No. 375*. Zaturdag 27 Jimij 1868. 8ste Ja BIJVOEGSEL m* AABTBBSTSDiroG. OVERZETVEREN. STRAATVERLIOaTISia. -- o yj V VANHET ,)/C VOOR BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Rcuzen zullen op I) i n g s d a g den 7 J u I ij a. s. lies namiddngs ten vijf ureop liet Gc- nieenteraadhuis aldaarin het openbaar, bij enkele inschrijving aanbesteden He levering van Petroleum en liatoen voor tie Straatverlieli- ting In tleze Gemeente alsmede liet selioonliouden aanstekeu en uittloeii tier l.antaarns met al liet tlaarvoor benootlljftle, «e- tlureude liet verliclwiiigs tijtl- perk van 1868 op 18(i9. De voonvaardcn liggen van af 25 dezcr ter inzage op de Gemeente Secretaire. ;Ye u z en, den 22 Junij 1868. Burgemeester en Welhouders voonioemd J. A. VAN BOVEN. Be Secrelaris J. D1ELEMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Neuzenbrengeu ter algemeene kennisdat bij raadsbesluit van 9 Jnnjj 1868, de overzetveren van die gemeente op Ellewoutsdijk en Hoede kenskerke, zijn opgelieven. Neuzen, 25 Junij 1868. Burgemeester en Welhouders voonioemd J. A. VAN BOVEN. He Secrelaris J. DIELEMAN. De eerste kamer der staten generaal is jl. Maandag bijeengekomen. Naar aanleiding van eene door den heer Reorders gedane interpellatie, heeft de beer Thor- becke in de zitting van de tweede kamer der staten generaal van den 17 dezer medegedeeld, dat de grondgedachte der formatie van het ka- binet geweest is de vorming van een ministerie naar den grondtoon van het land en dus een zuiver liberaal bewind, geen mixtuur maar zoo veel mogelijlc nit personen, die geen deel aan politieke gebeurtenissen der laatste tijden had den. De zege op het vorige bewind moest zijn een zege van beginseleu, niet van personen. In de zitting van de tweede kamer van den 23 dezer, is bet wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den aanleg van den spoorweg van Neuzen naar de Belgische grenzen in de rigting van St. Nicolaas, met eenparige stem- men aangcnomen. Aan de tweede kamer der staten-generaal is ingediend een adres van liet dijksbestuur van den Olieslagerspolder, gelegen in het voor- malig 4e district van de provincie Zeeland waarin bet de tnsscbenkomst van de kamer in- roept, met regtmatig verzoek, dat door baar zoo danige sfappen bij de hooge regering worden ge daandat de uitwatering van den Zwinpolder normaal kunne plants bebben, in welken polder aan bet overvloedig water van den Olieslagers polder kosteloos doortogt naar en afwatering door zijnen duiker moet worden gelaten, inge- volge schrijven van den commissaris des koniugs in Zeeland, van 1 April 1863. Op de agenda voor de zomcr vergadering van de staten dezer provincie komen o. a. de qavolgeude punten voor 1. Het verslag van gedeputeerde staten, om- trent den toestand der provincie, over 1867. 2. Het onderzoek der geloofsbrieven van nieuw en herbeuoemde leden. 5. Eene missive van den minister van bin- nenlandsche zaken van den 11 December 1867, no. 195, 5 afdeeliug, houdende kennisgeving 1 van zijner majesteits beschikking tot toepassing van art. 36 der wet op bet lager onderwijs ten bekoeve van de gemeente Hooftlplaat, voor zoo- veel betreft baar aandeel in de kosten van op en inrigting van een gemeenscbappelijk school- lokaal met onderwijzerswoning op- of in de nabijheid van bet gehucbt Sasput, door de gemeen- ten HoofdplaatSchoondijke en IJzendijke. 9 Een voorstel van gedeputeerde staten be- trekkelijk het verzoek van burgemeester en wet- houders van Philippine, om ruirnere toepassing van art. 36 der wet op bet lager onderwijs, voor den bouw van een nieuw schoollokaal met onderwijzerswoning aldaar. 16. Een adres van de kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee, houdende verzoek dat, voor de gemeensckap met den spoorwegvan wege de provincie worde in bet leveu geroepen eene stoombootdienst tusscben Zierikzee en het Goesscbo Sas, met een oinnibusdienst naar den spoorweg benevens adressen tot onderstenning van dat verzoek, van de gemeenteraden van Goes, Kat- teadijke, Nieuwerkerk, Zierikzee en Zonuemaire alsmede van burgemeester en wethouders van Oosterland. 18. Een adres van den gemeenteraad van Hoofdplaat, houdende verzoek dat die gemeente worde opgenomen onder de plaatsen waar de stoombooten voor de dienst op de Wester-Schclde aanleggen. 