No. 392. Woensdag 21 October 1868. 8ste an VEEMARKT A T E A X E !i, op Dingsdag 27 October 1868. VOOR F O O Si W D G i) 9 A T. Bij Z. M. besluit zijn herbenoemd tot plaats vervangend kantonregter te Axelmr. J. P. Dronkers en L. A. de Smil. De minister van oorlog heeft bij de tweede kamer een wetsontwerp ingediend tot verhooging zijner begrooting voor 1868 met f 127,603 ter voorzieniug in de behoeften ontstaan door den brand in de kavalarie-kazerne te Amersfoort. Uit die som zal worden verleend eene scha- devergoeding van /1737 vvegens verlies van paar- denvoorvverpen van zadeltuig en kleeding 43,050 is uitgetrokken voor aanschaffing van 123 paarden en 70,000 voor den opbouw van een stal te Amerfoort. Het wetsontwerp tot afschaffing van bet zegelregt op drukwerken en advertentien in nieuwspapieren is op 16 dezer bij de tweede kamer iugekomen. Als equivalent wordt daar- bij voorgesteld eene belastiug op den verkoop in detail van tabakthee en gedisteleerden verhooging van bet invoerregt op de thee. Anna Calharina Kouyzer heeft beroep in cassatie aangeteekend, tegen het op den 12 de zer nitgesproken arrest van bet provinciaal ge- regtshof in Zeelandwaarbij zij ter zake van vergiftiging tot de doodstraf is veroordeeld. Jl. vrijdag vier dagen na het uitspre- ken van bovengenoemd doodvonnis werd voor het provinciaal geregtshoi' in Zeeland weder een afgrijsselijk tnisdrijf behandeld. Augustinus Geil leil, oud 40 jaren, zadelmaker te Bosckkapelle, tbans te Middelburg gedetineerd, stond namelijk teregt, besclnildigd van moedwilligen doodslag, gepleegd met voorbedachten rade (moord), op Anna Calharina de Gijselwelke moord heeft gestrekt om diefstal door middel van biunen braak in een bewoond huis gemakkelijk te ma- ken en te kunuen volvoereu. Twintig getuigen waaronder de beeren T. F. Martin en J. C. Douiv, genees, heel- en verloskundigen, de eerste te Hulst, de tweede te Rapenburg tevens als desknndigen waren door het openbaar ministerie gedagvaard. Een der getuigen ecbterJB. Lauwers, werkman te Stoppeldijkeis inmiddels overleden. Zijne in de instructie afgelegde verkiaring is ter teregt zitting voorgelezen. De beschuldigde heeft na bet verlioor der getuigen aii.es bekend. Alleen ontkende bij vooraf het voornemen tot den gepleegden moord gehad te hebben. Het openbaar ministerie heeft schuldigverkla- ring van den beschuldigde geeischt aan moord en diefstal in een bewoond huis, gepleegd door middel van binnenbraak, en zijne veroordeeling tot de doodstraf. De verdediger mr. A. J. van Eehelen trachtte het onbewezene van den voorbedachten raad te betoogen en concludeerde tot schnldigverklaring aan eenvoudigen manslag gevolgd door diefstal, en toepassing eener tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren. De uitspraak is bepaald op a. s. donderdag, des morgens te 10 uren. Op de 11. donderdag te Zaamslag gehou den jaarmarkt was er, behalve 4 varkeus, geen vee aangebragt, vermoedelijk omdat er geen premien waren uitgeloofd. Axel, 19 October. Jl. donderdag heeft al bier eene verkiezing plaats gehad voor een lid van den raad dezer gemeente, tengevolge van het bedar.ken van den heer I'ieler belcherwelke die betrekking 28 jaren onafgebroken heeft be- kleed. De nitslag van de verkiezing is geweest als volgt Het getal uitgebragte stemmen is geweest 83 van onwaarde verklaard 1 geldige uitgebragte stemmen 82 Van dit getal zijn uitgebragt op: A. van Ovcrslralen Kruijsse 31; Jan de Puller 19; H. van de Pree 10 E. Verhelsl 4Jan bees Az. 3 L. de Feijler Jz. 3M. II. Telhuijs 3 Mai- theus de Bruijne 2F. belcher 2L. C. van V esse inS. van lloeve, W. Schuijlenburg V. Gerrilsen en L. de Feijler Pz. ieder I stem. De herstemming tusscben de beeren A. van Overslralen Kruijsse en Jan de Puller is be paald op donderdag den 29 October aaustaande. Sas van Gent, 19 October. In de heden gehouden openbare raadsvergadering boden burgemeester en wethonders aan den raad de lijst der geexamineerde kandidaten aan voor de betrekking van hoofd onderwijzer alhier. Met algemeeue stemmen werd daartoe geko- zen de beer J. II. Ilahher hulpouderwijzer (docb den rang van boofd onderwijzer bezittende) te Schiedam, om met 1 November zijne