No. 390. Woensdag 7 October 1868. 8ste WllBAlSf® VEE M ARKT i TB A1E1, op Dingsdag 27 October 1868. VOOR g P €5 SB Bl G6i)I K m g T. De Burgemeester en Wetlionders tier gemeente ZAAMSLAG, provincie Iceland, brengen ter algemeene kennis dat de gewone jaarlijksche Veemarkt alhierin dit jaar zal worden gehouden op Donderdag den 15 October 1868 aanvangende des voormiddags te 9 ure en ein digende des namiddags te 3 ure; dat ieder eigenaar of aanbrenger van Yee zal verpligt zijn dadelijk bij zijne aankomstzich bij den marktmeester aan te melden tot opgaaf van bet aantal en de soort van het door hem ter markt gebragte vee dat geen ander dan gezond vee ter markt 7>al worden toegelateu. Aan de kooplicden en andcren vvordt de ver- zekering eener goede besclierming gegeven. Gedaan ten gemeentebuize van Zaamslag den 2 October 1868. De Burgemeester en Welhouders voornoemd L. van DIXHOORN Burgcmeesler. E. H. WORTMANSecrelaris. GEMEENTERAAD VAN NEUZEN. Bij koninldijk besluit van den 27 Sep tember jl., no. 25; is J. jichraver op zijn verzoek, eervol ontslagen als sluismeester bij het kanaal door Zuid Beveland, en is tot sluiswachter bij dat kanaal benoemd A. llofslce te Helder. Bij beschikking van den minister vanbinnen- landsche zaken is, met ingang van 1 October jl,, J. Sell raver, eervol ontslagen sluismeester bij het kanaal door Zuid Beveland, weder tot opzig ter van den waterstaat der derde klasse benoemd. Op de begrooting van het departement van binnenlandsclie zaken voor 1869 is een post gebragt van 50,000, ter tegemoetkoming voor werken aan den Nieuw-Neuienpolder. Omtrent dien post vvordt in de memorie van loelichling gezegd „Op bet eerstc ontwerp der begrooting voor 1868 was eene som uitgetrokken van f 50,000 als eerste helft van eene rijksbijdrage in de kosten van oeververdediging van den Nieuw- Neuzenpolder. De redenen die er toe hadden geleid om dezen polder ook ondan/es de wei- gering van provinciate liulp, van rijkswege te ondersteunen in devcrbelering zijncr zeeweringen, zijn aan de kamer bekend. „Toen de ondergeteekende geroepen werd de begrooting van zijn departement voor het loo- pende jaar voor te dragen, meende hij dezen post voor ondersteuning aan den Nieuw-Ncuzen- poldcr voor memorie te moeten uittrekken. Zooals hij in de memorie van loelichling mede deeldekon de uitbetaling der voorgedragen ondersteuning in geen geval ten laste der be grooting van 1868 komen, daar nog niet gebleken was of de noodig gekeurde werken door den polderhetzij methetzij zonder provinciaal subsidie, zouden worden uitgevoerd. Omtrent de vraag, in hoeverre er grond voor het ver- leenen van rijks subsidie aanwezig was, weuschte de ondergeteekende zich vooralsnog zijne meening voor te behouden. „Sedert heelt de directie van den Nieuw Neuzenpold er zich op nieuw tot de regering gewend, met verzoek om ondersteuning. Uit de verklaringen der directie bleek, dat de werken tot verdediging van den oever, die eene uitgaaf van f 40,000 bebben gevorderd, in het najaar van 1867 zijn voltooid. Die werken zijn door den polder aangelegd in liel vertrouivendal de loegezegde rijksbijdrage van f 100,000 zou worden verleenden het bestunr daardoor in staatgesteld ook de verder noodige maatregelen ter voor- ziening te nemcn. Geschiedde dit niet, dan moesten de reeds gemaakte werken niet alleeu nntteloos maar zelfs gevaarlijk worden geacht. Het polderbestuur heeft zich voorts andermaal tot gedeputeerde staten gewend met verzoek om calamitous verkhiring van den polder. Gedepu teerde staten hebben evenwel ook nu geweigerd aan dit verzoek te voldoen, op den meennalen aangevoerden grond, dat de ac/ileruilgang van den oever des polders een