No. 379. Woensdag 22 Julij 1868. 8ste Jaarg. VOOR 4 SPOOR W EGD1E1ST. Z. M. heeft benoemcl tot voorzitter der commissie tot onderlioud en beheer der nienwe uitwatering van de polders Stoppeldijk c. a., P. P. T. Pierssens tot gezworen der vereenigde polders van Ossenisse C. J. Lemsen en tot gezworen bij de watering Groede- en Baanstpolder J. de Vlieger. In den avond van dingsdag 7 dezer, is de zomervergadering van de staten van Zeeland door den commissaris des konings geopend. Er waren 37 leden tegenwoordig. De geloofsbrieven der nieuw benoemde leden zijn alien in orde bevonden en zoovelen zij tegenwoordig waren bebben deze de voorgeschreven eeden afgelegd en zitting genomen. Door den griffier is mededeeling gedaan van de ingekomeu stukken, welke deels voor kennis- geving werden aangenomendeels ter griffie werden gedeponeerd, ter iuzage van de leden. De dag der verkiezing van een lid der eerste kamer is bepaald op 14 dezer. In de zitting van woensdag zijn de aftre dende leden van bet collegie van gedepnteerde staten alien herkozen en wel dhr. van Cillers met 25, Lambrechisen met 33, Beeius met 23, Buteux met 36 en Spreuger met 19 van de 37 stemmen, terwijl als buitengewoon lid herkozen Averd de heer VV*. Ph. Vis met 22 stemmen. Door de heeren llammacher, Mazure en llen- nequin is een schriftelijk voorstel ingediend, om- trent de verbetering van den weg, die de voor- malige vierde en vijfde districten dezer provincie verbindt, welk voorstel, na toelichting, aan de afdeelingen verzonden is. Vervolgens is de vergadering overgegaan tot de splitsing in afdeelingen en werd de volgende openbare zitting op vrijdag bepaald, wanneer ook de behandeling van het verslag der com missie, tot onderzoek van bet voorstel van den heer Verliagen, aan de orde is. In de zitting van vrijdag zijn vooreerst eenige ingekomen stukken inedegedeeld en vervolgens aangenomen: het voorstel \7an gedeputeerde staten, verhooging jaarwedde van den provincialen comp- table; na discussie, het door den heer van Ech geamendeerde voorstel van gedeputeerde staten, om het aandeel der gemeente Philippine, in de kosten van een nieuw sckoollokaal op f 2000 te bepalen het voorstel van gedeputeerde staten van een reglement beheer van eenige polders de verantwoordiug van gedeputeerde staten betrekkelijk de uitgaven in het afgeloopen dienst jaar. Daarop is verslag uitgebragt over de stukken betreffende de grensscheiding tusschen Zuid-Hol- land en Zeeland de commissie adviseerde om te verklaren, dat de in het wetsontwerp bepaalde grensregeling niet aannemelijk voorkomt, welk voorstel is aangenomen. Het voorstel door den heer Verliagen ten vorige jare ingediend, om in de instruclie van gedeputeerden op te nemen eene bepaling betrekkelijk de behandeling der geschillen van bestuur, thans door hem gewijzigd, geeft nu aanleiding tot breede discussie, „amen dementen daarop zijn voorgesteld door de heeren J. L. ile Jonge, Buleux en de Jonge van Elle- meet." Het eerste is, later gesplitst, verworpen, amet 35 tegen 3, b. met 27 tegen 11 stemmen, bet tweede is aangenomen met 34 tegen 4 stem- men en bet laatste met 37 tegen 1 stem. Het geheele A'oorstel toen in stemming gebragt, wordt aangenomen met 28 tegen 9 stemmen, die van de heeren Vader. Lambrechisen, Can, Buteux, van der Bill, Vis, Moolenburgli, de Cascmbrool en Snouck Uurgronje, De vergadering werd vervolgens verdaagd tot dingsdag daaropvolgende. In de zitting dingsdag 14 dezer gehouden, is de heer J. Fransen van de Pulle als lid der eerste kamer herko/ien met 27 van de 37 stem- men. Op den heer Vis waren 4, op den beer de Jonge van Ellerneel 3 en op de heeren llen- nequin en J. W. Vader