No. 372. Woensdag 3 Junij 1868. 8ste 111S-. MfflTBiim VOOR Xv SPOOR W EGDIENSTi t Wij vestigen de aandacht van den lexer op de verandering van den spoortrein (zie liier boven). Neuzen, 2 Junij. Aangaande de zamenstelling van een nieuw ministerie ontvingen wij lieden avond de navol- gende telegraphische berigten. Te 6 u 27 m. Met de meeste zekerbeid verneemt men dat Thorbecke er in geslaagd is een kabinet zamen te stellen. Nadere bijzonderheden voor als nog onbekend. Zoodra iets positiefszal getneld worden. Te 8 u., 55 m. Nader berigt. Men verzekert dat nieuw mini sterie aldus zamengesield zou zijn voor binnenlandsche zaken Fock, burgemees- ter van Amsterdam voor buitenlandsche zaken Bocst van Liuiburg, voormalig gezant van Amerika; voor finaneien mr. P. van Bouse voor justitie: mr. F. G. B. II. van Ulnar, raadsheer in bet provinciaal geregtshof in Noord- Holland voor kolonien E. J. W.deWaal, oud eerste secretaris van bet gouvernemeut te Batavia; voor oorlogJ.J. van Mulken, gepensioneerd luiteuant generaal, lid van den raad van state voor marinede kapitein Untenant ter zee L. G. Brocxeerste officier instructeur bij het ko- ninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Eerediensten gevoegd bij twee andere depar tementen. Oiutrent de stand van den oogst in dit gewest meldt men ons het volgeude Het koolzaad dat hier dit jaar schaarsch voor- komt zal op enkele uitzonderiugen ua, beneden het middelmatige zijn. De tarwe staat algemeen zeer goed. De rogge, lioewel door bet koade en natte voorjaar veel geleden kebbende, is door de daarop gevolgde droogte veel verbeterd, en kan nog een tamelijk bescbot oplevereu. Gerst en haver die hier ten gevolge van bet weinige koolzaad veel gezaaid is, staat goed. Paarde- boonen staan in vollen bloei en tamelijk wel, zoo ook erwten boewel men in de binnenpolders nog al een enkel slecbt partijtje aantret't- Wan- neer beide vruchten van de litis verschooud blijven, kunnen zij eckter een goed bescbot geven. Klavers die vol zijn staan algemeen wel. Vlas staat allerwege goed en in grooter lioeveelkeid gezaaid dan vroeger. Men heeft hoop dat bet de kwade jaren te boven gekomen is. Aardappeleu staan meestal zeer goed. Beetworteleu (suikerpeeu) die op de meeste landen te vroeg gezaaid worden, zijn voor een aanzienlijk gedeelte ten gevolge daarvau niet opgekomen en herzaaid, wanneer eckter de wiedtijd gunstig blijft, waarin zij het aanvankelijk meestal hard te verantvvoorden hebben, knnnen zij toch nocli zeer goed worden. Mangelwortels en paardepeen staan ook good. Meekrap staat wel. Door de zeer aanzienlijke prijsverhooging is er dit jaar aan dit voor het algemeen zoo nuttige artikel eene belang rijke uitbreiding gegeven. Door de gunstige p'lanttijd staat de jonge meekrap uitmuutend. Het hooi belooft veel. De vruehtboomen ook. Er bestaat, echter vrees dat zij veel door de rups znllen te lijden hebben. UITSLAG DER HERSTEMMINGEN Provincial© Staten. Kiesdistrict Zierikzee: Candidafen de beeren II. A. van IJsselsleijn en B. G. van der Hare. Gekozen de beer van IJ sselsleijn met 287 van de 419 uitgebragte geldige stemmen. Kiesdistrict Goes: Candidatea de heeren J. A. A. Frnnsen van de Pntte, J. 31. Kake- beekemr. U\ G. de Knok/ce van der Meuten en jhr. mr. Pompe ran Meerderroort. Ge kozen de heeren Frnnsen van de I'title met470 en Kakebeeke met 373 van de 658 uitgebragle geldige stemmen.— De beer tie Knokke van der Men/en verkreeg 267 en de beer Pompe van Meerderroort 145 stemmen. Kiesdistrict 8 1 u i s Cnndidnten de heeren Olio Bisseenw, I. C. 0. Benleijn, mr. F. J. Brevel en Clement A. Carprean. Gekozen de heeren Bisseenw met 365 en Benleijn met 318 van de 491 uitgebiagte stemmen.