No. 383. Woensdag 19 Augustus 1868. 8ste JaargJ VOOR S F O O It W E G I) I E I T. 4 N e u z e n 18 Augustus. Meermalen vernemen wij klagten over het ge- durende geruinien tijd acktereen geopend zijn der bruggen over het kanaal in de korn der ge- meente Neuzen, tot groot ongemaksomwijlen ook tot benadeeling van het publiek. Wat de Westbrng aangaat, schijnt dit, zelfs met den besten wil der sluisknechten, niet altijd te kunnen worden voorgekomen. Die brug is zeer ondoelmatig en kan voor eeDe plaats als Neuzen reeds isniet worden geacht aan de noodzakelijke beboeften van het verkeer, hetwelk bier gaande weg zich uitbreidt, te voldoen. De vroegere brug, op eenigen afstand van de sluizen gelegen, voldeed naar wensch, en bet is, vooral in verband met den in aanleg zijnden spoorweg, zeer te hopen, dat de brug naar het vroegere punt moge worden verlegd. Wat de Oostbrug echter betreft, zou bet lang acktereen geopend zijn, somtijds langer dan uurzonder bezwaar kunnen worden bekort door wat minder scbepen te gelijk door te lateu. Het publiek zou daarvoor gewis erkentelijk wezen, evenzeer als met genoegen worden opge- merkt de verbeteringen veelal strekkeude tot verfraaijing der stad die bij voortduring door den waterstaat en ook door de genie worden aangebragt. Het gezigt bij bet binnenkomen van Neuzen van de zeezijde zou er ook veel bij winnen indien de grond aan de oostzijde van de west- buitensluis beter werd geeffend. De storapdijk staat daar thans niet mooibetgeen te meer afvalt wegens de zeer nette wijze, waarop dezer dagen de grond aan de oostzijde van de oost- buitensluis geeffend is. Bij koninklijke besluiten van 29 Julij zijn opgeheven de beide departementen van eeredienst, en is bepaald dat zij met 1 Septem ber a. s. als bijzondere afdeelingen zullen ge- voegd worden bij het departement van finan cienwat betreft de zaken der hervormde en andere eerediensten, behalve de R. K., en bij het departement vanjustitie, wat aangaat de zaken van R. K. eeredienst. Naar aanleiding van het verhandelde in de jongste bijeenkomst der inspecteurs van het lager onderwijs, heeft de minister van binnen- landsche zaken bij missive van 24 Julij 11. door tusschenkomst van ged. staten, verzocht aan de gemeentebesturen eene aanbeveling te rigtenom 1daar waar bet bedrag der aan de boofdonderwijzers toegekende toelagen een beletsel is, om gescbikte kweekelingen tevin- den aan den raad voor te stellen dat bedrag te verhoogen 2. bij gemis van geschikt man nelijk personeel, vrouwelijke kweekelingen aan te stellen3. voor zooveel tot dusver in kunne gemeente voor volwassenen, die vroeger onder wijs hebben genoten, de gelegeuheid ontbreekt om gebruik te maken van het onderwijs daarin te voorzien door de oprigting van scbolenen tevens om bij den raad al hun invloed aan te ■wenden tot bevordering der oprigting voor sckool- bibliotheken. Wij vernemen dat de ministers van binnen- landsche zaken en finantien voorneinens zijn tegen het einde dezer maand het eiland Wal- cherenen het voormalig vierde district van .Zeeland te bezoeken, ten einde zich in loco te doen voorlickten omtrent de afdamming van bet Sloe en de behoefte aan een uitwateringskanaal door het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Nenzen, 17 Augustus. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 52 zeeschepen, metende 7931 tonnenen 224 binnenschepen, m. 15154 t.: en afgevaren49 zeeschepen, m. 7571 t. en 227 binnenschepen, m. 16426 t. Totaal sedert 1 Januarij 1868 zijn het kanaal opgevaren 236 zeeschepen, m. 35055 t. en 1393 binnenschepenm. 