No. 373*. Zaturdag 13 Junij 1S68. 8ste Ja%. m IW rt PTJBLIG ATI Is. IDS STUKKEN. VASTLEGGEN EJ1 VASlflOUDEBi VOOR SP00ISWE:GDS£KST. BIJYOEGSEL. De Burgemeester van Zaamslag, Gezien art. 1 der verordening omtrent de hondenzoo als het is gevvijzigd bij bcslnit van den gemeenteraad van hedenafgekondigd onmiddelijk na de vaststelling Nader gclet op den brief van den beer Com missaris des Konings in Zeelandvan den 4 July 11.A no. 6303/1 3de afdeeling B e s 1 u i t Van af den derlienden Junij 1868 tot den nader te bepalen dagmoeten in deze ge- ineente alle honden worden vastgelegd of vast- gehouden. Hiervan zijn uitgezonderd bekende herders- hondenterwijl zij schaapskudden hoeden of drijven, en jagtlionden wanneer die ter jagt zijn mits onder geleide en op verantvvoorde- lijkheid kunner meesters. Vastliggende honden mogen geen weg of voet- padopenbaar of uiet, kunnen bereiken. llet vasthouden van honden op openbare stra- ten en wegen moet geschiedeu aan een ketting of touw van niet langer dan twee ellen. Het beslnit van den 11 April 1868, omtrent het losloopen van honden met muilband of muilkorf is ingetrokken. Zaamslag, den 12 Junij 1868. De Burgemeester voornoemd L. van DIXHOORN. ii Neuzen, 11 Junij 1868. De tvveede kamer heeft dingsdag eene zitting gehoudeu, waarin, eerstelijk eenige wetsontwer- pen door het afgetreden ministerie ingezonden en andere stukken ter tafel zijn gebragt. Daarna heeft de nieuvve minister van finantien de keer van Basse, het woord gevoerd en hoofdzakelijk gezegddatbij het korte tijdsbestek aan de nieuwe ministers gegund, otn van de zaken bij hun departement keunis te nemen, uiet wel in bijzonderheden kon worden getredendat de aanstaande begrootings discussie daartoe gelegen heid zal geven en dat het kabinet den strijd niet ontwijken zal, schoon voor alles strevende naar zamenwerking met de kamers. Voorts heeft de minister verzekerddat het kabinet vooruitgang en geen stilstand wil. Op voorstel van den voorzitter is besloten dat donderdag de discussion over hoofdstuk IV der staatsbegrootingJusliliezouden aanvan- gen en daarna is de vergaderiug gesloten. De hoofdstukken justitie en binnenlandsche zaken zijn heden door de kamer met algemeene stemmen aangenomen. De heeren de Bosch Fein per en Bergmann kebben aan de regering hun onafhankelijke ondersteuniug toegezegd. De regterlijke organisatie zal niet wachten tot de algeheele herziening der wetboeken. De minis ter is ook voor partieele herziening. De minis ter van binnenlandsche zaken heeft zich bereid verklaard de grieven cn bezwaren tegen het lager onderwijs weg to nemenwaarvoor hij geene bepaalde herziening der wet maar wel hare regtvaardige toepassing noodig acht. De wet op het kooger onderwijs is ingetrokken. Neuzen 11 Junij. Uit eene goede hand ontvingen wij het volgende, omtrent den spoor- weg GentNeuzen. Aangezieu de algemeene vergadering van den 29 Mei 11. niet geregeld daar gesteld was, zijn heeren aandeelkouders in eene buitengewone al gemeene vergadering tegen 26 Junij opgeroepen, om te komen op de zetel der societeit te Gent, plaats Arleuclde no. 7, des namiddags drie uren. Orde van den dag. Vermeerdering van het kapitaal, om de helft der onkosten te bestrijdenvoor de daarstelling van de sectie SluiskiiNeuzen. IVeuzen, 12 Junij. Wij kunnen onze lezers met genoegen mededeeien dat Neuzen thans ook in direete telegrafische gemeenschap met het overige Nederlandsche telegraafnet is gesteld. Heden is de nieuwe lijn loopende over Hulst, Walsoorden en Goes in dienst gebragt. Het verkeer met Nederland behoeft dus niet langer zooals dit tot hiertoe plaats vond, over Belgie te worden onderhoudenhet spreekt van zelf dat de overkomst der Nederlandsche berigter. daardoor veel wint, zoo wat snelheid als juist- heid betreft. Wie eenig telegrafisch verkeer met Holland onderhoudt, weet ook bij onder- vinding de berigten in de Hollandscke taal over Belgie verzonden vrij oud en niet zelden jam- merlijk vcrminkt worden. De lijn naar OoStburg en Breskens zal ook binnen kort in werking komen. Onze districtgenooten die eenige connection hebben met de