ieder 1 stem uitgebragt, terwijl een billet alleen den naain fransen van de Pulle inbield. Een adres uit Vlissingen is als ongezegeld ter zijde gelegd. Met algemeene stemmen werd aangenomen bet voorstel van gedeputeerden tot onderhandsche verpachting van de overzetveren aan Gorishoek en het Sloe. Omtrent het voorstel tot verbetering der com municatie tusschen de voonnalige vierde en vijfde districten is besloten, dit in handen van gedeputeerden te stellen om een nader plan en begrooting op te maken. In het breede is daarna beraadslaagd over het voorstel van gedeputeerde staten omtrent de snbsidie te verleenen aan de spoorboot maat- schappij en de verbiuding van deze dienst met den spoonveg GoesBergen op Zoom. Get voorstel was door gedeputeerden eenigzlns ge wijzigd en door den heer van IJsselslein is een amenderaent ingediend, strekkende om te bepa len, dat als de boot van Zierikzee vaart, zij het Catsche veer zal aandoen, met verpligting voor de concessionarissen, om voor een omnibusdienst tusschen het Catsche veer en bet spoorwegstation te zorgen. Dit ameudement is kracbtig ondersteund door de heeren Moolenburgli, Verliagen en Fran sen van de Pulle en werd o. a. bestreden door de heeren Can, van Cillers en J. VP. Vader, maar ten slotte aangenomen met 24 tegen 14 stemmen. Het geheele voorstel van gedeputeerde staten is daarna met algemeene stemmen aangenomen. Eindelijk zijn nog de begrootingeu vastgesteld en inlichtingen gegeven op enkele vragen tot gedeputeerde staten gerigt. Daarna is de vergadering, in naam des konings, door den commissaris gesloten. JNeuzen, 21 Julij. Het muziekgezelsckap Apollo" alhier, dat sedert lang als bet ware had opgebouden te bestaan, is heden op nieuw, en zoo wij bebben mogen opmerken op hechtere en betere gromlslagen, opgerigt.door de contri- buerende leden zijn als bestuursleden gekozeu de heeren J. Dieleman VPs., J. C. Sleenkamp /'VPs., J. Slurm C. J. A. Fercken en C. van Dijk. Bij besluit van den minister van buitenlandsche zaken van Belgie, van den 30 Junij 1868, is de heer A. Jansen te Neuzen, benoemd tot coinmis saris van het Belgische loodswezen aldaar. Het laatste nomraer van I'Illustration be- vat eene plaatvvaarop de inwijding van den Scheldedam op 1 dezer wordt vo u-gesteld, niet zoo als die in werkelijkheid plaats hadmaar gelijk de fantasie van den teekenaar haar out- Avorpen heeft. Daardoor laat bet zich dan ook goed verklaren dat op die afbeelding versehei- dene militaire uniformen te zien zijn. Een Franschman uit onze dagen kan het zich immers moeilijk voorstellen dat bij ons maatschappelijke belangen als bet openen van een spoorwegliju, een zuiver burgerlijk karakter dragen, waarmede noch de militaire, npcb de regterljjke, uocli de kerkelijke magt als zoodanig iets te maken heeft. Minder verklaarbaar is het eekter dat een bij de plaat gevoegd berigt ons meldt dat de plegtigheid gepresideerd is doorden Belgischen minister van openbare werken Ook tc '8 Gravenhage heeft voor de rijks- commissie eene jonge dame bet examen als leerling aphotheker met goed gevolg afgelegd zijnde roejufvr. A. M. Tobbe, vanZaandijk. Ouder dagteekening van 19 Julij 1868 meldt men ons uit Rotterdam van den 17 Julij 11. i Omstreeks 11 ure voonniddag brak alhier eene hevige brand uitin een pand in de ko- ningsteeg achter de handelsdrukkerij van den heer Aijghin Avelk pand vlas en iinnen zakken geborgen waren. Ofschoon het zicb vrij ernstig liet aanzien Avas men ten circa 121'2 ure, door de doelmatige Averking van verschillende brandspuitenwaaronder ook de stoombrand- spuit de brand meesteren is men er inge- slaagd de belendende gebouwenwelke wel eenigzints in