No. 382. Woensdag 12 Augustus 1888. IffilUlM Bi VOOR SPOORWEGDIEMST. 8 Neuzen, 10 Augustus 1868. De politieke rust waarin Europa zicb gedu- rende liet scboone saisoen mogt verheugen, blijft even als bet scboone docb drukkend warme zo- merweder aanbouden en onze gekroonde hoofden en onze voornaamste staatslieden blijven dien- tengevolge op bunne buitenverblijven of op de badplaatsen. Een te Weenen gebouden schuttersfeest, vvaar bet niet ontbrak aan barstogtelijke taal tegen de overbeerscbing van Duitschland door Pruis- sen, beeft aanleiding gegeven dat de kalme be- schouwingen der Pruissisch gezinde bladen ook in nteer hartstogtelijke taal zijn overgegaan en de twist over de Duitscbe eenbeid op nieuvv is te berde gekomen. Ook het praatje over het tolver'oond tusscben Frankrijk, Belgie en Nederland blijft bet boofd ondervverp der bescbouvvingcn, waarbij men doet uitkomen dat ecne nadere verbroedering van Belgie en Nederland bet beste middel zou zijn cm de mogelijk naar overbeerscbing strevende politiek van Frankrijk, altlians in Belgie, te neutraliseren. Mogt dit inderdaad nuttig zijn, dan zou bier- 11 it volgen dat de zienswijze der congresleden van 1814, die Holland en Belgie te zaraen voeg- den niet zoo verkeerd was, ofscboou de om- vvent'eling van 1830 dit werk des vredes ver- nietigde en men zicb in Belgie luidde beklaagde over de tyranny van bet Weener congresdat Bel°ie tot een wingewest van Holland maakte, terwijl bet inderdaad slecbts eene vereeniging van al de Nederlandsche gewesten onder een be- fetnur was, gelijk dit onder keizer Karel V bestond. Zoo stam en taalverwantscbap eene reden kau oplcveren tot zamenvoeging, dan inderdaad be- staan die voor Nederland en de Vlaamsch Bel- giscbe provincieneven als die der Waalscbe provinciSu met Frankrijk, en zou hierin deoor- zaak te vinden zijn van het plan tot oplossing der zoogenaauide Belgische nationaliteit, gelijk dit reeds voor geruimeu tijd uit Parijs vverd aangegeven. Nederland is er echter met opgesteld in Klei ner formaat dan in 1815 Frankrijks nabunr te zijn, en zal zeker niet geneigd zijn zicb in eene Europesche kvvestie te brengen tot vernietiging der vreemd zaamgestelde Belgische nationaliteit, evenmin als zij bereid zou zijn die te verdedi- gen, tegen wien dan ook. De oude Hollandsche trouw zou zicb zeker verzetten tegen elke gevveldadige zamenwerking tot vernietiging van Belgie, terwijl eene aan ran- ding onzer eigene nationaliteit alle partijen om den nationalen slandaard zou vereenigen, waarbij bet ,,je maintiendrai" der Nassau's de algemcene vaderlandsche leus zou zijn. De verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeelandter vervanging van wijlen den beer I. C. 0. Benteijn in bet boofdkies- district Sluisis door gedeputeerde staten be- paald op dingsdag 18 dezer, en de herstemming, zoo die noodig mogt wezenop dingsdag 1 September. JNeuzen, 3 Augustus. Heden bad in bet Nederlandsch Logement albier de 5de aigemeene jaarlijkscbe vergadering plants van deondenvij- zers vereeniging in bet Gde sehooldistrict van Zeeland. De districts schoolopziener mr. J. VI7. A. Schnei ders van Greij/fensiverlh leidde de vergadering, welke, bebalve door een groot. aan tal leden, waar- onder al de onderwijzers van het gezetscbap Axel, en een zestal uit bet gezelscbap Hulst ook bij- gewoond wcrd door den beer burgemeester, door leden van bet gemeentebestuur, en al de leden van de plaatsclijke scbooleommi-sie, onder welke vooral ook met dnbbel genoegen werden opge merkt de heeren JSturm, houorair lid der ver eeniging, en Tli. de Smidl, voorstander van liet Nederlandscb-ondervvijzers genootschap bo- vendien vereerde de heer J. Sturm, hoofdonder- wijzer te Cats de vergadering met zijne tegen woordigheid, terwijl de heeren J. IJoyerland en G. L. P van