No. 384. Woensdag 26 Augustus 1868. 8ste Jaarg. f VOOR A S P U O U W ECD1EIST. A i>:s Ki I Z. M. de koning heeft met ingang van 1 Sep tember a. s. tot definitief minister van buiten- landsche zakenbenoemd, den beer mr. T.M. Boesl van Limburg, die sedert de optreding van bet tegenwoordig kabinet die functien ad interim waarnam. De minister van binnenlandsche zaken heeft op het bekende adres uit Vlissingeu geantwoord, dat met de spoorwegwerken op Walcheren alien mogelijken spoed zal gemaakt worden en dat. vele werken nog dit jaar zullen worden aaubesteed. Bij beschikking van den minister van ju- stitiein dato 20 dezer, zijn o. a. verplaatst de rijks-veldwacbteropziener der jagt en vis scherij D. J. A. Anemaetvan Koewacbt naar Goes, en de rijks-veldwachter, opziener derjagt en vissckerij F. de Yosvan Zoutelaude naar Koewacbt. Ingevolge art. 11 van het koninklijk be- sluit van 9 Februarij 1866 Stblno. 10), znl len met 1 April 1869 alle reglementen en be- sluiten, betreffende bet belieer der goederen van de bervormde gemeenten vervallen en mitsdien ook, met het algemeen-collegie van toezigt op het beheer dier goederen, de provinciale col legien en de plaatselijke collegien van beheer eu" alle kerkvoogdijen worden opgeheven. Ten einde nu te zorgen dat er met 1 April 1869 uit den boezem der kerk eene vertegenwoor diging aanwezig zij waaraan bet beheer der kerkelijke goederen en fondsen en toezigt daar op, door de regering wettig kan worden over gedragen heeft het algemeen collegie van toe zigt besloten, de provinciale collegies van toe zigt te raadplegen over de invoering eener tijde lijke orgauisatie, die tevens den grondslag van eene volledige organisatie zal kunnen uitmaken, en waarbij bet collegie zich van eigenlijk gezeg- de regeling, als daartoe onbevoegd, ganscb en al zal onthouden. Een daartoe strekkend voorstel is aan de pro vinciale collegien verzonden en zal, behoudens de noodig geachte wijzigingen, in den loop der maand October nader door het algemeen collegie worden behandeld om dan, zoo mogelijk, tot uit- voering te worden gebragt. De commissaris des konings in de pro vince Zeeland heeft bekend gemaakt, dat de opening der jagt op klein wild in deze provincie is bepaald op maandag den 31 Augustus aan staande voorts, dat de korte jagt dagelijksmet uit- zondering van den zondag, en de iange jagt op den maandag, woensdag en zaturdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jagt zal geoorloofd zijn. INenzen, 24 Augustus. Volgens de oproe pingsbrievenzal op donderdag den 27 dezer, des voormiddags ten 10 ure, de gemeenteraad alhier vergaderen ten einde te beraadslagen over 1. Installatie raadslid J. de Smidt- 2. Vaststelling gemeente rekening 1867 3. Begrooting schoolcommissie voor 1869 4. Begrooting burgerlijk armbestuur voor 1869; 5. Verzoek onderwijzer J. Schilleman te Sluis- kil, om verhooging toelaag 6. Regeling onkosten aanbesteding schoollokaal 7. Verzoek D. van den Ouden om gemeente- grond in erfpacht 8. Aanbieding gemeente begrooting 1869; 9. Annonce kermisen 10. Ingekomen stukken. JNeuzen, 24 Augustus. Als een vervolg op de herinnering in het vorig nummer dezer courant gedaanomtrent de inwisseling van Fransche en BelgisClie pasmunldeelen wij mede dat ook de Ilaliaansche en Zwitsersche stukken van 2 franken, 1 frank en 50 centimes, v6or 1863 gestagen, met 1 October a. s. zullen ophoii- den bij particulieren wettigen omloop te hebben. Neuzen, 25 Augustus. Werd in het vorig nummer van dit blad, met een enkel woord melding gemaakt van de belangrijke afschuiving die op den 18 dezer aan den Nieuwen Neuzen- polder beeft plaats gehad, wij zijn tbans in staat daaromtrent mede te deelen, dat die afschuiving is ontstaan aan de zijde