No. 385. Woensdag 2 September 1868. 8ste Jaarg. ssiass Bill l W& c VOOR SPOOKWEGD1E1ST. Its BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bekenddat de in die gemeente op de gewone wijze zal plaats bebben van af Maandag den 21 tot en met Zaturdag den 26 September aanstaande. Nedzen, den 27 Augustus 1868. Burqemeesler en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Seer el ar is J. DIELEMAN. Z. M. heeft benoemd tot substituut-officier bij de arrondissements regtbank te Tiel, jhr. mr. T. Serraristhans griffier bij het kantongeregt te Hulst. De minister van binnenlandscbe zaken maakt bekend, dat de examens voor het ver- krijgen van acten van bekwaamheid tot het geven vaii^sckool- en van huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehou den op woensdag den 7 October (voor Zeeland den 28 October, voor Drenthe den 6 October) aanstaande en volgende dagen dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggenzich uiterlijk op den 23 September (voor Zeeland den 14 October, voor Drenthe den 22 Septem ber) e. k. behooren aan te melden bij den school- opziener van het district, waarin zij wonen, of van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij vevlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zvllen worden bekend gemaakt. Naar men verneemt, is het de bedoeling der regering, om het niet te laten bij de tegen- woordige opheffing der beide departementen van eeredienst, maar zou haar voornemen zijn, de thans ingestelde bijzondere afdeelingen van eere dienst in eene gewone afdeeling van een der overige departementen te vereenigen en op te lossen. Neuzen, 31Augustus. Naar wij vernemen heeft dezer dagen de laatste onteigening plaats ge- hadvan de perceelenland, benoodigd voor den aan- legder spoorwegen Neuzen—Mechelon en Neuzen~ Gent, de onteigening is in zijn geheel afgeloopen, zonder dat een beroep op de wet tot onteigening ten algemeener. nutte is noodzakelijk geworden. Wij hebben dus redenen om dankbare hulde te brengen aan de concessionarissen en vooral aan bunne vertegenwoordigers in Nederland, voor het beleid waarmede zij ook in dezen zijn werkzaam geweest. Het maken van heulen en ander metselwerk aan den weg, behoort reeds tot het verleden, en naar wij zijn ingelicht, zal met ultimo Sep tember het spoor reeds zoo verre in gereedheid zijn, dat de materialen, benoodigd voor het vol- tooijen van het stationsgebouw en andere werken albier, van Gent per spoor naar deze gemeente zullen kunnen worden aangebragt. Neuzen 31 Augustus. Daar sommigen zich hebben geergerd aan de plaatsing, in het vorig mimmer dezer courant,, van den oproepings- brief voor de raadsvergadering, op 27 Augustus jl.wijl daarvan zekere prikkeling werd ver- wachtomdat op dien brief ook de zaak der kermis voorkwam, en zoodanige brieven vroeger nooit werden geplaatst, doet het ons genoe- gen te kunnen mededeelen, dat die vergadeving, als naar gewoonte, zeer kalm was, en door nie- mand van het pu'oliek werd bijgewoond. Het plaatsen van dien brief, waartoe wij van welwillende zijde in staat werden gesteld, heeft overigens veel bijval gevonden. In de bedoelde vergadering is wijders a. besloten den hooldelijken omslag enz. ter voorziening in onderscheiden behoeften, die, door de ontwikkeling der stad, zich steeds uitbreiden met 1000 te verhoogen, terwijl daarbij wijders tevens als beginsel is vastgesteld die verhooging uitsluitend op de hoogst aangeslagenen te viuden. Opmerking verdieutdat dit laatste vooral werd aangedrongen door hen, die bet groote ge- luk hebben in de hoogste klassen te moeten worden aangeslagen. Die houding