht worde, in hoeverre de bijdragen tot het burgerlijk pensioeufonds evenredig zijn aan de beboeften en tevens de weduwen en wezen der ambtenaren in het fonds kunnen deelen. Adressanten geven te kennen, dat hnn desnoods zelfs eene verhooging der door loopeude korting wenschelijk voorkomtindien daardoor aan limine weduwen de helft verzekert wordt van het pensioen, aan den ambtenaar toe- gekend. De hooge raad der Nedeilanden heeft op den 1 dezer o. a. behandeld de zaak der be ruchte vergiftiging (door middel van luciferskopjes in een weinig melk), door Anna Calharina Kouw- tjzer te Ilontenisse, op liaar kind van elf raaan- den gepleegd. Door bet hof van Zeeland was de ontaarde moeder deswege tot de slraffe des doods veroordeeld. De advocaat mr. D. van Eck droeg een cassatie- middel voor, bestaande in schending van art. 211 juncto art. 206 van bet wetb. van straf- vordering, om dat bet arrest niet voldoende met redenen was omkleed In deze zaak heeft de adv. gen. mr. Smits den 7 December coiiclusie genomen. Neuzen, 7 December. Gedurende de vorige maand zijn liet kanaal alhier opgevaren 26 zeeschepenmetende 4580 touuen en 195 binnenscliepen, m. 10155 t.: en afgevaren29 zeeschepenin. 5862 t. en 176 binneuschepen, m. 9715 t. Totaal sedert 1 Januarij 1868 zijn het kanaal opgevaren 400 zeeschepen, m. 61190 t. en 2338 binnenscliepenm. 146887 t.en afgevaren: 366 zeeschepen, m. 66175 t. en 2212 binnenscliepen, m. 143854 t. In de 11 eerste maanden van 1867 zijn het kanaal opgevaren 382 zeeschepen m. 65006 t. en 3646 binnen scliepen m. 147565 t.en afgevaren 322 zee schepen, m. 68348 t. en 3582 binneuschepen, m. 144277 t. N euzen8 December. In de Middel- burgsche courant van 8 dezer, no. 196, lezen wij het volgende „Men meldt ons uit Neuzenvan gisteren (6 December). „De aauneming door de tweede kamer der staten generaal van bet door de regering voor- gedragen subsidie voor 1869, ten behoeve van den Nieuwen Neuzenpolder, heeft liier algemeen genoegen verwekt. Het vooruitzigt wordt daardoor geopend om aan dien schoonen en zoo vrucht- baren polder, met vereenigde krachten van de ingelanden, die hoog noodzakelijke werken te doen uitvoeren, welke men hoopt dat zullen strekken om den polder voor verdere afneming, zoo niet voor eene inogelijke inundatie, te bewa- ren. Bij de regering zoowel als de volksver- tegenwoordiging scbijnt thans de overtuiging gevestigd te zijn, dat de hachelijke toestand van den polder werkelijk zijn oorsprong vindt in de sedert eenige jaren van wege bet rijk uitgevoerde oevenverken voor deze vesting." Wij nemen dat artikel in zijn geheel over, omdat wij er gebeel en al mee instemmen, maar wij laten er op volgen, dat de aanneming van den bewusten post der begrootingook daarom hier zooveel genoegen verwekt, omdat gedeputeerde staten dezer provinci e. hi) her haling volstandig geweigerd hebben, den polder calami- teus te verklaren, niettegenstaande daarop regl- malige aauspraak bestaat en ingelanden zooals algemeen bekend is zich sedert jaren opoffe- ringen tot behoud van den polder hebben getroost, die bunue krachten verre te boven gingen. Onzen waardigen minister van binnenlandsche zaken heeft dan ook in de Memome van loe- lichting op de Regrooling voor 1869, van zijn departement, niet zonder grond gezegd: „dat hij het slandpunl. van gedeputeerde slalen m deze ■zaak niet son goedkeuken." Neuzen, 8 December. In den nacbt van zondag op maandag jl. woedde hier een kevige wind aan een orkaan gelijk, die omstreeks 3 uren aanhield en bij oogenblikken de huizen deed dreunen. In de kom dezer gemeente is een bijna voltooid kuis ingestort, terwijl eenige schoorsteenenpannen van dakenramen en enkele boomen zijn af,- in- of ontgewaaid. De telegrafiscbe gemeeuscbap met Belgie en Holland was gisteren voorraiddag gestremd. In de westerliaven werden een viertal zeesche- len van knnne trossen geslagen, en op de slik een in zeer gevaarljjke positie op zij gedreven. Een drietal daarvan zijn met ger'inge schade gisteren voormiddag wedcr in vlot water geko men dock het vierdc, een met hout geladen brikschip genaamd Die Lienzia kapitein Chris- Ihoffelmogt het na alle pogingeu welke men aanwende niet gelukken, hetzelve in vlot water te brengen. Ileden avond te half 10 ure, zijn de pogin- gen met den besten uitslag bekroond. Bij Ellewoutsdijk is gestrand bet Bremer drie mastscbip Nordslern, met guano geladen en van Calloo naar Antwerpen bestemd. Tusschen Vlis singen en deze gemeente zitten zeven schepen omhoog, waaronder op de Kaloot gestrand is de Noordscbe bark Uafrucugezagv. Schjerve, in ballast naar Antwerpen, en de Prufssische brik A onigsberg, gezagv. I]alb, van Antwerpen met bestemming naar Buenos Ayros voorts de Pruis siscbe bark Norma, gezagv. Planck, van Ant- uerpen naar Sunderland, en de Nederlandsche Kof Helena Gesiena. gezagv. Prouwer, van Dant- zig naar