No. 371. Woensdag 27 Mei 1868. 8ste Jamf?"" mm YOOR SPOOK W EGDIENST. Neiizen, 26 Mei 1868. Zooals wij, zoowel uit algeraeen als particu- liere berigten vernamen werd de heer Mackay in plaats van den heer van Reenen beiast met de zamenstelliDg van een nieutv ministerie. Na wekens zoekeu lieeft de verdienstelijke staatsmanheeft de heer van Reenen moeten verklaren dat men hem uiet wilde helpendat de leden der conservatieve partij, zij die met zoo luide vvoorden verzekerd hadden het belang des vaderlands te vvillen behartigen, zich onbekwaam gevoelden ora de teugels van het be wind in handen te nemen, dat huu woorden ijdele klan- ken zijn. Ook de heer Mac/cay, mede een verdienstelijk en regt geaard Nederlander, is het niet mogen o-elukken uit leden der conservatieve partij een nieuw ministerie bijeen te krijgen. Niet vreemd kwatn het ons dus voor toen wij op 23 dezer het voigende berigt ontvingen „De heer Maclcay is niet geslaagd in de zamen - stelling van een kabinet en heeft ook zijn mandaat nedergeeegd. De heer Thorbecke, die bij den koning is ontboden, is thans het vormen van een ministerie opgedragen." Nu de conservatieve partij bepaaldelijk ge- weigerd heeft zich met de regering te belasten, zullen wij afwachten of hare vaderlandslievende rigting ook zal medebrengen om eene voigende regering, waar zij het goede wil, te steunen. Moge het den heer Thorbecke gelukken, na al de stormen van het vorige ministerie, aan Nederland een tal van mannen te geven, aan welke het gegeven is het staatschip onzes vader lands eene meer kalme vaart te geven en daardoor meer vruchten voor de natie aan te brengen, dan nu sedert lang het geval was. JNeuzen, 26 Mei. Jl. zaturdag is ook hier de overwinning in de velden van Heiligeilee feestelijk herdacht. Eenige vaderlandslievende burgers hebben door het uitsteken der Rationale driekleur op nieuw het bewijs geleverd dat zij niet achterlijk blijven waar het Seer lands onaf- hankelijkheid en Oranje gcldt In de openbare school werd in den voormid- dag de geheele leertijd gewijd aan de herden- king van hetgeen in de velden van Heiligerlee voor drie honderd jaren voorviel, en hebben de leerlingen gezamenlijk met opgewektheid een paar toepasselijke coupletten gezongen ter ge daclitenis aan deze gelegenheid ontving ieder hunner uit handen vau den hoofdouderwijzer, eene plaat o. m. voorstellendehet oogenblik waarop graaf Adolf van Nassau zijn leven voor Neerlands onafhankelijkheid laat Waar Oranje leed was de liefde van Neder land steeds de beste aardsche balsem tot heeling der geslagen wonde Waar Oranje zich verheugt en l'eest vierten roemrijke oogenblikken van het verleden herdenktdaar ziet zij steeds met blijdschap op de eerbied en dankbaarheid op de deelneming vau het Nederlandsche volk. Ofschoon soms door weinigen het gevoel ver- tolkt wordt, is het toch weder op nieuw be- wezen dat ook aan deze zijde der Schelde het Nederlandsche bloed nog vrij en onbesmet stroomt door de aderen dier vrijheidslievende burgers. Weuzen, 25 Mei. Nog behoort onder de bankbilletten, welke in den avond van 26 Maart jl. alhier bij den landbouwer J. Huijssen zijn out vreemd, het nomnier L. 4286, 300, ook hiervan wordt opsporing, aauhouding en be rigt verzocht. Axel, 25 Mei. Men verneemt dat ds. II. den Roerpredikaut te Oosterwolde, voor het beroep naar deze gemeente heeft bedankt. fc*»toppeldijb:25 Mei. Gisteren morgen werd in deze gemeente, op het hoefje van P. Asselman nabij Rapenburg een afgrijsselijke moord gepleegd op de nicht van genoemden Asselman, die zich geheel alleen te huis bevondt terwijl man en vrouw naar de vroegmis waren. De moord moet volbragt zijn met een mes dat aan de punt was afgebroken. Meer dan twintig zoo groote als kleine wonden waren zoo in het aangezigt als aan den