No. 369. Woensdag 13 Mei 1868. 8ste Jaarg. f S) e\<- I [11 f Sf\ VOOR SPOOR W EG Dfi E H S T. De heer van Rcenen voorzitter van de tweede kamer, welke door Z. M. is belast met de vor- ming van een nieuw ministerie, is tot heden daarin nog niet geslaagdthans noemt men de keer de Bruijn voor kolonien, jhr. van der lleim, finantien, de heer Wit yens, justitie, de heer van Rcenen, binnenlandsche zaken en de heer 's Jacob, buitenlandsche zaken. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben, met wijziging van art. 1 en 2 van bun besluit van 31 Jannarij jl., no. 2 Provinciaal blad no. 14), als door de longziekte besmet verklaard de liofstede en omringende gronden, in gebruik bij den landbouwer F. C. Kohler onder de gemeentc Zonnemaire. In een artikel in de Sloomposl omtrent de afdammkig der Ooster Schelde, treffen wij o. a. bet volgende aan: „Het leggen van den dam keeft tot nu toe geen noemenswaardige invloed geliad op de lioogte der waterstanden in de Ooster- en Wester Schelde. ]N euzen 12 Mei. Hieronder laten wij de opgave volgen van de sckeepvaart op het kanaal van Neuzcn naar Gent. ZEESC1IEPEN. BINN IEPEN. JNenzen, 12 Mei. De hier op 6 dezer gehoudene veemarkt was niet druk bezocht. Voor bet vee werden vrij booge prijzen besteed. Van de uitgeloofde premien zijn uitgereikt die voor het schoonste paard, aan A. dc Feijler te Neuzen die voor de meeste paardenaan J. Donze te Neuzen die voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Axel en Hulst, aan Jan Dielcman Fz. te Neuzen die voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons, aan J. van Roven te Ellewoutsdijk die voor de meeste runderen, aan denzelfden die voor het grootste getal varkens, aan de Bruijker te Zaamslag; en die voor het verst aangebragte vee, aan J. van Bovcn te Ellewoutsdijk. ISeuzeii, 12 Mei. Bij de op heden plaats gchad hebbende verkiezing voor leden der pro- vinciale staten zijn ingeleverd, te Neuzen 43 en te Hoek 14 stembilletten. Eioseliltapelle, 8 Mei. De op heden albier afgeloopen verkiezing voor twee leden van den raad, ter vervulling der vacaturen ont- staan door het als raadslid genomen ontslag der keeren P. J. Rollier en J. F. Verdnrmeo, heeft den volgenden uitslag geliad. Van de 39 kiezers waren 21 ter stembus opgekomen waarvan bij de opening bleek dat alle uitge- bragte stemmen geidig waren. Hiervan bekwa- inen de heeren \I. N. A. ran de Vijvcr 13, R. J. van der Wielen 11 P. d' Dhonl (land bouwer) 10, P. A. dc Vilder 5, J. de Mel land bouwer), M. Lambert en F. J. Collesaer ieder eene stem. De heeren Modeslus Norberlus Aijustinu.i van de Vijvcr en Picier Judncus van der Wielen zijn alzoo met meerderheid van stemmen, tot raadsleden in deze gemeente verkozen. llontenisse, 11 Mei. Onze gemeente is weder het tooneel van een vreesseiijk mis- drijf. Zekere ongehuwde raoeder, Anna Cat he nna Kouivijzerwonende op bet gehucht Ter- Hole, heeft haar kindje, hetwelk ticn maanden oud is, door het luciferskoppen in melk te laten gebruiken, vergiftigd. De misdadige heeft bare wandaad bekend en is in hechtenis genoinen. Op den 6 en 7 dezer heeft albier plaats gehad de plegtige intogt en installatie van den lioog wel geb. heer A. A. baron Col lot d'Escury tot burgemeester dezer gemeente. In een volgeud nummer van dit weekblad zullen wij daarvan eene min of meer uitvoerige mede- deeling geven. Wij onthouden ons daarvan nog heden, omdat wij daarin zooveel