bewoners van de overzijde van den Brakman zal die nieuwe verbinding zeker welkom zijn en zij zullen in meuig geval er zich zeker gaarne van bedienen en de gelegen- heid op prijs stelleu, die hen wordt aangeboden om in enkele minuten tijdingen met hunne be- trekkingen te wisselen, iets waartoe per post soms dagen gevorderd wordt. Nu Neuzen ook meer en meer in't bezit raakt van versnelde gemeenschapsmiddelen voor den geest, is het een verblijdend vooruitzigt, dat die voor het ligchaam ook spoedig volgen zullen. Althans wij meenen met grond onze lezers de verzekering te kunnen geven, dat de voorbe- reidende werkzaamheden om Neuzen aan het spoorwegnet aan te sluitenijverig worden voortgezet. Sint Ja n Steen 8 Junij. In de af- geloopeu week overleed alhier de heer van Gas- sen alom geacht en bemind hoofdonderwijzer dezer gemeente, zoodat de betrekking, die de heer van Gassen zeer geruimen tijd en eervol heeft vervnld is vacant geworden. Wij brengen gaarne hulde aan de uagedachtenis van den waardigen overledene, en twijfelen niet of deze gausche gemeente zal zijne nagedachtenis in eere houden. JBiervliet, 12 Junij. Onder begunstiging van het heerlijkste zomerweder had gisteren alhier het onlangs aangekondigde festival plaats, ter herdenking van de verbeterde waterweg voor deze gemeente. Behalve dat van deze gemeente, waren 6 fanfaren-gezelschappen opge- komen, waarvan 4 uit naburige gemeenten in Belgie, benevens een koor-zanggezelschap van onze meest naburige gemeente in het voormalig 5de district, namelijk van den Hoek. Van al de woningen wapperden reeds vroeg- tijdig onze driekleur, terwijl de molens bijzon- der versierd en de straten waar de trein moest jiasseren met groen en bloemen waren bezet. Op het midden van het marktplein prijkte een eenvoudig maar nette muziektent. Omstreeks half drie ure nam de feestviering een aanvang, door de verschillende muziek-gezelschappen, voor- afgegaan door dat van onze gemeente, in gere gelde orde in optogt de voornaamste straten onder afwisselend spel doorwandelde, oin eiude- lijk 0]) de markt bij de muziektent te vergade- ren, waarna elk der gezelschappen deze tent tot uitvoering van een paar muziekstukken beklom. Bijzonder gelukkig kon men de keuze dier stukken noemen, terwijl de uitvoering over het algemeen niets te wenschen overliet. Bij wijze van eene kleine variatie op de gewonen loop dier uitvoe- ringen, werden wij bijzonder verrast door het zingen van een paar zangstukkendoor het zanggezelschap van Hoek, dat voor een groot deel uit meisjes bestaande, een tretTend contract maaktc door hunne liefelijke stemmen, verge- leken bij de veelal schetterende geluiden van de fanfaren. De verlichting der muziektent enz., was fraai en het afstekeu der vuurwerken in den tamelijk donkeren nacht veelal eclatant. Lang voor/.eker zal dezen dag bij onze inwoners eene aangename herinnering nalaten, nademaal ook zij getuigden van een gewenschte verbroedering tusschen alle deelnemenden. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft op 3 Junij o. a. het volgende arrest uitgespro ken Dominica le Feber, wediuve van I', van Drie- schen, oud 54 jaren, arbeidster, wonende te Zuiddorpe beklaagd als zou zij op 3 Maart j 1-, des avonds omstreeks elf uren, te Zuiddorpe arglistig hebben weggenomen en zich toegeei- gend eene zekere hoeveelheid aardappelen uit eene kuil, gelegen op het van alle zijden afge- sloten erf der vvoning van Dominiciis Frar.cis- cus Valc/cearbcider, en ten diens nadeele is (op grond dat de bedoelde aardappelenkuil is gelegen in den tuin op het. zelfde erf, waarop de woning is gebouwd, maar dat het toegang gevende hek aan de voorzijde was weggenomen, en een open voetpad aan de achterzijde zich bevindtwaardoor de verzwarende omstandlg- heid van een aankoorigheid uit plaatselijke ge- steldheid van het erf niet kan verleend wor den) schuldig verklaard aan eenvoudigen dief- stal en te dier zake, onder aanneming van ver- zaehtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van twee maan- den, alsmede in de kosten der procedure. NXiddelbnr-gr, 12 Junij. Dat sommige moeders