95075 t.en afgevaren219 zeeschepen m. 38318 t. en 1362 binnenschepen, m. 95833 t. In de 7 eerste maanden van 1867 zijn het kanaal opgevaren 171 zeeschepen, m. 28645 t. en 1202 binnen schepen m. 69765 t.en afgevaren145 zee schepen, m. 27808 t. en 1199 binnenschepen, m. 70027 t. Neuzen, 18 Augustus. Wij herinneren andermaal dat met 1 October a. s., al de fran- sche geldstukken van 2 franken, 1 frank50 en 20 centimes, alleen met uitzondering van die, welke onder het tegenwoordig keizerrijk geslagen zijn, zullen ophouden wettigen omloop te hebben tusschen particulieren. Na dien tijd en wel tot 1 Januarij 1869 zullen zij alleen nog op belas- ting kantoren worden aangenomen. Het vijf- frankstuk is de eenige Fransche zilveren munt die, onder welke regering ze ook geslagen zij, wettigen ondoop bl ijft houden. Daarbij achtten wij niet minder noodig nog te melden, dat de Monileur Beige, een konink- lijk besluit bevat, waarbij wordt bepaald dat de zilveren muntstukken van 2,50 fr. en 2 fr. en van 50 en 20 centimes, uitgegeven nit krackt der wetten van 1832, 1847, 1850 en 1852, met den 1 October a. s. zullen ophouden wettigen koers te hebben. Neuzen, 18 Augustus. Naar1! wij verne men heeft er keden aan den nieuwen Neuzen- polderen wel aan de zijde van de Wester - Scheldeweder eene zeer belangrijke oeveraf- schuiving plaats gehad. Pensioen verleend, ten bedrage van /506 'sjaars, aan M. tlollebrnndsgewezen lioofd- onderwijzer te Sas van Gent. Voormalig 4de district, 12 Aug. Met zeker- heid kunnen wij mededeelendat zich eenige voorname Belgische koopers van gronden in den Zwinpolder tot de 2de kamer der staten-generaal geweud hebbenzich ernstig beklagende over de niet uitvoering van de bjj de veilingsvoor- waarden in 1865 toegezegde nieuwe uitwa teringswerken en toegangswegen voor hunne zoo duur gekochte gronden, welker verdere na- lating tot onberekeubare schaden aanleiding geven zal. Uit IJzendijke schrijft men 11 dezer: Aan den nieuw bedijkten Elizabethpolder te Biervliet, is dezer dagen wederom eene afschuiving aan den oever outstaan ter lengte van ongeveer 29 Ned. ellen, die het omslaan van een buiten- gewoon geschot van /II per bunder heeft ten gevolge gehad. Door den molenaar Nieuwenhuize te Krab- bendijke (Zeeland) is een varken gemest, hetwelk thans ruim 460 Ned. ponden weegt, eene breedte van 2,36 el en lengte van 2,53 el heeft. Dit zeldzaam exemplaar van voorspoedigen groei en krachtige ontwikkeling, beweegt zich, on- danks deze buitengewone zwaarte, zeer gemak- kelijk en is hagelwit van kuid. Men meldt aan het Ulrechlsche dagblad het berigt't welk eenige dagen geled'en zoo veel deeineming verwekte, als zou de predikant der christelijk afgescheiden gemeente van Ulrum, Woudsma genaamd vermoord zijn, nadat men hem van f 400 beroofd had, blijkt geheel onwaar te zijn. Allengskens is men'tot de zekerkeid gekomen dat hij met een meisje uit Ulrum het liazenpad gekozen heeft, zijne vrouw met drie kinderen achterlatende. Om het publiek te mis leiden, schijnt hij met opzet zijn steek en zijn valies in het water te hebben geworpen. Te Makkinga (Drenthe heeft men bij het graven van een putop eene diepte van 10 voet onder de leemlaag, eenig gouderts gevon- deualthans naar het oordeel van menschen die meenen er kennis van te hebben. Men heeft het plan om hetzelve sckeikundig te doen on- derzoeken. Is het waar dat zich ook op Neder- landschen bodem goud bevindtdan zou het spreekwoord bewaarheid kunnen worden Men zoekt van verre, wat nabij te vinden is." De kroonprins der Belgen verkeert nog steeds in lijdenden toestand. Er is een genees- kundig consult gehouden, ten gevolge waarvan Z. K. H. naar Laekeu is teruggevoerdomdat de lucht te Oostende niet gunstig voor hem werd geacht. Zijne ongesteldheid