mogelijk voile- dig wenschen te zijn en ons voor eene eenzij- dige voorstelling der plaats gehad hebbende plegtigheden willen waehten. Graauw, 9 Mei. De zes raadsleden, die albier hun ontslag hebben ingezonden, zijn alien berkozen. Men kan bet er alzoo voor iioudeu, dat de meerderheid der gestcmd hebbende kiezers, de bandelingen van den gemeenteraad, ook voor zoo veel bet aan den onderwijzer U. gegeven ontslag betreft, goedkeurenZou het staartje van de muis hiermede een einde hebben En zou het ook hier zijn vox poputi vox Dei Met dankbaarheid wordt gemeld, dat het HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden bebaagd heeft eene gift van f 100, te schenken aan de koninklijke kautwerkschool te Sluis. Uit IJzendijke meldt men het volgende In de algemeene vergadering van ingelanden van den Grooteu Joukvrouwpolder bezuiden IJzen dijke, te Watervlict gebouden, bad over eenige dagen onder meer de benoeming plaats van don beer D. Dobbelaere, notaris, geboren en wonende te Watervliet (Belgie) tot ontvanger-griffier, in plaats van den heer B. Rarthel, overleden. Naar men wil zou die betrekking uiet meer door iemand iu Belgie woonachtig, en dus vreemd aan dit koningrijk, kuunen beldeed worden, voornamelijk omdat zoo iemand geacht wordt onbekwaam te zijn aan bet gevorderde te voldoen bij art. 19 van het polder reglement voor dit gewest, betreffende het zweren van getrouwheid aan den koning. Do vergadering daarentegen scbijut van meeuing te zijn, dat het hier geldt eene benoeming vau ontvanger griffier in een vrijen polderwaarvan bet regt is bebouden ingevolge de bepalingen vau het koninklijk besluit van den 7 September 1822 Slaatsblad no. 42) en men dus naar goedvinden iemand kan aanstelien zonder zich gebonden te aehten. Dientengevolge bestaat er volgeus hen voor de onderwerpeljjke eedsaflegging evenmin bezwaar, mits de nieuw bcnoeinde dczen eed aflesge ten genoerje van den dijkgraaf in wiens handen, zoo als men weet, de gezworenen en ontvanger- gviffiers eed afleggen. Met belangstelling zien wij den uitslag van dit besluit te gemoet en wel bepaaldelijk omdat zoo als bekend is, het betrok- ken dijksbestnur vooraf het gevoelen van gede puteerde staten ingewonnen heeft, welk collegie geheel in strjjd met het nu genomen besluit geadviseerd heeft. In de provincie Noordbraband staan thans nog 9800 bunders tot. groote schade van den landbouw onder water. Den 20 dezer zal te 's Hage worden aan- besteed, de aanleg eener telegraafiijn gedeeltelijk met drie en gedeeltelijk met vier draden, langs den staatsspoorweg van Bergen op Zoom naar Goes, het spannen van een telegraafdraad van Bergen op Zoom naar Koosendaal en het maken der verbindingen met de bestaande lijnen te Bergen op Zoom en te Goes. Te Delft is een paar in den echt verbon- den waarvan de bruidegom 82 en bet bruidje 53 zomers achter den rug hadden. Naar wij vernemen zal in het laatst der maand Junij door de scbutterij Claudius-Civilis te Amsterdam, een wedstrijd worden aangeboden aan alle in Nederland gevestigde scherpschut- terijen en vereenigingen lot bevordering van 's lands weerbaarheid, en wel op verlangen van Z. K. H. prins Uendrik der JScderlandenbe- sckermbeer dier vereenigiug. Eerstdaags zal in de bekende gymnastiek- school op de Westermarkt te Amsterdam, een cursus voor volwassen dames geopend worden. M. dc Brainhuisvrouw van J. Roman te Hoornbeviel dezer dagen van drie zonen. De