No. 395*. Zaturdag 14 November 1868. 8ste Jaarg. B y V O E G S E L Ififfi JXAJAAHSVERGADEKIXG DEI1 PROVIXCIALE STATEN VAX ZEELAXD, VAN HET VOOR De minister van binnenlandsche zaken lieeftin zijne memorie van antwoord op het voorloopig verslag, o. a. gezegd, dat omtreut de yestiging van een halt, op den spoorweg bij het kanaal door Zuid-bevelandnog adviezen wor sen ingewaeht. Avondzitting van Dingsdag 3 November. Tegenwoordig de commissaris des konings yooreitter; 34, later 35 leden, alsmede de grifiier. Afvvezig zijn de heeren MoolenburghHemeijn, Iloogeiiboomllron/cers, van tier Vliel en de Visser met, alsmede de heer 1 is sorder kennisgeving. Nadat de voor/itter de vergadering in naam ■des konings lieeft gfeopend, herinnert hij aan het <door de staten geleden en door de leden even ails door hem zeker betreurd verlies van een lid, inamelLjk de heer I. C. 0. Bcnleijn, die bij de laatste z-omervergaderiug reeds door ziekte ver- iiinderd wis te versdiijnen en sedert is overleden. Ten gevolge daarvan heeft eene uieuwe verkie y.ing plaats gehad, waarbij tot lid der staten is gekozen de heer VV. de Smidldie tegen- ivoordig is en sviens geloofsbrieven alsnu moeten -worden onderzocht. Tot leden der cotnmissie, met <lat ondcrzoek belast., wijst de voorzitter de hee Ten llenneqitini'ierssens en van der Bill aan. Den tijd dat. deze eonmiissie zich tot genoemd onderzoek verwijdert worden de werkzaamheden geschorst. Bij terugkeer adviseert de cominissie, bij monde van den heer llenncquin, tottoelating van den heer de Smidl. Daartoe besloten zijnde, wordt genoemde heer door den griffier binnen- geleid, legt in handeu des voorzitters de voor- geschreven eeden at' en ueemt zitting. Voor kennisgeving wordeD aangenomeu de door den griffier voorgelezen stukken, o. a. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den IB Augustus jl., hondende nadere bepaling van het aandeel der gemeente Philippine, in de kosten van den bouw van een school- lokaal met onderwijzerswouiug, en afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur aldaar, om subsidie voor de gevvone kosten van het lager ondenvijs. Worden ter griffie nedergelegd de mededeelin- gen van gedeputeerde staten der beschikking op het adres van den gemeenteraad van Hoofd plaat, hondende verzoek dat die gemeente worde opgenomen onder die plaatsen waar de stoom- booten voor den dienst op de Wester Schelde aanleggen en die met betrekking tot het adres van P. W. F. Engclse, provinciale opzigter te Hulst, houdende verzoek om verhooging zijner jaarwedde. Zitting van Donderdag 5 November. Tegenwoordig de commissaris des konings, voorzitter, 36 leden en de griffier. De notulen van het verhandelde in de zitting van 3 dezer worden na voorlezing goedgekeurcf. De heer Kroon brengt o. a. het algemeen vei'slag der afdeelingen uit omtrent het voorstel van gedeputeerde staten tot het verleenen van rentelooze voorschotten ter verbetering van wegen dienst 1869. Het voorstel strekt om o. a. in te willigen de aanvragen1". van het gemeentebestuur van IJzendijke tot bestrating van den weg van den straatweg van IJzendijke naar Schoondijke over den djjk tusschen de Maurits-, Kleinojufvrouw- en Passageulepolders tot aan het gehucht Tur- keijen, ad f 9000, doch sleehts tot zoodanig bedrag als vereischt wordt om, met eene keibe strating van het over den berm loopende gedeelte wegs, hot overige gedeelte van den weg te begrinden 2'. van het dijksbestuur van den polder Stoppeldijk ad f 3000, voor de begrin- diug van een gedeelte der zoogenaamde Bossehe- straat, loopende van den reeds bestaanden grind- weg te Hapenburg tot de kom der gemeente Boschkapelleen Het nader ingekomen adres van het dijks bestuur der polders Eiland en Brandkreek strekt om te verzoeken, dat zijne aan vrage van 30,800 moge worden ingewilligd, niettegenstaande het door gedeputeerde staten thans even als in 1867 is opmerkzaam gemaakt, dat de vereischte stuk ken niet alle zijn ingezonden. Het voorstel van gedeputeerde staten omtrent de aanvrage van het gemeentebestuur van IJzen dijke, is aangenomen met algemeene stemmen. Het voorstel van dezelfden, om het poldcr- bestuur van Eiland en Brandkreek te verwijzen naar 