is sedert nog toe- genomen. Wij vernemendat verleden donderdag wederom van Brussel twee en dertig vrijwilligers voor het pauselijk leger, waaronder zestien Ne- derlandersvertrokken zijn tevens vernemen wij dat tegen 1 September vele anderen zich gereed maken, om hun voorbeeld te volgen, zul- lende deze laatsten den eersten donderdag dier maand uit Brussel afreizen. Men meldt uit Antwerpen7 Aug. In de tijden van groote warmte welke wij beleven, is het gebruik van sterke dranken zeer gevaar- lijk. De twee volgende voorbeelden kunnen als bewijs optreden. Zoo werd zaturdag avond een steenkooldrager smoordronken naar den amigo overgebragt. Des anderendaags 's mor- gens vond men uiets dan een lijk op de brits. Een bewoner der Lepelstraatdie insgelijks in dronkenschap verkeerde, werd maandag avond naar zijne woning overgebragt. Men legdehem te bed. Toen zijne vrouw hem's anderendaags wilde wekken, daar de tijd voor hem daar was om zich naar zijn werk te begevenbemerkte zij met algrijzen dat haar man overleden was. De lijken dezer twee persouen zijn naar het gasthuis gedragen. In den nacht van zondag op maandag is in de omstreken van Parijs, te Bellevue, Meudon enz. een tamelijk sterke schok van een aard- beving gevoeld. De bevolking werd er door uit den slaap gewekt. Ongelukken hebben er niet plaats gehad, maar in onderscheidene huizen nabij het spoorwegstation kwamen scheuren. Zekere schoenmaker te Parijs was, nu drie jaren geledenhet slagtoffer geweest van eene nachtelijke aanranding door diefstal gevolgd. Op een nacht giug hij door eene eenzame straat der wijk St. Autoine, toen hij plotseliug door een kerel werd aangerand. Niettegenstaande zijn hevigen tegenstand, werd hij op den grond geworpende aanvaller zette hem de punt van een dolkmes op de keel, zeggendeIndien gij u verroertzijt gij een man des doods." De schoenmaker, ziende dat hij in groot gevaar was, bleef bewegingloosen liet zich berooven vau zijne portemonnaiedie 130 franken bevatte alsook van zijn horlogie. De schoenmaker deed een aanklacht bij de policieen gaf een zeer duidelijk signalement van den dief, die aan de regterwang eene breede wijnkleurige vlek had. Ik zou altijd dien deugniet herkennen als ik hem ontmoet, zeide hij aan den commissaris van policie. Sedert dit voorval waren er drie jaren verloopenen noch de policie, noch de aauge rande haddeu den misdadiger ontdekt. Dezer dagen beklom de schoenmaker de imperiale van een omnibuser was slechts een plaats ledig hij nam haar in en bevond zich neven een per- soon dien hij onmiddelijk herkendehet was de diet. „Kent gij mij niet meer, mijnheer?" vroeghij. „Neen," antwoordde de aangesprokene. De schoenmaker sprak geen woord meer; toen hij eenige oogenblikken later twee stadsserge- anten ontwaarde, staple hij af en wees op den dief, dien zij aanhielden. Men bragt hem naar een naburig bureau van policie en vond het hor logie van den schoenmaker nog bij hem. In verband met de uitzigten op een over- vloedige wijnoogst, is aan de oevers van de Aar, de Moezel en den Rijn het vaatwerk buiten- gewoon duur. De gewone wijnsoorten daaren- tegen zijn, langs de Moezel vooral, zoo goedkoop als sedert jaren het geval niet geweest is. Te Neurenberg is een zonderling kunst- werk ten toon gesteld. Het is eene klok met ornamenten, raderwerk, wijzerplaat, gewigt en omkasting, alles vervaardigd nit gekneed rogge- brooden wel door een ongelukkigen sehulde- naar, gedurende zijne tweejarige gevangenis in de gijzeling. Het uurwerk toont met de meeste naauwkeurigheid de uren miuuten, seconden jaartal, maand en dag aan. De kunstenaar had tot eenig gereedsc-hap een eenvoudig broodmes. Dezer dagen