betrekking te kunnen waarnemen. Te Goes is dezer dagen, even als op andere plaatsen, met name te Rotterdam, reeds vroeger is geschied, eene vereeniging van kantoorbedien- den opgerigt. Deze vereeniging, die zich de be bartiging van de belangen der leden onderling en het ondersteunen van bejaarden ten doel stelt, zal traehten zich over de geheele provincie uit te breiden. Evenals door vele rijks ambtenaren is ge- scbied, is door een groot aantal ambtenaren bij 's rijks gevangenissen een adres aan den koning gezonden, houdende bet verzoek tot wijziging der pensioenwet, in dier voege, dat ook hunne weduvven of minderjarige kinderen daarin zullen mogen deelen op grond dat volgens de eigene yerklaring der regcring, na 1886 in bet pensi oenfonds niet meergestort zal behoeven te worden. De verschillende landsgebouwen zullen naar men zegt van extincteurs voorzien worden. Als eene zeldzaamheid op bet gebied van aardappelverbouw deelt men mede, dat te Klaas- waal van 6en pootaardappel (jam) gerooid zijn 145 groote en 25 kleine aaraappelen, te zamen een kwart mud bedrageude. „Wanneer toch zal het „volk" leeren in zien, dat de sterke drank bet ligchaam verwoest en de welvaart vernietigt deze vraag, zoo dikwerf reeds gedaanwordt tlians weder her haaldbij de vermelding, dat dezer dagen in een dorp bij Leeuwarden een tiinmermansbaas is overleden, die, naar geloofwaardige getnige- nissen, voor niet minder dan f 30 per week aan brandewijn, madera enz. besteeddc. De gevol ge'n zijn dan ook niet achtergebleven. De tinan- cien van dezen mandie overigens een best middel van bestaan hadzijn in slechten toe- stand, en zijne weduwe en kinderen gaan een donkere toekomst te gemoet. Te Drempf, gemeente Hummelo en Keppel is in het begin dezer maand de landbouwer G. II. Geerligs overleden in den hoogen onder dom van 96 jaren, nalatende 6 kinderen 28 kleiukindereu en 31 ackterkleinkinderen. nmrai Dc Bclgisclie Indcpcmlanee meldt dat van de 1251 ingescdneven manschappen voor de na tionale militieligiing 1868 te Brussel er 272 waren die uocli le/.en noch schrijven konden. Te Luik is door eeniae dames eene school voor middelbaar onderwijs van meisjes geopend. De stichteresscn waren vooruemens voor ieder der op die school vertegenwoordigde godsdieus- tige belijdenissen een bijzonderen cursus, buiten het maatschappelijk onderwijs te openen. De roomsch katholieke geestehjkheid weigerde op die voorwaarde hare medewerkiug te verleenen. Tengevolge daarvan is het godsdienstig onder- rigt thans geheel van de inrigting gebanuen. Blijkens het officieel verslag der scheeps- rampen in het jaar 1867 op de Britsche kusten voorgevallen7,ijn 2513 schepen verongelnkt wier gezamenlijke inhond 461,000 tonnen was, en hebben 1333 schepelingen en passagiers bij die rampen het leven verloren. In het begin van December zal een nieuwe spoorweg tnsschen Londen en Liverpool geopend worden welke de reis tien mijlen verkort. De trein zal het traject in den ongeloofelijk korten tqd van vier uren doen en zal water innemen zonder stil te staan. De wagens welke op dezen weg gebrnikt zullen wordenzijn volgens het Amerikaansche systeem ingerigt met een middel- pad, hetwelk naar verversching en kleedkamers leidt. De spoorwegbrug, welke over de Mersey gelegd isoverspant de rivier met drie groote bogen, elk van 305 voet langterwijl de brng zoo hoog boven bet water is dat schepen met voile zeilen er onder door varen. Naar men uit Londen meldt, heeft oulangs des avonds in Cleveland-Hall eene meeting plaats gehad van buitenlandsche revolutionairendie in de Engelsche hoofdstad wonen, om hun oor- deel te uiten over de Spaansche revolutie en een adres van gelukwensching aan het S|)aanscbe volk te rigten. Er waren orostreeks 300 per- sonen bijeen, meerendeels Fransehen, doch ook Duitschers en Italiauen. Er werd in het Fransch gesproken. De burger Besson" gaf als zijn gevoelen te kenueudat deze revolutie een grooten invloed zou uitoefenen op de geheele wereld, aangezien het revolutionair element daar- door allerwege versterking zou erlangeu. De burger" Felix Pyat las het adres voor, dat volgens de Daily News een revolutionairen geest ademt. Tegen deu Fransehen keizer kantte men