No. 391. Woensdag 14 October 1868. 83te Jaarg. 1 IflUlSi Bill fiffi VOOR 6 Is §POOKIVGGDIEIST. 1J Z. M. lieeft bij besluit van 6 dezer no. 41 1. aan de nagemelde officieren bij bet tot dnsverre bestaande bataillon rustende schutterij no. 4 in de provincie Zeeland eervol ontslag verleend als aan II. It. Mual Henry, als offic. van gezond- beid 3e klasseaan JLansen Croin, als kapt. aan J. Noesl, als le luit., en aan II. M. Jlenne- quin, als 2e luit.en ziju 2. bij bet op te rigteu 4e bataillon rustende schutterij in de provincie Zeeland benoemd tot le luit.-kwartierm. L. Then, tkans 2e luit.- kwartierm. bij hct tot dnsverre bestaande batail lon rustende schutterij no. 4 in die provincie tot le luit. adj., F. Ilcnnequin tot offic. van gezondheid 2e klasse J'. Itenier tot kapt. II. M. van Sleveninck, G. BoosII. G. Fokher en J. Le Hoy tot le luit. J. van Overbeelce L. A ocsl, G. A. t orslcman van Ooijen en A. da If urictot 2e luit. J. M. de SmidlJ. de KlerclcD. F. de I'aauw, K. F. Koksma A. CarpreauII. G. IlammacherJ. C. Event en F. F. Carpreaualien thans dezelfde betrekking beklcedende bij het tot dusver be staande bataillon rustende schutterij no. 4 in roormelde provincie. Het Slaalsblad no. 135 bevat het kon. besluit van den 1 October 18G8, tot intrekking der kon. besl. van 5 Julij 1836 (Slaalsbl. no. 42) en van 9 Januarij 1841 (Slaalsbl. no. 2), hou- dende bepalingen omtrent de toelating en erken- ning van gemcenten van afgescheideuen van het hervormd kerkgenootschap. Dat besluit berust op de ovenvegingen „dat de koninklijke beslniten van 5 Julij 1836 (Slaalsbl. no. 42), en van 9 Januarij 1841 (Slaalsbl. no. 2), inlioudende bepalingen omtrent de toelating en erkenuing van gemeeuten van afgescheideuen, geackt moeten worden, zooveel de bepaliDgen daarvan nict reeds bij ous besluit van 17 October 1852 (Slaalsbl. no. 184) zijn ingetrokken, vervangen te zijn door de bepa lingen der wet van 10 September 1853 (Slaalsbl. no. 102) „dat alzoo nieuw op te rigten of nieuw opge- rigte gemeenten van afgeseheidenen niet door bijzoudere voor haar gegeven bepalingen, maar, in gelijkstelling met alle overige kerkelijke gemeenten uitsluitend door de bepalingen der wet van 10 September 1853 beheersekt worden „en dat het niettemin gebleken isdat de genoemde besluiten nog altijd door de afge seheidenen zelven ais verbindend beschouwd en opgevolgd kon worden. Met de commissie van toezigt en beheer der stoombootdienst op de Wester Scbelde al- hier gevestigd, is door den minister van oorlog een nieuwe overeenkomst aangegaantot het vervoeren van inilitairen van Vlissingen naar Breskens en van Vlissingen en Breskens naar Borsselen, Neuzen, Hoedekenskerke, Hansweert en Walsoorden en omgekeerd. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft den 12 dezer uitspraak gedaan in de door ons raedegedeelde zaak van Anna Calhar'ma Kou- ijzeroud 27 jarenarbeidster te Houtenisse en thans te Middelburg gedetineerd. Het hof heeft als wettig en overtuigend be wezen aangenomendat de beschuldigde haar kind van tien maanden door middel van Inciters koppen heeft vergiftigd, terwijl het de bevinding, en het oordeel der verschillende beeedigde des- kundigen, als resultaat van eigeu oordeel over- nemende, als in regten vaststaande heeft ver- klaarddat de toegediende luciferskoppen den dood van het kind hebben veroorzaakt. Het heeft de beschuldigde mitsdien schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde misdrijf van ver- giftiging door het toedienen van middelen die met meer of minder spoed den dood kunneu veroorzakenen haarovereenkomstig de wet, veroordeeld tot de steaf des doods uit te voeren binnen Middelburgmet verwijzing in de kosten van het geding, met bevel dat°een