No. 380. Woensdag 29 Julij 1868. 8ste Ja%ig. I BDffiLlIDSCHi m ft VOOR S P O KWE6DI E IV 9 T. Z. M. heeft herbenoemd de heeren tot grif- fier bij bet kantongeregt te Axel M. II- Tel chuijstot griffier bij bet kantongeregt te Oost- bnrg M. Therie tot grittier bij bet kantonge regt" te Sluis T. J. Jansen tot plaatsvervan- gend kantonregter te Sluis C. Schoul Yellhnijs Neuzen 28 Julij. Moesten wij in het laatstvoorgaand nnmmer dezer courant melding maken van den brand, door bliksem ver iorzaakt, die zekere bofstede, onder de gemeente Hoek bad geteisterd, tot ons genoegen bespeurden wij, dat dadelijk eenige menschenvrieuder. der ge- meenten Hoek en Neuzen werkzaam waren, orn in bet verlies, hetwelk Leo de Metzpachter dier stede, daarbij bad geleden, zooveel rnogelijk, te gemoet te komen. Men is daarin naar wenscb geslaagd. De ingezetenen van Iloek hebben danrtoe /■572,3a bijgedragenterwijl van die van Neu zen is verkregen 497,65, waarvan alleen door de boeren f 447,65 is gegeven. Dank wordt den helpers, inzonderheid hen, die zicb aan bet lioofd dezer zaak van hulpvaardig- beid hebben gesteld, toegebragt. Nenzen 25 Julij. Reeds sedert eenige dagen is men bier in den omtrek druk bezig tot bet snijden van granen de rogge is reeds door den sikkel geveld en opgebonden, zoomede de gerstbeide zijn zeer goed van kwaliteit en zullen eon vrij goed bescbot opleveren ook de tarwe wordt bier en daar reeds gesneden de korrels zijn zeer zwaar en de kwaliteit is bij- zonder goed, de haver welke dit jaar veel ge- teelt is 1 staat over het algemeen goed en be- loofd zeer veeldoch door bet drooge weder wordt dit artikel zeer gejaagd rijp; de aardap- pelen welke bier veel verbouwd wovden ge tuige de menigte welke bier dagelijks worden verzonden naar elders; zijn zeer goed en van de gevreesde aardappelziekte boord men heden niels, deze ziekte ontstond anders in het begin der zoogenaamde bondsdagen. De weilanden echter verkeeren in een zeer slcchten toestandwaardoor vele landbouwers verpligt zijn, hunne beesten binnen te houden. Bij aanscbrijving van der, inspecteur ge- neraal van fortifieatien van 22 Julij 11., is ver- nlaatst don fortiflcatie opzigter albier, den beer F. II. Middellcoop, om in die zeifde hetrekking te treden te Hellevoetsluis, de hetrekking albier zal tijdelijk waargenonien worden door den ser geant van bet bataillon mineurs en sappeurs C. Valk, tot een onder opzigter voor Neuzen zal zijn benoemd. Axel, 19 Julij. Tot predikant bij de chris- telijk afgescheidene gemeente alhier, is beroepen den weleerw. beer ds. L). dc Tree van Seroos- kerke (Walcheren). Axel23 Jnlij. Gisteren bad albier de opening der stembriefjes plaatster verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, ter vervan- ging van wijlen den beer L. Uoelands .Inns-ten. Er zijn 90 stembriefjes ingeleverd, volstrekte raeerderbeid 46 stemmen. Hiervan verkregen de heeren S. A. de Smidt 36 stemmen, A. van Overslralcn Kruijsse 15 St., II van de lire 14 st.P. Jlurijs 10 st.Jan de Puller 5 st. L.C. van Vessem 4 St., M. II. Telchuijs 3 St., P. Raijmood 2 st. en S. ran llnere 1 st. Alzoo zal er den 4 Augustus a. s. eene her- stemming moeten plaats hebben tnsscben de heeren S. A. de Smidt en A. van Oversiralen Kruijsse. Axel. 27 Julij. Bij den beer A. ran der Hoof!ouderling bij de hervormde gemeente alhier, is een bus geplaatst tot bet ontvangen van inschrijvingcn tot dekking der kosten, welke zouden vallen op het beroepen van ds. P. Deelman, predikant te Klundert. Naar wij vernemenzou die inschrijving plus minus f 900 moeten bedragen. Zaamslag 26 Julij. Heden werd alhier tot herder en leeraar bij de christelijk afge scheidene gemeente beroepen, ds. van Minn,en predikant te Hardinxveld. Hontenisse, 24 Julij. Gisteren heeft