Ham, hulponderwijzers te Borsse- len en te Scboondijke, op/.ettelijk waren over gekomen. De voorzitter opende de vergadering met eene even scboone als belangrijke toespraak. Hij beette alien, die in zoo verschillende betrekkin- gen tot het onderwijs en de vereeniging staan, van harte welkom, en wees er op, als een ver blijdend teeken voor het onderwijs in Neuzen, dat al wat den onderwijzer betreft zooveel voor- standers vond, waarvan getuigde de hooggewaar deerde opkomst van bovengenoemde heeren uit Neuzen. Het slot der toespraak wekte eene dubbele geest drift op toen de kracktvolle spreker den beer C. van Dijk, hoofdonderwijzer albier op het aange- name, maar vooral op liet gewigtige van dezen dag weesaangenaam oin het broederlijk bijeenzijn, dubbel gewigtig, omdat deze vergadering ook be- stemd was, om hem, die den 1 dezer maand zijne 25jarige ambtsvervulling mogt gedenkeu, bet be wijs te gcven, hoezeer de jubilaris door school- opzieners en ambtsbroeders geacht wordt. ZE. wees op al, wat het bestunr, de school- commissie, de jeugd en zobveel vrienden en ver- eerders van C. van Dijlc hem op dien gewigtigen 1 Augustus bewczen en geschonken badden lioe allessprak vanboogachtiug, toegenegenbeid, liefde en vriendscbap van eene niet genoeg te waar- dereu gebeclitbcid. Bij al die blijken van ach ting was bet den spreker boogst verblijdend, ook namens de vereeniging, als bewijs van huldc, den jubilaris een keurig zilveren iiiktstel te geven waarop sierlijk gegraveerd staat „Hulde van de onderwijzers-vereeniging in bet Gde sehooldistrict vail Zeeland aan C. vax Dijk. 1 Augustus 1868," en waaraan was toegevoegd een naamlijst van zijne vereerders. Diep getroffen aanvaardde van Dijli dit bewijs van acbting en vriendscbap, en de woorden door liem gesproken, getuigdeu van den dank, welke den gevoelvollen man bezielde, wiens smaakvol versierde woning den gauschen 1 Augustus en ook beden de zetel was van vriendscbap en blijbeid, van hartelijke en regt guile ontvangst, getuige daarvan onder anderen een bezoek in de eerste pauze, door de vereeniging gebragt aan de brave gade van den jubilaris, om ook liaar aller onge- veinsde deelneming te betuigen met het geluk baren echtgeooot. te beurt gevallen. Hierna ging men over tot bet verrigten van de werkzaaniheden, waarvan wij sleclits de volgende punten aaustippen De onderwijzer//. van Wijngaarden van Axel, secretaris der vereeniging liield eene redevoering over de betrekkingen waarin de onderwijzers tot anderen kunnen staan. De heer J. J. Claassen van H list, leverde eene bijdrage over de redenen tot ingenomenbeid met den stand van onderwijzer. De beer J. C. Schuijt van Zuiddorpe, lieant- woordde de vraag: Is bet geven van belooningen aan te bevelen Zonden scboolbibliotbeken niet betcr werken De vereeniging word door den beer schoolop ziener, die daartoe 10 gulden als prijs schonk, weder in staat gcsteld tot bet uitschrjjven van eene prijsvraag; de overige bestuursleden voegden daarbij 5 gulden als premie, waarna uit een Gtal onderwarpen eene keuze plaats had, en verder bij loting tot stofife werd aangewezen de vraag: Wat verstaat men door zedelijk karakter, cn boe kan dc zedelijkbeid bevorderd er. onderstcund worden Hierop volgde nog, onder meer, eene gedacb tenwisseling over verscli illende gewigtige vraag- punten wanneer de tijd gebood de werkzaam- beden te eiudigen en men eene waudeling ging doen, waarna door alien aan een vriendschap- pelijk maal werd deelgenomenwaarvan de waarde nog verhoogd werd door een telegram van gelukwensching, den jubilaris uit Deventer gezouden door den oud schoolopziener mr.C. F. baron van Lijndenterwijl van Dijk ook den 1 Augustus een gelijk telegram bad ontvangen van Zeelands waardigen inspecteur van het lager onderwijs, den beer C. M. van