13 van het besluit der staten van 8 No vember 1862no. 4. Mede aangenomen met algemeene stemmen. Even als het voorstel van dezelfden tot inwilliging van de aanvrage van het dijksbestuur van Stoppeldijk. Gedeputeerde staten worden, op hun verzoek, diligent verklaard ten aanzien van het den 7 Julij jl. in hunne hrtndeu gesteld verzoek- schrift van I'. VP. F. Engelse, provinciaal op zigter van den waterstaat te Hulst, strekkende tot verhooging zijner jaarwedde. Gedeputeerde staten hebben dienaangaande een onderzoek ingesteldhetwelk echter nog niet geheel is atgeloopenzoodat zij vooralsnog buiten staat zijn het vereischte rapport uit te brengen. Het verzoek van de gemeente Iloofplaat is niet voor inwilliging vatbaar gekeurd. De heer llomhach vraagt den voorzitter, wat er is van de door dezen in de najaarsvergade- ring van 1867 gedane toezegging betreffende bij de regering ontworpen wetsbepalingen omtrent het berijden der kunstwegen, waaromtrent gede puteerde staten toen waren gehoord. De voorzitter antwoordt dat hij hieromtrent geene nadere mededeelingen kan doen, aangezien, voor zooveel hem bekcnd is, de toestaud sedert onveranderd is gebleven. De heer Ilombach herinnert, dat ook in het verslag der afdeelingen omtrent het voorstel tot het verleenen van rentelooze voorschotten voor wegsverbetering op het wenschelijke eener zoo- danige wet is gewezen. IIij dringt het belaug er van dus nogmaals aan. De voorzitter antwoordt dat niemand meer dan gedeputeerde staten en hij overtuigd kan zijn van het noodige eener rcgeliug der bespro ken zaak, maar noch aan hem noch aan het gedeputeerd college de magt is gegeven tot het geyeu van wettelijke voorsehriften daaromtrent. Hij verzekert echter dat alies wat kan gedaan worden door gedeputeerde staten zal worden verrigt. Daar de werkzaamheden hiermede zijn afge- loopen, en geen der leden verlangt den overigen tijd der voile veertien dagen bijeen te blijven, wordt de resumtie der notulen en de uitvoering der ger.omen besluitcn aan gedeputeerde staten opgedragen. llierna sluit de voorzitter deze najaarsverga- dering der provinciale staten van Zeelaud, in naam des konings. IVeuzen11 November. Op de heden gehouden najaars paarden- en veemarkt waren aangebragt51 stuks rundvee, 21 paarden en 51 varkens. Voor het rundvee en de varkens werden hooge prijzen besteed. In de paarden was geen handel. Van de uitgeloofde premien zijn toegekend die voor bet schoonste paard benedeu'de 7 jaar aan A. de Feijler te Neuzeu voor het grootste getal paarden, aan G. Dees te Neuzen voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Axel en Hulst, aan laatstgenoemde voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons aangevoerd, aan C. L. de Rop te Axel; voor het grootste getal rundvee, aan E. J. Levi te Neuzen en voor het grootste getal varkens, aan J. Gerrils te Overslag. Neuzen 9 12 November. Mag men over onze veemarkt van 11. woensdag goed te vreden zijn en moge de markt te Goes soms dubbel of drie yiermaal zooveel bezet zijn, wat zouden onze landlieden, verbazend groote oogen opzetten, als zij eene markt mogten bijwonen zooals 30 October te Gorinchem waar ruim 4000 runderen of te Asperen, ten zelfden dage, waar meer dan 700 paarden aan de lijn waren. Neuzen, 13 November. Naar wij ver- nemen heeft? op zaturdag den 7 dezer de be- proeving plaats gehad van de spoorwegbrug over het kanaal te Sluiskil. De locomotief heeft met eenige wagens achter zich met het aantal noodige ponden bevracht, met voile |en' ook met halve kracht de brug overreden en de nederdaling scbijnt zoo gering geweest en'ide'herstelling zoo dadelijk te hebben plaats gehad als men die ooit elders heeft ontmoet. Ilet resultaat schijnt in alien opzigte redenen tot tevredenheid te hebben opgeleverd, zoo zelf dat daarbij openbare hulde aan den ontwerper rnaar inzonderheid aan den aannemer met het maken dier brug belast, de heer J. Ver/cuijl Quak/ielaar te Vlissingen is gebragt. Zaturdag heeft te Middelburg een hevige brand gewoedwaardoor het huis van den in- strumentmaker Rlindenbacli in den Langendelft met al wat daarin was, is uitgebrand. De in- wonende personen zijn gelukkig gered en zoovvel het huis als iuboedel