No. 388. Woensdag 23 September 1868. lIlLAlSCffi BUM. 7 VOOR SPOORWEGDIEIST. Neuzen, 22 September 1868. TROONREDE. ontvangen Z. M. heeft tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de zitting van 186869 benoemd, de heer J. A. Philipse, lid dier kamer. Daar van onderscheidene zijden, aan de hooge regering adressen worden ingezonden voor de invoering van een uniform briefport a vijf cents, kan men mededeelen, dat als aauvankelijk gevolg daarvan reeds voorbereidende maatregelen worden genomen door bet opmaken van statis- tieke opgaven aan de postkantoren van bet getal der brieventhans verzonden en wordeude in de tegenwoordige post rayons Nenzen, 22 September. Reeds meer- malen mogten wij het een of ander feit mede deelen waarin den brigadier der rijksveldwacht, belast met bet toezigt op de jagt en visscherij P. Koene alhier, zich deed leeren kennen als ieniand die zijn pligt kent en zoo zijn gezag weet te handhaven zonder aanzien des persoons of overdrijving. Woensdag namiddag toch waren 4 Engelsche heeren ter jagt gegaan in den Zaamslagpolder waarvan twee met jagtacten voorzien, doch de anderen niet, spoedig kwam zulks onzen wakkeren brigadier ter oore en ontzag bet niet zich ter stond naar den polder te begeven, met het ge volg dat de twee Engelsche heeren welke geen jacbtacten hadden door hem werden verbaliseerd met afzetting van hunne geweren, door die af- zetting ondervondonze brigadier een heftige tegenstand doordien de heeren onze taal en de brigadier de Engelsche taal niet bij magte waren. JNeuzen, 22 September. Met genoegen vernemen wijdat bij bet mnziekgezelsehap Apollo," alhier het voornemen bestaat, om zich op donderdag a. s. voor het eerst te laten hooren. Daar dit gezelscbap nog zoo kort bestaat en de verwacbting daarvan alzoo zeker niet te groot mag wezen, moet elke uitvoering hoe klein die ook zij, welkom zijn. IS"euzen, 22 September. Heden morgen kwam in de oosthaven in zinkenden staat binnen, het tjalkschip „de Drie Gebroeders," scbipper M. de Brtiijne, wonende alhier, komende van Graauw- Paal en besteind naar Terdonck, (Belgie), gela- den met suikerpeeendoor de bereidvaardige liulp van den schipper P. Pikkaarl Jz., is bet mogen gelukken met zijn scbip „Handel en Nijverheid" het zinkend schip te ligten en verder tot in bet oude of stadsbaventje bebouden binnen te slepen. IVenzen, 22 September. Spraken wij in het vorige nummer dezer courant over de onjuiste tijd aanwijzing op een der kerktorens alhier, sedert liet ook de slag van de klok op dieu toren sorawijlen veel te wenschen over. Zoo in een en ander niet naar behooren mogt kunnen worden voorzien, zou bet publiek belang er zeker mede worden gediend, in dien aan wij zing en slag, voornoemd, geheel konden worden weggenomen. Wij achten het in dat belang niet ondienstig, (bans ook een enkel woord te wijden aan den toren van bet gemeente raadhuis. Zonder daaromtrent in eene bepaalde beoor- deeling, nit bet oogpunt van architectuur tetre- den, moeten wij aanstippen, meermalen te heb- ben vernomendat in bet beueden-gedeelte te aan gedankt weinig licht kan binnen dringen en het boven- gedeelte niet genoegzaam door metselwerk wordt gestennd, hetgeen, bij eventuelen brand, welligt ernstige gevolgen zou kunnen veroorzaken. De toren draagt wijders niet bij tot verfraai- jing van het gezicht in de noord of lange straat. Wij wenschten er evenwel meer in het bij zonder de aandacbt op te vestigen, dat door dien toren het raadhuis door iedereen die het niet anders weet, wordt aangezien voor eene room- sche kerkten gevolge waarvan de secretarie steeds vele bezoeken van vreeradelingen ont- vangt, die dan niet weinig verbaasd opkijken in plants van het inwendige eener kerk, dekuiskou- ding eener gemeente secretaire te aanscbouwen. Mogelijk zou dit misleidend uiterlijk door eene kleinigbeid kunnen worden weggenomen, even- zeer als met genoegen is opgemerkt, dat dezer dagen door eene kleine verandering die zeker den gemeente bouwmeester moet worden - de spits van den toren ranker te voorschijn treedt en het geheel een beter aanzien heeft bekomen. Sluisliil 21 September. Als een bijzon- derheid kan van hier gemeld worden dat in dozen morgen nabij dit gehueht een arend is gesehoten door den landbouwer C. Kieleman het beest is niet doodelijk getroffen en is heden nog in leven, dezeive heeft eene vlugt van 1 el 60 dnim. Op Vrijdag 2 October zal te Middelburg, worden aanbesteed 1. Het leveren en storten van steen eu het doen van verdere werken tot voortzetting van de oeververdediging wederzijds de havendijken van het kanaal van Terneuzen. 