vader wilde hen bij den burgerlijken stand doen inschrijven als Willem de eersle, Willem de tweede en Willem de derde. De amb'enaar van den burgerlijken stand weigerde dit echter. Thans zijn de jonggeborenen ingeschreven als Willem FrederikWillem Alexander en Willem liar el. Door den onvenvaehts opgekomen storm van 27 op 28 April zijn drie visckschuiten twee Voilendammers en een Enkhuizer omge- slagen, alsmede lOUrker, 2 Gooijer en 1 Nieu wedieper. Zestien a zeventien menschen te Enkhuizen te huis behoorende zijn daarbij om gekomen. Aan boord van de Nieuwedieper schuit was een vader met drie zoonszij laten drie wednwen en tal van kimleren na. Van Urk zijn 26 personen omgekomen waarvan 13 gehnwd waren. Op dat eiland is de verslagen- heid groot. Niet minder dan 75 personen zijn van Terschelling naar Noord Amerika vertrokken. Te Borkulo hebben de ingezetenen voor het huis van den rijksontvanger I). Winkler die naar elders verplaatst is, een ketelmuziek op grootcn scbaal gebragt. Die demonstratie is tot tweemaal toe herhaald en de volgenden dag waren de woningen met vlaggen versierd. Of die ontvanger er ook bemind was V Te Wieringerwnavd vierden op den 7 de zer Uendrik Jbsz. Waiboer cn Guiuljc Alberx Kaan hun gouden dc dochter en behuwdzoon van dit echtpaar bun zilv'eren bruiloftsfeest en werd tevens het huwelijk voltrokkcn van drie kinderen van laatstgenoemden (twee zoons en eene dochter). Te Smilde is een doofstomme voor de dcnle maal gehnwd, met een doofstom meisjo. De Bclgische rogering heeft ingediend een wetsontwerp tot aanleg van een spoorweg van Mechelen naar de Nederlaudsche grenzen langs St. Nicolaas. Met 8 dezer te beginnen, is in Belgie in werking gekomen het door den minister van oorlog ingevoerde nieuwe stelsel om de troepen van vleesch te voorzien. Tot kiertoe werd Hit voor de menage bij de leveranciers aangekoclit maar voortaan zal de troep levend vee aankoo- pen, dat dan in eigen beheer voor de menage wordt geslagt. Even als er tot hiertoe militaire bakkerijen waren, zullen er alzoo voortaan mili taire slagterijen zijn. De gemeenteraad van Antwerpen, door de kamer van koophandel uitgenoodigd een plaats aan te wijzen voor de oprigting van bet stand beeld voor wijlen Leopold Idat die kamer heeft laten vervaardigen, heeft daarop afwijzend beslist. Dit besluit luidt, volgeus de mededee- ling door den raad in het Vlaamsch aan de ka mer gedaanletteiiijk als volgt„De raad be slist dat de tijd nog niet gekomen is, om over de oprigting ties standbeelds van Leopold I te beraadslagen." De kamer heeft zich hierdoor niet laten ontmoedigen en de volgende offioieele verklaring, ingevolge haar besluit van 2 Mei, openbaar gemaakt„De kamer protesteert een- stemming met verontwaardiging tegen dit anti- patriottisch besluit, hetwelk zoo lijnregt in strijd is met de vroegere besluiten die nooit anders dan op de keuze van een terrein betrekking hadden. Naar aanleiding alzoo van een besluit dat het nationaal gevoel der be vol king van Antwerpen zoo diep kwetst, besluit de kamer I. het intiatief te nemen tot eene openbare in- scbrijving ten behoeve van den aankoop van een stuk grond bestemd voor de oprigting van hot standbeeld van koning Leopold 2. zich aan het hoofd der lijst te plaatsen voor een snni van tienduizend francs3. de noo:iige stappen te doen ten einde de onthulling van het stand beeld kunne geschieden den 1 September a. s., verjaardag