Antwerpen, alien met gekapte masten. sonen, als verdacht medepligtig te zijn geweest aan den diefstal bij den landbouwer J oh. Iluijssen alhier, in den nacht van 26 op 27 Maart dezes jaars, kunnen wij mededeelen, dat niet den per- soon Joseph de Kin/, in vrjjheid is gesteld maar eene zekere Wuijlacrt, wonende te Clinge (Zeeland), terwijl nu nog als gevangene zijn, Eglitis Janus Pusenier en Joseph de Kint. "van Gent8 December. In den nacht van verleden zondag op maandag woedde hier uit het zuidwesten een' bevigen storm, die niet alleen de rust van vele beroofde maar ook groote schade heeft aangsrigt. Van vele gebouwen werden de pannen der daken ver weg geslingerd, en bet lood der goten opgerold als of't papier was. Uit de hervormde kerk werd een gedeelte van een raam geligt, en van den toren een stuk lood van meer dan 150 ned. ponden afgerukt en wel 10 ell en ver weggevoerd terwijl op de kaai de daar staande fotografische tent al spoe dig tegen den grond kwam, zoodat daaraan wel de meeste schade zal veroorzaakt zijn, Bosclikapelle, 7 December. De zware storm die dezen nacbt gewoed heeft heeft alhier en in deomstreken veel schade aangerigt. Er was bijna geen huis waar niet eenige dakpannen waren afgevlogen. Inzonderkeid was dit bet geval aan het nieuwe scboolgebouw, waaraan veel schade aan het dak ontstond. Ook is eenein dit jaarnieuw gebouwde steenen schuur van den landbouwer J. F. Ver- dtirmen totaal ingestort, alleen een gedeelte muurwerk is blijven staan. Op den 18 dezer zal aan het gebouw van het nrovinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed, de aanleg van een telegraaflijn met een draad van Oostburg naar Sluis. Donderdag 26 jl. is door het doorsteken van den dam op het strandhet kanaal door den Hoek van Holland voor den nieuwen Rotter- damschen waterweg met de Noordzee in gemeeu- schap gebragt, zoodat het kanaal thans aan weers- zijden voor de stroomen is geopend. De beer A. Prink, predikant bij de chris- telijk afgescheidene gemeente alhier," heeft zon dag 11. zijne gemeente bekend gemaaktdat hij vrjjheid had gevonden, om voor bet op hem uitgebragt beroep naar Genemuiden te bedanken. Als eene verbetering op ons berigt, voor koincnde in bet vorig nummer dezer courant betreffende bet in vrijheid stellen van drie per' Men heeft op de grenzen van Belgie en 1 raukrijk oulangs de ontdekking gedaan van eene metkode van binnensmokkelen van Brus- selsche kant in het laatste rijk, die met regt geslepen mag genoemd wprdenmaar op zoo groote sckaal gedreven wordt, dat zij ten laatste de argusoogen der commiezen of grenslieambten niet langer kon ontgaan. Een koopman te Parijs bield er namelijk een beestenspel op na en liet dat uit I rank rijk naar Belgie reizen en weer terug. Op de terugreis verborg hij tusschen de planken van het hok van den leeuw en van den tijger voor eene aanzienlijke waarde aan kant, en daar uicmand er aan dacbt om die hokken te onderzoeken en het ook niet durfde, kon de invoer van het koftbare artikel gemak- keljjk plaats hebben. Lit Londen meldt men, dat blijkens officieele opgave gedurende liet vorige jaa'r op de spoor- wegen van bet vereenigd koningrijk 2U9 personeu het leven verloren en 795 anderen kwetsureu bekomen hebben. Diarbij, zegt de berigtgever, moet men in aanmerking nemen, dat de spoor- wegen eene uitgestrektkeid hebben van 14,247 mijlen en daarover in bet jaar 1867 nicer dan 250 millioen personen zijn vervoerd. Gedurende de vorige week hebben 86 sche pen op de Engelsche kusten schipbreuk geleden. liet aantal vaartiiigen, die dit jaar verongelukt zijn, beloop tbans 2093. Te Maagdenburg is dingsdag 24 Novem ber, in de Friedricbstadferkcrkbet scvende ALGEIHERIM IMIELWS-ek AD VERTENTIEIiLAD Zeeuwsch Dil Weckblad wordt elken Woenadag morgen ten 8 ure uitgege- ▼ec bij BEILANUS DHONT te Neuzen. Prijs per 3 maan- Jen 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zicli Vij alle Boekhandelanrs, Poatdirecteurcn en Brievenbusliouilers. fts Van Selzaetc naar Geni 7.05. 10,30. 12,95. 5,20. Van Gent naar Scire,etc 7,55. 11,30. 3 00 6 05 Van Schaele uaar Lokercn 7,05a. 8,34. 3,42. 6,38. Van Lokcrcn naar Schade 6,30. 9 55. 1150a '*45 Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8 15. Van Gent naar St. Nicolaas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15. Van St. Nicolaas naar Antwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9 05 Van Antwerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4 00*. 6 00 7 30 Uetreinen geteekend (a) rijden alleen dee Woensdags. De uren geteekend met een 'zijn treinenvande le en 2e Masse. Advertentien gelieve men aan de Ultgevera 01 uiterlijk Diugsdag avond ten 6 ure; de prija van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken regel ineer 10 cent, behalve- ll! 35 cent zegclregt voor elke plaataing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1