zich verre beneden het redeloos vee stellen, daarvan hadden wij verledeu week weder een afgruwelijk voorbeeld, doordien er gepas- seerde woensdag uit een onzer grachteu het lijkje van een pasgeboren kind opgehaald werd in een zak gewikkeld, dat reeds in een staat van ont- binding verkeerde. Aan de ijverige nasporingen der politie is het nog niet mogen gelukken de ontaarde moeder te ontdekkeu. Laatstleden zaturdag arriveerde hier ongesteld een Duitsch handelsreizigerdie zijn intrek in het hotel in de Abdij nam, waar hij 'snachts zich met een mes verwondingen aan zijne polsen heett toegebragt. Hiermede niet te vreden heeft hjj zich uit een der ramen laten vallen. Naar wij vernemen heeft hij eene zware inwen- dige blessure gekregen, doch verkeert hij in vrij gunstige omstandigheden, zoodat men hoopt zijii leven te zullen behouden. Een kluchtig voorval viel hier zondag avond omstreeks 7 ure in het gevangenhnis voor. De schildwacht die op post stond, bemerkte om streeks dien tjjd een man op het dak zitten en beschouwde dit als eene poging van een der gevangenen om te ontsnappen. Op zijn alarm- geroep maakte men aaustalten om hem het ontsnappen te belettenen velen der talrijke wandelaars bleven nieuwsgierig staan, om daar van den afloop te zien. En waarlijk het was een gevangene die op het dak zat omeen spreeuwennest uit te halen. Hij had daartoe bij afwezigheid van den directenr, toestemming van een der bewaarders gekregen. Gepasseerde dingsdag had te Veere een on- geluk plaats. Terwijl men de zandwagens langs eene helling in beweging had gebragt, had een der arbeiders het ongeluk over de wissel te vallen, met dat ongelukkig gevolg dat een der waggons over zijne beide beenen ging en ze geheel verbrijzelde. De ongelukkige die een vrouw en vijf kinderen heeft is naar het gasthuis te Middelburg overgebragt, en verkeert nog steeds in levensgevaar. ALGEMEEN MFllWSrv ADVERTEATI Zeeuwsch-Vlaandereu. Bit Weckbhi! woidt elken Woensdag morgen ten 8 ure uitgege- gK Ten bij BEILANUS BHONT te Neuzen. Prijs per 3 mann- den 80 centfranco per poat 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara, Poatdirectenren en Brievenbnshouders. Van Van Selzaete 7,13. 10,18. 3,46. 8,81. Van Gent 8,12. 12,20. 4,25. 8,15. Selzaete near Lokeren 5,45. 8,45. 12,55. 5,00. Van Lokeren naar Selzaete 8,35. 9,40. 310 Van St. Nicotaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35* 6 45. 8 15 Van Gent naar St. Nico/aat, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5 35*. 8 15 Van St. Nicnlaaz naar Antwerpe aalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5 10. 6 15* 9 05 Van Antwerpen naar St. Nicotaas alle dagen: 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4 00*. 6 00. 7 3(1 De uren geteekend met een zijn treinen van de ie en 2e klasse. 5,55. Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regel9 is 40 ceut, voor elken reeel meer 10 cent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plaatsiug. Maandag 1 Juni. Heden vierde de gemeente Kruiningen een waar volksfee9t. Het aldaar bestaande muziekgezelsehap F^en- dracht maakt macht" had eenige muziekvereenigingen uitsenoo- digd tot het bijwonen van een festival, waaiaan die van Goes, Hontenisse en Zaamslag hunne medewerking verleend hebben. Het gansche dorp had een feestelijk aanzien. Van vele ge- bouwen wapperde de nationale driekleur terwijl in de hoofd- straten tiiomfbogen waren opaericht, die, met heerlijk groen versierd cn toepasselijkc opschriften prijkefide, vooral dea avonds een gunstig effekt maakten. Ongeveer te 3 ure in den namiddag begaven zich de ver- acbillende muziekkorpsen met andere aldaar bestaande verecni- gingen, benevens eene eerewacht te paard, naar het stoofplein, van waar men den optocht opeude, ten einde, door het dorp heen, zich te begeven naar het marktplein, waar eene smaakvolle estrade was opgericht. Nil werd een aanvang gemaakt met de uitvoering der muziek stukken. Beurteling9 beklommen de verschillende muzickvereenigingen de estrade, waar zij eenige kunstig gcarrantreerdo stukken uit- voerden, die ieder, wie gevoel voor de toonkunst