extract uit 's hofs arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Houtenisse, op de plaatsen waar zulks te doen gebruikelijk is, en met last tot teruggaaf der overtuigingsstuk ken aan de eigenaars of regthebbenden. Na herinnerd te hebben aan den termijn van cassatieindien men meenen mogt dat daartoe termen bestaan hield de voorzitter eeue korte toespraak tot de ter dood veroordeelde. Hij wees haar op de zwaarte van het op haar eigen kind gepleegd misdrijf, doch sprak teveus het vertrouwen uit, dat de door haar ter teregtzit- ting steeds betoonde diepe ontroering ongeveinsd was en voortsproot uit het gevoel van hare zware schuld. Ilij vennaande haar voort te gaan in verootmoediging en berouw, en te luisteren naar de stem van hem, die in de gevangenis tot haar zal komen om haar verder bij te staan. De voorzitter eindigde met den wensch dat haar ge schokt gemoed tot kalinte gebragt en Gods ge- nade over haar uitgestort moge worden. Op vrijdag den 16 dezer zal voor het pro vinciaal geregtshof in Zeeland teregt staan: Augus- liuiis Geilleiloud 40 jaren, geboren te West- dorpe, wonende te Boschkapellezadelmaker, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd met voorbedach- ten rade (moord), welIce doodslag heeft gestrekt, om dietstalgepleegd door middel van binnen- braak in een bewoond huis, gemakkelijk tenia ken en de ontdekking daarvan te voorkomen. Deze procedure betreft den reeds vroeger door ons medegedeelden moord, in den ochtend van 24 Mei jl. in de woning van P. F. Asselman te Stoppeldijke op Anna Calharina de Gijsel gepleegd, en den daarop gevolgden diefstal van ongeveer 1,90 aan centeu uit een gesloteu en met geweld opengebroken kist. In deze zaak zijn 20 getnigen vvaaronder 2 tevens als deskundigen, door den proeureur-ge- neraal opgeroepeu. Mr. A. J. van Eckel en is ambtshalve als raads- man aan den beschuldigde toegevoegd. INeuzen12 October. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 37 zeeschepen, metende 6164 tonnenen 237 binnenschepen, m. 13508 t.; en afgevaren32 zeeschepen, m. 5208 t. en 233 binnenschepen, no. 13369 t. Totaal sedert 1 Januarij 1868 zijn het kanaal opgevaren 308 zeeschepen, m. 46534 t. en 1882 binnenschepenm. 122762 t.en afgevaren285 zeeschepen m. 49765 t! en 1789 biuuensehepen, m. 121166 t. In de 9 eerste maanden van 1867 zijn het kanaal opgevaren 289 zeeschepen, m. 49871 t. en 2405 binnen schepen m. 107232 t.en afgevaren 241 zee schepen, m. 51052 t. en 2378 binnenschepen, ni. 105501 t. Tot fortificatie opzigter alhier is benoemd, den beer C. N. Branlenaar, thans in die zelfde betrekking te Zutpken. Axel, 12 October. De beer W. Sieders candidaat tot den lieiligen dienst, werd gisteren voormiddag bij de christelijk afgescheidene ge- meeute alhier ingeleid en bevestigd door den lieer A. Brinkpredikant te Neuzen, met eeue leerrede naar aauleiding van Marcus 16 v. 15. Des uamiddags verbond zich de nieuwe leeraar aan zijue gemeente, predikende over Eph. 6 v. 19. Eeue groote schare woonde deze plegtigheid bij. Men schrijft uit Axel, dat er eeue ziekte onder de hoenders heerscht, zijnde de zooge- naanide pokziektebij sommigeu zit het in°de keel en bij andereu in den kop, zoodat er zeer vele aan die ziekte sterven. Als een bijzonderheid meldt men uitZaain slag dat bij J. de Huijler te Otheue, suiker peeen of beetwortelen gegroeid en aldaar nog te zien zijn die eene dikte hebben van 70 duitn in omtrek, en eene lengte van 60 duim. Vijt stuks van deze beetwortelen vvegen te zamen 53 ned. pouden. Iloschkapelle, 12 October. Heden namiddag ontstond er brand bij den metselaar Lambert alhier, veroorzaakt door het stoken van den oven om brood te bakken. Daar de schoorsteenen van den oven en het woonvertrek