No. 387. Woensdag 16 September 1868. 8ste Jaar IM VOOR SPOOKWEGD1E1ST. De GEDEPUTEERDE STATEJJ van Zealand. Overwegeude dat door liet op zijn verzoek verleend eervol outslag aau den provincialen opzigter der wegeu in bet voormalige 4u district dezer proviucie die betrekkiug is opengevallen, alsmede dat gelijke betrekkiug in het voormalige 5ie district nog steeds onvervuld is, als zijude sedert bet bedauken van den vroegercu titularis slecbts tijdelijk waargeuoinen Willeude overgaan tot de vervulliug van die "beide betrekkiugeu Roepeu ben die daarvoor in aanmerking wen schen te komen opom zich vdor den 1 Octo ber aanstaande bij een op zegel geschreven adres tot hunne vergadering te wenden. Van de tijd en de plants voor het te houden vergelijkeml onderzockzal ban nader iuede- dceliug worden gedaan. Aan elk der geinelde betrekkingen is eene vastejaarlijksche bezoldiging van f600 verbonden. MidcTclburg den 11 September 1868. De Gcdcpulecrde Statcn vooi noemd R. W. VAN LIJNDENVoorzilLcr S. VAN DER SWALME Gnflier. Ingevolge art. 95 der grondwet wordt de gewone vergadering der stateu generaal op maan- dag den 21 dezer geopend. Naar men verneemt, zijn de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1869 door de regering in gereedheid gebragt en zullen zij spoedig na de opening van de vergadering der states generaal worden aangeboden. JNeuzen, 14 September. Gedarende de vorige maand zijn bet kanaal alhier opgevaren 35 zeeschepen, mctende 5315 tonnenen 252 binnenschepen, m. 14179 t.: en afgevaren34 zeeschepen, m. 6239 t. en 194 binnenschepen, m. 11964 t. Totaal sedert 1 January 1868 zijn het kanaal opgevaren 271 zeeschepen, m. 40370 t. en 1645 binnenschepenm. 109254 t.en afgevaren253 zeeschepenm. 44557 t. en 1556 binnenschepen, m. 107797 t. In de 8 eerste maanden van 1867 zijn het kanaal opgevaren 228 zeeschepen, m. 39546 t. en 1833 binnen schepen m. 88437 t.en afgevaren 190 zee sehepen, m. 38645 t. en 1820 binnenschepen, m. 87182 t. Neuzen, 15 September. Tijdaanwijzin- gen op torens van kerken en audere openbare gebouwen zijn zeer ten gerieve van het publiek, niits natuurlijk die aanwijzingeu juist zijn. Anders doen zij iutegendeel ongerief en bcaut- woorden zij niet aan den ziu voor orde en naauw- gezetheid. Daar nu in dit opzigt de tijdaanwijzing op den toren der hervormde kerk te wenscben Iaat, hopen wij dat daarin moge worden voorzien. Die aanwijzing tocb trekt tegenwoordignu het niterlijk aanzien van den toren veel verbe- terd is, meer de aandacht dan vroeger. Zaamslacr 15 September. Hoe gevaar- lijk het is voor jonge kinderen om met vuur te spelen, kan weder uit het volgende blijken. Het Gjarig zoontje van de wed. K- Alniendag, was verleden week met een paar zijner makkers bezig op het land te spelen, toen hun aandacht viel op een bos etroo welke daar lagspoedig besloten zij die bos in brand te steken met een lucifer een vrolijk gezigt leverde zulks voor de drie kleine, doch spoedig vatte ook de kleederen van het jongentje vlam, waardoor bij zeer en> stige brandwonden aan buik en beenen hekwam. Door spoedige hulp van den werkmnn K. van de Veldemogt het gelukken, het kind voor yerdere onheilen te bewaren. Axel. 10 September. In de heden gehou- den openbare raadsvergaderiag, is de beer M. van Dirhoorn tot wethouder en de beer II. J. van Eeli tot ainbteuaar van den burgerlijken stand benoemd. Axel, 14 September. Tot predikant bij de hervormde gemeeute alhier, is beroepen ds. G. C. Boomer, predikant te Ritthem (Walckereu). I.Tzenclijlie, 12 September. Op laatst- leden dingsdag 8 dezer, had alhier bet alom bckende muziek- en volksfdest plaats. Reeds van 's morgens vroeg bad deze plaats een feestelijk aanzien. Het marktplein was voor die gelegenkeid