No. 393. Woensdag 28 October 1868. 8ste S-, MMTBKTEN Ml VOOR SPOO E2 W EGDIEHST. Benoenid tot griffier bij bet kantongeregt te Hulst de beer VV. P. Koningsleinbeeedigd klerk ter griffie van de arrondissements-regtbank te Breda. Beuoemd tot beheerder van den Paulina- polder inr. F. J. Brevet. Eervol ontslagen als sluismeester bij het kanaal van Zuid Beveland en benoemd tot rijks- havenraeester bij bet Zederikkanaal Eeltjes en benoemd tot sluismeester bij het kanaal van Zuid Beveland P. A. lioorevaar, te Gouda. Dingsdag 3 November a. s. moet de gewone najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland worden geopend. Tot dusver schijnen, althans te oordeelen naar de agenda, de werk- zaamheden niet vele te zullen zijn. Do voor- stellen van gedeputeerde staten bepalen zieh tot drie, t. w.een tot het verleenen van rentelooze voorschotten ter verbetering van vvegendienst 1869; een tot het verleenen van magtiging tot af- en overschrijving op de begrooting van de enkel provinciale en huisboudelijke inkomsten en uitgaven voor 1868, en een tot wijziging dier begrooting voor 1869. Gedeputeerde staten zullen voorts mededee- lingen doen nopens den toestand der wegen met behnlp van rentelooze voorschotten uit de provinciale fondsen aangelegd, alsmede omtrent het voorstel van den heer Hammachernopens de verbinding van de voormalige 4e en 5e dis- tricten. Ook zal door hen rapport worden uit- gebragt omtrent het adres van den gemeenteraad van Hoofdplaathoudende verzoek dat die ge- meente worde opgenomen onder de plaatsen waar de stoombooten voor den dienst op de Wester- Schelde aanleggen. Het eenige op de agenda vermelde adres is dat van B. Ooslerman gewezen steigerschuit- scbipper te Vlissingenvan den 27 Julij jl., houdende verzoek om met eene gratificatie uit de provinciale fondsen te worden begunstigd. In deze zitting zal ook het onderzoek moeten plaats hebben der geloofsbrieven van den heer VP. C. de Smidt, te Schoondijke, nieuw gekozen lid der staten in het hoofdkiesdistrict Sluis, ter vervanging van den heer C. 0. Benleijn overleden. Overigens zal mededeeling worden gedaan van eenige koninklijke besluiten tot goedkeuring van verschillende door de provinciale staten genomen beschikkingen, alsmede een houdende verdaging van de beslissing des konings omtrent het door de staten bij besluit van 10 Julij jl. vastgestelde reglement op het beheer der gemeenschappelijke nitwatering van den Willem-polder c. s. (Noord- Beveland). Van den minister van binnenlandsche zaken is een brief ingekomen dd. 19Augustus jl., hou dende nadere bepaling van het aandeel der ge- meente Philippine in de kosten van den bonw van een schoollokaal met onderwijzersvvoning en afvvijzing van het verzoek van het gemeente- bestuur aldaarom subsidie voor de gewone kosten van het lager onderwjjs. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft op 22 dezer uitspraak gedaan in de zaak vermeld in de nommers dezer courant van 14 en 21 dezer van Augustinus Geilleiloud 40 jarenzadelmaker te Bosohkapellethans te Middelburg gedetincerd. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezer. aangenomcn dat de be schuldigde tusschen 7 en 75 uren in den morgen van 24 Mei jl. in de wouing van den landbou wer P. F. Asselmante Stoppeldijkede zich destyds daar alleen bevindende 16jarige Anna Catharina de Gyzel met een voor de hand Iig- gend broodmes moedwillig van het leven heeft beroofd, en daarna in eene aangrenzende kamer met een bij zich hebbend stcekbeiteltje een daar staaud kabinet, alsmede in een aan dat vertrek grenzend opkamertje een kist opengebrokeu en uit deze eenig geld, ter waarde van f 1,90 ont- vreemd en zich toegeeigend heeft. Als niet-be- wezen is echter verklaard dat de beschuldigde bij den door hem opzettelijk gepleegden dood- slag met