waren tegen .brandsckade verzekerd. Neuzen, 13 November. Het mag niet ovei bodig geacht worden op de eigenaardige zucht te wijzen van ons volk om zich te ver- zetten tegen de policie, vooral als deze geroepen wordt tot handhaving der openbare rust. Fat- soenlijke lieden geven zelfs in dit opzigt veelal een sleeht voorbeeld, en is het dus niet te ver- vyondereu dat de onkuudige volksmenigte van tijd tot tijd, zoo als vdbr eenige dagen te Rot terdam tot een oproer overslaat. Maar ook de policie dieut dan ook steeds die bonding in acht te nemen die passende is tot het goed uitoefenen van hunne roeping, zich aan geen dronkenschap over te geven of uit overdreven ijver iemand in zijne regten te verkorten. Wil de policie goed toezM houden op bedelarij en diefstal, dan dient de overheid haar zoodanig te beloonen, dat geene paascheijeren mogten opgehaald of extraatjes ontvangen worden. Werden wij tot dusverre door plaatsgebrek verhmderd een verslag te geven van de in den avond en naclit van den 31 jl. op 1 dezer te Rotterdam plaats gehad hebbende ougeregeld- heden, wij voldoen thans nog gaarne°aan het verlangen, van velen onzer geabonneerden, door de mededeeling van een verslag daaromtrent, dd. 1 dezer, zooals dat voorkomt in de Men we Dotlerdamsc/ie courant van 2 dezer, no. 303. ALfiEMEEN NIEUWS-t» ADVERTENTIEBLAD Zeeuwsch De ongeregelJheden. die sedert eenige dagen hier ter stede hebben plaats gehad, hebben gisteren avond en nacht een zeer ernstig karakter aangenomen. Thans zijn wij in staat dien- aa ttjaande het een en ander nader mede te deelen. Tot omstrecks acht ure was het nog overal tamelijk rustig (inch op dat uur hegon er langs de Hoogstraat weder een oploop die weldra in verachillende andere straten gevolgd wtrd door zainenscholingcn, waarhij onder uitbuudig getier onophoudeliik de poittie op allerlex wijze werd uitgetart. Het ruinoer nam daar op gestadig meer en meer toe, ten gevolge waarvau onder- ■cheidene ingezetenen, uit vrees dat het volk hunne huizen zon binnendringen, hunne winkels sloten. De heeren burgemeester en wethouders met den secretaris der gemeente vertoonden zich up verschillende plaatsen, om het volk tot rust aan te uianen doch het tumult had spoedig zulk eene uitbreidiug verkregen dat die aanmauing iu het gewoel der rnassa verloren ging. Later in den avond concentreerde zich het rumoer meer be- paaldelijk naar de zijde der Kaasmarkt, alwaar ten laatste, onder een oorverdoovend geschreeuw, een aanval werd gedaan op het politiebureau en het stadhuis. Dit begon met het werpen van steenen, die hier en daar uit de straat opgebroken, naar de ramen van het bureau ge9lingerd werden. De aldaar aanwezige politie scheen aanvankelijk daarin nog geen aarileiding te vinden om van acherp gebruik te maken, maar weerde zich alechU met het plat der sabela, waarop het volk, blijkbaar in den waan dat de politie niet met het scherp der sabels durfde werken, met alle kracht op het gebouw aandrong. De agenten maukten daarop gebruik van alle wapens, die zij ter hunner beschikking gereed hadden, eu bragten het door eene vereenigde charge zoover, dat de geheele markt in een oogenblik als 't ware was schoongeveegd. Toen evenwel brak het rumoer eensklapa zooveel te heviger uit. Men kon in waarheid zeggen, dat het steenen regeude, zelfs zoo dat de agenten geuoodzaakt waren zich naar het gebouw terug te trek'ken, terwijl velen hunner door de steenen verwond werdeu. I)e menigte daarop steeds voorwaart9 dringende, was weldra het gebouw binnengekomen en maakte aldaar aanstalten om het bureau in brand te steken, hetgeeu ook aanvankelijk gelukte, vooral toen eenige personen eene k ist met stroo aaobragten, ora de vlam dadelijk te kunnen aan- wakkeren. De politiegeheel opgesloten, geen middel meer ziende om het verder indringen te keer te gaan en het leven zoo duur mogelijk willende verkoopeu, nam de wijk naar het bovenste gedeelte van het gebouw, van waar zij de menigte, door het nederwerpen vau dakpaunen en andere harde voor- werpen, van het gebouw trachtte af te houden. Nog zou dit welligt niet gelukt zijn, zoo er niet vau het derde kwartier (bureau Goudsche Weg) eene versterking van 48 man wa9 koraen