doelmatig afgesloteu en roudom versierd met talrijke geschilderde palen, waarvan Nederlandsche en Belgiscbe wimpels waaiden, terwijl verder wapenborden van de beide rijkeu, de respective provincien Zceland en Oost-Vlaan- deren enz., aaugebragt waren Aan den ingang was een uiterst sierlijke eerepoort gesteldgcscbilderd door den beer G. Mt'rlier kunstschilder alhier. Men trof daarop eeuige zinnebeelden aan, voorstcllende de land- bouwde nijverheid, de koophandel enz., het wapen van IJzeudijke werd borenop vastge houden door twee andere zinnebeelden, hetwelk een en andcr een alierguustigst effect maakte. Ten twee lire begon de zamenstelling van den sloet op bet scbictplein even buiten de kom der gemeente, en omstreeks drie ure ^ctte deze zicb in beweging, voorafgegaan door 16 ruiters in het costuum van Musquetier, onder kommando van den beer de IJruijkere die het costuum van Charles V droeg. De stoet trok de gemeente binnen langs de zniddam, de molenstraat, de uienwstraat, langs de markt, door de landpoort- en lakenstraten, zijds de bierbrouwerij en kwam voorbij de R.-K. pastorij door de eerepoort op het marktplein. Daarna werd bet muziekfeest geopend door bet fanfare"muziekgezelschap „Geduld overvvint" dezer gemeente, terwijl de respective corporation van schutters, boilers, mastklimmers zich naar de voor hen aangewezen plaatsen begaven. In den namiddag begon de weinige wind meer en meer toe te nemen, zoodat het ondauks de genomeu proeven niet gelukken mogt de lucbtbailons te doen opstijgen. De illuminatie met kwistige baud voorbereid mogt cvenmin om dezelfde redonen niet geluk ken ze bestond in de verlichting van den zeer eenvoudigen maar vrij keurig en levendige kiosk in bet midden van de markt geplaatstalgemeen zwaaide men daarvoor lof aan den heer Bleijen- berg die dezelve ontworpen en vervaardigd heeft. Rond het niarktplein liep in afzonderlijke groote houten letters, insgelijks bestemd tot verlichting, de veel beteekenende spreuk „Volliarding over- wint", terwijl nevens de eerepoort twee liooge piramides geplaatst waren waardoor de ingang 's avonds een even treffend gezigt als op den dag beloofde. Te ruiin 10 ure werd een prachtig vuurwerk ontstoken, door den heer Franc van ilontager artificier te Gent, hetwelk in de beste orde en met het nitbnndigst gerocp van tevredenheid der volksmcuigte begroet werd. Wij kunnen niet nalaten de feestcommissie dank te bctuigen voor hare onverpoosde moeite, en haar tevens geluk wenscben dat ze door hare volharding de afkeurenswaardige tegen werking van een viertal dwarsdrij vers heeft over - wonnen immers heeft de commissie bewezen dat IJzeudijke haren goeden naam om feest te gcven, wederom heeft gestand gedaan, en hetgeen dan trouwens ook voldoende blijkt uit de alge- meene sympatliie door de iugezeteuen in bet bijzondcr en de afgezetenen in het algemeen bewezen. Ten slotte zal het wel niet gezegd moetcn worden, dat de ondervonden tegenwerking, ja de poging lot het doen mislukken van het feest van wege de directie van het ruuziek- gezelschap (uilgezonderd onzen achtbarcn heer burgemeestcij allezins bewijst, dat de invloed van die tnannen alleen maar bij naam meer bestaat, en dat ze slecbts moet beschouwd wor den als de overblijfsels eener voormalige heer- schappij. Als eene bijzonderheid wordt uit Middel- burg gemeld, dat in de beide afgeloopen maan den een zestiglal kinderen aldaar zijn overleden welke alien dit jaar geboren waren. Volgens deskundigen zoude deze buiteugewone sterfte aan de groote bitte van dezeu zomer zijn toe te schrijvcn. In de afgeloopen week, (zoo schrijft men uit 's ilage) werd op de Geest aiuier een zilve- ren bruilolt gevierd. 