hals der on- gelukkige toegebragt. Met een stomp werktuig was een kofifer en kabinet opcngebroken, zonder dat men verneemt of er iets is ontvreemd. Ten 2 ure verscheen de heer kantonregter met deszelfs griffier uit Hulst, benevens eenige mar6chauss6es van de brigade te Kuitaart op de plaats des onheils, benevens denheer Mon lijn geneesheer te Hulst om bijgestaan door den heer J. C. Douw, geneeskundige te Stoppeldijk tot de schouwing van het lijk over te gaan. In den loop van den namiddag werd de per- soon vau A. Geillelgareehnaker te Bosehka- pelle ten gevolge van eenige in dronkenschap gesprokene woorden door den heer kantonregter voorloopig verhoord, en op vermoeden in hech- tenis gehouden en naar het huis van burgerlijke verzekering te Hulst overgebragt. Een ander berigtgever meldt ons het voigende HLontenisse, 25 Mei. Gisteren ochtend tusschen 6 en 7 ure is onder de gemeente Stop peldijk op het hoefje van zekeren Schelfhoul terwijl deze met zijne vrouw te Rapenburg in de kerk was, eene vreesselijke moord gepleegd, op diens achttienjarige bij hen inwonende nicht. De moordenaar heeft kaar met een broodmes onderscheidene sneden over het aangezigt toe gebragt, en haar eindelijk, zoo als men het noemt, de keel afgesneden. Men heeft eene kamer, en daarin eene kas opengebroken gevondenuit welke laatste f 0,30 is medegenomen. Het overige geld was in eenen koffer geborgen, die de roover- moordenaar onaangeroerd heeft gelaten. De omstandigheid, dat zeker persoon iemand in eene sloot aan den weg zich de handen had zien wasschen, heeft in den namiddag aanleiding gegeven tot de arrestatie van zekeren A. Gilliel, gareelmaker te Boschkapelle, die den geheelen dag niet te huis was geweest, en op het oogen blik der aauhouding een pakje bij zich droeg, bevattende eene kiel en een zakdoek, beiden erg bebloed, benevens een bijltje. Deze vermoedelijk schuldige is onmiddelijk te Hulst in het huis van bewaring gebragt. Door den tuinier L. van der Walle te Hulst, zijn op den 19 dezer nieuwe aardappelen aangeboden. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft zaturdag 16 dezer o. a. de navolgende arresten uitgesproken Jan Cornells Leunis, oud 34 jaren, schipper, laatst wonende te Axel, thans gedetineerd in het huis van verzekering te Middelburg, beklaagd als zou hij op den 1 Maart 1859omstreeks 300 mudden tarwe arglistig hebben verduisterd en te gelde gemaakt, welke hem in zijne koe- danigheid van schipper door P. van de Winkel, graankoopman te Lokeren in Belgie, ter vervoer toevertrouwd waren, is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door een schipper, ten nadeele van goederendie hem als zoodanig toevertrouwd warenen veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren, met bevel dat een extract uit 's hofs arrest zal wordeu gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Axel ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is, als- raede met verwijzing in de kosten der proce dure. Jozeph de Letteroud 53 jaren Maria Ihercsia de Letter, oud 17 jaren; en Pelrus de Letter, oud 14 jarenalien arbeiders wonende te Koewacht, de eerste gedetineerd te Middelburg beklaagd als zouden de be- klaagden te zamen en in gemeen overleg, in den avond van den 7 February jl., tusschen 10 en 12 uren, te Koewacht arglistig hebben weg- genomen en zich toegeeigend vjjf zakken rogge met erwten vermengd, uit de schuur en ten nadeele van Albums Picavel, welke schuur zich met het woonhuis bevindt op een van alle zij- den afgesloten erf, en waartoe zjj zich den toegang hebben verschaft door over de tot af- sluiting dienende heining te klimmen zijn schul dig verklaard aan diefstal gepleegd op de aan- hoorigheid van een bewoond huis, met behulp van overklimming, door de derde gepleegd met oordeel des