gevolg is der van rijkswege aangclegde werkenen dal in hel belang dier werken het behoud van dien oever noodig is; evenzeer blijven zij ongezind het ver leenen eener provinciale bijdrage te bevorderen. IJoezeer hel stand punt, dat gedeputeerde stalen in deze zaak inhemen, niet kunnendE goed- keuren, heeft de ondergeteekende gemeend op de tegenwoordige begrooting eene som van f 50,000 te moeten uittrekken als eerste liel ft eener rijksbijdrage voor de oeververdediging van den Nieuw Neuzenpolder. Wei mooter, ook naar zijn gevoelen, in den regel geene sprake zijn van rijkshulp voor dergelijke werken, zoolaug de provincie weigert daartoe eene bijdrage te geven, maar in dit bijzonder geval acht bij zich door de toezegging van zijn arabtsvoorganger gebonden, en dat te meer, nu het biijkt dat beianghebbenden zelven, in het vertrouwen op die toezegging, bereids handen aan het werk bebben geslageu." Onze gebeele infanterie is thans voorzieu van achterlaadgeweren naar het stelsel Snider waarvan een voorraad van 72,000 sinks aanwezig is. Onze infanterie staat dus te dien aanzien niet ten achter bij die van andere rijken. Voor den aanmaak van nieuwe achterlaadge weren za! de keuze worden gedaan uit een der drie stelsels Beabodg W'erndl en Kerr of Remington's boll. Het nieuw aan te nemen geweer zal ecn kalibcr hebben van 11 strcpeu. Voortaan zullen al de miliciens van de in te lijven ligting bij de infanterie, tot hnnne eerste oefening, 10 maanden achtereen onder de wapenen blijven, en bij de vesting artillerie de pontonniersden trein en de mineurs en sapeurs 6 maanden. Jl. maandag is voor bet provinciaal ge- regtshof in Zeeland de behandeling- voortgezet der zaak van Anna Catliarina Kouwijzer van Hontenisse, beschuidigd van vergiftiging. In die zitting zijn de rapporten der deskun- digen behandeld, De beschuldigde heeft volledig bekend. schnldig doodstraf De advocaat generaal heeft hare verklaring en veroordeeling tot de geeischt. De verdedigermr. A. J. van Deinsecon- cludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op maandag den 12 dezer des voormiddags te tien ure. JNexxzen, 6 October. Werd op 10 De cember 1867, bet laatste eigendorn der ambachts- heerlijkheid van Zaamslag, Aandijcke en 01 hone verkocht, en daardoor die heerlijkkeid geheel gesloopt, woensdag 30 September jl. deed de heer J. J. Ferclcen, notaris alhier, in zijne be- trekking als rentmeesteraan de voormalige bezitters dier goederen de laatste rekening en verantwoording. De beer Fercken, die door bet overlijden van den beer P. A. van Dishoeclc, in 1840 voorloo- pig met het beheer belast werd, werd op 24 Junij 1841 definitief als rentmeester der heer- lijkheid benoemd. De heer Ferckenheeft dus ruim 28jaren de goederen der heerlijkheid beheerd; wel een bewijs dat zijn beheer de goedkeuring van de bezitters weg droeg. Het was ons dus niet vreemd te vernemen dat in de bovenbedoeide bijeenkomst de ver- diensten van den beer Fercken openlijk werden erkend, maar dankbaar maken wij melding dat zijn ijver eu naamvgezette pligtsbetrachting is be- kroond eu als het ware is vereeuwigd geworden in het geschcnk dat hij niet om zijne ver- diensten te beloonen, maar om die te huldigen bij bovengenoemde gclegenbeid, na eeno gepaste en sierlijke toespraak van den heer mr. J. F. Bijleveld van Serooskerkeburgemeester van Middelburgvan ambachtsheeren en vrouwen ontving. Het gescbenk bestaat in een prachtig zilveren inktstel, voorzien van het wapen van de gemeente Zaamslag en van dat van de Heerlijkheidzoo mede van toepasselijke emblema's en attribnter., en bevat de inscriptie „ambachlsheeren envrou- van Zaamslag, Aandijcke en Othene, aan wen den heer