1 No. 397. Woensdag 25 November 1868. 8ste Jaarg. VOOR Mtr.y ■W'" '''A, S POOR W EGD1E N S T. Neuzen, 23 November. Het sehijnt als of ons werelddeel beboefte heeft aan eene voortdurende afleiding en of alleen liet gemis daaraan in staat is een toestand van spanning in het leven te roepen, die eerst ein- digt als de eene of andere ingrijpende gebeurt.enis plaats heeft en ons een zet op het politieke schaakbord vertoont die al de hooge medespelers tot nadenken brengt en ze tot aanvankelijke rust noopt om hunne positien te versterken. Naauwelijks toch was de mare der Spaansche revolutie door Enropa verhreid of alle kabinetten weddjveren in betuigingen van vriendscbap en vrede. BerlijnParijs en Petersburg deden de welwillendste betuigingen hoorenjegens elkander, «n de adelaars van het noorden en het zuiden deden zicli voor als liefelijke zangvogels, in het kweelen van een lied des vredesofschoon de zoo geduchte wapeningen overal worden voort- gezet. De Engelsehe staatslleden Disraelie en Slanleij, die met een practisehen blik den algemeenen loestand overzien en deze als vredelievend schet- sen, hebben zicb met vertrouwen in dezen geest uitgelaten. Lord Slanleij noemt die ontzettende wapenin gen op zich zelf eene bron van gevaar, doch ziet daariu meer vrees voor- dan wenseh naar oorlog en gelooft dat de storm die Europa beeft bedreigd zal overwaaijen, daar de stemming der menigte vredelievend is. Met een helderen blik in de toekomst voor- spelt de edele lord dat gansch Duitschland zicb vroeg of laat onder aanvoering van Pruissen zal vereenigen, eene onvermydelijke uitkomst waarbij de Franscben zich zullen nederleggen omdat eene vaderlandslievende en goed aaneengesloten natie als de Fransche niets behoeft te vreezer. van oen sterk vereenigd Duitschland dat door de zorg voor zijne vorming en ontwikkeling behoefte zou hebben aan vredeallerminst er naar zou verlangen om met Frankrijk een kampstrijd op leven en dood in het leven te roepen. „Vrede en vrede en geen gevaar" zijn de woorden die ons worden toegeroepen, dat het zoo mag zijn is zeker de wenseh der uatien hetzij tevens eene aansporing om met bet oog op alle mogelijke onvoorziene gebeurtenissen 7,ich tot behoud van den vrede waardig te kun- nen doen gelden en eerbiedigen. Benoemd tot rijks bavenmeester bij bet Ze- derikkanaal P. A. Koorevaarte Goudamet intrekking van bet koninklijk besluit van 21 October jl., waarbij II. Eelljes tot die betrekking was benoemd, met eervol ontslag als sluismeester bij het kanaal van Zuid Beveland, terwijl P. A. Koorevaar toen tot laatstgenoemde betrekking was benoemd. De minister van binnenl. zaken is voor- •nemens aan de wetgevende magt voor te dragen, het verleenen eener rijkssubsidie van f 200,000, over eenige jaren verdeeld, ten behoeve der aan- hechting van Ameland aan den vasten wal. Omtrent de gevoelens van den minister van binnenlandscbe zaken nopens de toepassing der wet op het lager onderwijskan worden medegedeeld, dat bet niet in zijne bedoeling ligt, art. 36 der school wetvoor zooveel betreft de gewone kosten van het onderwijs, op gemeenten die geen schoolgeld beffen, toe te passen. Alleen in het exceptioneele gevnl dat die heffing, hetzij van wege de armoede der ingezetenon hetzij om de bezwaren aan de inning verbonden, onuit- voerbaar mogt worden bevonden, zou <le minis ter meenen van dien regel te mogen afwijken. Waar bet de buitengewone kosten van het onderwijs geld, zooals het bouwen van een school- lokaal of onderwijzerswoningalzoo eene uit- gaaf voor eens zou de minister scboolgeldbef- fing niet als onmisbare voorwaarde voor bet ver- krijgen van subsidie willen stellen. De minister van oorlog is blijkens zijn antwoord op bet verslag der tweede kamer