in elkander iiepen, is het waarschijnlijk dat het roet in brand is geraakt. De schade bepaald zich tot het gedeeltelijk verbranden van den zolder. Men zegt dat de brandspuit in een alles be- halven gunstigen toestand verkeerde. Lij de verpachting der tollen op den grind- weg van Hulst naar de haven de Paalge meente Graauw, op maandag 11. gold de tol aan het Jagerfje 280de tol aan den Zandberg 285de tol aan de Graauw /"175 en de tol aan de Paal f 420. Dezer dageu is eene commissie benoemd tot bepaling der grenzen tusschen Nederland en Lelgie in het Zwiu. Deze grensbepaling is noo- dig geiyorden tengevolge van de verzanding van het Zwiu, welk water, volgens de tractaten, de grens uitmaakte. Tot ledeu der commissie zijn benoemd de heeren Steyaurd, landmeter bij het kadaster te Middelburg, en Ilcnnequin, lid van de provinciale staten van Zeeland, voor Neder land de heeren Piersingeuieur der bruggen en wegen te Brussel, en Breydel de Brock, lid van den proviucialen raad van West Vlaanderen, voor Belgie. Wij vernemen dat binnen kort ook te Sluis een kantoor van de rijkstelegraaf zal gevestigd worden. Bij besluit van den gemeenteraad van Goes, dd. 8 dezer, is de lieer dan Dirk van den Berye benoemd als hoofd-onderwijzer aan de weezen- en armensckool aldaar. Het roomsch katholieke orgaan de Tijd deelt den Apostolischen brief van paus Pius IX aan alle protestanten en niet katholiekeu gesckreven den 13 September jl.in zijn ge- lieel mede. In dien brief worden bij gelegen- hcid van het uitgeschreven oecumenisch concilie, alle niet katholiekeu opgeroepen, om tot lied van keiizelven en van de geheele christen maat- schappij", tot de kerk terug te keereu opdat er zij etm schaapstal cu den herder." Men verneemt dat op de openbare school voor lager onderwijs te Leiden eene vrouwelijke kweekeling is aangesteld. In den nacht van den 3 October heeft te Velzen een bedroeveud voorval plaats gehad. Eene aruie daglooners vrouvv lijdende aan ty phus werd bewaakt door haren mandie pas van dezelfde ziekte was hersteld. Na eenige nachteu wakens was de man van uitputting in- gesluimerdin dien tijd schijnt de vrouw het bed verlaten en eene ontzettende daad gepleegd te hebbeneen kind van 21 maanden lag met aigesneden hals in het wiegje. Het aldusjam- uierlijk vermoorde wicht, later bij de schouwing aan de kranke moeder voorgehouden oefende geen den minsten indruk nit op haar bewustzijn. llet voormelde feit levert voorwaar een treff'end voorbeeld op van de hoogst gebrekkige wijze waarop ten platte lande de armoede in ziekte oudersteund wordt. Het 25ste deel van de Correspondance de Napoleon 1 is verschenen. Het bevat den vol- genden zonderlingen brief aan keizerin Maria Louisa „Mevronw en lieve vrieudin Ik heb den brief ontvangen, waarin gij mij mededeelt dat gij den aartskanselier aan uw bed ontvan gen liebt. Mijn verlangen is 't dat gij onder geenerlei omstandigheid of onder geenerlei voorwendsel hoegenaamd iemand ontvangt, als gij u te bed bevindt. Dat mag men doen, als men de dertig jaren gepasseerd is. Napoleon." Dr. Webber te Londenheeft aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat hij in zijn praktijk verschillende ziektegevallen van hevigen aard lieeft waargenomen, die een gevolg waren van het dragen van roode- of oranjekleurige kousen, die ihans in de mode zijn. Die kousen schijnen een vcrgift te bevatten, dat, door de uit- waseming van de huid, in het ligchaam doordringt en zeer ernstige huidziekte veroorzaakt. Eene danseres in Drury-Lane, die een tricot, geverwd met die kleuren, had gedragen, was daarop zeer ziek geworden en had veel geleden. De winke- lier bij wien die artikelen verkocht werden heeit, na het bekend worden hiervanbesloten, ze