der J. J. Fercken, laalslen rentmeeslet a mba c h I sheer I ijkheid Zijn wij wel ingelicht dan behoorden de bezit- tingen der heerlijkheid in den laatsten tijd aan de ambachtsheeren en vrouwen Mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke. Mr. F. P. Bijleveld. Do erven van W. S. M. E. Ba ronesse van Dopff. D. Q. de Jonge van der llalen. De erven jhr. mr. J. G. Schorer van Si. Philipsland. De erven vrouwe P. J. Schorer, in leven echtgenoot van mr. A. Bidder van der Helm van Duiveudijke. Mejufvrouw G. Ermerins. C. Leunis Jz. Vronwe Buijze wed. J. Noske. Mr. VV. C'. Borsius. Jan Lensen en vrouwe Verhuell geboren Elliot. Wij zeggen de geuoemde ambachtsheeren eu vrouwen dank voor het bewijs dat ze geleverd bebben dat ze ware vevdienstcn op even waren prijs welen te schatlenen uitten den wensch dat bet den heer Fercken moge gegeven worden nog lang op den nog altijd door bemgevolgden weg van ijverige trouwe en eerlijke plichtsbetrach ting voort te gaan, en het ook andereri, in welke betrekking dan ook, ten spoorslag zijn moge om er meer en meer naar te streven eon zoodauig biijk van erkentelijkheid zicb waardig te maken. Vrijdag 11. had bij den landbouwer Fredc rik de Jonge alhier, een zeer droevig ougeluk plants. Een oppassend jongeling M. K. Vel, oud 20 jaarknecbt bij bovengenoemden landbouwer had namelijk het ongeluk van een mestwagen te vallen, met het droevig gevolg, dat de wieleu over zijn rug reden en hij biunen weinige minu- ten een lijk was. Naar men verneemt, zal de najaars vee markt alhier dit jaar op woensdag den 11 No vember worden gehouden. Eene voor deze streken niet onbeiangrijke gebeurtenis had onlangs te Sluis plaats. Op den 26 September j I. namelijk, geschiedde daar de heropening van de sedert 50jaren slnime- rende loge der vrijmetselaren L'amilre sans fin. Uit Dordrecht, Breda, 's Gravenbage, Middel burg, Vlissingen, Bergen op Zoom, llulst, Gent en Bruggewaren broeders opgekomen om bij deze grootsche plegtigheid tegenwoordig tezijn. Het feest, ruim 2 uren des namiddags in de loge begonnen te 57a uren voortgezet in de keurig versierde raadzaalwelke daartoe door den gemeenteraad even heusch als welwillend was afgestaan eindigde op het uur van mid- dernacbt, en zal zeker bij de zes en dertig broe ders, die aanwezig waren den aangenaamsten indruk hebben achtergelaten. Den 2 October is te Middelburg aanbesteed het doen eener steenbestorting enz., voor Neu- zen. Aangenomen door dhr. D. Tholens te Hoek voor f 16749,— het maken van een bazaltmuur te Neuzen. Aangenomen door dhr. J. Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen, voor /'9923, het bouwen eener sluisknechtswoning te Neu zen. Aangenomen door dhr. J. Bertou te Bier- vliet, voor f 13890. Sas v:in Grent5 October. Aan het dingsdag 29 September jl. gehouden exameu voor de betrekking vau hoofdonderwijzer alhier namen deel de heeren: JF. Bakker, hulponder- wijzer te SchiedamP. Steuvoeronderwijzer te Driewegen en een der onderwijzers van Glinge; de eerste behaalde 29 de tweede 21 en de derde 11 punten. De raad heeft onge- twijfeld de voordragt reeds gedaanzoodat we spoedig de ben^eming te gemoet zien. Hnlst, 2 October. Ileden had alhier eene treurige plegtigheid plaatsDoor den dood was aan bet hannoniegezelschap alhier een harer be- stuurders ontvallen, namelijk J. B. Rodrigo, brief- besteller en horologiemakereen man die om zijne braafheidijver en rondborstigheid door ieder werd bemind. Daar bij tot de R. K. godsdienst bekoorde, heeft men na alvoreus eene plegtige lijkdienst in de kerk gehouden te bebben het stoffelijk overschot met treurmuziek van af de kerk door de oude kerkstraat tot aan de dubbele poort