over zijne begrooting, voor eene wettelijke regeling van bet defensiestelsel, maar niet van de leger organisatie. Ilij wil de vesting Neuzen en het fort Ellewoutsdijk bebouden, en zal voor de op- heffing der forten bij Breskens (met nitzondering van bet bavenfort) spoedig aan den koning voor- stellen doen tot het overgeven dier sterkte ter slooping aan bet bestuur der domeinen. De leden van de eerste kamer der staten- generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen donderdag den 26 November aanstaande. De algemeene beraadslaging over de staats- begrooting voor 1869 is jl. maandag aangevangen. Nieuwe wefsontwerpen op de scbutterjjen worden voorbereid en evenzoo eene gewijzigde inilitiewet, waarin de nummerverwisseling zal worden afgeschaft en de remplacering beperkt. Eene nieuwe organisatie der vesting artillerie zal waarschijnlijk in bet begin van het volgende jaar plaats hebben. Het onderwijs aan de militaire akademie te Breda zal hervormd worden en eene aansluiting daarvan plaats hebben met bet onderwijs aan de rijks-burgerscholen. Neuzen, 23 November. DeheerA. Brink, predikant bij de christelijk afgescheidene ge- meente alhier, is beroepen te Genemuiden. De gedeputeerde staten van Zeeland lieb ben bij besluit van den 13 dezer, no. 65, tot provinciate veearts der 3e klasse in bet regter- lijk kanton Axel, standplaats Neuzen, benoemd de rijksveearts T. van Aerde alhier. Hoeb24 November. Gisteren morgen bad alhier een treffend ongeval plaats. Zekerer. Jacobus Bcrnardus Hermansboerenknecht bij den heer Corlvriendl alhierin den stal bezig zijnde, krijgt een slag van een paard tegen den onderbuik met het ongelukkig gevolgdat hij heden morgen reeds aan de gevolgen daarvan is overleden. De man laat als weduwenaar een kiudje na. Zaamslag, 23 November. Tot predi kant by de christeljjk afgescheidene gemeente alhier is beroepen de heer M. Boone, predikant te Biezelinge. Onze lezers zullen zich herinneren hoe den 13 April dezes jaars, A. de Moor, zijn bewaar- der C. Mirtjonin het huis van bewaring te Axel wist te ontsnappen. De regtbank van Goes heeft in bare zitting van den 16 dezer, den bewaarder voor dat feit veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf benevens de kosten der procedure. ISosclikapelleden 23 November. Ter aanvulling van het berigt nopens den diefstal in de gemeente Stoppeldijk in no. 396 dezer courant vermeld dient, dat ten gevolge van een ten huize van E. Raman ingesteld onderzoek is aan bet Iicht gebragt, dat door dezen ten na- deele van den landbouwer Jacs. Fran'. Serrarens alhier nog ongeveer 7 mudden aardappelen zijn ontvreemd. Opmerkelijk is bet intusscben, dat men over het algemeen de meeste dieven vindt in die buurten, waar personen wonen die zich met bet koopen van gestolene goederen trachten te vcr- rijken in de meeste gevallen zijn bet van die heimelijke mannekens die eene schijnbare vroom- heid bezitten en daarom bij ieder nog al in een goeden reuk staan, zij mogen dus hiermede wel wat voorzigtig zijn want door dat koopen, van gestraalde dingen blijkt bet, dat zij met de die- J ven gemeene zaak maken. En het zou boven- dien nog zoo hoog kunnen komendat Jane de vrijheid zou krijgen om die gestraalde din gen op een kruiwagen naar zekere plaats te brengen, ntaar of bet dan ook zoo goed zou afloopen als vroeger, zou Nulsken moeten af- wacbten. In de op 20 dezer te Sluis gebouden ver gadering van den Zwinpolder is door de aeht- tien aanwezige leden bij acclamatie besloten, zich te verbinden om gedurende tien jaren eene jaarlijksche bijdrage van f 3 per bunder te geven ten behoeve van een algemeen uitwaterings-ka- naal, voor rekening van bet rijk te maken. Zoo als vvij in ons nommer van 11 dezer mededeelden, beeft