onderscheids, en tedierzake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden ieder veroordeeld tot eene corectioneele gevan genistrafde eerste van 2 jaren, de tweede van 6 maanden en de derde van e6ne maand, als- mede solidair in de kosten der procedure. - Door het bestuur van de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen zijn onder scheidene daarvoor geschikt geoordeelde slikken en platen in die stroomen in coucessie uitgege- ven tot het aanleggen van kunstmatige oester- banken onder de gemeente Yerseke alleen zijn 15 zoodanige bankeu afgestaanmen vleit zich daardoor den handel in oesters te zullen uit- breiden. Men meldt uit Ilansweert, 21 Mei. Sedert eenigen tjjd is men begonnen met de daarstel- ling der gebouweu voor het belasting persoueel thans nog te Bath gestationeerd de fundeeringen van die gebouwen zijn voltooid, en alien worden te gelijk met kracht opgemetseld zoodat men met grond mag verwachten, dat die op den be paalden tijd zullen opgeleverd worden. Die tijd van oplevering, vroeger 15 Augustus a. s., is met zes weken verlengd geworden Het schijnt nu bepaald zeker te zijndat de roomsche kerk alh.er zal gesticht wordenen wel op een stuk bouwlaud in de nabijheid vau het logement het pavilloen, van den heer L. Luij/c, of met dien bouw nog dit jaar zal worden aau- gevangen is nog niet bekend. Het is bevreemdend dat op geene van de vele aanvragen die aan den minister van binnen- landsche zaken of van finantien door commissi- onairs en anderen gedaan zijn, om gronden var- het rijk te Hansweerd in erfpacht te mogen er- langen tot het bouwen van kantoreu en wonin- geneenige dispositie gegeven wordt. Dit is slechts te rijmen met de zoo hoog geroemde werkzaamheid van dit ministerie, door" vele be- langhebbenden wordt met verlangen naar beschik- king op hunue adressen nitgezien. Donderdag avond is te 'silage plotseling overleden de heer G. 11. Relz, den 30 October 1816 te Breda geboren. Gedurende vele jaren werd hij door Rotterdam als lid van de tweede kamer der stateu-generaal afgevaardigd. Van 1862 1865 vervulde hij de betrekking Ivan minister van finantien, en nog weinige dagen geleden werd hij door Rotterdam tot lid der provinciale staten van Zuid Holland gekozen. Hij was eeu man van groote verdiensten, die voor zijn vaderland het goede zocht en veel goeds stichtte. Hij werd door Z. M. vereerd met het kommandeurskruis der orde van den den Ned. Leeuw; oo kandere vorsten schonken hem rid- derkruisen, maar oneindig meer sierde hem de kroon van burgerdeugd en blijft de dank van alle opregte vaderlanders, zich aan zijne nagedach tenis liechten.. In de Uaar I. Couranl lezen wij de voi gende advertentie burgemeesters wordt in overwegiug gegeven, dat belasting op en vast.. leggen van lionden geen doel treft tegen honds- dolheid. Men moet alleen de rekels belasten, en acht geven, dat bij de geboorte meer rekels en minder teefjes worden afgemaakt. Bij de huweljjksvoltrekkingen,welke woens dag te Zwolle plaats hadden, was, om de zon- derlingheid vau een der paren, een groot en nieuwsgierig publiek opgekomen, want de ver- wachtiug was, iets belagchelijks te zullen zien maar die verwachting werd nog verre overtroffen door hetgeen er werkelijk plaats had. ler kennismaking met het belangwekkend paar zij vooraf gezegd, dat hij en zij in beider weuuwstaat te zamen een vijftiental kinderen bezitten en tot den fatsoenlijken burgerstand behooren, maar toch de onfatsoenlijkheid hebben begaan van reeds in den vrijtijd bijeen te gaan wonen. Vodr dit echter gebeurde, moest de tegenwoordige bruidegom eerst eene harde les ontvangen. Eens op een laten avond in geen helderen toestand binnen hare woning willende dringen, die reeds gesloten was, en niet toege- laten wordende, sloeg hij de glasruiten