albier plaats gehad de aangekondigde aanbe- steding, van de voorgenomene begrinding der wegen, loopende van den reeds begrinden hoofd- weg van Ossenisse, over den Droogendijk, door de Waterstraat, en over bet dorp Groenendijk naar Kloosterzande. Het werk is toegewezen en gegund aan den heer P. Sandde te Yerseke, voor eene som van f 10900. Hit Vlissiugen scbrijft men: De behoefte aan drinkwater wordt bier met elken dag grooter. Naar ik verneem wordt er van wege het ge meentebestuur eene poging gedaan om water te laten haleu van het kanaal van Neuzen, boven Sluiskil, docb door gebrek aan beschikbaar vaat- werk en waterschepen kan dit sleclits op kleine schaal gesehieden. Het is te wenscheu dat bet kanaal water goed bruikbaar zal bevonden worden. In 1826 en 1852, toen men, even als thans aanhoudend warinte en droogte bad, volgde tel- kens een zware wintersommigen zijn geneigd te gelooven, dat zulks ook in (lit jaar betgeval zal worden. Te Vught zal eerstdaags een wedstrijd van ezels plaats hebben, waarbij de mededinging voor alle ezels nit Nederland en Belgie zal opeustaan. Men vervvacbt ook uit eerstgenoemd landeen drnkke opkomst. Van den onlangs overleden bisscbop van Breda, verbaalt men aan bet Rotterdamsch Zon- dagsulad het volgende staaltje van bijzonder goed humear en menschlievendheid. Men melde hem op zekeren dag dat eene vrouw, bniten aan de dearom een aalmoes vroes ,Hoe oud is zij vroeg de bisschop." Ik denk wel een goede zeventig.En ziet ze er nog al arm uit 0, wat dat betreft, ze ziet er uit alsof ze in geen acht dagen gegeten bad." ,.Geef baar een rijksdaalder. ,,Is dat niet wat veel? het is een jodin Wat een jo- din „Helaas, ja„Zoo dat is eene gansch andere zaak. geef haar tien gulden zij verdient dat voor bet vertrouwen dat zij in my stelde door zicb tot mij te wenden." Zondag 19 dezer werd in de Nederduitscbe hervormde kerk te Rotterdam bekend gemaakt, dat bij regenten der diaconie scbolen was inge komen van een onbekende eene som van f 8000, met toezegging van nog f 22,000, tot opbonvv eener nieuwe ruime diaconie school, onder voor- wanrde dat de tegenwoordige regenten aanbljjven tot dat die school gebouwd en in gcbruik ge- nomen zal zijn. Als eene bijzonderbeid Jkan worden gc- meld dat eene vrouw te Rotterdam, na ten vo- rige jare in October bevallen te zijn van een tweeling, maaudag avond jl. weder een twee- ling heeft ter wereld gebragtin de zevende maand barer zwangerscbap. In tien maanden tijd heeft dus deze vrouw baar gelukkigen ecbt- genoot vier kinderen gescbonken. Maandag 20 dezer gebeurde op de alge- mecne begraafplaats te Koog aan de Zaan een bijzonder treffend voorval. Volgens plaatselijk gebmik werd eon afgestorvene door de nanstbij wonenden ter aarde besteld. Een der dragers lijdende aan de borst, geraakte aan het boesten, en gaf op hetzelfde oogenblik den geest. Dat bet bijgeloof ook bier nog niet gebeel is geweken, blijkt uit bet volgendeEen land man in de buurtscbap Brnnnepe, bij Kampen v. d. S. gennamd, die bij de tropische bitte, die thans beerscbtgeen boter kon maken, schreef dit niet aan eene natuurlijke reden maar aan tooverij toe. Zijne koeijen waren behekst, niets meer en niets minder. Wat men ook daartegen inbragtde man bield stijf en sterk vol. Hij begaf zicb naar Zwartsluis om een duivelbanner ter liulpe te roepen die ook mede kwam en hem een smeersellje gaf om er de beesten medo in te wryven. Of nil de boar of de duivelban ner er de scbuld van zijn, dat bet niet boteren wil, weet men niet, maar zoo veel is zeker, dat bet karnen ook na bet smeren niet beter wilde gaan. Als eene bijzonderbeid deelt men nit Zeist mede dat G. Knoppers, jager bij den hoogwel- geb. beer jhr. L. R. A. Huijdecoperop Wnlperborstin de vorige week vader is ge- worden van zijn 30sten telghebbende bij bij zijne eerste vrouw 20 en bij zijne tweede edit- genoote reeds 10 kinderen verwekt. Als een bewijs van den bevige plasregen, die vrij dag 17 dozer te Roozendaal (Gelderland) vielkan dienen dat een volwasscn persoon aldaar, die bezig was een dam bij zijne woning te maken door het plotseling van de hoogtc afkoiuende water werd omgeworpen en een eind weegs we.d medegevoerd, zoodat bij bijna ver dronken was. De bui bad veel overeeukomst met eene wolkbreuk. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat thans voor een emrner regenwater dertig cents en voor dezelfde hoeveelheid pompwater vijf cents wordt betaald. Hoe gevaarlijk bet is bij de tegcnwoordige Telle bitte spoedig koud water te drinken, bleek wederom verledcn week, als wanneer C. Apen te Tilburg, plotseling overleed na een beker koud water te hebben gebruikt. De Antwerpscbe kamer van koophandel heeft thans bet programma der onthulling van bet rniterstandoeeld voor koning Leopold I, op 2 Augustus a. s., openbaar gemaakt. Daaruit blijktdat bij die plegtigheid niet alleen de Antwerpscbe schntterij in bet geweer zal ziju, maar dat ook al de schutterijen uit het geheele koningrijk door de deputatien daarbij zullen worden vertegenwoordigd. Men verwacbt dat ook eenige bonderde Engelschen gasten ter ge- legenbeid van dat fcest zullen overkomen. De verjaardag der opheffing van de Scheldetol, 1 Augustus, zal insgelijks fecstelijk worden.gevierd. 0. a. zal op dien dag, over eene opzettelijk ge- legde scbipbrug, een „allegorische trein" die rivier overtrekken, als eene zinnebeeldige voor- stelling der onder de regering van Leopold I tot stand gekomen bevrijding van de Scbelde. Te Antwerpen word een der sjouvverlieden een oppassend man van 50 jaar, ten gevolge der bitte door zonsverbijstering aangefast. Ilij ijlde naar een der schepeu die in de haven lagen, klom tot boven in de mast en wierp zicb van daar in het water, uitroepende dat bij ging vliegen. Met moeite is de man gered en dadelijk geneesknndige hulp ingeroepen. Te Marseille heeft een bond zijn mecster een kwade poets gespeeld. De laatste was des nachts door middel van inklimming in hot maga zijn van een fabriekant in zeep gedrongen en bad er versebillende koopwaren gest len, doch bij was heengegaan zonder zijn bond mede te nemen, welke hern op zijn weg gevolgd had. Toen bet dier des morgens in bet mngazijn gevonden werd, liet men bet in voile vrijbeid, en een policie agent, welke zijne stappen volgde, kwam met hem in de woning van een bakkers- gast, welke den bond begon te streelen. De bakker werd onmiddelijk aangebouden en be- kende zijne misdaad. Tusscben vrijdag van verleden week en jl. maandag avond hebben te Londen niet minder dan een veertigtal branden plaats gehad, waar- onder sommigen vrij hevig. De Beijersche regering beeft bevel gege ven, om de scbooltijden tot de voormiddagnren te beperken, wanneer de thermometer 22" Reamur in de scbaduw aanwijst. Deze maatrogel zal zoo meldt men, strong worden gehandbaafd ter bevordering van de gezondbeid der scboolgaande kinderen. Er wordt veel gesproken van eene ver- nuftige uitvinding van M Replovski/diaken der kerk van Stuttgardt. Door middel van een toestel, lietwelk op de brievenbussen wordt toe- gepast, bekomt men bij bet werpen van eenen brief in de bus oogenblikkelijk een ontvangbe wijs bevattende liet jaar, de maand en den dag waarop de brief in de bus wordt gewo. pen. Hot is onnoodig op de waarde dier uitvinding te wijzen. Dagelijks toeh wordt er geklaagd over bet. verdwijnen van brieven, welke in de busscn ge worpen wordenen de noodzakelijkheid eener geregelde controle deed zich levendig gevoelen. Van versebillende zijden wordt berigt dat, bet keizerrijk Oostenrijk, in 1804 door kei- zer Frans gesticbt en omvatiende al deerfelijke en kroonlanden, Hongarije daaronder begrepen, zal opbouden onder dien naam te bestaan en voortaan de Oostenrijkscb Hongaarscbe inonar- cbie zal worden genoemd. Het gevolg daarvan zal zijndat de naam van Oostenrijk voortaan slecbts zal worden toegepast op de zeventien Cisleithaansche proviucicn Te Wilna is de beer Apalot, een edel lert- kende Israeliet, gestorven, die dagelijks 200 be- boeftige Israelieten en 100 Cbristencn tegen dt n halven prijs van brood voorzag. 