'tWas een lieve lust, meer dan 60 kruiken jenever vverdeu verzvvolgen. De bruiloftsgastenbeter uitgedruktbet dron- kelui's troepje vennaakte zich met 's avonds ge- maskerd uit te gaan en laugs de strateu teloo- pen schreeuwen en kabaal te maken, tot dat de jenever begon te werkenteugevolge waarvan een kunuer zoo goed als liij dat kouzich ge- maskerd huisvvaarts begaf; kort daarna eebter was de man een lijk bij had zich totaal dood gedronken. De vrolijke aan bidders van het Schiedam iner voebt legdeu den doode des nacbts atnog alien in de belagchelijke kleeding ge- stokeu waarmee ze waren uitgegaan. De over- ledenc was berucht door zijue bekwaambeid in het drinkeu en meuigeeu had zulk een dood immer voor hem vervvacht. In ucu avoud van maandag 7 dezer heeft een vreeselijke brand de Delft van de zoogenaatude oude stai te Amersfoort geheel vernield, waarbij 120 zoo ufticiers als troepenpaarden van het re giment rijdeude artillerie zijn oingekomen. Hoe de brand is outstaau, zvveeft nog in het duister nog geeu ku artier, uadat de geivoue inspectie, tussciien zeven uur en half acht, had plaats ge- haden de stallen behoorlijk gesloten waren sloeg de viain aau alle kanten uit het dak, be- zweek weldra de zoldering, viel het brandende liooi op de paarden en stak ook bet legstroo aauzoodat bijna aau geeu redden te denkeu was. De waclitbebbende artilleristen liebben even wel nog eenige jiaarden gered, waarvan de ruggeu en pooien vreesseiijk gebraud zijn. De brand is uitgebrokeu op den zolder boven de paarden alwaar de fourage geborgen wordt, doch die mede des avonds was afgesloten. Stalling noch troepenpaarden noch harnaehe- ment ais in gebruik of eigendoin van het rijk was geassureerd. Eeuige oiliciereu waren voor liuiiue paarden tegeu schade voor brand ver- zekerd. Men berekend de schade op f 60 a 70,000. De kolonel kommandant J. Woorlman Span- dauw, naar 's Gravenbage bij Z. Ex. den minis ter van oorlog ontbwien heeft bij zijne terug- korust duizend gulden uitgeloqfd aan deugenen die de oorzaak van den brand vveet te outdekkeu Men meld uit llarlingen, dd. 5 dezer Bij de policie alhier zijn zekere berigteu omtrent den veel besproken ds. Woudsma vau Ulrum ontvangen, die liet buiten alien tvvijfel stelien dat liij naar Hull met de stoomboot European van bier vertrokkeu en verder naar Amerika is gegaan. Niet alleen de bediendeu op de genoemde boot hebben de portretten vau ds. Woudsma en zijn beminde herkend maar ook de agent van landverhuizing te Hullbij vvien Woudsma zicb uitgaf voor schoolmeester en waar liij nog eenige stukjes op de piano speelde. De connnissaris van jiolicie alhier heeft den officier van j list i tie te Leeu warden ingeligt van zijne bevindingen, welke ambtenaar belang in de zaak steldeonulat er bij de afgescheiden gemeente te Ulruin nog altijd menschen zijn die zekere personen verdacbt houden van ds. Woudsma ver- nioord te bebben. Men vraagt zicb bier af, of ouze comniissaris vau policie nu ook de uitge- loofde /'500 zal ontvangen. Jl. dingsdag is in het buis vau arrest en justitie te Assen gevaukelijk binneugebragt do heer de V.boekhouder bij de maatschappij van weldadigheid te Fredriksoord, Lescbuldigd vau liandeliugen zeer ten nadeele ian gemelde maatschappij. Gelezeu hebbende het iugezouden stuk in bet vorig uumnier dezer courautbetreffende bet bestrijden van de kermis, zoo kau sohrijver dezes zich niet weerhoudeu, op dat zelfde feit terug te komen. liij ook steint volkomen in dat de kerinis- dagen door velen in zedeloo.