No. 381. Woensdag 5 Augustus 1868. 8ste Jaarg. BlffliUDSCl BfflffiTffl (>QRRISSP0St3SIB7I&. VOOR 9 S P O O !U1 E G I) 1 E i T. Naar men verneemt wordt er tusschen de Nederlandsclie en Belgische regering ijverigonder- bandeld over bet sluiten eener conventie, krach- tens welke bet aan de Nederlandscbe genees- kundigen geoorloofd zal zijn limine praktijk nit te oelenen in de Belgische steden en gemeenten die niet ver van de grenzen liggen, en weder- keerig de BeigRclie geneeskundigen lijders mogen behandelen in zulke NederlamBcbe plaatsen. Deze overeenkoimt zal van groot nut zijn voor de inwoners der kleinere plaatsen, die soms gebrek kebben aan mediscbe bulp. Vroegere ouder- bandelingen over dezelfde zaak gevoerd, mis lukten ten gevolge van de wetsbepalingen in de twee landen dezen keer is het initiatiefdoor Nederland genomener bestaat hoop op een goeden uitslag. Ten gevolge van een sehrijven van den mi nister van binnenlandscke zakeuzijn de ge- meentebesturen door de commissarissen des ko nings aangezegdom zorg te dragen dat er in limine gemeenten steeds genoegzaam drinkwater voorbanden zij, en daar, waar bet niet is, maat- regelen te bcramen, 0111 door aanvoervan buiteu daarin te voorzien en het voor behoeftigen kos- teloos verkrijgbaar te stellen. De geneeskundige inspecteur in Zeeland heeft het gewestelijk bestuur verzocht, ami de inwoners der verscbillende gemeenten kenbaar te maken de volgende methode om drinkwater te zuiveren. „Men brengt het vuile water in eene ton of houten emmer, en vermengt er mede eene op- lossing van chloorjjzer, waarvoor het best te ge- bruiken is liquor slipsicus leoffii, die in iedere apotlieek te verkrijgeu is. „Op elke ticn kannen water (een kleine em mer vol) wordt van bedoeld 9/11 gramme (of ongeveer 14 druppels of greirf) toegevoegd, goed omgeroerd en 24 men in rust gelaten. Men zal na dien tijd bet water volkomen geklaard en op den bodem van het vat een dik bezink sel van ijzer oxyde vinden dat tevens al de troebel makende deeltjes van het water, be vat. „Als van bet bezinksel afgesckonken of door een doek gegoten water volkomen helder en zonder zuren of ziftigen smaak is, kan het met gerustkeid als drinkwater gebezigd worden." Neuzen, 3 Augustus. Jl. zaturdag den 1 dezer, was bet voor deze gemcenfe een waren feestdag, de wapperende vlaggen van bijna alle gebouvven der ingezetenen getuigden dit. De heer C. van Dijk, vierde zijn 25jarige anibtsbediening als hoofdondenvijzer aan de openbare lagere school alliier. Te 10'/i ure vereenigden zich op het raad- huis de heer burgemeester en de leden van den raad de heeren J. Donze Az., Jac. de Feijler Pz., en J. de Smidt, alsmede de leden der plaatselijke schoolcommissie de heeren Jvan Pienbroelc J. Tli. de Smidt, J. Sturm en Dieleman VVs. Omstreek8 11 ure begaven de leden der plaat selijke sclioolcommissie: de heeren Sturm en J. Th. de Smidt zich naar de woning van den jnbilaris. De heer Sturm begroette den heer van Dijk met eene kartelijke toespraak, en noodigde hem uit zich onder kun geleide te begeven naar het sclioolgebouvv. In de school gekomcn werd men aangenaam verrast door de smaakvolle versiering die de hulponderwijzers daar hadden aangebragt. De jnbilaris werd ontvangen met een wel- komstgroet die door zijne talrijke leerlingen hem plegtstatig werd toegezongen, terwijl een pnar meisjes hem een prachtig bouquet en een afdruk der feestliederen aanboden. De burgemeester versclieen dnarop met de leden van den raad en de overige leden der plaatselijke schoolcommissie. De burgemeester opende met eene warme toespraak alstoen de plegtigheiden vvensclite den jnbilaris geluk met het feest van den dag. 11 ij sprak over 's mans verdiensten over het onderwijs