Visvlieldestijds te 's Gravenhage, welke beide vrienden der on derwijzers in hartelijke bewoordingen reeds vroe- ger bun leedwezen badden betuigddat zjj de vergadering niet konden bijvvouen en aan wien staande de bijeenkoinst telegrammen van dank- betniging werden toegezonden. Alvorens tot bet dessert over te gaan besloot men uit boofde van de drukkeode hitte eene kleine wandeling te gaan doen, waarna men weder ten feestzaal keerde en het gezelsehap vermeer- derd en vereerd werd door de komst van eenige damesechtgenooten van de leden der school- commissie en van den heer C. van Dijk, bene- vens de jeugdige scbooneu die in de woning van den feestvierende en in dc feestzaal, gelijk de heeren bnlpoudenvijzers in de school zooveel badden toegebragt, om aan alles een onberispelijk voorkomen van seboonheid en sierljjkheid te ge veil, met regt een tuin te scheppen. Een reeks van toasten werd op koning en va- derlandop autoriteiten en verschillende perso- nen uitgebragt en geen einde was er aan schoone en luimige voordragtenaan feestliederen en zangen slcebts een paar schoone stukken wor den aangebaald Het Lncomolief voor nilvan den beer secre taris Dielcman Wz. Het wees duidelijk aan, dat er gebrokeu was met bet verleden, waarvan bet onhoudbare meer en meer blijkt, terwijl de weg vooruit leidt, dc schoone loekomst inwaarheen Neuzen volgens Z. M. onzen geeerbiedigden koning gaat, en aan die voorspelling, reeds in uitvoering, bond zicb zoo schoon bet woord van den beer J. Sturm als bij zijn Voorwaarls I deed hooren. Tot zeer laat duurde de feestvreugde voort aan ecne tafelrijk ook aan prachtige natuurlijke bloemen, tot eindelijk het uur van scheiden sloeg en deze overgeteljjke dag op regt Zeeuwsche wijze was doorgebragt. Zoo mogten de onderwijzers in bet 6de school- district met hunnen nieuwen schoolopziener bunne 5de aigemeene vergadering vieren en scheiden met de hoop nog meer zulke aangename dagen te beleven. rNeuzen, 10 Augustas. We zijn in de gele- genheid als 't waar dagelijks de vorderingeu der werkzaamheden tot bet in gercedheid bren gen van bet gedeelte spoorweglijn tusscben Sluiskil en bier in oogenschouw te nemcn. Er wordt flink voortgewerkt. De funderingen van het stntionsgebouw en de locomotiefloods aan deze zijde der lijn zijn gelegd zoo ver de hoogte van bet metselwerk daartoe is bepaald, om die gebouwen verder met vakwerk op te trekken. Eer. der duikers onder den spoorweg is gebeel gereed, beneveas een groot gedeelte der bermsloot. De kaaimuur is voor een groot gedeelte op gemetseld en bet daarnevens te maken rijspak- werk houdt daarmede golijke tred. Het terre'n tusscben bet station en gemelde muur is over bet grootste gedeelte tot genoeg- zame boogte opgevoerd, om daarop de ballast te brengen. Bij Sluiskil is men met bet graven van fun- dering sleuven begonnen. Alles gaat seer ycrerjeld vooruit. In den nacht van zondag op mnandag woedde een vreeslijk onweder boven dit district gelukkig bepalcn zicb de ongelukken voor zoo ver ons bekend is aileen aan eenige boomen daar de bliksem ingeslageu is, welke daardoor van een zijn gespletenalsmedc een rijks te- legraafpaal op den weg van Hulst naar Axel gemerkt no. 344, staande tusschen Axel en de Drie Schouwen welke nagenoeg geheel verbrijzebl iseen boom ongeveer 10 ned. ellen van die paal verwijderdis letterlijk in splinders go- slagendenkelijk is die paal met dien boom door denzeifde slag getroffen. Men heefc zich bij (lit weder in vele gemeen tensin eene overvloedigen regen mogen ver heugen, vooral te Hulst, waar de/.elve gednrende ruim een half uur, wel een plasregen kon gc- noemd worden. Heden middag, 11 Augustus. Ontlaste zieli weder een verscbrikkeiijk onweder boven dit dis trict vergezeld van eene hevige regenbui, ook nil veroorzaakte den bliksem