begeleid. Den muziekstandaart met de madailjes waren met rouwfloers omhangen, alsmede was de groote en kleine trom, met zwart taken bekleed. Terwijl de lijkkist in de groeve nedergelaten werd, heeft men nog eene rnarcke Euuebre uit gevoerd. Men betreurd in de stad algemeen het verlies, van deze algemeen beminden mensch. rilulst5 October. De op beden alhier geboudene jaarmarkt is begunstigd geweest met bet scboouste weder. Ook is zij druk bezoclit ge worden door personen uit oinliggende gemeenten. Er waren ter markt gebragt 14 paarden waar- onder 1 bengst22 koeijen1 schaap en 50 varkens. Premien zijn uitgereikt aan Pieder Boele voor bet schoonsle paard en aan Eduard Vergouts voor bet grootste getal koeijen tevens zijn de landbouwers Linders en Poller nog be- kroond geworden alle voornoemde persouen te Hulst woonachtig. Voor bet grootste getal varkens heeft A. de iilcij van Zuiddorpe de bekrooning ontvangeu. ALGEMEEN I\IE(JWS-es ADVERTEIMTIEBLAD Zeeu f rscb-V laanderen. 41 i pit Wetkblaii wordtelken Woensdng morgen ten 8 ure uitgege- ||?j vec bij BF.ILANUS DHONT te Keiizen. Prijs per 3 mean- den 80 cent, franco per peat 95 cent. Men abonneert zich |%g bij alle Boekhandelaara, Postdirecteuren en Brievenbasliouders. Van Selzaete 5,45. 7,13. 10,75. 3,40. 7,51. Van Gent 6,25. 8,12. 12,20. 5,51. 8,50. Van Selzaete naar Lnkeren 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokeren naar Selzaete 6,35. 9,55. 3,10. 7,15. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15. Van Oent naar St. Nico/aas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15. Van St. Nicolaas naar Antiverpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. Van Anlicerpen naar St. Nicolaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. Be uren geteekend met een zijn treinen van de le en 2e klasse. Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zemlcn niterlijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 W5 regels is 40 cent, voor elken regel meer 10 cent, behalve vfl 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. In de raadsvergadering van G October is, onder meer be- liandeld a. Pe gemeentebegrooting voor medegedeeld in nnmmer 386 dezer conrant van 9 September jl. behondens eenige wijziging, vaatgesteld. b. Behandeld ecn concept-contract, met het rijk aan te gaan, betreffende de demping van de binnenbaven. c. Besloten geene toclage van wege de gemeente te verlee- nen voor de plaatsing van eenen provincialen veearts in het kanton Axel. d. Magtiging verleend tot het aanscbaffen van twee geschikte voertuigen voor het vervoeren van de brandspuiten eu van hetgeen benoodigd is, om die spniten met twee stralen te doen werken. e. Aan D. van den Ouden, op diens verzoek, grond in erfpacht afgestaan. f. Medegedeeld, dat door Z. B. den minister van oorlog is toegestaan, de verpligte afsluiting van het terreiu van het lokaal voor de openbare lagere school op minder kostbare wijze te doen geschieden, mils onder zekere voorivaarden, die door den raad zijn aangenomen. g. Aan burgemeester en wethouders verzocht, nader te onder- xoeken, of het in verbinding brengen van de waterleidingen met den kanaalarm niet op eene andere wijze met minder kosten, dan daarvoor vroeger werden gevorderd zou kunnen geschieden, h. Bepaalddat de premie voor het verst aangebragte vee, die tot dus ver bij de veemarkien mede vverd toegekend, voor het vervolg zal komen te vervallen; dat cvenwel de overige premien behouden blijven terwijl daarbij tevens is opge- merkl, dat het 's raads wensch niet is, bij de veemarkten alle vermakelijkbeden en orgeldraaijers, enz. te weren. J 1808

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1