zijnen tegenwoordjgen bloei en voor- uitgang, over de achting en liel'de die van Itijlc I had weten te venverven op zijne vijfen tvvintig jarige eervolle, maar niet minder moeijelijke loop- i baan, hoe bij nog met jeug ligen ijver werkzaam j was aan de vorming van bet opkomend geslaclit en eindigde met den jnbilaris, ten bewijze dat de gemeente zijne trouvve pligtsvervulling erkent, dat ze ware verdiensten op even waren prijs wcet te scliatten een gouden cylinder imrlogie aan te bieden, voorzien van de inscriptie De Gemeenteraad van Neuzen, aan C. van Dijk. 1 Augustus 1868. Na den burgemeester werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den voorzitler "/i der plaatselijke schoolcommissie de beer van Pienbroeli, door den secretaris dier commissie de beer IHeteman Wz., en door de hulp onderwijzers de heeren L. Schiphorsl en IV. den Hollander. Ook deze heeren roemden teregt de verdien sten van den jnbilaris, gaven de meeste blijken van goedkeuriug over bet werk door bein ten nutte van de jeugd met onverpoosde vlijt verrigt, en uitten de beste wensclien voor zijn persoon, zijn linis en zijne betrekkingen, opdat hem geen kracbt en lust mogen outbreken 0111 zijn loopbaan verder voort te zetten. Van de plaatselijke schoolcommissie ontving de jnbilaris een prachtig zilveren medaille vvaaiop gegravecrd is aan de eene zijdeaan de andere zijde 25jarige anibtsbediening van C. van Dijk als Hoofdondenvijzer aan de openbare lagere school te Neuzen. 1 Augustus 1868. Uit erkenteljjkbeid aangeboden door de leden der plaatselijke scboolcomm. J. C. St ecu/ramp P\A'z., J. van Pienbroeli J. Th. de Smidt, J. Sturm en J. Dieleman Wz. terwijl de waardige kindervriend van zijne leer lingen ontving een zilveren snuifdoos, voorzien van de inscriptie „Blijk van erkentelijkheid aan C. van Dijk, aangebo len door zijne leerlingen. 1 Augustus 1868 Diep getroffen beantwonrdde de feestvierende onderwjjzer de verscbillende toespraken, zijne aandoening vertolkte het zoo lnide hoezeer bij getroffen was door de vele bewijzen van hoog schatting en liefde hem bewezen. De toespraken werden door gezang der leer lingen afgewisseld, en onder bet zingen van een toejiasselijk couplet verliet de jnbilaris met den beer burgemeester, de leden van den raad en de leden der plaatselijke schoolcommissie, het sclioolgebonw. Zij vereenigden zicli daarna weder op bet raadliuis en bleven daar tot omstreeks 1 ure in den namiddag, regt genoegelijk bijeen. Werd de heer van Itijlc in tegenwoordigheid van eene talrijke menigte de welverdiende bulde van den gemeenteraad, de plaatselijke school commissie en zijne schoollieren geliragt, verras send was hot te vernemen lioevele gesclienken, hoevele bewijzen van belangstelliug de jnbilaris in den kring zijner familie gezeten, van oud leerlingen, en andere ingezetenen als ook van deeinemenden uit andere plaatsen ontving. Men beijverde zicli als 0111 strij I 0111 den gcliefden leidsman der jeugdbewijzen te geven van aanhankelijkbeid van innige dank bare deelueming. Moge de jnbilaris voortgaan door ondenvjjs en voorbeeld zegen rondom zich te verspreiden, en bet hem gegund zijn ook zijn gouden feest te vieren. God spare hem nog lang bij kracbt en gezondheid voor de zijnen en voor Neuzens bevolking. Neuzen, 4 Augustus. De onderwijzers- vereeniging in bet tide schooldistrict van Zee- land, liield gisteren in het Nederlandsch Loge ment al bier, hare 5de algemeene vergadering. De beer C. van Dijk, die jl. zaturdag zijne 25jarige anibtsbediening als hoofdondenvijzer in deze gemeente vierde ontving bij eerslgemelde gelegenbeid van gezegde vereeniging een prachtig zilveren inktstel voorzien van de inscriptie: „Hulde van de Onderwijzers vereeniging in het 