20,000 menschen volgden zijnen lijkkoets. Volgens de berigten uit Algerie bad de daar beerscbende hongersnood eene ontzettende boogte bereikt. Van 1 January tot 1 Mei kwa- men aldaar 217,812 sterfgevallen voor, waarvan alleen verpleegden in versebillende onderstands- inrigtingen 16,981 BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van 19 tot 25 Julij- tmstppfSam 27 Julij. Etotterdam 27 Julij. Zeeuwsch-Ylaanderen KiL Wcck'bi.u! woitit elken Woensdag morgen ten 8 lire uitgege- 1 ven bij BEILAKUS DUONT te Neuzen. Prijs per 3 maan- |SS| den 80 cent, franco per post 9a cent. Men abonneert zich p|§ bij alle Boekhaudelaars, I'ustdirecteuren en Brieveubushouders. Van Sehae/e 5,45. 7,13. 10,95. 3,40. 7,51. Van Gent C.25. 8,1'. 12,?0. 5,51. 0,50. Van Sefzaete uaar Lokertn 5,45. 8,45. 12,5a. 0,25. Van Loiterer) oaar Sefzaete 6,85. 9,55. I Van St. Nicolaas naar Gent% alle dagen; 0,00. 8,1.5. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,55*. 0,45. 8,15. Van Gent naar S*. Nicoluas, alle dageu 4,40. 7,20 9,10*. H>,50. 2,30. 4,20. 5 3a*. 8,15. Van St. Nicolaas naar Anltoerpen t alle dagen: 5,55. 8,1". 9,50*. 11.35. 3 25. 5.10 6, 5*. 9,0, Van Anticerpen naar St. Nicolaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,3o*. 10,30. 29 0. 1,00*. 0,00. 7,30. Be urea geteekend met een zijn treinen van dt It* en 2c Masse. 6 X-3 Vfc Vf 5 >ti-9 Advcrtenticn gelieve men aan de Uitgevers in te zciiden uherlijk Dingsdag avond ten G ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken regel meer 10 ceut, behalve 35 cent xegelregt voor elkc plaatsing. HUWELIJKEN. Gerne. HUWELIJKS-AAKG1FTEM. Den 23 Julij. I'ielcr Ponacn, 59 j., weduwenaar van Cornelia van der Meer en Pieteruelia Jacoba dc Wolff, 44 j weduwe van Dirk Maandag. OVERLEDKN. Den '20 Julij. Willein van Doeselaar, .j., weduwenaar vau Helena Johanua van Doeselaar. Den 21. Frat^ois van de Ree, 6 m., z. v. Jan en Jacoba Weijns. Don *23. Elisabeth Suzauna Vergouvve, 8 w., d. v. Aarnout eu Pieternella Seheele. Den 24. Pieter Mariuus Hiefkcns, 20 j., z. v. Daniel en Josina dc Maillie, woonachtig te Hoofdplaat. Den 25. Kduard van den Bosch, 3 d., z. v. Pieter Coruelis cn Rosalia d'Haese. GEBOORTRN. Den 21 Julij. Eduard, z. v. Pieter Cornelia van den Bosch en Rosalia d'llacse. Den 24' Jacobus Jozias, z. v. Pieter Lamaitre en Adriaua Meerteus. Werk. Schuld j)0t. '.796. 3 pd. (15^ 4 pCt.|S7U- Tarwe. Door de groote aanvoer van Zecuwsche, Vlaarasche en Overmaasscbe moesten dozeive weder 50 ceut a f 1 per mud laic verkoeht worden De pui!<»te partijtjes van f 13 a f 14, goede en mindere vau ft. a f l-',7o. Rogue f 1 lager, Zeeuwsche, Vlaamschc en Overmaasiche van f a f 8, ii en we dito f 8,50 a f9 Gerst. ieuwe /e>uwsche winter 20 tent hooger, nieuwe zomer f G 50 a f (5,80. Haver 20 c nt hooger, korte f 4,00 a t r>,70, lange vau f 4 a f 5,40. Paardebounen f 8,70 a I 9,40. Duivenboonep f 9 a f 9.75. Bruine en witteboonen zouder handel. Ervvlen f 8,75 a a f 9,75 uaar kwaliteit. Koolzaad 1 hooger, Zeeuwsche en Vlaainsohe gosturi 5.)'/ -ft dito zakgoed 59 Vlaamsch zakgoed GO -2, Z iivv ti d.t58 a 59 Overmaasch 60 Lijnzaad zonder handel. MEKKKAP vveiuig baudel, prijzen onveraodert.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1