meerdere of mindere mate bescka- digd werden te behouden. De schade zal nog al aanmerkelijk zijn. Den 18 Julij omstreeks 6 ure in den morgen ontstond er brand in een ijzer ligterscbip, in de Boomptjes alhier, in eene lading kunstwol. De oorzaak sehrijft men toe aan het broeijen der avoI. Door bebulp van een paar spuiten was men spoedig de brand meester. Heden 19 Julij. Eenige knapenzicb heden middag in den Boezem, bij de Boezemstraat met zwemmcn vermakende, verdween een banner den veertienjarige J. P. plotseling in de diepte. Ofschoon vrij spoedig door eenige burgers en een politieagentdie geheel gekleed te water sprong uit bet water gehaald, mogt men niet slagen de levensgeesten, Avelke nog niet geheel uitgedoofd waren, op te Avekken, en moest men hem als een lijk zijne diepbedroefde ouders wedergeven. Als eene bijzonderheid kan Avorden ver- melddat oulangs van een boom in een ker- senboomgaard te Jaarsveld zijn geplukt 550 pond kersen. Voor een paar dagen hadden in Wierden een paar jongeliedeu de dwaasheid eene wedding schap aan te gaan, Avaarbij een van ben zich verbond om binnen den tijd van 2 uren 27 borrels te gebrniken, Avaartegen de andere twee Prnis- sisehe thaler of f 3,60 verwedde. Bij het gebrniken van den 26sten zakte bij ecliter plot seling in elkander en zou, zoo men niet spoedig geneeskundige hulp bad ingeroepen, in den drank zijn gesmoord. Het is te hopen dat hem dit tot eene les moge verstrekken om in bet vervolg niet Aveder zulke dwaze weddiugschappen aan te gaan en daarbij zijn leven voor bet heillooze Scbiedainmer-nat op te offeren. In den Ned. Financier van 17 dezer lezen Avij „Wij zijn in staat onze lezers den woordo- 1 ijken iuhoud van liet verhandelde in bet congres der Unie op den 29 Junij betreffende het heffen eener belasting van 10 pCt. op de Noord-Ameri- kaansche staatsscbuld mede te deelen. De kennis neming daarvan is bovenal voor belangbebbendcn van het hoogste gewigt, dewijl zjj daaruit zullen zien, dat de des-betreffende depecke, gelijk zoo vele andere telegraphische berigten van Londen, even onjuist als bedriegelijk is. „„In het huis van vertegenwoordigers stelde Cobb eene resolutie voor om aan de finantieele commissie op te dragen een Avetsontwerp in te dienenstrekkende tot hot heffen eener jaar- lijkscliQ belasting of rentekorting van minstens 10 pCt. op de Ver. St. obligation. Deze reso- lutie werd verworpen. Miller stelde voor de resolutie ter griffie te deponeren, dock trok zijn voorstel op aandringen van eenige medeleden Aveder in. „Bulller hernieuwde bet voorstel om daarover te stemmen. Het Averd verworpen en het huis verklaarde zich met 106 tegen 27 stemmen tegen het deponeren ter griffie. Garsle/d stelde voor de resolutie aan de finantieele commissie te verzenden dit werd met 80 tegen 61 stemmen verworpen. „Deze kleinigheid heeft de telegraphische ddpeche vergetcn te melden, alsmede dat bet huis van vertegenwoordigers besloten had zijne zittingen den 15 Julij te sluiten. Verrnits met deze sluiting tot den herfst reeds Avegens de verkiezing van den president elke mogelijkheid tot bet beramen van finantieele maatregelen afgesneden is, zoo zal het den lezer niet moeijelijk vallen te begrijpen, Avaarom deze twee laatste besluiten door het telegrapliisch bureau ver- zAvegen zijn." Vooral voor de grensbeAvoners in onze provincie is de herinnering wellicht niet nutte- loos, dat met 1 October aanstaande al deFran- sche geldstukken van 2 franken1 frank, 50 en 20 centimesalleen met uitzondering van die, Avelke onder liet tegenwoordig keizerrijk ge stagen zijn, opliouden Avettigen omloop te heb ben tusschen particnlieren. Na dien tijd zullen zij alleen