No. 368. Woensdag 6 Mei 1868. m m VOOR §POORWEGDIEHST. Neuzen, 5 Mei 18G8. De wanliopende parlemenfaire strijd is geein- digd en wij zijn eindelijk in bet lang voorziene oogenblik der minislerieele crisis. De tweede kamer heeft dingsdag 28 April jl. lioofdstuk III, Builenlandfchc Zaken, derstaats- begrooting voor 1868, met 37 tegen 35 stemmen verwokpen. Slecbts drie leden (2 der liberale en 1 der conservatieve partij) vvaren afwezig en wel wegens ongesteldheid. Op verzoek van den minister van biniieiilaiid- sche zaken zijn daarop de discussion geschorst. Woensdag 29 jl. is eene zitting gehouden waarin liet wetsontwerp tot wijziging van de wet op het lager onderwijs werd ingediend. Yoorts deed de voorzitter mededeeling, dat de minister van binnenlandscbe zaken hem verzocbt had ter kennis van de kamer te brengen dat het ministerie zijn ontslag bad verzocbt en dat de kouing dit verzoek in beraad had genomen. In afwachting van 's konings beslissing is de tweede kamer tot nadere bijeenroepinggescheiden. De eerste kamer is tegen 5 Mei tot eene bui- teugewone vergadering bijeengcroepen. Deze bijeenroeping is gescliied op verzoek van vijf ledendie bun verlangen daartoe schriftelijk hebbeu doen kennen. De vijf leden op wier verzoek de eerste ka mer is bjeer.geroepen zijn de heeren Cremers Nobel, Hein, van h'ijsinga en van Swinderen. Zij beoogen het voorstellen van een eerbiedig adres aan den koning, waarbij de lioop der eerste kamer wordt uitgedrukt dat niet ten derde male tot ontbinding der tweede kamer zal worden overgegaan, vooral met het oog op de stemming in de noordelijke provincial. Het verzoek der vijf leden tot bijeenroeping der eerste kamer is een gewigtige stap tot nu toe zonder antecedent in onze coustitutiouele ge- schiedenis. Die daad vindt zonder twijfel haar oorzaak in den exceptionelen toestand waarin het minis terie het land gebragt beeft. liet tweemalen ontbiuden der tweede kamer in den tijd van 15 maandenliet niet letten op de beslissing dier kamer, dat bet kabinet niet heeft gehandeld in 's lauds belang, zijn handelingen zbb buiten gewoon zbb dreigend voor onze constitntionele instellingen, zbb gevaarlijk voor onzen regerings vorm dat bet verlangen geene verwondering kan baren om de eerste kamer, die tot nu toe buiten den strijd stond en dns met kaiinte de om- standigheden kon beoordeelente doen bijeen- komen ten einde aan Z. M. in een eeibiedig adres den werkelijken toestand van bet land bloot te leggen. Zij die daartoe het initiatief namen, bewezen de taak der eerste kamer goed te begrijpen. Bij besluit van den 30 April jl. no. 64, heeft Z. M. goedgevonden bij de rustende schut terij in de proviueie Zeeland te benoemen, o. a. tot majoor kommandant van bet 4de bataillon IV. V. Hennequin, thaus majoor-kommandant van bet tot dus verre bestaan hebliemle batail- lbn rustende schutterij in bet 4de district der provincie Zeeland. Tot majoor-kommandant van liet 5de batail Ion F. II. Slubbethans majoor kommandant van liet tot dusverre bestaan heiibende bataillon rustende schutterij in liet 5de district der pro vincie Zeeland. Onder de geruchten, omtrent den verrnoe delijken afloop der ministerieele crisis, bclioori ook, dat bet gelieele ministerie Ilcemskerl; zal aftreden en vervangen zal worden door een ministerie van Tcts van Goudriaan, (biunen- landsche zaken), van Yoorlhuizen, (fiiiantien). ^Sommigen voegen daarbijdat hpt ministerie van buifenlandsche zaken aan den baron W. van Golstein zou worden opgedragen. Een ander berigt zegt dat de heer van Voorlhui- zen naar 's Hage ontboden is, zondag daar beeft vertoefd en naar Utrecht is teruggekeerd, om spoedig weder naar de residentie te komen. De leden van de eerste kamer derstaten- generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen Dingsdag den 5 Mei a. s. Deze oproeping is gesckied op het verlangen van vijf leden der kamer. De bij de tweede kamer ingekomen wet tot wijziging van de wet op het lager onderwijs bestaat hoofdzakelijk uit de volgende bepalingen 1. Behalve voor onvermogenden geen kosteloos onderwijs op de openbare lagere scholen. Het minimum van liet schoolgeld wordt door gedepu teerde staten der provincie bepaald. koster of voorzanger 2. De betrekking van wordt met die van onderwijzer van eene open bare school onvereenigbaar verklaard. 