van de vrijmaking der Schelde." Het Antwerpsche dagblad dc, Koophandel zij - nerzijds, doet aan de bevolking dier stad de uit - noodigitig om door vrij wil lige bijdragen een fonds te vormen tot aankoop van een terrein ter plaatsing van bedoekl standbeeld, en stelt thans voorop den voet van het op te rigteti gedenkteeken de namen te vereeuwigen van de j4 leden van den gemeenteraad, die in de vo- rige week het voorstel tot aanwijzing eener plaats voor dat stamlbeeld als outijdig- afgewe- zen hebben. Men meidt uit Brussel4 Mei. Sedert verscheidene dagen is Brussel het tooneel van een waar schrikbewind. Het bloed vloeit bij stroomen. Ieder oogenblik ontinoet men slagt- ofl'ers die onder goed geleide naar de slagtbank gevoerd worden. Zij die aan dezen St. Bartbo- lomeus nacht ontsnappen mogen wel van geluk spreken, en nog gelukkiger zullen de beulen zelf zijn. indien zij niet het slagtoffer van hnnne zelfolfering worden. Gisteren nog werd een der nitvoerders van de beulenbevelen van mevrouw de politie ernstig gebeten door een ongelukkige, dien hij naar de strafplaats leiddeen was penoodzaakt hem op de plaats zelve te dooden. Wanneer dit nog eeuigen tijd zoo voortgaat, zal men bet hondenras te Brussel geheel en al nit- roeijen, en daartoe zal men wel moeten komen, wil men aan de noodlottige voorvallen die iu de n laatsten tijd zoo menigvuldig geworden zijn dat het gemeentebestuur buitengewone maat- regelcn heeft moeten nemen, een einde maken. Heeds voor eenige weken kwamen gevallen van watervrees voor, en ze hebben eenige treurigc gevolgen gchad, doch sedert heeft deze bonderi- epidemie zulk eene uitbreiding gckregen dat simis vrij.lag den eigenaars van honden bepaabl verboden is om met hen uit te gaan zonder ze aan ten koord te hebben. Iedere bond die los 4LGEMEEIVIVIELWS Zeeuwscli-Vlaanderen. pip Hit Weckblad wordtelken Woensdag morgen ten 8 arc uitgege- f-r% ver. blj BKILANUS DftONT te Neuzen. Prijs per 3 maan- den 80 centfranco per post 95 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirccteuren en Brievenbushouders. |J Van Sehaete 6,40. 10,26. 1,00. 5,25. Van Gent 7,50. 12,CO. 3,00. 6,10. Van Sehaete naar Lokeren 5,25. 8,30. 3,40. 6,45. Van Lokeren naar Sehaete 6,00. 9,50. 4,50. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15, Van Gent naar Sf. Nicolaas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15. Van St. Nicolaas naar Antwerpen, alle dagen: 5,55. 8,10. 9,50*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. VaD Anticerpen naar St. Nicolaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. De uren geteekend met een zijn treinen van de le en 2e klasse. Advertentien gelieve men aan de Uitgever9 in te zeinlen uiterlijk Pingsdng avond ten 6 urc; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken rcgel meer 10 cent, behalve 35 cent zegelregt voor elke plant sing. VAN gent naar zee OK OMGEKEERD. M A A N D E N. OPV A ART. AFVAABT. Getal. Tunnen in l.o ml. Getnl. Tomn-ii inhoud. Vorige maandtfn Totaal sedert 1 Jan. 1868. 4 eerste maanden vnnl867 30 61 3472 10051 30 a.) 5238 10834 91 13523 89 10092 70 SNSCl 9703 71 12380 MAANDEN. ANDERE SCHEI'EN. OPVAABT. AFVAABT. Getal. Tooneti inhouJ. Getal. Tonm n inhouil. Vorige maanden Totaal sedert 1 Jan. 1868. 4 ccrstc maanden vanlS67 1S9 591 12009 41943 190 564 12005 41098 783 54012 760 53073 071 4 03 4 059 39131

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1