2. Het door bazaltmuren vervangen van de houten beschoeijingen buiten de oostelijke schut- sluis te Terneuzenbenevens eenige daarmede in verband staande werken en 3. Het maken van een gebouw bij de groote of westsluis te Terneuzen, ingerigt tot woning voor de vier siuisknechts, benevens een wacbtkamer en magazijn met de levering van de daartoe vereisehte bouwstoffeu en arbeidsloonen. In den nacht van maandag 14 dezer is te Clinge onmiddelijk tegen de grensscheiding op bet Vlaamsch gedeelte wederom een schunrtje totaal verbrandtoebeboorende aan A. G. P. Eenig vlas en graan, benevens eene koe zijn er ingebleven voorts worden er eenige hoenders vermist. In den loop der week kwamen daar nog drie gevallen voorvan begin van brand veroorzaakt door de onbedachtzaamheid van eenige kinderen, die met lucifers speelden. In de vorige week is in eene vergadering van ingelanden van den nieuw bedijkten Elisa- bethpolder, onder Biervliet, besloten tot verster- king van den buitendijk, die herhaaldelijk door afscliuivingen geteisterd wordt, een nieuwen in- laagdijk te doen leggen waartoe ruim 4 bunders grond zijn aangekocht. De kosten van een en ander zijn op omstreeks f 25,000 berekend. ATen schrijft nit IJzendijke 21 dezer. Gis- teren was bij den landbouwer J. Poissonnier al hier door onbekende oorzaak brand ontstaan tengevolge waarvan de sckuren koeijen var- kens en een veulen, benevens de geheele in- bocdel en oogst zijn verbrand. De gebonwen waren naar wij vernemen, voor eene som van f 12,950 verzekerd bij de onderlinge brandwaar- borgmaatschappij onder directie van den heer A. P. ile Wijs te Middelburgbet vee, de oogst en verdere goederen bij de assurantie compag- nie te Amsterdam, voor /II 315. De brand ontstond tijdens de pachter Pois sonnier met zijne familie naar Retranchement was en de dien tbode de koeijen melktede brand was dadclijk zoo hevig dat, aan redding der koeijen niet te denken viel. Er waren spoe dig zestien spuiten uit verschillende gemeenten aanwezig. Veertien daarvan zijn weder vertrok- ken die van Biervliet heeft niet gewerktdie van Schoondijke en IJzendijke zijn gebleven. Uit de dagbladen blijktdat in de zaak van dr. Zaalberg, een tal van adressen, zoo van kerkeraden als van gemeenteleden aan de synode worden gerigt. Met zekerheid kan worden gemeld dat de synode niet op 15 maar op 1 October a. s. zal bijeenkomen. In den avond van vrijdag 18 dezer had te Oud-Beijerland het volgende voorval plaats. De kantonregter rar. A. W. van der Hoop zat op zijne gewone plaats in den buisselijken kriug te arbeiden en stond even op om elders iets te verrigten, toen plotseling in zijne nabijheid een schot viel. Nadat de eerste sehrik geweken was en men een onderzoek insteldebleek dat de kogel van bniten door het luik en raain tot in de deur der kamer gedrongen waszoodat de beer van der lloop, ware bij blijven zitten hoogstwaarsehijnlijk door den kogel aan het lioofd getrotfen zon zijn geworden. Terstond na het gebeurde werd een revolver gevonden in de vensterbank van het woonver- trek van een zaakwaarnemer, die slechts t\vee huizen van den kantonregter woont. Van dien revolver waren nog 5 loopen geladen, bet zesde scbot werd gemist. De bij den kantonregter ge vonden kogel scheen gelijksoortig te zijn met de anderen. Een gehouden verhoor van den zaak waarnemer schijnt ecbter vooralsnog niet tot eene gewenschte opheldering te hebben geleid. Naar men aan het Handel,sblad mededeelt zijn, in verband met den dienst voor en na den brand in den militairen stal der rijdende art.il- lerie te Amersfoort, twee personen beneden den rang van officier gedegradeerd en bevinden zich twee