opdagen, die onder koramando vau twee inspecteurs, langs de Lombardstraat onverwachts de menigte in den rug aanviel. De in het bureau aanwezige ageuten deden daarop met de aan- gekomcnen vereenigd een uitval, waardoor men het zoo ver bragt, dat de volksmassa van daar werd verwijderd. Doch hiermede was het niet afgedaan, want nu vereenigde het volk alle krachten om den inmiddels aangevangen aanval op het raadhuis voort te zetten, met het gevolg dat aldaar weldra al de glasruiten veruield en iu de benedenverdieping de gordijuen afgescheurd waren, terwijl echter alle pogingen om door de deuren of ramen naar binnen te stormen, aanvankelijk mislukten. De agent, die aldaar binnea het gebouw de vaste wacht heeft, zich naar het politie-bureau willende begeven, hoopte zich door verkleeding onkenbaar te maken, doch had in den haast niet opgemerkt dat een gedeelte van zijn sabel van onder uit ziju jas zigtbaar was, teu gevolge waarvan hij dan ook al9 agent herkend en deerlijk mishandeld werd. Terwijl inmiddels, tot een sein voor de politie, de klok op het raadhuis werd geluid, werd door eenigeu uit het volk de lantaaropaal op den hoek der Hoogstraat uitgebroken om daarmede op de rameu te rammeijen. Daarop gelukte het eindelijk eeu der aanvallers om het aldaar aanwezige kactoor binnen te klimmen en dat lokaal in brand te steken. Doch juiat daarmede bezig aijnde, werd hij door een agent gegrepen. Hierdoor ontstond eeue worsteling, waarbij de agent wel aan de hand werd gewond, doch den dader zoo stevig vasthield, dat deze weldra, met behulp van anderen, met de nog niet gebluschte papieren in de f uiat in arrest werd gebragt. De ootstane brand werd onderwijl, even al9 in het bureau aan de kaasmarkt, nog tijdig gebluscht. Voor het overige had de politie nog sleehts zooveel mogelijk het aanhoudend werpen van steenen te keer te gaan. Dit bleef evenwel met het nog overig tumult tot ruim drie ure aanhouden, waarna de menigte lang> zamerhand aftrok. Op verschillende andere plaatsen in de stad zijn mede de lantaarns het mikpunt der steenen geweest, terwijl bij vele par- ticulieren, vooral iu den omtrek van het stadhuis, de ruiten ▼erbrijzeld werden. Dit was evenzeer het geval met enkele ramen van het Museum, Boymansalwaar een vijftigtal agenten geposteerd stond, die mede herhaaldelijk eene charge van de menigte hadden af te slaan, waarbij het voornamelijk gemunt was op het bureau van het eerste kwartier in de Pauwensteeg. Op het bureau van het derde kwartier werd omstreeks den- zelfden tijd tweemaal achtereen een aanval gedaan doch met goed gevolg afgeslagen. Het bureau aan deu Goudschen weg bleef insgelijks niet vrij, doch ook daar was het betrekkelijk spoedig a'geloopen. Langs de Hoogstraat, den Goudschen weg, het Hang en andere straten werden insgelijks ruiten ingegooid. Ook voor het bureau onzer courant stond ten 9 ure eene volksmenigte verzameld, die met bedreigiugen er op aandrong, dat eene door den heer Jacob de Vletter ingezonden, doch door ons geweigerde advertentie geplaatst zou worden, waaraan evenwel niet voldaan is. Daar er inmiddels naar's Gravenhage om militaire hulpjgeseind was, arriveerde alhier heden morgen ten half 5 ure een escadron huzaren, ten 8 ure gevolgd door een baUillon en des namiddags nog door een tweede bataillon grenadiers en jagers. Dadelijk werden er alstoen piketten uitgeiet bij de Stadhuissteeg en op andere punten militaire posten gesteld, waarbij tevens rcgeliug werd gemaakt tot het patrouilleren, terwijl verder alles zoodanig werd gcschikt, dat ofschoon ds militaire magt, ter gezumeulijke sterkte van ruim 700 mandoor de stad verspreid wa9, er e\euwel ieder oogenblik iu geval vau nood naar alle kanten ver sterking kon worden verschaft. Teven9 werden de noodige schik- kingen gemaakt, om wanneer het noodig mogt zijn"nog militaire uit Delft, Gouda en audere omliggende garnizoens- plaatsen te verkrijgen. Het braudpiket der s^hutterij onder de wapens zijude, werd gedesigneerd tot wachthouden bij het raad huis gedurende deu geheelcn nacht en verder werden nog andere maat'.egelen geuomen, om zooveel mogelijk wanordeliik- heden te belelteu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1