in en werd door de nachtwacht achter slot gezet. Het liet de zaak vervolgen als inbraak en onze man kreeg gelegenheid, om zijn minnedrift te laten bekoelen door eene maand eeuzame opsluiting. Vobr eenige weken naauvvelijks ontslagen, begat' hij zich naar huis en maakte tot zijn eerste work, zijne bijzit geducht af te ranselen. Het publiek had dus wel overgroote redenen, om blijken van belangstelling te geven. De trouwplegtigheid vingaan, maar de bruide gom, gansch niet nuchteren, was daarvoor zoo onverschillig, dat hij voor het achter hem staande publiek grimassen maakte en den wethouder den rug had toegekeerd, terwijl deze tot hem de gevvone vraag rigtte of hij de naast hem staande bruid tot vrouw wilde aannemen. Nu keerde hij zich om en vroeg met komische verbazing Of ik dat mensch tot vrouw wil hebben Wel (met een vloek), 'tis 'n yoed wijf." De hande- ling werd nog prettiger voor het publiek, toen de acte moest worden onderteekeud. Voor daartoe over te gaan wilde hij weten, wat al die gekhei I toch beteekende, en toen hem beduid werd, dat hij nu getrouwd was, riep hij uitRen 'k ye- trouwd, dan wil k mijn wijf dadelijk kussen", en deed dat ook voor de oogen der schaterende menigtedie intusschen zoo luidt uchfig was geworden, dat de politie er toe moest overgaan, om het verloren gaande decorum te herstellen en het paar uit de zaal te verwijderen. Hier- raede was echter alles nog niet afgeloopen. De jonggehuwden wilden toch ook kerkelijk worden ingezegend. In de consistoriekamer stonden zij weder in de rij op nieuw had de jonge man te antwoorden op de vraag van den geestelijke -. y' 9'j voornemens, met awe vrouw in deze wereld te leven regtvaardiq godzalig malty en niet beschonken zoo als gij nu sijtHij bedacht zich een poos, krabte zich achter het oor en zeide toen eindelijk IIet is nog al wat, om daarop maar zoo te antwoorden dat 's me al te kras, 'k zeg neen." Verwijdert u dan oogenblikkelijk van deze plaats" beval de geestelijke, en ook nu weder was de politie zoo beleefd, hem en zijne vrouw tot buiten het kerkgebouw uitgeleide te doen. Door al het gebeurde was de opge- wondenheid van den jonggehuwden zoo verergerd, dat hij, met zijne ega naauwelijks te huis ge- komen, zijn trouwpak afwier on dadelijk naar een bierhuis ging om zijn halve roes terdege vol te maken. Hij is het der bedoeling van "de politie nog gelukkig ontkomen, die hem had toegedacht, hem zijn eersten huvvelijksnaeht in de spek- kamer te laten doorbrengeu. Op de aanbevelingslijst voor de vacerende betrekking van kantonregter te Gorinchem, door de ancndisscments regt bank aldaar opgemaakt ALOEMEGIM NlEEWSm ADVER nit Weckblad wordt clken Woensdag morgcn ten 8 urc uitgege- |j.| ven bij BEILANL'S DHONT te Neuzen. Prijs per 3 maan- den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zich p|| bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbashouders. (rjg Zeeuwsch-Vlaanderen Van Selzaete 6,40. 10,26. 1,00. 5,25. Van Gent 7,50. 12,00. 3,00, 6 10 Van Selzaete uaar Lolceren 5,25. 8,30. 3,40. 6,45. Van lokeren naar Selzaete 6,00. 9 50. 4 50. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 645 815 Van Gent naar Si. Nicolaas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5 35* 8 15 Van St. Nicolaas naar Antwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5 10 6 15* 9 05 Van Antwerpen naar St. Nicolaas alle dagen: 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00* 6 00 7 30 De uren geteekend met een zijn treinen van de ie en 2e klasse. Adyertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Ding9dag avond ten 6 avond ten 6 ure; de prijs vau 1 tot 4 is 40 cent, voor elken regel meer 10 cent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plaatsing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1