andere artilleristen in verzekerde militaire bewaring. Men schrijft uit Arnhem In de nabijheid dezer stadop bet Spijkerhebben een paar landbouwers nu voor de tweede maal in dezen zomer aardappelen gerooid van denzelfden grond. Ook bet tweede gewas is uitmuntend van kwa- liteit. In bet kamp te Bererlo heeft een schild- wacht, die op het werda geen antwoord ontving van de personen welke bij op een afstand van 65 pas voor zich zag, zijn geweer gelost en door een kogel den sergeant van de waebt en den korporaal, die de ronde deden, gedood. Desol- daat die hen vergezelde, vluchtte en bragt de tijding van het onheil over. Men leest in het Polilieblad De officier van justitie te Groningen, genoegzame zekerbeitl hebbende bekomen, dat Pieler Woudsma pre- dikant bij de afgescheidene gemeente, vroeger als vermist opgegevensedert op de stoomboot van Harlingen naar Hull is gezien, berigt, dat het verzoek tot zijne opsporing is vervallen. Op den 9 September is de vronw van den landbouwer van Boozendaal te Rijen bevallen van drie welgeschapen en gezonde dochters moeder en kinderen zijn welvarende. Te Nienwolda heeft zich een rcntcnier ver- dronkenomdat hijzoo als liij in een briefje geschreven meldt niet meer in de wereld kon wezen zijn zaken niet meer kon bestnren en niemand had die ze voor bem waarnamhij laat f 5000 na. Uit Meppel meldt men Do in de vorige week op no. 7473 gevallen prijs van f 20000 der staats loterij, heeft tot een zonderling incident aanleiding gegeven. De beer W. Somer te Assen collectenr, gaf bij ontvangst van hettele- gi-am dienaangaande onmiddelijk kennis aan den ALGEMEEN NIEUWS- Zeeuwsch-VIaanderen Dit Week bifid wordtelken Woensdag raorgcn ten 8 nre nitgege- ven bij BEILANUS DHONT te Neuzen. Prijs per 3 mann- den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brievenbashouders. fil Van Sekaete 5,45. 7,13. 10,25. 3,46. 7,51. Van Gent 6,25. 8,12. 12,20. 5,51. 8,50. Van Setzaete naar Lokeren 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokeren naar Sekaete 6,35. 9,55. 3,10. 7,15. Van St. Nicotaas naar Gent, alle dagen: 6.00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15. Van Gent naar S'. Nicotaas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15. Van St. Nicotaas naar Anlwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. VaD Antwerpen naar St. Nicotaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. De uren geteefcend met een zijn treinen van de le en 2e ktasse. tj-'i Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zcnden f^g§ uiterlijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 rcgcls is 40 cent, voor elken rcgel meer 10 cent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Zatnrdag is eene vereenigde zitting gehonden van de bcide kamers der ataten-generaal, waarin de minister van binnenland- sche raken, in naa'm des kouings, de zitting gesloten heeft, met de volgende sanspraak: Mijne Heeren Door den koDing ben ik belast met het sluiten van de ver- gadericg der ataten-generaal. De ongewone omstandigheden, waaronder deze zitting wenl geopend en voortgezet, waren oorzaak dat op wetgevend gebied niet veel is tot stand gebragt kuunen worden. Ondertusscheu is deze zitting niet geheel onvruchtbaar voor- bijgegaan. De wetten die de grondwet jaarlijks vordert tot verzekering der verschillende takken van *s rijks beheer, werden in een ge- vorderd jaargetijde vastgesteld. De voortzetting onzer groote publieke werken hebt gy zoowel door eenige wetten tot onteigeningals door inwilliging van geldmiddelen ondersteund en bevorderd. Het wets-ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de maatschappij tot ezploitatie van stnatsspoorwegen, mogt uwe goedkeuring niet wegdragen. Door de aanneming van het wets-ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst tot wijziging van de concessis tot het maken van het kanaal van Holland op zijn smalst, is eene groote schrede gedaan om de uitvoering van dit werk te vcrzekeren. De koning draagt mij op, u mijoa heeren zijnen dank te be- tuigen voor de behartiging van de zaken des lands. In naam des konings verklaar ik deze zitting