zich sterk aan; sommigeu uitten de leuze:„Na Maximilliaan Isabella na Isabella Napoleon die met luide bijvalsbetuigingen werd begroet. De „burger" Pierre Visenier verlangdedat Spauje thans de geestelijkheid en deu adei zou afschaffenen de vlootal-mede het leger oj> een oeconomischen voet inrigteu, en wel geheel naar het stelseldoor Robespierre aangegeven. In de lente dezes jaars had een te Downs te huis behoorende flinke visschermet name Grizzli, het ongeluk over boord te slaau en te verdrinken, en aile pogingeu om zijn lijk terug te vinden bleven vruchteloos. Nadat het eenige maanden in het water had gelegen zag men het eensklaps op de oppervlakte drijvenen werd het aan wal gehaaldwaarop de water- schout de heer Smith, zich naar de diepbedroefde weduwe begaf om haar daarvan kenuis te geven. „Wel, vrouw Grizzli, zeide hij, wij hebben het lijk van uw man teruggevonden." Wat zegt ge daar „Ja, zeker het is zoo, de jury heeft het in oogenschouw genomen en bevondeu dat het vol paliugen zitBWat zegt gij daar, zit het lijk vau mijn man vol palingen „Zoo als ik zegen nu willen wij weteu hoe wij er mee aan moeten." Wel hoeveel paliugen denkt gij wel, dat hij bij zich heeft?" „Nu, op zijn minst een schepels mand vol." „Welnu, dan zoudt gij beter gedaan hebben, mij de palingen te hnis te sturen en hem maar te begraven." De reorgauisatie der politie voor de stad Weenen is thans voltooid. De jaarlijksche kos- ten bedragen 710,400 fl.de inrigting heeft 180,000 fi. gekostzooilat het eerste jaar do kosten voor de politie 818,400 fl. zulleu bedra gen. Het personeel bestaat nit 1 centraal in- spccteur, 14 districts inspecteurs, 114 iuspeetenrs en 1237 agent en. ALGEMEEN NIEUWS-u ADVERTENTIEBL4D Zeeuwscb-Vlaanderen. Pit Wtwkbiad wordt elken Woensdag morgcn ten 8 ure uitgege- ver. bij BEILANUS DHONT te Ncttzen. Prijs per 3 inaan- den 80 centfranco per post 95 crnt. Men abonncert zich bij alle Boekhandelanrs, Postdirectenren en Brievcnbuslioudcrs. Van Schaeie 5,45. 7,13. 10,£5. 3,46. 7,51. Van Gent 6,25. 8,12. 12,20. 5,51. 8,50. Van Selzaete naar Lokertn 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokeren naar Selzaete 6,35. 9,55. 3,10. 7,15. Van <S/. Nico/aas naar Gent, alle dagcn: 6,00. 8,15. 10,05*. 1 1,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15. Van Gent naar S\ Nico/aas, alle dagen4,40. 7,20 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15. Van St. Nico/aas naar Antwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 1 1,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. Van Antwerpen naar St. Nico/aas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. De uren geteekend met een zijn treinen van de le en 2e klasse. Adverteutien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterHjk Dingsdag avond ten 6 ure; de prij* van 1 tot 4 ||£-! regels is 40 cent, voor elken retrel meer 10 cent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. In den avond van 14 dezer circa 6 ure werd men, onver- wachts up den linker-oever der Schelde. te Antwerpen, tegen den dijk, een spoor van brand gewaar, vvaarop eenige minuleu aaarna eene ontploffing volgde. Weldra stond de schoone petroleum-raffineerderij van de heer Verdbois Cie. geheel in brand. De duisternis van den avond was vervangen door het helderste licht. De vlammen teekende zich in dnizenderlei en gigankeske vormen op de wateren van de Schelde af. Op de kade kon men de trekken van het gelaat der matrozen op de schepen.. die op de reede lag«m, onderscheidende daken der huizen waren door de onheilspellende vlammen verlichtde toren van den kathedraal, van boven tot beneden verlicht, gaf zijn slanke bouworde tot in de minste bijzouderheden ter aanschou- wing. Het geheel leverde een prachtig maar vreesselijk schouw- spel op, want van oogeublik tot oogenblik nam de brand in hevigheid toe. Verschillende orttploffingen hoorde men die ten 7 ure was allerverschrikkelijkst. Zware stukkeu hardsteen en brokstukken der ijzeren schoorsteenen vlogen door de lucht op eene wonderbaarlijke hoogte. Een groot aantal booten repte zich naar den linkeroever, terwijl geneeskundigen, pontonniers en de gendarmerie bezig waren in den pont te stappen. In de stad