6de Schooldistrict van Zeeland aan C. van Dijk. 1 Augustus i868." Een volledig verslag van die vergadering kun nen wij eerst in bet volgend nummer van deze couraut leveren. Neuzen 4 Augustus. Wij vernemen dat de raad dezer gemeentein zijne vergadering van jl. donderdag. besloten heeft. aan te nemen een aanbod van den minister van binnenlandsche zaken betrefferule de kaai of gemeentehaven waarover sedert geruimen tijd werd gecorres- pondeerd. Dienteugevolge zal dat gedeelte haven worden gedeinpt, en Neuzen in het bezit worden gesteld van een ruira en sclioon marktpleinalsmede van eene goede gelegenbeid om, bij hooge vloe- den, het zeewater buiteu de kom der gemeente te houden. Neuzen 4 Augustus. Wij willenonzen lezers, voor zoo ver zij liefhebbers mogten zijn, na gedanen arbeideen avondluchtje te schep- pen, indachtig maken, dat jaarlijks in de eerste lielft in deze maand veel zoogenaamde valleude sterren, te zien zijn. Vooral schijnt zulks tusschen den 10 en 11 dezer vcelal het geval te wezenwaarom het verschijnselbij de catbolieken in Ierland „de tranen van den heilige Laurent ins," genoemd wordt. Voor een goed gezigt ran deze heerlijke illnminatie zit ons eehter de maan in het vaar- water of liever beneveld als het ware door haar sterker lieht, ons gezigtsveld. Waarom toch zouden wij dit verschijnsel geen heerlijke iilurainatie durven noemen die wij gaarne, als alles wat ons de heerlijke schepping aanbiel, met alle onze opmerkzaamheid gade- slaan V Immers de t jden zijn voorbij, dat men uit dergelijke waarnemingen oorlog, pest en andere zaken voorspelde die daarmede niet het minste in verband staan of ooit gestaan hebben. Neuzen, 4 Augustus. Pieter Deijin gezetene alliier, wiens woning met inboedel, ge lijk onlangs in deze eourant is vermeld door brand werd vernield, is daarvoor, door bet ver- krijgen van liefdegiften van de ingezetenen scbadeloos gesteld. De man heeft dit alleen aan zijne voortdurende oppassendheid te dankeu. Den monsclilievenden gevers wordt voor hunne hnlp dank toegobragt. Zij mogen de aangename voldoening smaken een braaf man voor groot gebrek te hebben helmed. I loelj:1 Augustus. Als iefs vermeldens- waardigs kunnen wij mededeelen dat vaii den wijngaard, staande op den kouden grond, in den tnin van den beer A. U7. alliier, reeds rijpe druiven worden geplukt. Axel, 3 Augustus. Onzen goacliten burge nmesler II. Jvan Erk, had gisteren bet voorregt zijne vijftig jarige geboOrtedag te h T.lenk n. De vele blijken van deelneming welke ZEd- Aclitb. bij deze gelegcnheid ondervond, getuigden, weder, hoe de Axelsehe burgcrij hunnen waar- digen burgemeester, bij elke gelegenbeid welke zich aan hied, weten te waarderen. Heden avond werd door bet muziekgczelsehap albier, eene serenade aan ZEd. Aehtb. gebragt. Axel3 Augns'us. Met zekerheid ver nemen we, dat genoegzaam ingeschreven is tot het verkrjjgen van de som van f 900, benoodigd tot bet beroepen van ds. P. Deetman predikant te Klundert. Alvorens echfer definitief tot bet beroepen over te gaan, besloot de kerkeraad eenige dagen geleden zelf eens naar Klundert te gaan om dien predikant te liooren, en met zijn wel eerw. kennis te maken, want slechts door iema id bui teu bet collegie aanbevolen was z. wel eerw. aan alien onbekend. Het gevolg van d it rei-je naar Klundert is, dit de kerkeraad, besloten heeft z. wel eerw. niet te beroepen. De redenen weten we er slechts bij geruclife van, maar ze ker moet het toch zijn dat gemelde predikant aan de aanbeveling niet zal be ben beantwooi-d, want anders zon de kerkeraad, na het doen van zooveel moeite, wel tot de beroeping zijn over gegaan. Wjj liopen dat de kerkeraad welTa gebeel en al buiten den invloed van mannon die er zich niet mede