van de staten- generaal te zijn gesloten. vele groote belangen onzer voornaamste bezitting is uwe ijverige medewerking onmisbaar. Ik rekcn daarop voor de zoo tijdig mogelijke vaststelling der liegrooting voor Nederlandscii Indie voor 1h69. Heeft zoodanige vaststelling plantsdan kunnen in de aan- staande lente wets ontwerpen gereed zijn betreffende de suiker* cnltnur en de uitgifte van gronden in Indie. Voor de vervulling der omvangrijke taak, die u wacbt; maak ik met vertrouwen staat op uwe vaderlandsliefde en op een- dragtig zamenwerken. Mogen uvve werkzaamheden, onder hoo- geren zegentot kracbtige bevordering van 's lands belangen strekken. Ik verklaar de gewone zitting van de staten-generaal geopend- Z. M. de koning heeft heden middag de zitting der staten- generaal op de gebruikelijke wijze, met eene troonrede, van den uavolgenden inhoud, geopend. Mijne Heeren Het verheugt mij, uwe zitting te mogen openen met dankbare erkenning van het vele goede dat het vaderland te beurt viel Onze betrekkingen met de andere mogendheden laten niets te wenschen over. De middeleo van internationaal verkeer worden aanhondend uitgebrrid en verbeterd, de belangen van handel, scheepvnart en uijverheid door mijne gezantschappen en consulaten voortdurend met zorg behartigd. Zee- en landraagt, zoowel hfer te landen als in de overzeesche bezittingen kwijten zich voortdurend loffelijk van hare taak. Wat in uwe vorige zitting onafgedaan bleef ter verbetering van het regtswezen zal, voor zooveel noodig gewijzigd, aedermaal aan uwe beraadslaging onderworpen worden. Ook zullen u voorstellcn worden gedaan ten einde in gewigtige Ieemteu van de bcstaande regterlijke organisatie te voorzien. Om dat doel te bereiken mag gedeeltelijke invoering van de wet, houdende de nieuwe regterlijke inrigting, wenichelijk geacht worden de wet houdende afschaffing van de tienden zal wederom worden ingediend. Bij het toenemen van de bevolking des rijks vordert art. 77 der grondwet vermeerdering van het getal leden van de tweede kamer der staten-generaal. Van mijne bijzondere zorg voor het onderwijs zal u blijken nit de voordragt eener wet tot regeling van het hooger onderwijs. Met den aanleg van de werken voor de staats-spoorwegen zijn groote vorderingen gcmaakt. De verbinding langs de spoor- wegeu met de noordelijke gewisten is tot stand gekomen. De aanleg van een aantal andere groote werken van openbaar uut wordt regelmatig voortgezet. De landbouw mag zich over 't algemeen in eenen ruimen oogst verheugen. Dankbaar erken ik, dat de ziekte onder het rundvee geheel ia geweken. Toen men onlangs eenige zorg koesterde, dat zij zich op nieuw zou vertoonen, zijn terstond de strengste maatregelen genomen. De uitkomst der visscherijen was niet zeer bevredigend. Nienwe ondernemingen beloven meer uitbreiding, aan de zee- visscherijen in het bijzonder. Nieuwe wettelijke verordeningen op het krankzinnigen wezen, zullen u worden voorgesteld. Onze nijverheid blijlt vooruitgaan. De ontwerpen van wet op den ijk der maten en gewigten, op de begraafplaatsen en op de banken van leening zullen u op nieuw wordeu aangeboden. Het uitzigt bestaat dat in het volgend dlenstjaar alle staatsuitgaven, ook die voor de spoor- wegen zonder buitengewone hulpmiddelenbestrcden zullen kunnen worden. Bij de raming der nitgaven is naauwkeurig zelet op de wcn- schelijkheid om in alle eischen van de dienst te voorzien, met inachtneming van die matiging welke door de omstandigheden geboden worden. Onder de wetsontwerpen, met het finanlieel beheer in verband staande, die u voorgelegd zullen worden, bchoort het voorstel tot afschaffing van het zegelregt op druk- werken en zijne vervanging door andere middelen. De toestand van ons uitgebreid overzeescb gebied is niet met e'en woord aan te dniden. Door gewijzigde inrigting van het door de grondwet voorgeschreven verslag, dat n binnen weinige dagen zal worden toegezonden, zullen de bijzouderheden aangaande elk gebied, ook die volgens de laatst ontvangen tij- dingen, beter ter uwer kennis komen. Voor de regeling van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1