3. Aan hulponderwjzers wordt de bevoegd beid verleend, om te staan aan het hoofd van bijzondere scholenmits deze niet boven 70 leerlingen tellen. Wij herinneren de kiezers dat op dings dag den 12 Mei a. tot des namiddags 5 urede stem brief jes zal plaats hebben ter van leden voor de rROVixciALE staten. De aftredende en weder herkiesbare leden in het koofdkiesdistrict Huest zijn de heeren mr. F. van Deinsete Hulst. van des voormiddags 9 inlevering der verkiezing dr. dr. van Eclcte Axel. II. J L. II. Janssente Axel, en mr. J. P. Dronkerste Neuzen. Neuzen, 4 Mei. Tot tweeden liulponder- wijzer op de openbare school albier, werd beden door den raad benoemd, de beer Willem den Hollander, die bij het jongst gehouden examen, acte als liulponderwjzer en voor bet teekeuen heeft verkregen. Neuzen 4 Mei. Mogten de middelcn van vervoer in ons laud, en ook in deze provincie in den laatsteu tijd veel verbeteringen onder- vonden hebben, ook nu hebbeu wij weder liet geuoegen, eene sedert lang bestaan bebbende behoelte vervuld te zien, vooral tot betrekking van dit district, want wie maar eenmaal naar Goes is geweest, weet maar al te zeer hoe koste lijk dat kleine reisje is; de heer C. van Zweden te Goes, heeft daarin nu voorzien, door eene geregelde wagendienst tusschen Goes en Iloede- kenskerke te oudernemen, in verband met de aldaar aan- en afvarende provinciale stoomboot Wester Srhelile. Wj wenschen den ondernemer een goede belooning, voor zijne pogingen om in die leemte te voorzien, en wij twijfelen dan ook niet, of er zal van wege het reizend publiek, een ge- trouw gebruik van gemaakt worden. INeuzeii5 Mei. De zitting voor den herijk der maten en gewigten in ditjaar, is bepaald voor Neuzen op den 67 en 8 en voor lloek op den 9 Mei aanstaande. Neuzen, 6 Mei. Naar men verneemt zal beden namiddagomstreeks half vier uur de Spoorboot van Middelburg aankomen, met 180 miliciens van de ligting 1868, om alhier in garnizoen te liggen ten 5 uur vertrekt de Spoor- boot weder naar Middelburg. Kaamslaa., 5 Mei. Bij de op gisteren alhier plaats gebad bebbende herstemmiug tus schen de heeren C. van Uixhoorn en I/. Bennan ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, is laatstgenoemde verkozen met 52 van de 81 stemmen. van Gent, 4 Mei. Dc heer V. Hollebrands sedert 1825 hoofdonderwijzer aan de openbare school alhier, en den ouderdom bereikt bebbende waarop bij regt heeft op pen- sioen (art. 26 wet lager onderwijs) heeft ver- leden donderdag voor bet laatst die betrekking vervuld. Reeds sedert eenigen tijd had zich, uit zijne oud leerlingen eene commissie gevormd, met bet doel om ZEd. bij het nederleggen zijner betrekking een gescbenk aan te bieden, tot een bewijs hanner genegenheid, en ZEd. eene her- iunering, die zoo veel jaren nuttig geweest is, steeds al zijne krachten heeft ingespannen en zijne bekwaamheid heeft veil gebad, om de aan zijne zorg vertrouwde kinderen tot nuttige leden der maatschappij op te leiden. Door gifte van vele zijner oiule en al zijne tegenwoordige leer lingen, was die commissie in staat gestcld den jubelaris eene pracbtige pendule aan te bieden, versierd met Diana de godin der jagt, terwijl een daarbij gevoegd album de nameu bevatte der gevers en geefsters. Het was een waar feestdoor 8 in het wit gekleedde meisjes werd het gescbenk op een geborduurd