de minister van binnenlandscbe zaken zich bcreid verklaard aan de staten-generaal een voor- stel te doen om van rijkswege door het graven van een kanaal in de uitwatering in bet voor- malig 4e district te voorzien mits de belang- hebbende polders zich verbinden tot eene jaar lijksche bijdrage van hoogstens f 3 per bunder gedurende tien jaren, en verder het onderhoud der werken na de voltooijing op zich te nemen, voor welk laatste de poldersnaar het oordeel van den ministertot een waterschap zullen moeten vereenigd worden. Ter overweging van de gevraagde bijdrage tot daarstelling voor rijks-rekcning van een al gemeen nit waterings kanaal vernemen wijdat nog de volgende polder-vergaderingen zulien ge- liouden worden alsvan den Prinswillemspol- derte Schoondijkeop dingsdag 24 dito van den Olieslagerspolder, te Oostburg, op woensdag 25dito; van den Passageulepolder, teYzendijke op woensdag 25 dito van acht polders, deelma- kende van de watering Kapitalendara, en gele- gen onder de gemeenten Aardenburg, Eede St. Kruis en Oostburg, te Aardenburg op dings dag 1 December van den Eiland en Brandkreek- polder, te Oostburg op woensdag 2 December; van de watering Kadzand te Zuidzande, op donder dag 3 dito van de polders deelmakende van de watering Passluis te Sluis, op vrijdag 4 dito. - Op den 20 dezer hebben de benoemde leden der internationale commissie tot herziening der grensscbeiding in bet Zwin bestaande uit de heeren Breydel de Brock, lid van den provin- cialen raad van West-Vlaanderen, Piersingenieur der bruggen en wegen aldaar, J. M. Henncquin, lid der staten van Zeeland. en A. Sleyaard, ge- pensioneerd landmeter bij het kadasterhunne opwachting bij den commissaris des konings ge- maakt. Men vleit zich dat in bet belang der beide rijken de werkzaamheden dier commissie spoedig mogen leiden tot bet in exploitatie bren gen van honderde bunders schorgronden. Den 19 dezer is te 's Hage aanbesteed het maken van het gedeelte van het kanaal door Walcheren tusschen de bir.nenbaven bij Veere en de nieuwe haven van Middelburg, waarvoor de rninste inschrijvers waren de heeren Schram en Kalis te Sliedrecht, voor f 216,739. Uit een mededeeling door den heer A. R. Blommendal in de vergadering van bet kon. instituut van ingeneurs gedaan," is gebleken, dat de laatst gedane peilingen op de Schelde op nieuw bewezen hebben, dat voor de afdamming geen schade aan bet vaarwater wordt toegebragt Jl. donderdag avond te ongeveer 1 l,/i uur ontmoette te Rotterdam een <igent von politie die naar zijne woning wilde gaan, in de Scheeps- timmermanslann nabij zijne woning 5 a 6 per sonen, uiterlijk sjouwerlieden. Een dier personen, die toeschoot met bet kennelijk doel, om den agent aan te grijpen en daarbij riep„daarbeb je zoo'n (volgt een sebeldwoord)", werd door den agent met een pistoolschot ontvangen, waarna de aanranders ijlir.gs de vlugt namen. Onder zoek geschiedt. Een eehtpaar te Schiedam vierde zijne 62Jjarige echtvereeniging. Te zamen bekwamen zij den ouderdom van 182 jaar, zijnde de man 84 en de vrouw 98 jaar. Aan bet postkantoor te den Helder is een brief ontvangen met het volgende enrieuse adres: „Wees zoo goed en geef die aan Japie." De administrateur beeft dien brief voor een der vensterruiten geplaatst, met de vraag,,Wie is die Japie Op de laatst gebouden kermis te Purme- rend zijn twee meisjes uit Zaandam, die zich als dienstmeisjes in eene kermistent liadden verb nurd, tegen haren wil door den bonder van die tent gemetamorphoseerd in getijgerde dames, door haar beiden over bet gebeele ligchaam te bestippen met nilrum argenli. Den volgenden dag werden zij aan bet publiek voorgesteld als de dames met de tijgerbuid. Daar een van haar de tijgervlekken verloren