van de Wester Schelde, v66r den in 1859 gelegden inlaagdijk, die door den val van 2 December 1861 waterkeerenden-of zee dijk is geworden dat zij door verdere af brokke- lingop het oogenblik eene lengte heeft van ruim 300 en eene breedte van meer dan 50 ellen, terwijl de bij laagwater gepeilde diepte bedraagt 15 eilen. Nenzen, 25 Augustus. Met groot ge noegen kunnen wij mededeelen, dat thans aan de waterstaat-sluizeu in de kom dezer gemeente redding-toestellen voorhanden zijn, al weder eene verbetering, die behoort te worden gewaardeerd, te meer daar de wenschelijkheid van dien maat- regel reeds vroeger zoo overtuigend moet zijn gebleken. Van onderscheidene zijden ontvangen wij blijken van ingenomenheid met het artikel, ge piaatst in onze courant van jongstleden woens dag, omtrent bet dikwerf, gedurende geruimen tijd achtereengeopend zijn der bruggen over het kanaal in de kom dezer gemeente, en over de wenschelijkheid, om daarin te voorzien. Velen beweren dat bij het leggen eener brug in de nabijheid van de Westbrug, deze laatste, als hulpbrug, behoorde te worden behouden. Men gaat daarbij uit van de gedaehte, dat eene brug, vooral wanneer zij, gelijk te Neuzen bet geval is, veel schepen moet doorlaten, ligte- lijk een gebrek kan bekoraen, hetwelk haar voor kortereu of langeren tijd niet voor het verkeer kan doen dienen in welk geval men bij het bestaan van slechts 66n brug, hier dikwerf uren ver zou moeten omrijden op welk bezwaar men dus behoort bedacht te wezeninzonder heid wegens het gestadig aan toeuemen van hot verkeer en den in aanleg zijnden spoorweg, die, wanneer bij eenmaal in werking is, aan het ver keer spoedig zeer groote uitbreiding zal geven. Wij sluiten ons volkomen bij dat gevoelen aan, docb moeten tevens doen opmerken, dat gelijke redenen ook pleiten voor het aanbrengen van eene hulpbrug over den oostelijken kanaal- arm, hetgeen trouwens met betrekkelijk slechts weinig kosten zou kunnen geschieden. Met genoegen is opgemerktdat bij bet onder de wapenen roepen van miliciens voor de najaars oefeningenook alhier zekcr getal in garnizoen is gelegd. Schier met zekerheid kunnen wij mede deelen, dat de kermis alhier, op de geWone da gen en op de gewone wijzein de volgende maand zal worden gehouden. Daar in onderscheidene gemeenten van een onzer provincien zich een betrekkelijk aan zienlijk getal gevallen van miltvuur onder bet rundvee, de schapen en de varkens hebben voor- gedaan, acbten wij het dienstig te wijzen op de bekendmaking van het gemeentebestuur van beden, waaruit blijkt van het groot gevaar, dat de omgang met aan miltvuur lijdende dieren en van al wat er van afkomstig is oplevert. Zaamslag22 Augustus. De onlangs naar bier beroepene predikant M. van Minnen te Ilardinxveldheeft voor het beroep naar de cbristelijk afgescbeideue gemeente alhier bedankt. Axel24 Augustus. Ds. P. Deelman, predikant te Klundert, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Dit is nu bet 9'e beroep dat afgeslagen is. Axel, 24 Augustus. In nommer 381 van dit weekblad mcldde ik dat de kerkeraad alhier besloten heeft ds. P. Ucc'man te Klundert niet te beroepen en in het volgend nommer dat hij beroepen is. Velen begrijpen niet hoe zulks kan zijn en toch is't zoo en wel om deze redenen, die ik meen niet te mogen achterwege laten, om niet als een valsch correspondent bij't publiek te boek te staan. De kerkeraad besloot ds. Deelman eerst niet te beroepen omdat zijn wel eerw. door de afge- zondenen bij bet eerste hooren geenszins bevallen was hiermede badden andere kerkeraadsleden geen vrede, want de roep van ds. Deelmans rechtzinnigheid was zij6 groot dat men naar zijne komst niet weinig hunkerde, getuige de bijeen gebragte 900 gulden zoodat besloten werd nog eens en nu met meerderen ol'anderen (e gaan luisteren, en wat gebeurt er, toen beviel zijn wel eerw. en bad men niets op zjjue predi- katie, stem, liouding, gebaren enz. aan te merken en besloot men, bij de te huiskomst zijn wel eerw. maar spoedig te beroepen, zooals zulks geschiedde, met dat gevolg dat verleden zaturdag- middag het gerucht reeds Hop dat zijn wel eerw. bedankt beeft. Tot predikant bij de cbristelijk afgeschei- dene gemeente te Axel, is beroepen de candi- daat IF. Sieders. 