kussen rustende, van het stadhuis over de kaai naar liet schoollokaal ged;agen bierachter volgden al de tegenwoordige leer lingen de stoet werd gesloten door <le com missie en andere oud leerlingen, die de plegtigbeid wilden bjwonen, terwijl veel iinvoners door het uitsteken hunner vlaggen blijkenhunnersympatkie gaven. De heer secretaris deed bij het over reiken eone zeer gepaste aanspraak tot zijn' oud meester, die op zijne beurt bnar kort, bar telijk en met aandoeuing beautwoordde. Na het gebruiken van een glas wijn sclieidde men terwijl de sckoolgaande meisjes (lien middag verzocht werden te komen spelen, waaraan door alien met vreugde werd deel genomen. Na een slavenarbeid van 43 jaren gunnen wij den grijsaard volgaarne de rust, ja wenschen van harte dat hij haar nog jaren lang genieten mag; jammer is liet dat er tot nu toe nog niet voorzien is om de plaats van hem tvaardiglijk te vervullen uit de twee aan het examen den 6 April deeigenomen solicitanten beeft de raad gemeend geene keus te moeteu doen, alhoewel z j aan de vereischten hebben voldaan redeuen waarom zijn niet zeker bekendalhoewel daar- over veel gissingen rond loopen, wij wenschen alleen dat spoedig de plaats, die met zoo veel ijver en naauwgezetheid 43 jaren laug door den geachten heer M. Hollebrands is waargenomen, spoedig door een ijverig, bekwaam en naauw- gezet onderwijzer moge vervuld worden, zooowel tot geluk als tot de verwjdering van de straat van alle scboolbengels want ledigbeid is des duivels oorkussen zegt het spreekwoord, en dat niet te vergeefs. Xlixlst, 4 Mei. Als vervolg op ons berigt van 21 April 11. omtrent den spoorweg Mecbe- len—Neuzen kati nog worden berigt, dat de raad van administratie over dien spoorwegis zainengesteld uit 17 leden, waarvan nog 3 moe- ten benoemd worden en wel uit de Belgische gemeenten St. Nicolaas, Temscke en Puersde reeds benoemde heeren zijn mr. Th. Janssens Beeckman, volksvertegenwoordiger te St. Nico laasII. van Berchem, lid der bestendige de- putatie van Antwerpente WillebroekG. 0'IJanens, "scliepene te St. Nicolaas A. Wau- ters- Braeckmaniabrikant te Temscbegraaf de Buisseret Steenbccque, burgemeester te Breen donckbaron van ErlbornOctave, lid van den provinciaien raad te Antwerpen ridder de Schoulhecte-He Tervarent, lid van dCn provinci aien raad te St. Nicolaas A. SegliersKeller advokaat te Gent en Vogelvanger-Seijdlitz, med. docter te Hulst Comnrissarissende heeren mr. Jos. Verwilghen-Hydegemeenteraadslid te St. Nicolaas; Aug. Verdurmcn- dc Brabander schepefle te St. NicolaasL. van Haelst van Baemdonck, sckepene te St. Nicolaas ;//e Wach- ler, burgemeester te Ruisbroeck Boelpaep, bur gemeester te Tliisselt. Biervliet, 4 Mei. De zoo lung ge- wenschte verbeterde uitwatering onzer polders, door middel van de bedijking der schorreu en ver- nieuwde suatieweg, eindelijk tot stand gekomen, wordt algemeen met bl jdschap begroet en heeft men dan nu ook bet voornemen deze gelukkige uitkomst alhier feestelijk te gedenken. Ons Fan- faren mnziekgezelschap „Harmonie" heeft tot dat einde, tegen 11 Junij aanstaande een Fes tival uitgeschreven, waartoe alle in de nabnur- schap bestaande Harmonic-, Fanfaren- of Zang- vereenigingen worden uitgenoodigd. Volgens een daar van rondgezonden program ma zal geene moeite worden gespaard om dezen dug regt luisterrijk te vieren en tot een waren vo.'ksdag te maken. Nadat bij wij/.e van optogt de \er- schillende daartoe opgekoinen maatschappjen, tusschen 2 en 3 men op het marktplein sul len aangekomen zijn, zal bet Festival een aan- vang nemen en iedere muziekvereenigingna verkiezing een of meer stnkkeu uitvoerenbierna zal aan elke maatschappij eene zilveren ver- guldeu gedenkpenning uitgereikt en bovendien aan de meest verwijderde maatschappij een zil veren gedenkpenning geschonken worden. Dit