— De beer Carprean verkreeg 184, de beer Rrevet (die verzocht had ditmaal buiten aaijvnerking te blij ven) 78 stemmen. In de vergadering der staten znllen alzoo vier nieiuve leden zitting nemende heeren II. A. ran IJ sselsleijnin de plants van den beer ran der Have Cz. J. /I. A. Frnnsen van de Pulle en J. M. kakebeeke ter vervanginir van de heeren A. Kakebeeke Js. en G. J. van den Bosch- J. 0. Bisseenw, in de plants van mr. J. E. llissecmv. Boschkapelle, 31 Mei. In den mor gen van donderdag 11. heeft men in den wa- terput bij den laudbonwer E. ran iJamme alliier gevondcu het lijk van een drenkeling, betwelk spoedig berkend werd als den 65>jarige Josephus Stevens lierkaaldeljjke buisselijke oneeuigheden schijn den onde man bewogen te hebben, tot deze zelfuioord. Hulst, .30 Mei. Maandag 11. werd door een vijftien jarige knaap Augustus de Veller geheeten, bij den landbouwer Job. Michielsens alliier poging tot brandstiehting aangewend. Als koewachter was bij namelijk bij boven- gemelde landbouwer in dienst en bad de vrijheid verkregeu om 's namiddags zich naar de kermis te begeven, dock alvorens weg te gaan, een weinig stroo van de eene schuur in de andere over te brengen, die kleine last schecn hem veel te zwaar en beklaagde zich daarover aan een der knechts, in die woede begaf bij zieli in den stal, waar bij vermoedelijk met Inciters eenig brand- bout en vlasafval in brand stak-i spoedig zag die jeugdige wat bij in zijn drift misdaan bad en baastte zich zelf 0111 een eininer met water nan te brengen, terwijl bij aan de vrouw toeriep dat er brand was. Spoedig was alles gebluscht en ook onze jeugdige brandsticbter, werd iumid- dels door de justitie in bewaring geuonien. Men meldt nit Sluis 28 Mei. Naar bet publiek gerueht meldt, heeft de beer J. Lunse.n Croin zich in Jowa gevestigd, waar bij eenige akkers prairie-grond heeft aangekociit. Het inoet hem daar echter zoo weinig meevallen dat bet niemand zou moeteii bevreenulenzoo bij weldra wederkeerde. Sinds 1863 was bij den regter een regts- geding aanbangig tussehen het bestuur der do meinen en de ambachtsheeren van s Heer Arendskerke. Deze laatsten beweerden daarin onder anderendat zij geregtigd waren tot den eigendom van alle eilanden en platen, in lict vaarvvater het Sloe opgekomen en zuilende opkomen. Ten gevolge daarvan vorderden zij van het bestuur de eilanden en platen op, welke bet in dat vaarwater in bezit had, en wel op groml van een giftbrief van den 10 October 1395 door hertog Aalbregl van Beijei en grant' van Zeelaudaan hunue voorzaten verleend. Door de regtbauk van Middelburg werd bun bij vonnis van den 21 Februarij 1866 dat regt ontzegd met hunne veroordeeling in de kos- ten van het reijtsjrediii Van dat vonnis kvvamen voornoemde am bachtsheeren in hooger beroep. In zijne teregt- zitting van gisteren werd door het hof van Zeelaud, bet gevoelen des eersten regters be- vestigden de appellanten veroordeeld ook in de proceskosten in hooger beroep gevallen. IV ij vernemen, dat bij den consilient van de Nederduitsche hervormde gemeente te Grijps- kerke een brief is ontvangen van den heer Pns- poort van Grijpskerke waar'n deze verklaard, dat bij de iumenging der ambachtsheeren in de aangelegetihcden eener gemeente als een over- blijlsel van bet vroegere feodaalregtnit de middeneetnven ontleend, en in strijd met de inzigten en bedoelingen van den tegenwoordigen tijd, bescbouwt, en daarom, als bezitter van het beerlijk regt van Grijpskerke en Poppendamme, zoo voor zich als zijne