19. Benoeming van vijf leden in bet collegie van gedeputeerde statenzoo ten gevolge der gewone aftreding van jbr. P. Damns van Cillers en de heeren uir. T. A. Lambrevhlsen en iur. A. M. Beciusals doordieu de beeren J. P. 1. Bnleux en G. J. Sprcnger, door hunne aftreding als leden der provinciale statenlnidden opge- bouden leden van gedeputeerde staten te zijn. 20. Benoeming van een buitengewoon lid in het collegie van gedeputeerde statenvolgens art. 89 der provinciale wet. 21. Benoeming van een lid van de eerste ka mer der staten generaal, tengevolge der gewone aftreding van den beer J. Fransen van de Pulie Neuzen, 22 Junij. Uitslag der verkiezing voor een lid der provinciale staten van Zeeland in bet hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervangirig van wijlen den beer dr. L. Hoelands Jansser. den 16 Junij 1868. Ingelevord 423, bianco 3, onwaarde 2 alzoo 418 geldige stennnen. Volstrekte ineerderheid 210. Hiervan verkregen de beeren E. II. F. W. Malhon te Middelburg 191 st. II. J. van den Berge te Axel 83 st. J. Slurm te Neuzen 65 st. S. A. de Smith te Axel 35 st. M. J. van Vessem te Axel 19 st. Vereecken te Boschkapelle 14 st. De overige stemmen waren op verscbillende personen verdeeld. Op den 30 dezer zal er alzoo eene herstem ming tusscben de heeren Mallion en van den Berge plants bebben. JNeuzcn, 22 Junij. Reeds op het bulletin van woensdag 17 Junij 11., deelden wij mode dat bij kouinklijk besluit van 11 Junij jl. bet Z. M. beeft bebaagd, goedgunstig te beschikken op bet verzoekschrift van Adrianus de Loos om gratie van de doodstraf, hem opgelegd wegens den moord gepleegd op van Grimberghe, en deze strafte wjjzigen in eene tuchthuisstraf van 20jaar. ^-Neuzen, den 22 Junij. De viering van den 50sten verjaardag van H. M. onze geeer- cs biedigile koningin alsmede van den daarop vol- genden dag, waarop bij Waterloo voor 53jaren Neerlands onafhankelijkkeid werd bevochten bad in deze gemeenteeven als aloin in ons vaderland, op de gebruikelijke wijze plaats. Neuzen, 25 Junij. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alkierten gevolge van bet overlijden van den heer /V. Bakkeris bepaald op dingsdag den 7 Julij a. s., en de kerstemming zoo die noodig is op dingsdag 21 Julij a. s. Neuzen, 26 Junij. Gisteren bad alhier de openbare verpachting plaats van de vesting- gronden en watereu voor den tijd van 7 jaar, welke in 20 perceelen zijn uitbesteed aan de navolgende personen Berceel 1 voor f I90packter G. van Driel. 2 185 C. van Allen. 3 50 C. de Smidt Cz. 4 75 A. Alia art. 5 2o M. Looj1. 6 20 Jac. de Doelder. 7 40 r A. Dekker. 8 85 P. de Feijler Jz. 9 135 W.v.Talenhoven. 10 100 L Bool Jz. 11 140 Leusen. 12 250 J. Iluissen Jz. 13 50 JLensen. 14 75 J. Dieleman Jz. 15 245 J. de Feijler Wz. 16 200 Denzel/(len. 17 55 C. van Allen. 18 ,,100 P. Slo/fels. 19 5 J. Th. de Smidt. 20 55 J. Heemskerk. Voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Neuzen naar de Belgische grenzen, werd krachtens 's konings magtiging vau 2 April 1863 aan den beer F. Lancelot te Brussel de concessie verleend. Die concessie is later aan de maatsehappij „Compagnie du cbemiu de fer international de Malines a Terneuzen" over- gegaan, welker statuten in 1864 tot stand kwamen. Deze maatsehappij is met de voorbereidende werkzaainheden voortgegaan, dock bleef overigeus voor de uitvoering der concessie in gebreke en beeft met den aanleg der werkeu nog geen aanvaug gemaakt, hoewel de weg van Neuzen tot Hulst v66r den 5 Januarij jl. voltooid en in exploitatie gebragt bad moeten zijn. Zij verviel daardoor, volgens de bepalingen der concessie, in de termen om van bare regten vervalleu te worden verklaard. Eene nieuwe die volgens vcr- klaring van bet Belgische gouvernement zekere waarborgen aanbood, en in Belgie de concessie erlangde voor de voortzetting van de lijn naar St. Nicolaas en Mecbelen, verzocht de concessie voor genoemden weg, waarop krachtens's konings magtiging van ilen 10 Mei jl., no. 5, de aan den beer Lancelot verleende concessie is inge trokken, en namens den koning voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Neuzen langs Sluiskil, Axel en Hulst