liep het gerucht, dat de ingenieur, de heer M. Boech en eenige werklieden door de vlammen waren aangetast en doodelijk gewoond men had zelfs, zeide men, eenige dooden te betreuren. Gelukkig, was er niets van waar. Tegen 10 unr vermindcrde de hevigheid van den brand. Hoe was nu de brand begonnen In de raffinaderij bad de arbeiil tegen 6 uur een einde genomenhet geheele gebouw had men doorzocht en niets deed eene zoo vreesselijk en nabij zijode ramp te gemoet zien. Nadat de veiligheidslampen rondora de machines waren geplaatst, waren de werklieden vertrokken. Twee wakers bevouden zich op de binnenplaatsom gedurende den nacht een oog in 't zeil te houden. Kensklaps hoorde men bet geknap van een glas van een der veiligheidslampen en een blaauvvachtige vlam was dadelijk zigtbaar. De heeren Boech de iugeoieur der werf en de Flandreopzigter, dadelijk ter plaat9e aanwezig, namen met eene zeldzame tegeuwoordigheid van gee9t, de eerste maatregelen. Aan bun ijver had men het te danken, dat de andere gebouwen niet in brand geraakten. Zij werd en moedig bijgestaan door den heer Brammerteeken.aar bij de werf, benevens de werklieden Neckxvan Zwijndrechl, van Zuttteral on Antwerpenaien, die zorgden, dat de maga- zijnen, met petroleum opgevuld, niet werdeu aangetast, door bijtia geheel al'een de bedreigde gebouwen met water te begieten. Dit alles gescbiedde in de nabijheid van deo stoomketel, die een 9issend geluid deed hooren en welks ontploffing men elk oogenblik vreesde. Ook de ingenieur, de beer Bouhon, die aan de fabriek ver- bouden was, nam, met zcer veel beleid, de noodige maatregelen, maar kwetste zich aan banden en gelaat op eene deerlijke wijze. Zijn toestand intusschen is vrij wel. De werklieden kwamen spoedig weer in grooten getale naar de werkplaat9, om de vlammen te dooven. Op dat oogenblik eveuwel ontplofte het eerste reservoir, waarin de pretroleum gezuiverd wordt. Hicrdoor, hoewel er geeue 9lagtofFers vielen, werd echter de brand algemeen. De toestand was vreesselijk Door het springeu van het glas der veiligheidslamp was de machine in vlam geraakt, daarbij vloog een reservoir, met naphta gevuld, in brand: vier andere dreigde hetzelfde gevaar en te midden van deze 9tookplaatsen bevouden zich de machines met den grooten stoomketelbeueden onder den gronddie direct met de reservoirs in verband staatstond een groote ijzeren bak die cluizeuden kannen petroleum bevatte en die weer op zijn berrt in eorrespondentie stond, door middel van onderaardsche buizen, met 7 loodsen, van de werkplaats geschei- den door een kleiu kanaal. Alles schsen verloren. De fraaije werven van de heeren Marguerie en Relsitk, op eenigen afstand gelegen werden ook bedreigd. Op dit oogenblik kwam op de plaats van de ramp het corps pontonuiersmet de chefs aan het hoofd. Deze onversaagde lieden die den dood, welke hun ieder oogenblik bedreigde, braveerden haddenin raiuder tijd dau wij hier schrijveu, de stoombraudspuit in werking. Nu braken de vlammen ook uit in den ijzeren bak, onder d ;n grond, maar de heer Bid/ot, ingenieur-directeur der fabriek, had reeds tegenwoordigheid van geest gehad om al de pijpen, die daarmede in communicatie waren, te sluiten en de kelders vol water te doen loopen. De drie reservoirs ontploften de een na den an !er en ten 7 ure de stoomketel. Maar, dank zij de maatregelen, genomen door den kommandant der ponton- n ershad hij het grootste gedeelte vau bet gaz reeds laten ontsnappen en hoewel door die ontploffing alles wat buiten de raffineerderij stoud werd omvergeworpen en vernield, had het verder geoue ongelukken ten gevolge en bleven de loodsen on- aangelast. Ctp dat oogenblik was de brand allervreeselijkstduizenden kannen uaptha waren outvlamd, maar de brand was geeon- ceulreerd en ging slechts lang/.aara zijn gang. Op bet oogeublik van het schrijven van dit versing zijn al de vlammen n >g niet geduofd, maar alle gevaar is toch geweken. De poutouniers en de gendarmerie zijn deu geheeleu dag op l.et lerrcin van den brand gebleven. tie schade wordt benk-ud op 75,( 00 fr. Naar men wil zijn echter de gebouwen en de koopwaren tegen brandscUade ver- zekerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1