voorbedachten raad zou hebben ge- handeld. Het hof heeft beslist dat de door den beschul digde gepleegde doodslag en daarop onmiddelijk gevolgde diefstal als een misdrijf moeten wor den beschouwd, gequalificeerd als moedwilligen doodslagwelke heeft gestrekt tot het plegen van diefstal in een bewoond huis door middel van binnenbraak, ten einde dien diefstal gemak- kelijk te maken. De beschuldigde is aan dit misdrijf schuldig verklaard en te dier zake ver- oordeeld tot de doodstraf uit te voeren bin- nen Middelburgmet verwijzing in de kosten van het regtsgeding ten behoeve van den staat met bevel dat een extract uit 's hofs arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg, te btoppeldijke en te Bosohkapelle op de gebrui- kelijke plaatsenen dat de overtuigingstukken zullen worden teruggegeven aan de eigenaren of regthebbenden. Na den veroordeelde herinnerd te hebben aan den hem bij de wet toegestanen termijn van drie vrije dagen om van dit arrest te komen in cassatie, indien hij meenen mogt dat daartoe termen bestaan, rig'tte de voor'zitter tot hem eene korte toespraak. Hij deed daarin onder anderen uitkomen, dat de regters thans hunne taak heb ben volbragtdat de veroordeelde, die ter teregt zitting 's hofs barmhartigheid had ingeroepen zich thans tot den kouing kon wendenmaar wel beseffen moest dat slechts genade hem het leven schenken kandat zijn verdediger bij hetgeen hij in zijn voordeel heeft aangevoerd ook teregt zijne handeling barbaarsch heeft ge- noemd dat hij, indien het leven hem gespaard wordt, dit moest besteden in verootmoediging en berouw, en dat hij beseffen moest voor hetgeen hij misdreven heeft zware boete schuldig te zijn. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van 23 dezer zijn de personen van Pelrus Warrens, oud 14 jaren, en Adrinan hens, oud 16 jaren, beide arbeiders, wonende te llengst- dijk, thans gedetineord te Middelburg, beklaagd ter zake als zouden zij te zamen en in gemecu overleg op den 7 Maart jl., des voormiddags te half 7 uur, ten nadeele van het rooinsch katho- lijk armbestuur, vijf brooden nit do roomsch- katholijke kerk te Groenendijk gemeente Hon- tenissearglistig hebben weggenomen en zich toegeeigend, welke kerk is gebouwd aan en een geheel uitmaakt met de woning van den pastoor - schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door meer dan een persoon in een bewoond huis, door den eersten gepleegd met oordeel des onderscheids, en, onder aannemiug van verzachtende omstan- digheden, veroordeeld ieder tot eene correctionele gevangenisstraf, de eerste van eene niaand en de tweede van drie maanden, alsmede solidair in de kosten der procedure. Neuzen, 26 October. Bij de op den 2 dezer te Middelburg gedane aanbesteding o. a. van het bonwen eener sluisknechtswoning alhier, was de heer J. Berlou te Biervliet de laagste inschrijver met 13890, dit werk is echter niet aan dien heer maar aan den op een na laagstcu inschrijver, zijnde de heer Verkuijl Qnakkelaar te Vlissingen, gegund voor eene som van14479. Hoek, 26 October. Als eene zeldzaam- heid kan van hier worden gemeld dat bij den landbou wer M. Biemetis, in de Koudepolder, een zekere arbeider werkzaam is, D. van Tate- hoven genaamd, oud 77 jaren, welke heden nog bezig is met het dolven van meedehij heeft 56 teelten helpen uitsteken. A-Xel27 October. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebragt 18 paar- den23 stuks hoornvee en 14 varkens. De volgende premien werden uitgereikt aan Chris- liaan Dieleman te Koewacht, voor het grootste getal paarden f 5. C. L. de Bop te Axelvoor het getal hoornvee 5. Aan A. de Meij te Zuiddorpe, voor het grootste getal varkens ft. Abraham Haak te Axel, voor het schoonste werkpaard f 5en M. ran Dixhoorn te Axel voor de schoonste koe f 5. Tot predikant bij de hervormde gemeente alhier, is beroepen ds. A. Mac Phersonpre dikant te Montfoort (Utrecht.) Volgens de burgerlijken stand te Hulst, is aldaar een weduwenaar getrouwd genaamd F. de B. oud 72 met een jonge dochter van 23 jaren. In de laatst vorige week zjjn eenige land- goederen, aan den prins van Oranje behoorende en onder Zwammerdam gelegen, in veiling ge- bragt. Zij bragten eene som op van ruim f 40,000. Eene boerenmeid dienende bij den heer S. aan de Sfeeg (prov. Gelderland)en die naar men zegt, wel in het huwelijk zou treden indien hare spaarpenningen wat ruimer waren vond jl. zaturdag ochtend bij het openen der buitenluikerop een der vensterkozijnen twee bankbilletteu, elk van f 100. Zij was nu in eens rijk en het geluk lachte haar toe Doch neen de eerlijke Geldersche bragt het papieren geld aan haren meesterdie ter behoorlijke plaatse aangifte heeft gedaan van het gevoinlene. De verliezer heeft zich nog niet aangerueld. Men verzekert, dat aan mevrouw de wed. Wijnen te Groningenwier echtgenoot onlangs bij het te Brenkelen plaats gehad hebbend spoor- weg-ongeluk het leven verloor, door de directie van de Nederl. Rhijnspooioveg maatschappij de gevraagde som van 40,000 is uitgekeerd. In 1867 werd te Parijs door eene conferen- tie van gelastigden en deskundigen uit onder- scheidene lauden een plan ontworpen om een- heid in het nmntwezen der onderscheidene han- deldrijvende landen te brengen. De Fransche franc was tot grondslag van dat plan genomen en onder anderen was er aan Engeland aanbe- volen zijne munt eenheid, dat is het pond ster ling of den souvereindoor eene kleino ver- mindering van gehalte op de waarde van vijf en twintig francs tj brengen. Dit laatste voorstel is in Engeland door eene staatscommissie onderzocht en onaannemelijk ge- acht, als zijnde een halve maatregel, die in de uitvoering veel lastigs zou hebben zonder het beoogde doel te bereiken. Evenwel oordeeltde commissiedat de internationale munteenheid wenschelijk is en dat de Britsche souverein een goede grondslag daarvoor zijn zou tot verwe- zenlijking van dat denkbee'ld acht zij eene in- ternationale muntconferentie wenschelijk. Zij heeft daarbij te verstaan dat al de landen zich eenige opoffering en last zouden moeten getroosten om tot de munteenheid te geraken en dat Frank- rijk zich daaraan niet zou mogon onttrekken. De minister van justitie in Spanje heeft een besluit genomen, slrekkende tot onmiddelijke opheffing van alle kloosters, collegien, conge- gratien en andcre godsdienstige instellingen voor beide seksen, die sedert 29 Julij 1837 gesticht zijn. Al de goederen dezer instellingen, roerende zoowel als onroerende, vervallen aan den staat. De geestelijke broeders en zusters van bedoelde kloosters zullen bun ordekleed kunnen behouden en tot andere kloosters overgaan, of, zoo zij bun ordekleed afleggen, de bij het intreden van het klooster door hen geschonken gaveu kunnen terugeischen. Het aantal der kloosters, die voor 1837 gesticht zijn, zal tot de helft worden ver- minderd. De burgerlijke gouverneurs zullen in overleg met de bisschoppen, bepalen welke dezer kloosters zullen blijven bestaan. Alle vrouwen-congegratien zullen onder hetgezagder gewone geesteiijken, ieder in hunne diocese, in stand gehouden worden. Voortaan zullen geene novices in de vervallen verklaarde kloosters raogen opgenomen worden. De geestelijke zusters, die de voorregten van seeuliere willen genieten, moeten zich tot dat einde tot den burgerlijken gouverneur wenden. De geestelijke zusters die zich aan het onderwijs willen wijden, blijven als zoodanig bestaan. Ingevolge het door het voorloopige bewind in Spanje genomen besluit tot opheffing van do orde der jezuiten, hebben de meesfedier klooster- lingen reeds het land verlaten. Den 15 jl. waren er reeds ruim 300 in Frankrijk