gelukkig geen groote onheilen allecn vernemen wij dat den bliksem is geslageu in twee telegraafpalen staande op den weg van Walsoorden en Hulst en twee staande op den weg tusschen Neuzen en Sluiskil. Neuzen, 10 Augustus. Met uitstekend ge noegen kunnen wij mededeelen, dat de beer A. A. van llaelsl, eigenaar der ouder de gemeente Hoek gelegen hofstede, die onlaugs door brand werd geteisterd, aan de brandsjtuiten, welke tot blussching daarvan zijn werkzaam geweest, eene belooning van 150 beeft toegekend. Deze in de daad groote mildheid stelt o. a. in staat, den minder vermogemien man bet verlies, Jietwelk hij door de verpligte diensten bij die s]niitcn leed, ruimseboots te vergoeden en zal er voorts toe bijdragen, den te Nenzen en Hoek bestaanden goeden geest tot bnlpbe- toon bij dergelijke onheilen le versterken. IV euzen, 10 Augustus. Tot wegneming van de ongerustbeid, die bij velen over bet tegen deel bestaat, kunnen wij uit goede bron beriglcn, dat er volstrekt geen voornemen bestaat, de kermis dit jaar niet te doen bouden. De luitenant-generaal IV. Knoop, bcvcl- hebber in de tweede militaire afdeeling, is 11. zondag albier per stoomboot Wester Sebelde" ge- arriveerd, om eene inspectie te bouden over bet bier aanwezig garnizoendien zelfden dag is zed. gestr. weder per stoomboot naar Vlissingen vertrokkeu. Axel 5 Augustus. Bij de jierstemming voor een lid van den gemeenteraad albier tus schen de heeren N. A. de Smidl en .4. van Overstralen liruijsse, is de beer S. A. dc Smidl met 43 van de 73 geldige uitgebragte stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen. Axel8 Augustus. In tegenstelling van bet berigt voorkomende in liet vorig nominer van dit weekblad, kunnen wij mededeelen, dat 11. woensdag albier tot predikant bij de lier- vormde gemeente is beroepen ^ds. Dectm in te Klundert. Axel 10 Augustus. Ds. D. de Prcc, pre dikant bij de christelijk afgesclieidene gemeente te Serooskerke (Walcheren) beeft voor liet be- roep naar deze gemeente bedanlct. Hulst, 10 Augustus. Heden was bet de dag, dat zijn wel eerw. de beer A. C. Duijs, bet voorregt mogt smaken zijne vjjf en twinfigja- rige ambtsbedieuing als It. C. priester te vieren. Des morgens om 10 uur werd zijn wel eerw. aau zijne woning afgehaalddoor zijne me le geestelijke albier, en zoo met veel piegtigheid naar dc kerk geleid, alwaar toen oogenblikkelijk eene misdienst voor zijn wel eerw. is gedaan, waar bijna alle geestelijken uit dit district tegen woordig waren alsmede een menigte belang- stellenJe zoowel van bier als elders. ALGEMEEN MClVVS-iv ADVERT! Zeeuwsch-Vlaanderen Pit WeckbiaiJ wordtclken Woensdag morgen len 8 ure uitgege- vec bij BlilLANUS DHONTlte Neuzen. Prijs per 3 maan- §5j£| den 80 cent, franco per post 93 cent. Men abonneert zicb e bij nlle Boekhaudclaars, l'ostdirecteurcn en Bricveubnsliouders. Van Selzaete 5,45. 7,13. 10,75. 3,46. 7,51. Van Gent 6,25. 8.12. 12,20. 5,51. 8,50. Van Selzaete uaar Lokeren 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokeren naar Selzaete 6,35. 9,55. 3,10, 7,15. Van St. Nicotaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15. Van Gent naar S'. Nicotaas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. Ill,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15, Van St. Nicotaas Dnar Antwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. Van Anticerpen naar St. Nicotaas alle dngen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. De urea geteetcend wet een zijn treinen van de ie en 2e klasse. Ailvertentien Relieve men aan de Uitgevrrs in to ztmien avond tea 0 ure; de prijs van I lot 4 voor elken regel meer 10 rent, hehnlve 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. uiterl'jk Dingsdag regels is 40 cent A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1