naar de Belgische grenzen in de rigting van St. Nicolaas concessie is verleend aan die vereenig'ng, vertegenwoor digd door de beeren T. Janssens te St. Nicolaas, A. Wanlers te Themsche, II. van Berchem te Willebroek en IT. D'flattens te St. Nicolaas. Axel, 22 Junij. Tot predikant bij de ber- vormde gemeente aliiier is beroepen Ds. J. Root te Bunschoten (Utrecht.) Axel. 22 Junij. Het beeft bare majesteit de koningin der Nederlanden weder bebaagd bij gelegenheid van haren jaardag de brei- en naaiscbool over minvcrmogenden te Axel met de gilt van honderd gulden te vereeren. Axel, 25 Junij. In de heden gebouden vergadering van iugelan len van den Coegors- polder, is tot ontvanger-griffier van dien polder, benoemd de heer S. 4. de Smith Notaris alhier, in plaats van den beer dr. L. Hoelands Janssen, overleden. De verkiezing van een lid voor den ge meenteraad alkier, ten gevolge van het overlij den vau den heer dr. L. Hoelands Janssen is bepaald op dingsdag den 21 Julij a. s. Boschkapelle, 20 Junij. Op den 6 dezer beeft eene diefstal van schorgronden plaats gehad, in bet Hellegat onder de gemeente Zaam slagten nadeele vau den beer C. Leanis Jz. te Neuzen. Zoo men verneemt zijn de dadersF. d' II. schipper, oud 25 jaar, en deszelfs knecht P. I). oud 19 jaar beiden wonende alhier, door de brigade marbebaussee verbalizeerd. Te rekenen van 28 dezer zal het rijkste legraafkantoor te Hulst op zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 9 ure v66r- en van 12 tot 3 ure namiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. Men meldt nit Sluis, 16 Junij. Onlangs deelden we als een los gerucht inede, dat de beer J. Lansen Croin in Jowa eenige akkers Praire-grond bad aangekocbt. Dit is niet alzoo. Overigens wordt bet gerucht bevestigd, dat men genoemden beer eerlang weer te Siais zal zien, zoo men boopt in bet bezit van gewenschte inlicbtiugen voor ben, die naar de vereenigde staten van Noord Amerika zouden willen ver- trekken. Wij zien daarom zijne te ltuis koinst verlangend te gemoet. "Vlissin«»-en, 15 Junij. Helen bad al hier eene aandoenlijke plegtigkeid plaats. Een jongeling van ongeveer 17 jaren was aan boonl van het Noord-Amerikaansche oorlogsfregat Franklin overleden; de lijkkist, bedekt met de groote Amerikaansche vlag werd door eenigen der bemanning, door een officier geleid, naar de lijkkoets gedragcu. Bij bet graf stouden alien met bet bootd ontbloof, en een Neger, dien de traneu langs de waugen biggelden sprak over de doodkist een roereud gebed nit, dat met den diepsten eerbied door alien werd aankoordenop de omstanders een zigtbaren indruk maakte. In volmaakte orde en zeer gepaste bonding keerde de stoet naar de sloepeu terug. Omtrent den spoorweg GoesBergen op- Zoom en de opening van dien, kunnen wij het- geen de Middelburgsche Couranl daarvan mede- deelt, ten deele bevestigen, en daarbij voegen dat de raad van toezigt op de spoorwegdiensten den weg beeft opgenomen en naar men zegt in orde bevonden. De ministers van binnenland- sclie zaken, van finantien en van marinezul len, indien zij daarin niet verhinderd worden de opening der spoorweglijn op woensdag a. s. bijwonen zij zullen omstreeks 12 ure te llergen- op Zoom met een extra treiu, waarop zicb on- derscbeidene autoriteiien nit Zeeland zullen be- vinden worden afgebaald, te Bergen op Zoom door den commissaris des konings in Zeeland en te Goes door bet gemecntebestuur worden opgewacht en gecomplimenteerd. De gewone treiu, tevens feesttreiu, vertrekt te 12,10 ure nit Bergen op-Zoom deze zal op de tusschen- stations de genoodigden opnemen en de bur- gerlijke overheden gelegeuiieid vcrscbaffen de boogere antoriieiten te coinplimenteren. Reeds den 1 Julij zal de nieuwe spoorweglijn voor bet publiek ten dienste staan. Behalve de gewone treiuen zullen op dien dag twee extra treinen van Goes naar Bergen op Zoom rij len, waarvan tegen bet gewone taricf door iedc.r zal kunnen gebruik gemaakt worden. De eerste extra treiu zal des morgens ten 10 ure 50 m. van Goes vertrekken, de tweede des avonds te 11 ure. Een later ©fficieel berigt deelt ons mede, dat ALGEMEEN IVIED WS-ss ADVERTENTIEBLAD Zeeuwsch-Vlaanderen. V n n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1