verdient gewis lof en navolging. b. de gemeenterekening over 1867, zoomede de begrooting van de plaatselijke schoolcommissie en het burgerlijk armbestuur voor 1869, vast gesteld en c. besiotende kermis dit jaar op de gewone wijze en op de gewone dagen te doeu kouden. In ons volgend nummer hopen wij eenige re- gelen te wijden aan de gemeente begrooting voor 1869, die in dezelfde vergadering mede is aan geboden. A.xel 31 Augustus. De candidaat VV. Sieders, heeft bet beroep bij de christelijk afge- scheidene gemeente alhier aangenomen. Men meldt nit Hulst 29 Augustus. Den 14 jl. overleed te Boschkappelle Joscphus Dob- belaaroud 44 jareniemand die niet ten voile zijn verstand had. Weldra verspreidde zich in die gemeente het gerucht, als ware zijn dood het gevolg van mishandelingen, hem door zijne huisgenooten aangedaan. De veldwachter gaf biervan kennis aan den kantouregter, die den bregadier der marechaussee uit Hulst op on- derzoek zond. Deze won tamelijk ongunstige mededeelingen inmen had den geestelijke eerst geroepen, nadat de persoon overleden was zijne zuster had hem alleen afgelegden zou te voreu zich bebben uitgelatendat hij maar kapot moest gaan omdat hij liaar varken bad geslagen, enz. Dit had den 25 eene ontgraving van het lijk ten gevolge, in tegenwoordigheid van den heer Ch I'ierssens, plaatvervanger-kan- tonregter, terwijl de heereu Callenfels en Martin, als deskundigen het lijk onderzochten. Deze wel verre van iets te vinden, wat die geruchten bevestigen konconstateerden integendeel, dat genoemde persoon aan een kevige borstontsteking was bezweken. Met ingang van den 30 Augustus a. s. zal het Rijks-telegraafkantoor te Walzoorde op Zon- en daarmede gelijk gestelde feestdagen open zijn van 8 tot 9 ure voormiddags en van 12 tot 3 ure namiddags. De diensttijd der overige dagen blijft onveranderd. De beer D.Jcssen, ontvanger der in-en uit- gaande regten te Sint Kruis, ging op 24 Augus tus jl. in den vroegen morgeu terjagt. Terug- keerende klaagde bij over pijn in de zijde en ging eenige oogenblikken te bed liggen. Toen zijne ecktgenoote eenigen tijd na dien hem ging bezoekenwas hij een lijk. Hij laat een kind, en zijne vveduwe in zwangeren toestand na. In den loop der vorige week is van den oever van den nieuw bedijkten Elizabethpolder te Biervliet, wederom eene afschuiving van grond ontstaan, ter lengte van meer dan 100 Ned. ellen naar men verneemt is eene buitengewone ver gadering van ingelanden belegd, om deze aan- gelegenheid te bespreken. Den 28 Augustus 11. bad op het raadhuis te Middelburg o. a. de aanbesteding plaats, van het leggen van 60,000 vierk. ellen winter kram- mat aan de leidijken van bet havenkanaalen langs een gedeelte van bet molenwateronder bijlevering van de materialen en met onderhoud tot 1 September 1869. Hiervan is aannemer geworden den heer D. Tholens te Hoek, voor de som van 6000. Men meldt uit VlissingenHet laatste schip heeft alhier het dok verlaten. Wat er uu van dit schoon etablissementdathoevvel nu gehcel onttakeld, nog de bewondering van vele vreemdelingen en deskundigen wekt, worden zal is volstrekt tot dus verre onbekend. In den morgen van 21 dezer werd een stuk rouwfloers aan het hek van het standbeeld van Admiraal de Duiler gevonden maar spoedig afgeuomen. Het ziet er nn treuriger met Vlissingen uit dan 27 jaar geleden toen op de zelfde pick koning Willem IIIde kroonprins, prins Ale xander en prins Ilendrik stonden." Men schrijft uit Goes, de kermis, anders om dezen tijd bier in vollen gang, thans door goed weder begunstigdterwijl bovendien het spoor menig vreemdeling aanvoert, is stiller