bad, wilde de Louder der tent haar in eene negerin berscbeppen, waar- aan zjj zicb evenwel nog tijdig door de vlugt wist te onttrokken. De justitie bemoeit zich met de zaak. Door de classieale vergadering der chris- telijke afgescheidene gemeenten te Warffum is de beer P. Woudsmavan -Ulrum, ontzet uit zijne bediening als predikant en vervallen ver klaard van zijn lidmaatschap der afgescheidene kerk, terwijl, door de classieale vergadering dier gemeente te Groningen de beer Bosvan Haren mede is afgezetom onzedeljjk gedrag als predikant in de afgescheidene kerk. Volgens de Wmlschofer Courant hebben eenige visschers te Finsterwold gevangen een schier aal, van 7 voet lengte, 89,95 pond zwaarte en 75 duim dikte. Men rekent den ouderdom op 145 jaar. Het dier zal te Winschoten ter bezigtiging worden gesteld. Een telegrafiscb berigt uit 0. Indien meldt dat bet Nederl. exped. legercorps op Bali eene belangrijke overwinning heeft bebaald, waarom- trent meer omstandig berigt wordt te gemoet gezien. H u i, s t 23 November. Verleden zaturdag werden alhier aan de buizen der ingezetenen briefjes rond gebragt vvaarop men las: Soiree Litferaire et Musical, opzon- dag den 22 November 1868 in het logemeut bij den beer Fijldcrs te Hulstentreele rang 50 cents, 2e rang 20 cents, aanvang des avonds 7 ure." Wij behoorden ook tot, die nienwsgie- rigen welke eens zouden gaan zien. Maar ons arme 20 centen wij hadden er 4 pintjes uitzet voor gebad. Het was te belagchelijk om aan te hooren zoodat iedereen zeide, wel wat zijn we beet genomen De persoon B. die de soiree bad aangekondigd werd door 't publiek uitge- jouwd. Wij waarscbuvven andere plaatsen voor genoemde B. en zeggen ronduit dat niemand er spijt van zal hebben al laat men hem met zijn soiree litteraire ook alleen staan. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN. van IS tot X21 November. ALGEMEENNIEUWS-mADVERTEIVTIEBLAD Zeeuwsch aanderen Dit Weekblad wordt elken Woensdag morgen ten 8 lire uitgege- vtn bij BEILANUS DHONT te Neuzen. Prijs per 3 maan- den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van Sehaele naar Gent 7,05. 10,39. 12,25. 5,20. V«n Gent naar Sehaete 7,55. 11 30. Van Sehaete unar Lnkeren 7,05a. 8,34. 3,42. 6,38. Van Lnkeren naar Sehaete 6,30. 9,55. Van St. Nicotaas naar Gen/, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. Van Gent naar S'. Nicotaas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5 35*. Van St. Nicotaas naar Anticerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5 10. 6,15*. 9 05 Van Antieerpen naar St. Nicnlaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 5,00. 7 30. (a) De treinen geteekend (a) rijden atleen des Woensdags. Be uren geteekendmet een zijn treinen van de le 'en 2e lclasse. 3,00. 6,05. 11,50a. 4,45. 8,15. .1 5. Advertentien geliere men aan de Uitgevcrs in te zen.len uiterlijk Dingadag avond ten 6 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 4U cent, voor elken regel meer 10 cent, behalve 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. HUWELIJKEN. Den 19 Nov. Frans Dooms, 22 j., jm. eu Leuntje Boutens, 27 j., jrt. HUWELlJKS-AANGIF'l'EN. Den 21 Nov. Jacobus Ver- linde, 26 j.. jm. en Janneke de Zeeuw, 25 j., jd. OVERL1JDEN. Den 18 Nov. Coleta Johanna Euphemia Pauwels, 6 w., d. v. Augustinns en Euphemia Jdhanna van Aerde. GEBOORTEN. Den 15 Nov. Krina, d. v. Jannizje van Aalst. Deu 16. Jacoba, d. v. Suzanna Dieleraan Adriana Levina, d, v. Jacobus Schilleraan en Anna Elizabeth Bootagezel. Den 18. Marinas Pieter, z. v. Jan Kiel en Levina Riemens. Den 20. Neeltje Pieternella, d. v. Jan van Aalst en Johanna Bouwens. Den 21 Eva Janna, d. v. Pieter de Bruijne eu Jaunu Dees.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1