>beid, vvoestlieid en liederlijkbeid gesleteu worden inaar gebeurt dit ook niet op audere tijdeu des jaurs V Laat ons onpartijdig zijn; wat heeft men tot afleiding? Vrolijkhcid is de saus vau het leveu, matigheid is de moeder der gezoudheiu, veel uitspattiug kiinneti velen niet inakeu, want de magt outbreekt ben boevelen zijn er met keruiis die slecbts een kijkje met huuue vrouweu en kinderen neinenen niet eeus bij niagte zijn 50 ceuten uit te geven, om deze of gene ve.tno niug te gaan zien en door uit zteu aiieen bet geuoegen sinakenom huuue lievelingen eins in bet jaar eenige uitspauuing te verschaft'eu. De ouzedelijklieid ligt niet iu de kermis zelve, maar meer in hen die ze misbruikt, en aizno zijn eigen zedelijke kraeht verwaarioostdie, in plaats vau bet leven te geuietenbet leveu misbruikt, en zoo doende zich geheel en ai met het redeloos dier gelijk stelt. Eu wanneer wij een blik in het leven slaan, treft men dan ook niet bij andere gelegenheden zuo- wel bij volksfeesten, boogschieteu, tentoonstelliu- geu, als bij inwijding van spoorwegen, sclioolge- bouvven of standbeeldeu die zelfde verdierlijking aan, al is het soinwijlen op wat bedekler vvijze. welke men ook bij de kermisdageu outinoet Ook bij zulke gelegenheden wordt er voor gezorgd dat ieder zijn geld kvvijt kau rakeu aan spijs en drank die vergiftigd eu vreugd die den uienscb veruielten was liet slecbts bij zulke gelegenheden alleen want dan wordt die verdierlijking meest openbaar getoont door ben, die steeds als de iniuste der volksklasse beschouwd worden doch kouden de muren der gestoffeerde kamers en die der soeieteiteu enz. spreken, waarlijk er zoude een licbt opgaan dat beter is met den sluijer der vergetelheid bedekt te blijven. Alzoo is mijne beschouwing over de kermis doze: AVie de kermis niet wil, bJijft er af; ook zij heeft zoowel bare goede ais kvvade zijde, en ik ben er ten volste van overtuigd, dat men haar nooit zal doen sterven door haar te veroor- deelen, maar zij moet haar eigen natuurlijke dood sterven. Mogt die tijd spoedig aanbreken. Nkuzen, 13 Sept. X. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van <3 tot September. ALGEIHEEN MEL WS™ ADVERTEIMTIEBLA Zeenwsch- Vlaand eren ti -j Bit w ck: i .1 r wordt clkeu Woensilag norgen teo S ure uitgege- 44' ssj-a vau bij Bl'.II.A tkUS ic plIGNT te Neuzen. Prij> per 1} waru>- den 80 cent franco per post 0 j c. ut. Aieu ubonnccrt zicii bij alle Boekhnudelaars, Pustdirectemen en BricvcnbushouJers. Van Selzaete 5,45. 7,13. 10,25. 3,46. 7,51. Van Gent 8,25. 8,12. 12,20. 5,51. 8,50. Van Selzaete uaar Lokercn 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokercn uaar Sehaele'6,35. «,5*5. 3,10. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6 45. 8 15 Van Gent naar S!. Nicolaas. alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 3 15, Van St. Nicolaas naar Antwerpenalle dagen; 5,55. 8,10. 9,50*. 11.35. 3,25. 5,10. 6 15* Van Anticerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 5,00. 7,30. 9,31/*. t0,30. 2,00. 4,00*. 6 0U. De urea yeteekend met een zijn treinen van de ie en 2e klasse. 7,15. 9,05. 7,30. e i Adverlentieu gelieve men aau de UttgC^^T'^'te zenden niterlijk Dingsdag avciud ten 6 ure; de prij's van 1 tot 4 \d re8e'8 '8 40 cent, voor elkeu regel meer 10 cent, behalve v^jj 35 cent zegelregt voor elke plaaUiug. HUWF.LIJKEN. Geene. HU WELIJKS- A A NG1F I'EN. DeD 10 Sept. Caspnrus Jo- haanei Albertus Feicken, *25 j., jm. en Pieternelln Leunis. 21 j j. d. OVBKLIJDEN. Den 9 Sept. Theodoru9 Geertruidus Steeu~ kamp, 85 j., echtgenoot vau Catharina de Zeeuw. Den D». Aruoldus Maximiliaan Anjoul, 78 j., wednvvenaar van Lieia Ke» gdaar. Anthonie Willem de Jonge. 2^ j z. v. Jacobus en Jacomina van Wijck. Den 11. Jan de Sraidt, oudGBj., echt genoot; van Maria Nieuweliug. GKBOORTEN. Den 8 Sept, Maria, d. v. Pieter Wieland en Pieternella Meeiuven. Den 10. Jacomina, d. tov. Willem Pladd t eu Maria Hanieiiuk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1