is te Wezel een rentenier overleden die ieders aandaekt wekte door zijn zonderlinge gewoonten. Hij was hoogsteus 4 voet lang en eenigzints bultig. Op het eerste gezicht dacht ieder dat hij ook een hooge borst had, maar later bleek het, dat bedoelde heer eeu langen baard op zijn borst gevouweu droeg. Volgens zijn uitersten wil, is na zijn dood de baard door een arts van het aangezieht afgeno- men met de opperhuid van de kin daarna de huid gekerfd en de baard gereinigdwelke nu voor ieder ter bezigtiging ligt. Hij is lit voet lang en beslaat welligt een halven voet in de breedte. Daar de overledene ongehuwd was heeft hij zijn baard en aanzienlijke nalatenschan gelegateerd aan die jonge jufvrouw welke zich met even lang groeijend haar op haar hoofd daarvoor het eerst zal aanbieden. De bekende zangeres Mademoiselle Palli sedert eenige dagen markiezin de Caux gewor- den, heeft te Londen eene beneticie voorstelliug gegevendie 1200 p. st. of 14,400 opbragt. Men berekent dat dit 17'/i Ct. per noot is geweest, heele, halve, achtste en zestiende noteu door elkander gerekend. Jl. dingsdag is het oesters-saisoen in Lon den geopend. Er was zooveel vraag, niettegen staande den hoogen prijs, dat alle wiukels in- Lower Thamesstreet des morgens te 8 uren ge heel waren uitverkoeht. In de mijn Sante Henriette te Jemmapes waarin 300 mijuwerkers arbeiden heeft eene ontploffing plaats gehad 47 lijken zijn uit de mijn opgehaald bovendien zijn van vier zwaar gekwetste werklieden nog twee bezweken. Al de overigen zijn er zonder letsel afgekomen. Het in den laatsten tijd veel besproken plan om onder het kanaal een tunnel te graven is weder een stap verder tot zijne uitvoering gekomen. De ingenieur Fleming lon heeft een uitvoerig prospectus over de uitvoerbaarheid en de vermoedelijke kosten van deze onderneming uitgegeven, waaruit moet blijken dat dit plan, wegens de goedkoopheid van tnogelijke herstel- lingen zoowel als wegens de duurzaamheid boven eene overbrugging van het kanaal de voorkeur verdient. Het graven van den tunnel zou in hoogstens 5'/a jaar geeindigd zijn. De kosten zijn op minder dan 84 millioen gulden beraamd (terwijl eene brug tusschen Dover en Calais 240 millioen gulden zou kosten)de vermoedelijke inkomsten op 19,510,800, de kosten van onderhoud op 7,810,320, zoodat deze onderneming eene jaarlijkscke zuivere winst van 11,700,480 zou opleveren. Zoo als men weet, is het altijd een moeijelijk vraagstuk om te weten wat men met de foecale stoffen eener groote stad moet doen. Dit ongeurige ALGEMEIiiN IVIEIIWS- bit ADVERTENTIEBLAD fp Dit Weekblad wordtelken Woensdag morgea ten 8 ure uitgege- ?en bij BEILANUS DHONT te Neuzen. Prijs per 3 maan- den 80 centfranco per post 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbusliouders. Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Selzaete 5,45. 7,13. 10,25. 3,46. 7,51. Van Gent 6,25. 8,12. 12,20. 5,51. 8,50- Van Selzaete uaar Lokeren 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokeren naar Selzaete 6,35. 9,55. 3,10. 7,15. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15. Van Gent naar St. Nicolaas, alle dagen-. 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15. Van St. Nicolaas naar Antwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. Van Anticerpen naar St. Nicolaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. De uren geteekend met een zijn treinen van de le en 2e klasse. e5 AdvertentieD gelieve men aan de Ditgevers in te zemlen uiterlijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken regel meer 10 cent, behalve |j| 35 cent zegelregt voor elke plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1