verdere regtverkrijgen- den, nit eigen beweging van dat regt afstand doet, en reeds nil bij de bestaande vakature van een predikant te Grijpskerke buiten iuvloed wensebt te blijven. De heer I lock, predikant te Kampen, heeft zondag 24 Mei jl. bij de godsdienstoefening in de bovenkerk alfoiar door de gemeente in staande bouding het Nederlandscb voikslied laten zingen. Maandag 25 Mei jl. kwam op bet kantoor van een der voornaamste bankiersbuizen te Arn- hem een persoon eene som van fl500 betaleu, namens eene dame aldaar gevestigd. Bij het wegleggen van bet geld ontdekte men terstond, dat het bankbiljet van duizend gulden, betwelk een gedeelte van de betaalde som moest verte- genwoordigen, valsch wasbet was een der be- kende nieuwjaarswenschen. De bankier heeft de justitie kennis gegeven van bet voorval, die de zaak thans in handen heeft. In Wonseradeel (Friesland) is men he- laas nog zoo weinig rerlicht dat men aan het betooveren der karnen nog geloof slaat. In zoo'n betooverde of zoo als men daar zegt bestoen- de karn kan de melk geen boter opleveren. Om dit verschijnscl weg te nemen, bestrijkt men de karn met 1 drachme duivelsdrek, op- gelost in 6 oncen water. Is dit geschiedt, dan houdt de betoovering op en de boer is gered. De leesten te Heiligerlee zijn in de beste orde afgeloopen op zaturdag 23 jl. zijnde de derde eigenljjke feestdag, is de eerste steen van bet op te rigten monument door Z. K. II. de prins van Oranje, ook in bijzijn van prins llen- drik, gelegd geworden, bij ivelke gelegenbeid door dr. /V. Beets nit Utrecht een prachfig dicht- stuk voorgedragen en door dr. Jonekbloet eene kburige feestredo uitgesproken werdbeide sprekers vverden door de prinsen op hartelijke wijze gecompliibenteerd. Nadat de plegtiglieid afgeloopen was, is op uitdrukkelijke begeerte des kouings de kroonprins naar,Gfoniugen ver trokken, en heeft aldaar bij 71? o*ee)];entie den commissaris des konings gedineerd, terwijl prins Henilnk deel nam aan een diner te Winseboten aan het einde waarvan Z. K. H. betuigde nim- mer den heugelijken 23sten Mei van het jaar 1868 te znllen vergeten. De feestvrengde, door de bewoners van het noorden des lands aan den dag gelegd, ook tijdens bet bezoek dat lirins Hendrik in het begin dezer week aan deze en geene plaafs in Drentbe gebragt heeft, was groot, en onk zij hebben getoond aan bet buis van Oranje innig verbonden te zijn. Uit Maastricht wordt van 23 Mei jl. ge- schreven Op het eind der vorige week had op de spoorwegljjn Maastricht Aken bet volgende ongeluk plants. Een der spoorbeambten, bezig met bet aanbnkeu van een wagon, werd door eene aeliterwaarfselie beweging van de loeomo- tief verrast, en geraakte daardoor tussehen twee pistons, die hem de beenen verbi ijzelden. Hoe- wel den ongelukkige alle geneeskundige hulp verleend werdoverleed bij vrijdag avond. Hjj laat eene wedtiwe met 5 kinderen achter.Naan- welijks was dit ongeluk bekeud of een dergelijk ongeval had plaats. Zekere Dirkx, bezig met het in ontvangst nemen der biljetten terwijl de deur van den wagon open stond, geraakte door het diebtvallen van de deur tussehen deze en bet rijtnig ge- klemd en werd deerlijk gekneusd. Ofsehoon de kneuzing van ernstigen aard is, wanhoopt men niet aan zijn behoud. Een jonge metselaarsknaap, dezer dagen aan den toren te Uitkerke vverkende, is bij On geval van boven den toren naar beneden gestort, en heeft bij mirakel geen enkel letscl bekomen. Hij viel in den mortel 0, bad ik ook zoo'n molentje Als een aardig staaltje van de traagbeid der Chinezen, deelen wij bet volgende mede omtrent den Chineesschen „gebedsinolen". Deze molen of „het draaijende gebed" is een soort van haspel, aan welks staatjes papier steekt, waarop de gebeden geschreven staan, die men te.i heme! wil opzenden. Bij rijke lieden wordt de molen door den wind of bet water in beweging gebragr, terwijl de biddende persoonals men hem zoo noemen mag, rustig daarbij zit en zijn pjjpje rookt. Wanneer de machine zoo een kwartier lang gedraaid heeft, is (lit, zoo als de bouzen (priesters) verzekeren, genoegzaam om de hemelsche geua.le te verkr.ijgen arme lieden draaijen zeh en het molentje met de regterhand, terwijl zij de linker op bet hart leggen. Zeg eens christelijke broeders, gaat het in onze onigeving wel veel beter toe als men voor en na den eten, zoo wat acht inaal daags, bet klapperend molentje zijne tong, tot een gebed in beweging brengt Hoeden af, petten af! haast je wat jongens, het is van daag toeh zoo zoo druk En de machine?..., schijnt te bidden. 0 grnwel, 0 schijn Wanneer zal de heiligschennis, dezen lasterljjken vorm van godsdienst, eindigen? Eerst dan, wanneer de menschen niet scbamen zullen, bet mom aangezigt af te leggen en zich in limine ware gedaante te vertoonen. Dan znllen geen overdreven orthodoxe of inoderne, geen onbe kookte conservative ofliberale stelsels of leugens meer zegevieren, maar de waarheid alleen en de menschhcid in den mensch gewaardeerd, God in opregtheid met den grootsten eenvoud en eerbied geheiligd, en den koning gegeven worden, wat des konings is. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN v 111 24 tot 30 Mei. Neuzes, 3 Junij. Uithoofde van het Pinksterfeest is er jl. maan dag te Amsterdam geene beurs alsmede te Rot terdam geen markt gebouden. Siessi. 29 Mei. 29 Mei. F.obkI&ii. 1 Junij. v'€ v: ALGEMEEN AIKI\VS« ADVERTENTIEBLAB Zeeuwsch-Vlaanderen Hit Weekbiad wordt elken Woensdag morgen ten 8 ure uitgege- ven bij BEILANUS DFIONT te Nemen. Prijs per 3 maan- den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhondelaars, Posldirectcnren en Brievenbusliouders. |4| Van Sehaete 7,13. 10,16. 3,4G. 6,31. Van Gent 8,12. 12,20. 4,23, 8 15. Van Sehaete naar Lokeren 5,45. 8,45. 12,55. 5,00. Van Lokeren naar Sehaete 6,35. 9,40. 310 Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6 45. 8 15 Van Gent naar S'. Nicolaas, alle dngeo 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5:i.->* 8 15 Van St. Nicolaas naar Antwerpen alle dagen 5,55. 8,10, 9,50*. 11,35. 3,25. 5 10. 6 15* 9 05 VaD Antwerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4 00*.' 6 00 7 30 De uren geteekend met een zijn treinen van de le en 2e Iclasse. 5 55. I|l Adrcrtentien gelieve men aan de Oitgerm in te zendrn ^4 niterlijk Dingsdag avond ten 6 lire; de prijs ran 1 tot 4 jpp regels is 10 cent, voor elken rcgrl meer 10 rent, behnlve |i| cent zegelregt voor elke plaatsing. VOOR Dit HUWELIJKKN. Geene. N UVV R.LIJKS-A A NGIFTEN. Den 30 Mei. Pieter van Aalst 23 j., weduwenaar van Sara Johanna Molegraaff en AnJhonia Sophia Goeseije jd. 28 j. OVEKLIJDEN. Den 27 Mei. .loost Leunis, 3 w., z. v. Jacobus en Cornelia Buijk. GEBOOUTEN. Den 24 Mei. Johanne9, z. v. Lucas van der Molen en Jndoca Asselman. Krauciscus, z. v. .loanneu Pielaat cu Maria Francisca Hillaert. Den 25. Elisabeth, d. v. Jacobus de Smit en Maria van Pienbroek. Tnrwe fr. 2S a fr. 31. Ito.Kge fr. 18,50 a t'r. 19.50. Gerst fr. 17 a fr. 18. Haver fr. 11 a fr. P&arde- boonen fr. 23. Koolzaad per 100 k. fr. 3(5 a fr. 37. WOL. Men vcrhandrlde 30 balen wol van Montevideo aan vaste prijzen. Tarwe 3 a 4-. Gerat 1/- en Haver 6 4. lager.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1