niet verder in den handel te brengen. Zooals wij verwachtten, is de koningin van Spanje, voor de tegen haar uitgebroken revo- latie bezweken. Bij de brug van Alcola is den beslissenden slag, tusschen het hoofd der revo- lutie, maarschalk Serrano en den bevelkebber der troepen van de koningin, inarkies de Nova- liches, geleverd. Men zegt dat van weerskanten ongeveer 12000 man in het vuur zijn geweest. De markies de Novalichesdoodelijk gewond verloor den slag. De koningin van Spanje is reeds naar Frank- rijk gevlugt, waar zij met hare familie in wel- stand is aangekomen. Het schijnt dat Frank- rijk zich onzijdig zal houden. Intnsschen heeft zich te Madrid een nieuw ministerie gevormd waarin maarschalk Serrano president, en Prim minister van oorlog is. De dynastie der Bourbons is vervallen ver klaard van den troon, en tevens is bepaald, dat er eene algemeene volksstemming zou plaats hebben, om te beslissen, wat er verder gedaan moet worden. Opmerkelijk is het, dat de geheele revolutie tot nog toe zonder bepaalde ongeregeldheden als plunderen enz. is afgeloopen. Dit doet met grond verwachteu dat thans een krachtig bestunr in Spanje is opgetreden. In sommige streken van Amerika hebben de brievenbestellers ten plattenlande, tegenwoor- dig Veloci pedes of trapwagentjes waarmede zij op hun gemak 12 mijlen per uur kunnen alieggen. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van 4 tot 11 October. Zekere Ch. Terbrugye bediende aan het kantoor te Antwerpen van de commandietkas te Rotterdam is met 93,040 francs in Rdgisck bankpapier op dc loop gegaau. Aiiisttci fSiiiit12 October. Kottcrdaiii, 12 October. ALGEMEEN MEIiWS-rv ADVERTENTIEBLAD Zeeuwsch-Vlaanderen Dit Weckbiad wordtelken Wocnsdag morgen ten 8 are uitgege- vec bij Bf.ILANUS D110NT te Iseute.n. Prijs per 3 innan- den 80 cent, franco per post 95 ci lit. Men abonueert zich {TJ bij alle Bockhaudelatirs, l'ostdirccteuren en lirievcnbushoudcrs. V O ,Van Se!zaeie 5'4^' 7,13. 10,95. 3,46. 7,51. Van Gent 6,25. 8 12. 12 20 5 51 Van Sehaele uis&t Lokeren 6,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokeren naar Sehaele 6,35. 9,55. Van St. Nico/aas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4 35*. 6 45 8 ^Van Gent naar St. Nico/aas. alle dager. 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5 35*. Van St. Nico/aas naar Antwerpen, alle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11 35 315 510 Van Antwerpen naar St. Nico/aas alle dagen: 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4 00*' De uren geteekend met een zijn treinen van c/e ie ti 2e' klasse. 1,50. 3,10. ,15. l,1 5. 7,15. 6,15*. 9,05. 6,00. 7,30. Advertcntien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden niterlijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken regcl meer 10 cent, behalve t|» 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. I1U WEUJKEN. Geene. HUWELUKS-AANGIETEV. Geene. OV Ell LI J DEN. Den 7 Oct. Neeltje Maria de Jonge, 16 d., d. v. Jacob en Adriana Hiemens. Den 8. Sara Cornelia de Jonge, 17 d., d. v. Jacob en Adriana Rierrens. GEBOORTEN. Den 5 Oct. Pieternella, d. v. Willem Dees en Jnuna de Regt. Den 6. Maria Cornelia Hendrika, d. v. Pieter de Visser en Cornelia Zeger. Den 7. Jacobus Pranfnis, ■C. t. Anthonie Faas en Cornelia Jacobs Koliju. Coleta' Johanna Euphemia, d. v. Augustinns Pauwels en Euphemia Johanna van Aerde. Den 8. Cornelia, d. v. Cornelis dc Smidt en Johanna van Driel. Weik. Schuld 2J pCt. ."6J. 3 pCt. 65J. 4pCt. 87j. Tarwe. Zeenwsche, Vlaamsche en Overmaassche ruim ter mai'lit en tot ieta lugere prijzen afgegeven, pnike nieuwe f 11,25 a f 12, minderc f 1",50 a f 11, jarige van f 10 a f 11,75.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1