feest, dat zeker de algemeene sympatbie moet opwekken van alle weldeukeuden in onze gemeente en elders, van wege bet groote voor- regt dat aan den landbouw en daardoor ook aan alle neringdoenden mogt te beurt vallen zal besloten worden met iilumiuatie en vuurwerk. Den 25 April bad te Middelburg, aan bet gebouw van bet gewestelijk bestuur de aanbe- steding plaats van de verbetering en bet ouder- houd der gewone aarde-, kram rijs en steen- glooijingwerken aan de zeedijken der calamiteuse polders van Zeeland, in 30 jjerceelenwelke door verschillende aannemers werden aangeno- men voor een gezainenlijk bedrag van 331,369. Men meldt uit Vlissingen in den morgen van 1 Mei is de stoomboot Zeeland, welke naar Neuzen en Hoedekenskerke moest varen, niet vertrokken, daar het voor dit vaartuig te bard woei (echter geen stonuweder), de nieuwe stoom boot Wesler-Schelde, zou de dienst wel hebben kunnen doen maar was jnist in reparatie, zoo dat de passagiers onverrigterzake moesteu terug- keeren. 's Avonds ten 6 ure is de Zeeland echter naar Breskens gevaren, dew jl de wind toeu een wei- n ig bedaard was. Ouder de paren, die dezer dagen te Zwolle door den buwelijksband stouden vereenigd te worden behoorden zekere G. E. en II. v. II. Toen dat paar in de nabijheid van bet raadluiis gekomen was, nam de braid eensklaps de vlugt en weigerde volstandig zich te doen tronvven. Wat door den teleurgestclden bruidegom of door de uaast bestaanden ook aangevoerd werd zij bleef bj haar plan en ging, door bonderde men- sclien gevolgdnaar de woniug barer moedcr terug. ALGEMEEMIEIWS- Zeeuwsch-Vlaanderen Pit Wetkbhd wordt elken Woensdag morgen ten 8 ure uitgege- vec bij BEILANUS DHONTte Neuzen. Prij» per 3 maan- den 80 cent, franco per post 95 cent. Men abonneert zicli bij alle Boekhaudelaars, Posldirectcorcn en Brievenbushouders. Van Sehaete 6,40. 10,26. 1,00. 5,25. Van Gent 7.50. 12,00. 3,00. 6,10. Van Sehaete naar Lokeren 5,25. 8,30. 3,40. 6,45. Van Lokeren naar Selzaete 6,00. 9,50. 4,50. Van St. Nicolaas naar Gent, alle dagen: 6,00. 8,15. 10,05*. 11,30. 2,45. 4,35*. 6,45. 8,15, Van Gent naar St. Nicolaas, alle dagen 4,40. 7,20. 9,10*. 10,50. 2,30. 4,20. 5,35*. 8,15. Van St. Nicolaas naar Antwerpenalle dagen: 5,55. 8,10. 9,5,0*. 11,35. 3,25. 5,10. 6,15*. 9,05. Van Anticerpen naar St. Nicolaas alle dagen 5,00. 7,30. 9,30*. 10,30. 2,00. 4,00*. 6,00. 7,30. De uren geteekend met een zijn treinen van de le en 2e klasse. Advertcntien gelieve men aun de Uitgerers in le zeuden fji! uiteilijk Dingsdag avond ten 6 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 40 cent, voor elken rogel meer 10 cent, hebalve 'j 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Hulst. 4 Mei 1868. Wij leven in een tijd dat meest alle couranten, al hadden zij ook over de plaatsruimle van de Times te beschikken, nog in de otimogelijkheid zouden zijn om alles op te nemen. Waar aan zulks toe te achrijven hoort men soma vr;>gen. Enkel aaaraan, dat hij, die zich nimmer rret st.aatszaken benueide, zijns ondanks verpligt wordt, verschillende nieuws'dadeu van A tot Z te lezen, om zich toch wat op de hoogte te stclleQ van den hevigen strijd der vooruit loillende- en der behoudende- of wil men liever, achteruitgaan.le partij. Die niet leest, wordt steeds als stemmachine gebruikt bij alle mogclijke verkiezingen, en uatuurlijk heeft de ministeriecle partij daarbij groot voordeel, daar de meesten nog al veel voor een poslje doen. Ilij die nog zelfstandig genoeg is om zijne regten niet onder v )ogdij te stellen, is dus wel verpligt, den gevoerden strijd tusschen vrijheid en overhebezadigd na te gdan en te beoordeelen. Vrocger was politiek een wcelde-artikel, maar in de laatste twee jaren, hoort men even goed politiucceren in de kroeg als

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1868 | | pagina 1