dan anders; alleen de caroussels maken hierop eene uitzondering. Velen maken voor hun kermis- geld een uitstapjemeestal naar Antwerpen 'tgeen beter als bet kennisgejoel schijnt te be- vallenzeer ten nadeele van kramers en ver- tooners van allerhaude bijzonder en nieuwigheden. Jl. woensdag werd door een brigadierma- joor van de lijks-veldwackt per spoorgelegen- heid van Arnhem naar Amsterdam om verder naar de gevangenis te Leeuwarden te worden getransporteerd, overgebragt een zeer gevaarlijk clien met name Peters. Digt aan het station te Utrecht gekomendacbt de gevaarlijke ge- vangene, terwijl bij druk bezig was den briga- dier-majoor voor zijne menscblieveude bandel- wijze te bedanken, dezen eens te verrassen, en wist met ecbt kunstenaars-talent door bet open raam van den waggoneen gevaarlijken lucht- sprong te nemen. De brigadier-majoor echter bebield zijne tegenwoordigheid van geest, greep Peters buiten bet raam bij zijn kraag, enhield hem, op gevaar af, van hem te worgen, of door den trein te doen verbrijzelenzoo lang vast totdat de trein aan bet station stil kield. Bij aankomst te Utrecht werd door den stationschef een afzonderlijke waggon met de noodige assis- tentie ter overbrenging van den lastigen reizi- ger naar Amsterdam beschikbaar gesteld. Uit 's Hage wordt gemeld, dat met 1 Janu ary 1869 eene groote vereenvoudiging bij de administrate zal worden ingevoerdmet dien verstande, dat weder zeer vele ontvangkantoren .met audere zullen worden vereenigd. Door den lnitenant finis van het 7e rege- ment infanterie is naar men verneemt aan bet koninklijk museum op het Mauritshuis te 's Gra- venhage een Abysinischen bijbel uit Magdala af- komstig ten geschenken gegeven. In de nabijheid van het spoorwegstation te Nieuwediep vroeg dezer dagen een reiziger aan een jeugdig israelitisch handelaar in fruit „Kunt gij mij ook zeggen boe laat de laatste trein vertrekt waarop de ander antwoordde „ock mijnheer, dat zal uw6 en ik niet beleven" Uit Bevcrwijk wordt gemeld dat aan de doorgraving van Holland op zijn smalst thans weder met kracht wordt gearbeid. De door het uitgraven verkregen grond wordt naar het Wij- kermeer vervoerd en aldaar gebruikt tot het vor- men der jaagpaden langs bet kanaal. Twee stoom-baggermackines zijn dag en nacht tusschen deze jaagpaden werkzaam. Twee dergelijke ma chines werken voor of in de zijkanalen. De werken aan het noorder havenhoofd in zee wor den insgelijks met kracht voortgezeten de in het vorige jaar weggeslagen stelling voor bet maken van dit lioofd is door een nieuwe ver- vangen. De toevloed van werkvolk is zoo groot dat niet alien kunnen geplaatst worden. Aan de doorgraving bij Velsen werken ruim 600 man_ Den 26 Aug. is te Frederiksoord op fees- telijke wijze het vijftigjarig bestaan der maat- schappij van weldadigkeid gevierd. Een groot aantal belangstelleuden waren van heinde en ver opgekomen om er aan deel te nemen. Overal heersckte levenbeweging en vrolijkheid. De feestzangen der kinderenten getale van om streeks 600 bijeen, hebben goed voldaan, terwijl de tombola en de voiksspelen aan groot en klein veel genoegen verschaften. Van tijd tot tijd ver- eenigden zich de kinderen in de groote en sier- lijke tentwaar zij ruimschoots op allerhaude versnaperingen werden onthaald. Mr. Jacob van Lennep, de groote roman- sehrijvereen onzer beste dichters en ook een onzer geestigste tijdgenooten, wiens ziekte sedert eenige dagen reeds groote bezorgdkeid baarde, is den 25 dezer op „Sclioonoord" bij Oosterbeek overleden. Zijn verlies wordt door bloedver- wanten en vricuden, niet het minst door de ge- leerde