25 Augustus. Wij ver- Ilontenisse nemen dat de beer Sack uit 's Gravenbage, zaturdag deu 29 dezer des namiddags vier ure te Kloosterzandeproeven zal geven met een draagbaar werktuig tot bet blusschen van brand, onder den naam van 1' Exlincleur. Aangezien bet bezit van zoodanig werktnig, hetwelk be trekkelijk weinig geld kostvoor ieder van groot belang is, durven wij alle belandstellen den in deze en omliggende gemeenten uitnoo digen deze proeven te komen bijwonen. De Exlincleur wordt op den rug gedragen en bluscbt oogenblikkelijk de hevigste vlammen. iluLlst, 20 Augustus. Op den 12 dezer bad in het pensionaat voor jonge jufvrouwen alhier de plegtige jaarlijksche prijsuitdeeling plaats. Hebben wenu omtrent een jaar gele den, de aaudacbt der lezers van dit blad op deze buitengewoon schoone inrigting gevestigd, bet is ons aangenaam heden te kunnen mededeelen, dat de nu gehouden prijsuitdeeling een doorslaand bewijs beeft gegeven, dat in dit pensionaat voort- dureud al meer en meer zorg en ijver wordt aangewend om aan de opleiding der jeugd werk- zaarn te zijn, en dat dit, gevoegd bij de allezins bekwame onderwijzeresseueerw. geestelijke zustersdie met het onderwijs zijn belast, de beste resultaten moet oplcveren. En inderdaad, ieder, die deze prijsuitdeeling bijwoonde moet overtuigd zijn wat trouwens uit al wat men kon opmerken duidelijk bleek dat deze in rigting met de beste in zijn soort ook in bet buitenland kan wedijveren. Gaven de leer lingen blijken dat ze in die vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs, zooals de Fran sche taal enz., welke men in eene beschaafde ontwikkelde jonge jnfvronw zoekt, llink beslagen waren, ook was bet duidelijk, dat daarom de vakken, van gewoon lager onderwijs niet ver waarloosd waren, maar dat er integendeel ook veel werk van was gemaakt. En dit laatste vooral, maakt deze inrigting onzes inziens zeer aanbevelenswaardigwant hoe dikwijls toch gebeurt het nietdat op de pensionaten die vakken, welke de eleves, wanneer ze de school verlateu bijna uitsluitend noodig hebben, gebeel worden over het hoofd gezien. En als men zijne kinderen naar een pensionaat in het buitenland zendt, dan kan men wel bijna verzekerd zijn, dat ze geheel onbekend met onze schoone moeder- taal zullen te huiskomen; deondervindingheeft zulks ten duideJijkste bewczen. Wij kennen verscbillende jongelingen en jufvrouwendie verscheidene jaren op de beste pensionaten in het buitenland ook in Belgie hebben door gebragt, en zeifs niet in staat zijn, een enkeleu regel zonder grove fouten in onze moe lertaal te schrijven. Met eene vreemde taal is men bekend, en in zijne moedertaal, die dagelijks te pas komt is men een vreemdelingkan er nog iets ougepaster bedacht worden Wij kenren dan ook de handelwijze van die ouders af, welke hunne kinderen naar pensionaten zenden, waar onze schoone moedertaal, die toch de mecste kinderen, later zoo niet uitsluitend, dan toch zeer veel zullen noodig hebben, geheel en al wordt verwaarloosd. Men beschuMige ons nu echter niet, dat we bet leeren van vreemde falcn afkeuren. Integendeelwij honden veel van de schoone, vloeijende Fransche taal, die in bet pensionaat alhier als taal van bet huis altijd