te bemoeijen hebben, tot eene beroeping zal overgaan, want zoo lang zon der herder en leeraar te zijn, kan-voor de ge meente niets dan zeer schadelijk wezen. Men meldt nit Sluis 28 Jalij. Gisteren begaven zicb eenige kleine jongens naar eene nabijgelegene weide, om uit den staart van een aldaar grazend paard eenige liaren te trekken. Het gevolg daarvan was dat een dezer roeke loozen een slag van het paard in bet aangez:gt kreeg, waardoor hem het kakebeon gedeelteiijk werd verbrijzeld. Weer eene les voor oudeis, oin toch een wakend oog over linnne kinderen te honden. Dezer dagen is bij bevelschrift der arron dissements regt bank te Goes naar den procureur- generaal bij het provineiaal geregtshof in Zee land verwezenAugusfinus Geilleit, oud 40 ja- ren, zadelinaker wonende te Boschkapelle, tlians gedetineerd te Goes, ter zake dat bij op den 24 Mei jl., des voormiddags omstreeks zeven ure, in de woning van I'. F. Asselman te Stoppel dijk, de aldaar inwonende Anna Cat bar inn. de Gijsel, met een broodmes moedvvillig onderschei- dene steken en stooten aan hoofd en hals toe- gebragt, en vervolgens den hals zon hebben ar- gesneden ten gevolge waarvan zij onmiddelijk is overleden dat bij daarna met eon bij zich hebbend beiteltje, een in die woning staan 1 ge- sloten kabinet, en een gesloten kist met geweld zon hebben opengebroken en uit die kist arg- listig weggenoinen en zicb toegoeigend onge veer f 1,90 aan centon om welken diefstal te kunnen volvoeren bij dien moord zon hebben gepleegd. De ondergeteekenden verklaren dat den heer P. J Schoonac/cer te Axel niet den inzcn ler van bet stokje is betrekkelijk het plaatsen van eene bus tot dekking der kosfen, vallende op het beroepen van ds. Deetman te Klundert. De, Ui/gevers. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van 3G Julij tot 1 Augustus. ALGEMEEN VIEIWSiv ADVERTENTIEBLAB Zeeuwsch-Vlaanderen Dit Weckblad wordt elken Woensdag morgen ten 8 urc uitgege- gfuV, vec bij BEILANUS DHONT te Neuzen. Prijs per 3 maan- den 80 centfranco per post 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectenreu en Bricvenbushouders. Van Selzaete 5,45. 7,13. 10,25. 3,46. 7,51. Van Gent 6,25. 8,12. 12,20. 5,51. 8,50. Van Selzaete uaar Lokeren 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokercn naar Sellaete 6,35. 9,55. 3,10. Van St. Nicofaas naar Gent, alle dagen; 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15. Van Gent naar 6''. Nicofaas, alle dngeu 4,40. 7,20 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5 35*. 8,15. Van St. Nico/aas naar A ntwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. VaD Anticeryen naar St. Ntcolaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. De uren geteekend met een zijn treinen van de ie en 2e klasse. 7,15. 6,15* 6.00. 9,05. 7,30. Adyerteotion gelieve men aan de IJitgevera in te zeuden uiterl'jk Dingadng avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regeU is 40 cent, voor elken resrcl meer 10 cent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. HUWKMJKKN. G -i-iie. I1UWKLI.IKS-A ANG!FTEN. Den 29 tilFrsn^oia Andreas de Ooelder, 29 j, jm en Fij'je Graanvvelman, 24 j.. j 1. OVKUIJJDRN. Den 26 Julij. Marie JLevie van de Velde, 4 rn.. d. v Petrns en Marie CIuij-j, wonende te Kellrecht. Den 28. Jacoroina Maria de Witte, 3 w., d. v. Ditk en Sophia Ve linde. OEBODRTEV. Den 2G Julij. Johanna, d v Johan Adriaan van Boven en Johanna Theodora Adriana Buijze. f) n 29. Alalia K-hrina, d. v. Curnelis llercu'es van Dixhoorn en Janna Verstriien, Den 31. Jacomientje, d. v. Abraham van der Welle eii Ca'harina Dees. Den 1 Aug. Jacobus, z. v. Gornelis Sclioon- ahker en Tatharina Opeuneer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1