nog op belastingkantoreu worden aan genomen. Het vijlfrnnkstuk is de eenige Fran- •sche zilveren ihunt die onder welke regering ze ook geslagen zij, Avettigen omloop blijft houden. De zelfmoord Avordt te Brussel eene Avare ziekte. Den 29 Junij heeft een persoon gepoogd een eiude aan zijn leven te maken door zich naar Japausche wijze te openen. In zijne ver schrikkelijke bezigkeid gestoord, is de man, die zich eene erge wonde bad toegebragtin de Seine gesprongenAvaar bij werd nitgehaald door een Averkman en naar het gasthuis gebragt. Men zegt dat bij in levensgevaar verkeert. Men schrijft uit Oost Eecloo, 6 Julij aan den Eecloonaer Het meesje, dat sedert drie jaren in de brie- venbns van den eerw. beer pastoor komt nes- telenis dezer dagen met elf jongen uitgevio gen. Dit is de tAveede maal dat bet lieve vo- geltje jongen heeft gehad gedurende dezeu zomer. De eerste maal Avaren er twaalf, dus 23 te za- men. Dagelijks komt de besteller brieven en couranten in de bus werpen, zonder het meesje te verscbrikken of te verjagen en de pastoor opent de bus en neemt. er de brieven uit, zonder dat het vogeltje Avegvliegt of zonder zicb in liet opbouwen van zijn nest en in bet voedeu zijner jongen eenigszins te storen. Ziedaar een zonderling bewjjs van de zeldzame vruchtbaarheid der meezen, en van liunne ver- kleefdheid aan den inensch, wanneer ze avcI be- handeld worden. Het dagblad la Mouse merkt liet volgende op, naar aanleiding van bet jammerlijk ongeluk, te Quenast voorgevallen Indien Avij geloof mogen slaan aan sommi- ge uitvinders van professie, dan zullen de naald- geweren, de gegroel'de kauonnen en de ontplof- bare kogels spoedig in een kabinet van oud- heden kunnen worden opgenomen. Al die uit vindingen beteekeueu uiets tegeuover de nitro glycerine. In den oorlog zal men daarvan op zeer ge niakkeiijke Avijze kunnen gebruik maken. Men zal slecbts noodig hebben te weteu Avaar langs bet vijandelijk leger passeren inoet of bet op een gegeven punt weten te lokken. Op die plaatsen bekoeft men slecbts eenige duizenden kilogrammen nitro glyceriiie te leggen, Avaarmede men in communicatie blijft door mid lei van een elektrieken draad, die onder den grond veriior- gen is. Op bet oogenblik, dat liet. vijandelijk leger om deze ontplofbare stof vereenigd is brengt men slecbts door middel van de electri- citeit een scbok te weeg en binnen eene seconde is de geliecle vijandal bestaat die ook uit tweemaalhonderdduizend man z66 vernield en tot stof vergruisd, dat men geen enlcel man meer vindeu zal. ALGEMEEN MEIJWS-m ADVERTENT Zeeut v sch-V la anderen. Dit Weekbiad wordtelken Woensdag morgen ten 8 are uitgege- f ven bij BEILANUS DIIONT te Neuzcn* Prijs per 3 mann- den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zicb £1!sf bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van Selzaete 5,45. 7,13. 10,25. 3,46. 7,51. Van Gent 6,25. 8,12. 12,20. 5,51. 8,50. Van Selzaete uaar Lokeren 5,45. 8,45. 12,55. 6,25. Van Lokeren naar Selzaete 6,35. 9,55. 3,10. 7,15. Van St. Nicolaas naar Gent, alle daeen; 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15. Van Gent naar SI. Nicolaas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5 35*. 8,15. Van St. Nicolaas naar Antwerpenalle dagcn 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. Van Anticerpen naar St. Nicolaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. De uren yeteekend met een zijn treinen van de le en 2e klasse. Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk I)ing9dag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regeU is 40 cent, voor elken regel meer 10 cent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1