gesproken en buitengewoon goed omlerwezen wordt, en ook andere vreemde talen acbten we hoog, maar wij beschouwen toch bet onderrigt in onze schoone moedertaal hoofd- en dat in vreemde talen bijzaak niet omgekeerd. En dit laatste schijnt men in het pensionaat voor jonge jufvrouwen alhier niet uit bet oog te verliezeu, daar hier zoowel van onze moedertaal als van vreemde talennutlige handwerkenmnziek enz. enz. zeer veel werk wordt gemaakt. Wij durven dan gerust dit pensionaat en men gelieve in aanmerking te nemen dat we volstrekt in geene betrekking tot deze inrigting staan aan ouders en voog'den aanbeveien en houden ons overtuigd, dat ze linnne kinderen of pupil len geene betere opleiding kunnen doen geven dan de eleves hier ontvangen. St. .Tarn Steen. 24 Augustus. Naar wij vernemen bereidt men zicli op de naburige gemeente Sina (Belgie) voor, tot een feest, dat men den 9 September a. s. aldaar zou moeten viereu. Een landbouwer aldaar, thans nog frisch en gezond, zal alsdan als de man geen onver- hoopt toeval krijgt, zijn 100 te ve.jaardag vieren. De uitslag der dingsdag 18 dezer gehou den verkiezing van een lid der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Sluis, in de plants van wijlen den beer 7. C. 0. Ilenleijn, is dat den 1 September a. s. eene herstemming moet plaats hebben tnsschen de heeren mr. F. J. Brevet notaris te IJzendijke, en W. C. de Smidt, notaris te Schoondijke. Op de vraag: Wordt voor het houden vai) verlotingen beneden de f 100 de schrif- telijke toestemtning van den burgeineester alleen geeiscbt hebben gedeputeerde staten van Gel- derland geantwoord Zij behoort uit te gaan van burgemeester en wetliouders, op grond van art. 179 litt. a der gemeentewet. Ook bepaalt art. 5 der wet van 22 Julij 1814 Staalsblail no. 86) dat de zorg tegen misbruik van zoodanige verlotingeu is opgedragen aan de stedelijke of gemeentebestureu en er kan dus in dezen aan den burgemeester alleen niet gedacbt zijn." De minister van binnenlandsche zich met dat gevoelen. De troepen voor het kamp te Milligen bestemdzullen den 27 en 28 dezer aldaar aankomen, die in bet kamp van Zeist gekun- peerd, zullen met 1 September het kamp ver- laten en naar de garnizoenen terugkeeren, waarna het kamp wordt opgebroken. Dezer dagen heeft een geschil tnsschen twee officieren in het legerkorps te Zeist aan leiding gegeven tot een duel met den sabel waarbij de beleediger den beleedigde eene wond toebragt. De militaire overheid zou zich in de zaak gemengd hebben. De spoorweg maatscbappij Grand Central Beige, heeft concessie bekomen voor eenen spoor weg aanvang nemende ler plaatse genaamd de zaken vereenigde ALGEMEEN MKIWS-tv ADVERTENTIEBLAD Dit Wetkblad wordt elken Woensdag morgen ten 8 are uitgege- tec bii BEILANUS DI10NT te Neuzen. Prijs per 3 maan- |Sg| U den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zicn Qg bij alle Boekhandclaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Zeeuwsch-Vlaanderen Van Selzaete 5.45. 7,13. 10,25. 3,46. 7,51. Van Gent 6,25. 8,12. 12,20. 5,51. 8,50. Van Selzaete naar Lakeren 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokeren naar Selzaete 6,35. 9,55. 3,10. 7,15. Van St. Nicotaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15. VaD Gent naar S'. Nicotaas. alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15. Van St. Nico/aas naar Antwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. Van Antwerpen naar St. Nicotaas alle dagen5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. De uren geteekend met een zijn treinen van de le en 2e klasse. Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 4^ regels is 40 cent, voor elken regel meer 10 cent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1