bezit, op eene treffende wijze boeiden en het aangename van dieu dag aau- merkelijk verhoogden. Hierua trad de E. A. heer Jansen, burgemeester dier plaats, op en geloofde, als tolk zijner gemeente, aijuen innigen dank te moeten betuigen voor de heerlijke uitvoering der muziekstukken. Hij schetste dan ook in schoone en treffende taal den indmk, door alle aanwezigen ontvangen, gaf zijne lev rede n heid te kennen over de algemeene belangstelling, zoo ruimschoots betoood, eu onihing daarna heeren muziekdirecteuren, met eene fraai bewerkte medaille, ten bewijze van de hooge ingenonienheid, door Krui- rtingens gemeente bij dit feest aan den dag gelegd. Na afloop daarvau werd Z. E. A. eene serenade gebracht, bij wclke gelegenheid de weled. heer Baarensdirecteur-kapelmeesler der Harmonic van Kruiniugen, eene hartelijke toespraak hield, die door Z. E. A. op even hartelijke wijze werd beantwoord. Vervolgeos werd nog een kleine optocht gemaakt, waarna de kunstvrieuden allcr aangenaamst verrast werden door een gui en hartelijk onthaal, dat huu in het schoollnkaal werd aangeboden. Nadat alzoo het feest, dat door het schoonste weder begun- atigd en een tal van bezoekers vereerd werd, door de heerlijk*to tooneu was opgeluislerd, werd het feestelijk aanzien van dien dag nog uitermate verhoogd door 9chitterende illuminatie en prachtig vuurwerk, dat aller vervvachtiug te boven ging, en wel getuigde van den edelen smaak en den hoogen kuustzin, die de inwouer9 van Kruiningen bezielen moet. Lang, zeer lang leve deze heugelijke fee9tdag in de harten van alien, die het genoegen smaken mochten, dnaraan deel te nemen! Zoo ooit, dan werd hier de vadirlandsche zinspreuk: „Eendracht maakt raacht" op het innigst bevestigd. Hier vooral is getoond, dat deze spreuk geene bloote leus is, maar eene daadzaak worden kan, wunneer aller handen a.amen werken, om een nuttig en edel doel te bereiken. Wenschelijk ware het, dat men overal deze lens derwijze in toepassing bracht, dan voorzeker zou men steeds eendrachfig medewerken tot verbinding van het aangename met het uuttige en tot aankweeking van kunstgenot en brocderliefde. Eere zij daarorn der gemeente Kruiningen, waar men dit allea zoo treffend vereenigd vindtl Zaamslag. V. Kruiningen den 2 Junij. Gisteren hadden wij alhier een muzijkaal festival, uitgeschrc- ven door de afdeeling Harmonie onzer handboogschutterij. Daaraan namen deel de harmouien van Goes, Hontenisse en Zaamslag. Was de ontvangst door Kruiniegens muziekgezelschap en ingezetenen verecrend en plegtigd, de uitvoering der muziek stukken op de estrade door ieder gezelschap getuigde van ij\er eu liefde voor de kunst. Zij die voor het ecrst keunis maakleu met de Harmonic vau Hontenisse en ook zij diehaar reeds vroeger hoordeu, hebben met de meeste voldoening gehoord het voor dat gezelschap door den heer P. de Pauw te Hulst expresselijk gecomposeerdc stuk „M e s salutations a l'H a r m o n i e St. Cecilia d'flontenisse", l)e algemeene geluk- wensohen, die den kapelmee9ter, den heer J. van Braband na de uitvoering ten deel vielen, vonden niet het minst hunnen oorsprong iu de hooge waarde van het stuk zelf, hetwelk in waarheid een chef d oeuvre mag genoemd worden, eu door zijne o erschoone zamenstelling bevvijst, dat de compouist niet onver- schillig is gebleven aan de opregte vriendsehap en hoogachtiug, die de Harmonie van Hontenisse hem teu alien tijde toedraagt. Wij zagen er echter ook het bewijs iu, dat de stukken door kleine gezelschappen uitgovoerd betcr voldoen wanneer zij expres selijk door een goed muziekmeester daarvoor vervaardigd zijn, dan wanneer men stukken ten gehoor brengt, die slecht uit— treksels zijn uit composition, voor groote gezelschappen ver vaardigd. Eere den heer de Pauw, die bij clke nieuwe compositie toont, dat hij bij uitnemendheid* de kunst verstaat, om ook voor kleine muziekgezelschappen heerlijke muziek te co'mposeren! Het Kruiningsche muziekfie9t werd met een heerlijk en kost- baar vuurwerk besloteu, terwijl de estrade allerliefst goillumr' neerd was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1