aangekomen, die in de kloosters te Lyon,' Sault, Etienne, Toulouse, Bordeaux, Limoges en Bourges zouden verdeeld worden. Ook in Portugal hebben honderden geesteiijken een toevlugtsoord gezocht. De treurige berigten nopens de geduchfe overstroomingen in eenige Zwitsersche kantons, zijn allezins en wel langs offieieele wegen bc- vestigd geworden. In Tessin alleen zijn 60 personen verdronken of verpletterd meer dan 1000 koeijen zijn gedood in tal van valleijen zijn bruggen en huizen door het water wegge- sleeptgeheele dorpen zijn vernield, en de velden zijn voor een tal van jaren onbruikbaar gewor den. Men schat de schade, die in Tessin is veroorzaakt, op vele millioenen. In Graainvbunderland en het kanton Sint- Gallen, langs den Rijn, maakt het thans grooten- deels droog geloopen terrein op den beschouvver den pijnlijksteh indruk. De huizen die niet vernield zijn, zijn half met slijk gevuld of ten deele be- graven. Geheel de oogst is te loor gegaan, en het verlies van vee is nog niet te schatten. Men begroot de schade aldaar op vijf millioen. De Russische St. P. Ztg. bevat eene mede deeling, waaruit blijktdat zich te Petersburg niet minder dan 1000 vrouwen met waarzeg- gerij onledig houden velen vau haar verdienen daar een aardig duitje mede. Zeer dikwijls worden zij geraadpleegd door aanzienlijke vrou wen en het gebeurt niet zeldendat zij met equipage worden gehaald. Verseheidene van haar verbinden met die waarzeggerij ook nog andere, minder onschuldige zaken. Genoemde mededeeling werpt een eigenaardig licht op de zedelijkheid der Russische hoofdstad, waar men op iedere 500 inwoners eene vvaarzegstcr vindt. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van 1H tot October. AmstercBani 9 26 October. llotieiMlaiai26 October. ALGEMEEN NIEUWS- u ADVERTENT1EBL Zeeuwsch-Vlaand eren Dit Weekbiad wordtelkcn Woensdag morgen ten 8 ure uitgege- ver. bij BEILANUS DllONT te Neuzen. Prijs per 3 maan- den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zirli bij alle Boekhandelaars, Postdirecteurcn en Brievenbushouders. Van Selzaete 5,45. 7,13. 10,25. 3,4G. 7,51. Van Gent 6,25. 8,12. 12,20. 5,51. Van Selzaete naar Ln'ceren 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokeren naar Selzaete 85. 9,55. Van St. Hicolaas nnnr Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35* 6,45. Van Gent naar S'. Nieo/aas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5 35* Van St. Nicnlaas naar Antwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5 10. 6 Van Antwerpen naar St. Nicolaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6 De urea geieekend met een zijti treinen van de ie en 2e klasse. 8,50. 3,10, 8,15. 8,1 5. ,15*. 9,0: 00. 7,30. 7,15. Auvertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag avond ten f> ure; de priis van t lot 4 &tl reoels is 40 cent, voor elken regcl meer 10 rent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. HUWELIJXEN. Geene. T1UWEI.IJKS-AANG1FTEN. Geene. OVERLIJDEN. Den '22 Oct. Pieter Jonkman, 10 vv., z. v. Adriaan en Vrouwke Anna van Gelderen. Den 24. Cornelia de Smidt, 15 d., d. v. Cornelia en Johanna van Driel. GEBOOKTEN. Den 17 October. Maria, d. v. Krijn de Kraker en van Christina Bareman. Den 18. Antonie, z. v. MartiuusjVerhelst en vau Catharina de Kijke. Den 22. Edumon- dus, 7. v. Desiderius Graefschepe en PruJentia Cortvriendt. Deo 24. Gerardus Johannes, z. v. Gerardu3 Johaunes Minnik en Engeltje Johanna Brugs. Werk. Schuld 2^ pCt. 55J. 3 pCt. 65|. 4pCt. 87^ Tarwe. Floewel de toevoer van Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche niet groot was, was ook de kooplust zeer beperkt en moest dezclve ti'gen verlaging afsregeven werden, beste nieuwo f 11 ,'25 a f 11,75, miiulere f 10,25 a f II, jarige 1" 10 a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1