wereld zeer betreurd, en ontegeuzeggelijk zal de naam van wijlen den geestigen, gezelligeu hartelijken en miuzamen man, even als de ua- men van in' der tijd zoo vele audere gevierde personen, door de gescbiedeuis bewaard blijven. Douderdag morgen is bet stoffelijk overschot van den bij uitstek geleerdc te Oosterbeek in plegtigen eenvoud ter aarde besteld. Eukele vrienden en vereerders in den omtrek aanwe- zig, woonden de begralenis bij. Door den hoog- bejaarden van Gravensweerl, die den outsla- pene als kind, als jougeling, als man en grijs- aard heeft gekend, die zijn gekeele rijk en veel bewogen, maar schoon en belangwekkcud leven heeft mogen overzieuwerd een diep treffend woord aan de stille groeve uitgesprokeu. De veelvuldige branden gedurende dezen zoraerzoowel door oinveerals door andere oorzaken veroorzaakt, geven weer aanleiding tot nadenken en opmerken. Zoo is opgemerkt, dat dit jaar wederom geen voorbeeld van inslaau des onweers is voorgekomen bij woningen van afleiders voorzien en heeft men daaruit, zeer terecht, de gevolgtrekking gemaakt, dat bet ge- bruik dier weinig kostbare toestellen meer al- gemeen behoorde te zijn, zoowel omdat daardoor veel schade en onheil zou kunnen wordeu voor- komen, alsook vooral, omdat dau de twijfel om- trent de voorbehoedende kracht der afleiders wel- ligt voor de overtuiging zou moeteu wijken. Maar hoe de eigenaars van huizen en sckuren er toe te brengen, om hunne eigeudoinmen van afleiders te voorzien Wij bebben geen beter middel er op kunnen uitdeuken, dau dit, dat n. 1. de Assurantie maatschappijen bij verzekering van gebouwen van afleiders voorzien, eene mindere premie namen dan van die zonder afleiders. Niets zou ook billijker zijn, want zooals het tegeu- woordig bij, zooveel ons bekend is, alle assuran tie maatschappijen toegaat, is zeer oubillijk, een gebouw tocb van een aflcider voorzien vooral op 't platte land, is voor eene zeer dik- werf voorkomende oorzaak van brand meer be- waard en loopt dus minder brandgevaardan een gebouw zonder aflciderhet behoorde dus ook minder te betalen dan dit, even gelijk een gebouw dat geene gevaarlijke beleudingen heeft, ook minder premie betaalt dan een gevaarlijk om geven gebouw. De kroonprins van Bclgie verkeert nog al- tijd in een zeer bedenkelijken toestand. Alle hoop zou evenwel nog niet verloren zijn zod althans adviseerdeu een zevental doctoren die dezer dagen to! bet kouden van consult veree nigd waren. 4LGEMEEN NIEIIWS-h ADVERTENTIEBL Zeeuwsch-Vlaanderen Pit Weekblad wordt elken Woensdag raorgen ten 8 are uitgege- vec bij BEILANUS DHONT te Neuzen. Prijs per 3 maan- a V &4N9 den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postilirecteuren en Brievenbnsliouders. Van Selzaete 5,45. 7,13. 10,25. 3,46. 7,5]. Van Gent 6,25. 8,12. 12,20. 5,51. 8,50. Van Selzaete uaar Lokeren 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lofceren naar Selzaete 6,35. 9,55. 3,10. 7,15. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15. Van Gent naar St. Nicolaas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15. Van St. Nicolaas naar Anttoerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. VaD Anticerpen naar St. Nicolaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. Be uren geteekend met een zijn treinen van de le en 2e klasse. c\t'| Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zendcp uiterlijk Dingsdag' avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 elken res:el meer 10 cent, be halve regels is 40 cent, voor 9 35 cent zegelregt voor elke plaatsing

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1